تومان 75,000
قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل

قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل

ازجمله قراردادهایی که روزبه‌روز موارد استفاده از آن بیشتر می‌شود، قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل است. در حقیقت، شما با خرید گوشی موبایل از فروشگاه‌های مربوطه، نوعی قرارداد غیر مکتوب منعقد می‌کنید، اما انعقاد این قرارداد به‌صورت مکتوب، از نظر حقوقی برای شما ایمن‌تر است؛ به‌خصوص اگر قصد دارید تعداد قابل توجهی گوشی موبایل را خرید و فروش کنید. در نوشتن این قرارداد، لازم است نکاتی همچون اطلاعات هویتی طرفین، ویژگی‌های گوشی موبایل مورد معامله، نحوه پرداخت مبلغ قرارداد و تعهدات خریدار و فروشنده، براساس اصول قراردادنویسی، در قرارداد ذکر شود. همچنین، درصورتی‌که خرید و فروش شما از راه دور انجام می‎گیرد، لازم است مقررات قانونی خاص این نوع معاملات را نیز بدانید.

6
تعداد صفحات:
1399/11/09
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل

قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل، چه نوع قراردادی است؟ 

به‌طور کلی، قراردادهای خرید و فروش، که در زبان حقوقی «عقد بیع» نیز نامیده می‌شود، از مقررات قانون مدنی تبعیت می‌کند. قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل نیز، نوعی عقد بیع است که می‌تواند به‌صورت مکتوب یا غیر مکتوب میان افراد منعقد شود. هرچه مبلغ قرارداد بیشتر باشد، به همان میزان مکتوب کردن قرارداد اهمیت بیشتری می‌یابد.

هنگام تنظیم قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل، به چه نکاتی باید توجه شود؟ 

1. هویت طرفین قرارداد

در کلیه قراردادها، لازم است اطلاعات هویتی طرفین قرارداد ازجمله کد ملی و شماره شناسنامه، ذکر شود؛ اما در قراردادهای خرید و فروش، به‌ویژه اگر کالای مورد معامله دست دوم باشد، این امر اهمیتی دوچندان می‌یابد. چراکه ممکن است کالای موضوع قرارداد، مورد سرقت قرار گرفته باشد یا بدون اطلاع مالک اصلی آن مورد معامله قرار گیرد. از این جهت، لازم است پیش از امضاء قرارداد، مطمئن شوید که شخص فروشنده، مالک اصلی گوشی یا نماینده قانونی وی است.

2. شرح کامل ویژگی‌های گوشی موبایل مورد معامله

به‌منظور جلوگیری از عدم تطابق گوشی دریافتی با سفارش شما، لازم است بندی را در قرارداد خود به ویژگی‌های گوشی مورد معامله اختصاص داده و تمامی ویژگی‌های مورد نظر خود را، ازجمله مدل و برند گوشی، میزان حافظه و اندازه صفحه نمایشگر گوشی، قید کنید. ممکن است باتوجه به نیاز شما، قدرت دوربین گوشی نیز برای شما اهمیت داشته باشد. در این صورت، لازم است این ویژگی را نیز به قرارداد خود اضافه کنید.
به‌علاوه، درصورتی‌که معامله شما شامل وسایل جانبی گوشی موبایل نیز می‌شود، بهتر است اطلاعات مربوط به این وسایل را نیز در قرارداد ذکر کنید.
همچنین، چنانچه گوشی موبایل مورد معامله دارای گارانتی باشد، باید این مورد را نیز در قرارداد خود تصریح کنید. همچنین، اگر معامله شما شامل خدمات پس از فروش نیز می‌شود، این مورد را در قرارداد با ذکر مدت و نوع خدمات بیان کنید.

3. مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن

از دیگر نکاتی که درج آن در قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل الزامی است، مبلغ قرارداد و تاریخ پرداخت آن است. پس از درج مبلغ، لازم است درخصوص نحوه پرداخت آن نیز صحبت شود. اگر برای پرداخت، سندی مانند چک به فروشنده تقویم شود، لازم است اطلاعات کامل مربوط به آن نیز در این بخش قید گردد.
همچنین، می‌توانید در این بخش درخصوص هزینه‌های اجرای تعهدات معامله، مانند هزینه تحویل و تسلیم مورد معامله، صحبت کنید.

4. زمان‌بندی خرید و فروش

در این بخش، زمان‌بندی مربوط به تحویل و تسلیم گوشی عنوان می‌شود.

