تومان 75,000
قرارداد نجاری پروژه‌ای

قرارداد نجاری پروژه‌ای

قرارداد نجاری پروژه‌ای، ازجمله قراردادهای همکاری است که در نوع خود بسیار پرکاربرد است. قراردادهای پیمانکاری، نسبت به قراردادهای استخدامی، تعهدات کم‌تری برای کارفرمایان به‌دنبال دارند؛ به‌همین دلیل، اولین انتخاب هر کارفرما برای همکاری، قرارداد پیمانکاری است. ازطرفی، ماهیت قراردادهای پیمانکاری، نتیجه‎محور است و کارفرما به‌اندازه روابط استخدامی بر شیوه کار تسلط نخواهد داشت. از این جهت، شیوه نگارش این قرارداد، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به‌علاوه، بسیاری از دغدغه‌های دیگر کارفرمایان ازجمله مالکیت فکری طرح‌های خاص باید در قرارداد قید شود.

7
تعداد صفحات:
1399/10/17
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد نجاری پروژه‌ای

چه زمانی باید به سراغ قرارداد نجاری پروژه‌ای رفت؟ این قرارداد چه مزایایی برای کارفرما به‌همراه دارد؟

نوع قرارداد انتخابی شما را شیوه کار و نیازتان تعیین می‌کند. اگر شما به‌دنبال نجاری هستید که به‌صورت موردی طراحی و ساخت سفارش‌های شما را انجام دهد، باید سراغ قرارداد نجاری پروژه‌ای بروید. این قرارداد، برای کارفرما مزیت‌هایی در پی دارد ازجمله:
1- بار تدارک تجهیزات را از دوش کارفرما برمی‌دارد و فراهم کردن تمامی وسایل و تجهیزات کار و همچنین، ایجاد یک محیط کاری امن و بهداشتی بر عهده نجار خواهد بود.
2- نیازی نیست کارفرما، نجار یا کارکنان او را بیمه کند.
3- انجام تمامی کارهای پروژه بر عهده نجار است و کارفرما وظیفه‌ای در قبال مدیریت پروژه یا ارائه آموزش‌های لازم به نیروهای نجار ندارد.

ممکن است بپرسید پس این قرارداد برای کارفرما چه تعهداتی به‌وجود می‌آورد؟ 

می‌توان گفت تنها وظیفه کلیدی کارفرما در این قرارداد، پرداخت دستمزد نجار طبق زمان‌بندی تعیین‌شده در قرارداد است.

در تعیین تعهدات نجار در قرارداد نجاری پروژه‌ای، چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟

پیمانکار، مدیریت کامل امور را در دست دارد؛ از این رو، قرارداد شما تنها جایی است که می‌توانید تا حدودی در نتیجه کار سهیم باشید. اشتباهی که بسیاری از افراد هنگام انعقاد قراردادهایشان، به‌خصوص قراردادهای همکاری، انجام می‎دهند، این است که به تعیین نتیجه نهایی کار اکتفا کرده و خواسته‌های جزئی خود را عنوان نمی‌کنند. نتیجه این اشتباه، دریافت محصول یا خدمتی خواهد بود که تفاوت زیادی با آنچه در ذهن داشته‌اید دارد. از این رو، واجب است که تمامی ویژگی‌هایی را که برای سفارش خود مد نظر دارید؛ و همچنین شیوه خاصی را که برای شما اهمیت دارد، حتی اگر از نظر شما آن ویژگی بدیهی باشد، به‌صورت مکتوب تعیین کنید.

درخصوص قرارداد نجاری پروژه‌ای، ذکر تمامی ویژگی‌های سفارش مورد نظر شما ازجمله جنس چوب، رنگ و اندازه اهمیت زیادی دارد. همچنین، بهتر است تمامی نکاتی را که درخصوص امور طراحی، ساخت، نصب و تعمیر و رفع عیب کالاهای ساخته‌شده توسط نجار مد نظر دارید، در بند تعهدات نجار ذکر کنید.
از دیگر مسائلی که در بسیاری از همکاری‌های پروژه‌ای گریبان‌گیر کارفرما می‌شود، عدم رعایت قوانین و مقررات کار در پیمانکاری‌های گروهی است. ممکن است نجار برای انجام سفارش‌های شما، گروهی از نجاران دیگر را به استخدام خود در بیاورد. چنانچه احتمال چنین چیزی وجود دارد، در قراردادتان اشاره کنید که نجار مسئول رعایت حق و حقوق کارکنان خود خواهد بود.

