تومان 137,000
قرارداد سنگ کاری

قرارداد سنگ کاری

قرارداد سنگ ‌کاری، یکی از پرکاربردترین قراردادهای پیمانکاری مربوط به عملیات ساختمان‌سازی است. در این قرارداد، سنگ‌کار متعهد به ساخت و نصب قطعات سنگی می‌شود که ممکن است، باتوجه به سلیقه کارفرما، در بخش نمای ساختمان، دیوارهای داخلی، کف طبقات، اوپن آشپزخانه یا بخش‌های دیگری از ساختمان به‌کار رود. شیوه نگارش تعهدات طرفین در این قرارداد، از اهمیت بالایی برخوردار است. ازطرفی، مباحث مرتبط با مالکیت فکری طرح‌های خاص، بر دشواری‌های این قرارداد می‌افزاید. قرارداد پیش رو، ضمن بررسی اقتضائات شغلی سنگ‌کار، باتوجه به قوانین و مقررات مربوطه نوشته شده است. پیش‌بینی مسائل مربوط به مالکیت فکری طراحی‌ها، ازجمله ویژگی‌های خاص این قرارداد است.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 7

چه زمانی به قرارداد سنگ ‌کاری نیازمندیم؟

در هر زمینه‌ای، نوع قرارداد انتخابی شما را، نیاز شما تعیین می‌کند. چنانچه شما نیازمند همکاری پروژه‌ای و موردی با سنگ‌کار باشید، قرارداد سنگ‌کاری، که یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری است، برای شما انتخابی مناسب خواهد بود. این قرارداد، برخلاف قراردادهای استخدامی، نتیجه‌محور بوده و به‌صورت مرحله‌ای دنبال می‌شود. بنابراین، لازم است ابتدا نوع همکاری خود را تعیین کنید.

همکاری با سنگ‌کار در قالب قرارداد پیمانکاری، چه مزایایی برای کارفرما به‌دنبال دارد؟

به‌طور کلی، قراردادهای پیمانکاری، نسبت به قراردادهای استخدامی، بار کم‌تری بر دوش کارفرما می‌گذارند. همکاری با سنگ‌کار در قالب پیمانکاری:
1- بار تدارک تجهیزات را از دوش کارفرما برداشته و بر دوش سنگ‌کار می‌گذارد،
2- کارفرما را از تعهداتی مانند بیمه پیمانکار و کارکنان او معاف می‌کند،
3- مسئولیت اداره و مدیریت پروژه را به سنگ‌کار واگذار می‌کند.

ممکن است بپرسید پس این قرارداد برای کارفرما چه تعهداتی به‌وجود می‌آورد؟ 

می‌توان گفت تنها وظیفه کلیدی کارفرما در این قرارداد، پرداخت دستمزد سنگ‌کار طبق زمان‌بندی تعیین‌شده در قرارداد است.

تفاوت پیمانکاری تک‌نفره و گروهی چیست؟

یکی از نکاتی که لازم است هنگام انعقاد قرارداد پیمانکاری مورد توجه قرار دهید، موارد استفاده از پیمانکاری تک‌نفره و گروهی است. درصورتی که پیمانکار بتواند به‌تنهایی پروژه موضوع قرارداد را پیش برد، پیمانکاری تک‌نفره انتخاب مناسبی خواهد بود.
اما گاهی، باتوجه به ماهیت برخی از مشاغل، مانند سنگ‌کاری، برای پیشبرد پروژه، نیاز به همکاری گروهی از افراد خواهد بود. در این شرایط، لازم است به‌سراغ قرارداد پیمانکاری گروهی بروید. این قرارداد، نسبت به قرارداد پیمانکاری تک‌نفره، چالش‌های حقوقی بیشتری برای کارفرما به‌همراه دارد. یکی از این چالش‌ها، تأمین حقوق قانونی کارکنان پیمانکار است. به‌علاوه، در پیمانکاری‌های گروهی، صحبت از برخی کسورات قانونی به میان خواهد آمد. چنانچه قصد انعقاد قرارداد در قالب پیمانکاری گروهی را دارید، لازم است در قرارداد خود به این موارد نیز بپردازید.

چگونه می‌توان با سنگ‌کار، همکاری مطمئن و ایمنی برقرار کرد؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، مدیریت پروژه سنگ‌کاری، بر عهده شخص سنگ‌کار است. این امر، امکان اجرای پروژه را، به‌نحوی غیر از آنچه خواسته کارفرما بوده، بالا می‌برد. چگونه می‌توان این احتمال را به حداقل رساند؟
قدم اول، نوشتن قراردادی است که به‌خوبی گویای تمامی خواسته‌های کارفرما و تعهدات سنگ‌کار باشد. برای نمونه، لازم است نوع سنگ‌هایی را که می‌خواهید در عملیات سنگ‌کاری به‌کار گرفته شود، با ذکر تمام ویژگی‌های آن، در قرارداد قید کنید. همچنین، لازم است شیوه و مبنای اجرای تعهدات، مانند پیاده‌سازی طرح‌ها و نقشه‌های ارائه‌شده به سنگ‌کار، در قرارداد به‌تفصیل عنوان شود.
در مرحله بعد، به‌منظور داشتن تسلط کافی بر فرایند پیشبرد پروژه، می‌توانید به سنگ‌کار، تعهدی مبنی بر ارسال گزارش روند کار به‌صورت هفتگی، ماهانه یا مرحله‌ای کنید. همچنین، می‌توانید برای پروژه خود ناظر تعیین کرده و ازطریق ناظر انتخابی خود، بر پیشبرد پروژه نظارت داشته باشید. نکته‌ای که در این خصوص اهمیت دارد، این است که تمامی این موارد باید در قرارداد ذکر گردد.

