تومان 127,000
قرارداد استخدام کارشناس فروش

قرارداد استخدام کارشناس فروش

به موازات افزایش نیاز کارفرمایان به خدمات کارشناس فروش، نیاز به انعقاد قرارداد استخدام کارشناس فروش نیز بیشتر می‌شود. این قرارداد بر مقررات قانون کار استوار است و شاید، به‌دلیل رواج زیادی که دارد، بسیار ساده به‌نظر برسد؛ اما وجود چالش‌هایی مانند شیوه خدمت‌رسانی کارشناس فروش، رعایت محرمانگی درخصوص اطلاعات کسب‌وکار کارفرما و احتمال جذب کارشناس به مجموعه‌های رقیب کارفرما در آینده، که هرروز کارفرمایان را بیشتر با خود درگیر می‌کند، این قرارداد را پیچیده‌تر کرده است. از این رو، برای حفظ منافع خود و جلوگیری از این‌گونه پیشامدها، بهتر است که قرارداد خود را به متخصصان حوزه قراردادنویسی بسپارید.

آخرین بروزرسانی: 1402/10/03
تعداد صفحات: 7

چرا نوشتن قرارداد استخدام کارشناس فروش دقت زیادی می‌خواهد؟

عمل فروشندگی شاید بسیار ساده به‌نظر برسد. به‌همین دلیل، کارفرمایان زیادی را می‌بینید که برای استخدام فروشندگان خود دقت کافی به‌خرج نداده و هنگام نوشتن قراردادهای همکاری با فروشندگان، تنها عمل «فروش» را به‌عنوان تکلیف فروشنده در نظر می‌گیرند و با چندوچون آن کاری ندارند. اما حقیقت آن است که این سهل‌انگاری هنگام استخدام فروشندگان، در عمل، کارفرمایان را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کرده است؛ چراکه شیوه فروش نیز تأثیر زیادی بر جایگاه کارفرمایان در بازار خواهد داشت؛ همان چیزی که هنگام نوشتن قرارداد استخدام کارشناس فروش باید مورد توجه قرار گیرد. 
امروزه به‌دلیل اهمیت استراتژی‌های فروش، به‌جای واژه فروشنده، از «کارشناس فروش» استفاده می‌شود. پیچیدگی وظایف کارشناس فروش، بستگی به عواملی مانند موقعیت شما در بازار و تعداد افراد مشغول در تیم شما دارد. از طرفی، هرچه اهمیت استراتژی‌های بازاریابی برای شما بیشتر باشد، وظایف کارشناسان فروش شما نیز پیچیده‌تر خواهد بود.

برای داشتن قراردادی مطمئن با کارشناس فروش چه باید کرد؟

برای داشتن اطمینان خاطر از این‌که شیوه کار کارشناس فروش شما، برای کسب‌وکارتان خطری به‌همراه ندارد، بهتر است پیش از اقدام به نوشتن قرارداد استخدام با او، تحقیقات لازم را درمورد جایگاه خود و رقبایتان در بازار انجام داده و نیازهای خود را شناسایی کنید. 
پس از شناسایی این نیازها، می‌توانید استراتژی فروش خود را تدوین کنید و بر همان اساس، تکالیف کارشناس فروش را تعریف کنید. ازجمله تکالیفی که می‌توان برای کارشناس فروش تعیین کرد، عبارتند از: ارائه خدمات حضوری و غیرحضوری به مشتریان، رعایت حسن برخورد در مکالمات و ارتباطات با مشتری، ثبت اطلاعات مشتریان در سامانه‌های مربوطه، انجام امور مربوط به سفارش مشتری، ثبت اطلاعات فروش و صدور فاکتورهای لازم. 
موارد گفته‌شده، نمونه‌هایی از وظایف کارشناس فروش است؛ اما فراموش نکنید که آنچه مهم است، شیوه اجرای این وظایف است. از این رو، واجب است که شیوه و استانداردهای خود را در قرارداد قید کنید.

چگونه مانع جذب کارشناس فروش خود توسط رقبایمان شویم؟

اگر در بازار مشغول به‌کار هستید، حتماً شاهد اختلافات کارفرماها درمورد جذب نیرو بوده‌اید. بدون شک یکی از دغدغه‌های مهم کارفرمایان، احتمال همکاری نیروهای آن‌ها با رقباست. این امر، علاوه‌بر تنگ کردن عرصه برای کارفرما، این امکان را به‌وجود می‌آورد که کارشناس فروش با بهره‌گیری از شناختی که نسبت به نقاط ضعف و قوت کارفرمای قبلی خود پیدا کرده است، تبدیل به تهدیدی جدی برای موقعیت او در بازار شود.