شیوه پرداخت مبلغ در قرارداد نجاری پروژه‌ای به چه صورت است؟

معمولاً در این گونه قراردادها، بخشی از مبلغ قرارداد به‌عنوان پیش‌پرداخت، همزمان با انعقاد قرارداد، پرداخت می‌شود. باقی‌مانده مبلغ، ممکن است پس از اتمام پروژه یا در حین انجام پروژه طی مراحل مشخصی پرداخت شود. تحویل چک نیز در تاریخ پرداخت مبلغ مرسوم است؛ اما بهتر است اطلاعات مربوط به چک در بند مربوط به مبلغ قرارداد ذکر شود. 

وضعیت مالکیت فکری در قرارداد نجاری پروژه‌ای به چه صورت است؟

در هر نوع رابطه همکاری، کسی که هزینه‌های انجام کار را پرداخت می‌کند، توقع دارد، در ازای آن، مالکیت محصول به‌دست‌آمده را به‌طور کامل به‌دست بیاورد. یکی از موارد مالکیت، مالکیت فکری است که به معنای حق برخورداری از حقوقی مانند کپی‌رایت یا حق تکثیر است. در صورتی که طرح مورد نظر شما دارای ارزش هنری است، به‌دلیل جلوگیری از ایجاد اختلاف در زمینه حقوق ناشی از آن، بهتر است بندی را به بحث مالکیت فکری ناشی از محصولات ساخته‌شده توسط نجار اختصاص دهید.

آیا قرارداد نجاری پروژه‌ای قابل فسخ است؟

در نظام حقوقی کشور ما، فسخ قرارداد، عملی بسیار دشوار است؛ از این جهت، برای ایجاد حق فسخ، لازم است خودتان دست‎به‌کار شده و در قرارداد خود ماده‌ای را به فسخ قرارداد اختصاص دهید. اما این حق فسخ باید ظرف مدت زمانی محدود یا تحت شرایط خاصی برای یکی از طرفین در نظر گرفته شود. ازجمله این شرایط می‌تواند عدم انجام تعهدات به‌نحو تعیین‌شده در قرارداد یا تأخیر در انجام تکالیف باشد. 

فورس‌ماژور در قرارداد نجاری پروژه‌ای

ممکن است در طول مدت قرارداد، یکی از طرفین به‌دلیل رخدادهایی مانند ابتلا به بیماری‌های سخت، توانایی انجام تعهدات قراردادی را از دست بدهد. توصیه ما به شما این است که همیشه تمامی احتمالات را مد نظر داشته و برای آن‌ها تصمیم‌گیری کنید.

نکات پایانی

درخصوص نکات پایانی، باید گفت که این قرارداد نیز، مانند هر قراردادی، با معرفی کامل مشخصات طرفین آن شروع می‌شود. پس از آن، موضوع قرارداد می‌بایست به‌روشنی مطرح شود. می‌توانید در این بند، ویژگی‌هایی را که برای سفارش خود مد نظر دارید، بیان کنید.
پس از آن، لازم به ذکر زمان شروع و پایان مدت قرارداد بپردازید. بند مدت قرارداد در قراردادهای پروژه‌ای بند مهمی است؛ چراکه علاوه‌بر مدت قرارداد، لازم است زمان تحویل کار و همچنین زمان‌بندی انجام پروژه مورد اشاره قرار گیرد.
بدیهی است که باید بندی را در قرارداد به محل انجام کار اختصاص داد. ممکن است کارفرما محل خاصی را برای انجام پروژه نجاری مد نظر نداشته باشد. در هر صورت، بهتر است در یکی از بندهای قرارداد به این موضوع اشاره کنید.
در سایر بندهای این قرارداد، می‌توان به نکاتی چون تضمینات، خسارات دیرکرد طرفین و مرجع حل اختلاف اشاره کرد. در نهایت، لازم است نسخه‌های قرارداد پس از امضاء، در اختیار کارفرما و نجار قرار گیرد.

قرارداد نجاری پروژه‌ای لامینگو

متخصصان حوزه قراردادهای همکاری در لامینگو، پیش‌نویس این قرارداد را برای شما تهیه کرده‌اند. در قرارداد پیش رو، تمامی نکات ازجمله تعهدات نجار در پیمانکاری‌های تک‌نفره و گروهی، مالکیت فکری، فورس‌ماژور، فسخ قرارداد و سایر مسائل حقوقی لازم مورد توجه قرار گرفته است. ازطرفی، وجود یک قرارداد پیش‌نویس آماده، به صرفه‌جویی در وقت شما کمک می‌کند. هم‌اکنون می‌تواند فایل این قرارداد را دانلود کنید. 15 دقیقه مشاوره رایگان، هدیه مجموعه لامینگو به شماست.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.