فروشنده و خریدار، در قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل، چه تکالیفی دارند؟

در وهله اول، باید به فروشنده گوشزد کرد که او ضامن مسائل حقوقی مربوط به گوشی موبایل موضوع قرارداد، ازجمله برخورداری از حق فروش قانونی، می‌باشد؛ به این معنا که اولاً، فروشنده مالک گوشی مورد معامله است یا ازجانب مالک، حق قانونی فروش گوشی به او محول شده است. ثانیاً، مالکیت گوشی، به‌نحو قانونی به‌دست آمده و عاری از هرگونه موانع حقوقی و کیفری است. درصورت بروز هرگونه مشکل قانونی، فروشنده مسئول خواهد بود.
همچنین، چنانچه قصد دارید گوشی خریداری‌شده توسط فروشنده فعال‌سازی شود، لازم است به این مورد نیز اشاره کنید تا در آینده به این بهانه، مبلغ اضافی از شما دریافت نگردد.
درخصوص سایر تکالیف فروشنده نسبت به خریدار، می‌توان به رعایت زمان‌بندی تعیین‌شده در قرارداد، ارائه آموزش‌های لازم درخصوص شیوه استفاده و نگهداری از گوشی موبایل و تسلیم اسناد و مدارک مربوطه به خریدار ازجمله فاکتور رسمی خرید اشاره کرد.
خریدار نیز، مانند فروشنده، موظف به رعایت زمان‌بندی قیدشده در قرارداد است و می‌بایست مبلغ قرارداد را در موعد مقرر پرداخت نماید. به‎علاوه، لازم است خریدار پیش از امضاء قرارداد، گوشی مورد معامله و کلیه اسناد و فاکتورها را بررسی کند تا از بروز اختلافات آتی جلوگیری نماید.

نکاتی درخصوص انعقاد قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل به‌صورت غیر حضوری

به‌طور کلی، شرایط خرید و فروش کالا به‌صورت غیر حضوری، در قانون تجارت الکترونیک مورد بررسی قرار گرفته است. براساس ماده 33 این قانون، لازم است اطلاعات زیر، پیش از انعقاد قرارداد، در اختیار خریدار قرار گیرد:
الف) مشخصات فنی و ویژگی‌های کاربردی کالا
ب) هویت تأمین‌کننده، نام تجاری که تحت آن نام به فعالیت مشغول می‌باشد و نشانی وی
پ) آدرس پست الکترونیکی، شماره تلفن و یا هر روشی که مشتری، درصورت نیاز، بایستی از آن طریق با فروشنده ارتباط برقرار کند
ت) کلیه هزینه‌هایی که برای خرید کالا بر عهده مشتری خواهد بود
ث) کلیه شرایط و فرایند انعقاد و اجرای قرارداد
به‌علاوه، مهم‌ترین حقی که در این قانون برای مصرف‌کننده پیش‌بینی شده است، «حق انصراف از خرید» می‌باشد؛ مصرف‌کننده حداقل به‌مدت 7 روز کاری، حق دارد بدون تحمل جریمه یا ارائه دلیل، از خرید خود صرف نظر کند. تنها هزینه‌ای که درصورت انصراف خریدار به او تحمیل می‌شود، هزینه بازگرداندن کالا خواهد بود.

نکات پایانی

علاوه‌بر مواردی که مورد اشاره قرار گرفت، لازم است بندهایی را به بحث فورس‌ماژور، موارد فسخ قرارداد و مرجع حل‌وفصل اختلافات احتمالی اختصاص داد. در پایان، لازم است قرارداد در 2 نسخه یکسان تنظیم شده و در اختیار هر دو طرف قرارداد، قرار گیرد.

چرا باید به قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل لامینگو اعتماد کنید؟

باتوجه به نکاتی که مورد اشاره قرار گرفت، تنظیم این قرارداد توسط متخصصان حوزه قراردادنویسی، امری ضروری است. ازطرفی، وجود یک پیش‌نویس آماده قرارداد، علاوه‌بر صرفه‌جویی در هزینه، سرعت زیادی به روند انجام معاملات شما می‌بخشد. تیم حقوقی مجموعه لامینگو، با در نظر گرفتن کلیه نکات حقوقی مربوط به خرید و فروش حضوری و غیر حضوری گوشی موبایل، پیش‌نویس این قرارداد را برای شما تهیه کرده‌ است. این قرارداد، هم‌اکنون برای شما قابل دانلود است. فراموش نکنید که درصورت وجود هرگونه سؤال یا ابهام، مشاوران ما آماده خدمت‌رسانی به شما هستند. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.