شاید بپرسید برای پیشگیری از چنین وضعیتی چه راهکار حقوقی وجود دارد؟ 

اگر شیوه کار شما با کارشناس فروشتان به‌نحوی است که همکاری او با رقبای شما می‌تواند موقعیت شما را در بازار تهدید کند، بهتر است بندی را درخصوص «تعهد به عدم رقابت» در قرارداد استخدام کارشناس فروش اضافه کنید. با استفاده از چنین شرطی، کارشناس فروش متعهد می‌شود که در طول همکاری با شما، و همچنین تا مدت زمان مشخصی پس از آن، از همکاری با کسب‌وکارهایی که رقیب مستقیم شما محسوب می‌شوند، بپرهیزد. به‌علاوه، درج این شرط در قرارداد، برای ارائه آموزش‌های لازم به کارشناس فروش، به شما آسودگی خاطر می‌دهد.

آیا می‌توان در قرارداد استخدام کارشناس فروش از افشاء اطلاعات محرمانه جلوگیری کرد؟

پاسخ این سؤال، مثبت است. در صورتی که نگران افشاء اطلاعات کسب‌وکار خود هستید، می‌توانید شرطی به‌نام «شرط محرمانگی» را به بندهای قرارداد خود اضافه کنید. با درج این شرط، کارشناس فروش متعهد می‌شود که اطلاعاتی را که در مدت زمان همکاری با شما کسب می‌کند، محرمانه نگه دارد و در صورت افشاء اطلاعات، مسئول جبران خسارت‌های شما خواهد بود.

کارفرما چه تعهداتی در برابر کارشناس فروش دارد؟

به‌منظور ایجاد شفافیت برای طرفین قرارداد، بهتر است تعهدات کارفرما نیز به‌طور کامل در قرارداد استخدام کارشناس فروش ذکر شود. غالب این تعهدات، در قانون کار تعریف شده و طرفین قرارداد در این خصوص اختیارات زیادی نخواهند داشت. بدون شک مهم‌ترین تکلیف کارفرما در روابط استخدامی، بیمه کارمند است. مطابق ماده 148 قانون کار، کارفرما باید کارشناس فروش را در تمام طول مدت قرارداد بیمه کند.
کارفرما همچنین مکلف به پرداخت دستمزد کارشناس فروش در تاریخ مشخص‌شده در قرارداد، ارائه آموزش‌های لازم به او بدون دریافت هزینه، ایجاد محیطی بهداشتی و ایمن برای کار و فراهم کردن وسایل و تجهیزات لازم برای انجام تعهدات موضوع قرارداد است.

تضمینات در قرارداد استخدام کارشناس فروش

کارفرما ممکن است، برای ضمانت حسن انجام کار، از کارشناس فروش درخواست ارائه تضمین کند. آنچه اهمیت دارد، رعایت نکات حقوقی مربوط به آن است. تضمین کارشناس فروش می‌تواند چک، سفته یا ضمانت‌نامه بانکی باشد. در هر صورت، اطلاعات سند تقدیمی بایستی به‌طور صحیح و کامل در بند تضمینات در قرارداد شما ذکر شود. همچنین، لازم است در سند قید شود که هدف از ارائه آن، ضمانت حسن انجام کار است. این سند، با پایان همکاری طرفین قرارداد، به کارشناس فروش مسترد می‌شود.

آیا قرارداد استخدام کارشناس فروش قابل فسخ است؟

خیر؛ بنا بر حکم صریح قانون کار، هیچ‌یک از طرفین قراردادهای استخدام موقت قادر به فسخ یک‌طرفه قرارداد نیستند. بنابراین، لازم است هنگام تعیین مدت قرارداد دقت کافی داشته باشد.

سایر نکاتی که در قرارداد استخدام کارشناس فروش ذکر می‌شود چیست؟

درخصوص نکات پایانی درمورد این قرارداد، باید بگوییم که مانند سایر قراردادهای استخدامی، این قرارداد نیز با معرفی کامل طرفین قرارداد شروع می‌شود. پس از آن، بندهایی به موضوع قرارداد، مدت قرارداد، دستمزد درنظرگرفته‌شده برای کارشناس فروش، ساعات کاری و محل انجام کار او اختصاص داده می‌شود. 
از دیگر بندهایی که در این قرارداد ذکر می‌شود، بندهای مربوط به تعیین مرجع حل اختلاف و حق سنوات است.
در نهایت پس از امضاء قرارداد، لازم است نسخه‌های قرارداد نزد کارفرما، کارشناس فروش،‌ اداره کار محل و شورای اسلامی کار قرار بگیرد.

چرا باید از قرارداد استخدام کارشناس فروش لامینگو استفاده کنید؟

به‌دلایل زیادی که بخشی از آن‌ها مورد اشاره قرار گرفت، نوشتن قرارداد استخدام کارشناس فروش، اگرچه رواج زیادی دارد، از آنچه فکر می‌کنید پیچیده‌تر است. مشاوران لامینگو، با استفاده از تجربه‌ای که در حوزه قراردادنویسی و به‌خصوص قراردادهای استخدامی دارند، نمونه قراردادی برای شما آماده کرده‌اند. اگر به‌دنبال سرعت‌بخشی به کارهای خود هستید و به قراردادی نیاز دارید که تمامی جوانب در آن پیش‌بینی شده باشد، این قرارداد را دانلود کنید و پیش از امضاء آن، از راهنمایی مشاوران ما استفاده کنید. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.