شیوه پرداخت مبلغ در قرارداد سنگ ‌کاری به چه صورت است؟

تعیین مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، بستگی به توافق طرفین دارد؛ اما معمولاً در قراردادهای پیمانکاری، بخشی از مبلغ قرارداد، به‌عنوان پیش‌پرداخت، همزمان با انعقاد قرارداد، پرداخت می‌شود. باقی‌مانده مبلغ، ممکن است پس از اتمام پروژه یا در حین انجام پروژه؛ همراه با طی شدن مراحل مختلف آن، پرداخت شود. تحویل چک نیز در تاریخ پرداخت مبلغ مرسوم است؛ در این صورت لازم است اطلاعات مربوط به چک در بند مربوط به مبلغ قرارداد ذکر شود.    

چرا باید در قرارداد سنگ‌کاری، از مالکیت فکری صحبت کرد؟

مالکیت فکری، به معنای برخورداری از حقوقی مانند کپی‌رایت یا حق تکثیر است. در صورتی‌که شما، برای پروژه سنگ‌کاری، طرح‌هایی مد نظر دارید که دارای ارزش هنری است، به‌منظور جلوگیری از ایجاد اختلاف در زمینه حقوق مالکیت فکری مربوط به آن، بهتر است بندی را به بحث مالکیت فکری طرح‌های پیاده‌شده توسط سنگ‌کار اختصاص دهید.

قرارداد سنگ‌ کاری، در چه شرایطی قابل فسخ است؟

اصولاً در نظام حقوقی کشور ما، فسخ قرارداد، با دشواری‌های زیادی همراه است؛ از این جهت، برای ایجاد حق فسخ، لازم است خودتان دست‎به‌کار شده و در قرارداد خود ماده‌ای را به فسخ قرارداد اختصاص دهید. اما لازم است که این حق فسخ ظرف مدت زمانی محدود یا تحت شرایط خاصی، برای طرف مشخصی از قرارداد، در نظر گرفته شود؛ در غیر این صورت، منجر به باطل شدن و از بین رفتن اعتبار حقوقی قرارداد شما خواهد شد. ازجمله شرایط فسخ قرارداد، می‌تواند عدم انجام تعهدات به‌نحو تعیین‌شده در قرارداد یا تأخیر در انجام تکالیف باشد. 

فورس‌ماژور در قرارداد سنگ‌کاری

ممکن است در طول مدت قرارداد، یکی از طرفین به‌دلیل رخدادهایی مانند ابتلا به بیماری‌های سخت، توانایی انجام تعهدات قراردادی را از دست بدهد. توصیه ما به شما این است که همیشه تمامی احتمالات را مد نظر داشته و برای آن‌ها تصمیم‌گیری کنید.

نکات پایانی

درخصوص نکات پایانی، باید گفت که این قرارداد نیز، مانند هر قراردادی، با معرفی کامل مشخصات طرفین آن شروع می‌شود. پس از آن، موضوع قرارداد می‌بایست به‌روشنی مطرح شود. 
پس از آن، لازم به ذکر زمان شروع و پایان مدت قرارداد بپردازید. بند مدت قرارداد در قراردادهای پروژه‌ای بند مهمی است؛ چراکه علاوه‌بر مدت قرارداد، لازم است زمان تحویل کار و همچنین زمان‌بندی انجام پروژه مورد اشاره قرار گیرد. همچنین، باید بندی را در قرارداد به محل انجام کار اختصاص داد.
در سایر بندهای این قرارداد، می‌توان به نکاتی چون تضمینات، خسارات دیرکرد طرفین و مرجع حل اختلاف اشاره کرد. در نهایت، لازم است نسخه‌های قرارداد پس از امضاء، در اختیار کارفرما و سنگ‌کار قرار گیرد.

چرا باید از قرارداد سنگ‌کاری لامینگو استفاده کنید؟

متخصصان حوزه قراردادهای همکاری در لامینگو، پیش‌نویس قرارداد سنگ‌کاری را برای شما تهیه کرده‌اند. در این قرارداد، تمامی نکات مورد نیاز، ازجمله تعهدات سنگ‌کار در پیمانکاری‌های تک‌نفره و گروهی، مالکیت فکری، فورس‌ماژور، فسخ قرارداد و سایر مسائل حقوقی لازم مورد توجه قرار گرفته است. ازطرفی، وجود یک قرارداد پیش‌نویس آماده، به صرفه‌جویی در وقت شما کمک می‌کند.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.