تومان 127,000
قرارداد استخدام انباردار

قرارداد استخدام انباردار

قرارداد استخدام انباردار نوعی قرارداد همکاری میان کارفرما و انباردار است که براساس مقررات قانون کار نوشته می‌شود. تشخیص و تبیین دقیق وظایف و تعهدات انباردار و کارفرما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین، درج بندهایی در ارتباط با بحث تضمینات و رعایت محرمانگی و عدم افشاء ازجانب انباردار در این قرارداد الزامی است. باتوجه به این موارد و همچنین ضرورت ذکر نکات ریز حقوقی دیگری مانند عدم قابلیت فسخ یک‌جانبه، واجب است نوشتن این قرارداد را به متخصصان حوزه قراردادنویسی بسپارید.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 7

قرارداد استخدام انباردار چگونه قراردادی است و چه زمانی به آن نیازمندیم؟

شغل انبارداری، که با نام‌های مدیریت یا حسابداری انبار نیز شناخته شده است، ازجمله مشاغلی است که در بسیاری از مراکز مانند مراکز تولید، مراکز فروش یا شرکت‌ها مورد نیاز است. به تبع وجود نیاز فراوان به شخص انباردار، نیاز به انعقاد قراردادهای همکاری در این راستا نیز افزایش می‌یابد. بدون شک یکی از این قراردادها، قرارداد استخدام انباردار است. زمانی که نیاز شما به همکاری با انباردار یک نیاز دائم و مستمر باشد، قانون ما چاره‌ای به‌جز انتخاب این قالب قراردادی برای شما باقی نگذاشته است.

در قرارداد استخدام انباردار چه نکاتی قید می‌شود؟

۱) معرفی طرفین قرارداد

اولین بند هر قراردادی، مربوط به اطلاعات هویتی دقیق طرفین آن است. لازم است در این بند اطلاعاتی چون کد ملی، نام پدر، شماره شناسنامه، شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی)، شماره تماس، آدرس، کد پستی و نشانی پست الکترونیک درج شود.

۲) ذکر موضوع و مدت قرارداد، ساعات کاری و محل انجام کار

موضوع قرارداد بایستی به‌روشنی در بندی جداگانه عنوان شود. همچنین ذکر زمان شروع همکاری و پایان آن، ساعات کاری و محل دقیق انجام کار در قرارداد استخدام انباردار الزامی است.

۳) مبلغ قرارداد

میزان دستمزد درنظرگرفته‌شده برای انباردار و تاریخ ماهانه پرداخت آن می‌بایست به‌همراه اطلاعات شماره کارت یا حساب بانکی مورد تأیید انباردار در قرارداد مشخص شود. مسائل مربوط به عیدی و پاداش سالانه نیز در این بند ذکر می‌شود.

۴) وظایف و تعهدات انباردار

به‌طور کلی، مدیریت امور انبار در بر عهده انباردار است. می‌توان گفت کلیدی‌ترین وظیفه او، دریافت و ارسال کالاها، کنترل کمیت و کیفیت آن و همچنین صدور اسناد و فاکتورهای مربوطه مانند رسید قبض یا حواله می‌باشد. همچنین، انباردار بایستی تمامی اطلاعات مربوط به اجناس و ورود و خروج آن‌ها از انبار را ثبت و بایگانی کند. 
تکلیف مهم دیگر که درج آن در بند تعهدات انباردار الزامی است، مراقبت، نگهداری و حفاظت از انبار و اجناس داخل آن است. در این راستا لازم است انباردار از ورود و خروج افراد غیرمسئول به داخل انبار جلوگیری کرده و مانع ورود خسارت به انبار در اثر سرقت، آتش‌سوزی و هرگونه مخاطره شود. به‌علاوه، انباردار باید با نظارت بر فعالیت کارگران از قرار گرفتن اجناس در مکان مناسب اطمینان حاصل کند و با در نظر گرفتن تاریخ انقضاء کالاها، مانع فساد آن‌ها شود. بهتر است در بند تعهدات این نکته را قید کنید که انباردار مسئول جبران خساراتی می‌باشد که در اثر کوتاهی یا تقصیر او به کارفرما وارد شده است. کارفرما ممکن است مسئولیت سفارش کالاها را نیز به انباردار بسپارد.
از دیگر تکالیف انباردار، ارائه گزارش‌های مشخصی به کارفرما یا شخص مافوق خود ازجمله گزارش‌های مالی یا وضعیت موجودی و نیازهای انبار است. موارد تهیه این گزارش‌ها و شیوه تنظیم آن‌ها باید در قرارداد ذکر شود. همچنین، لازم است که انباردار در راستای اجرای تکالیف خود، با اشخاص یا بخش‌های دیگری ازجمله حسابداران، واحد تدارکات یا بازرسان و ممیزان همکاری داشته باشد. 

۵) وظایف و تعهدات کارفرما

بخش قابل توجهی از تکالیف و تعهدات کارفرما در قراردادهای استخدامی در قانون کار پیش‌بینی شده است. از این رو، طرفین اختیار زیادی در تعیین تعهدات کارفرما نخواهند داشت. مطابق ماده 148 قانون کار، کارفرما باید انباردار را در تمام طول مدت قرارداد بیمه کند. شرط بیمه کارمند، ازجمله شرایطی است که حتی با رضایت کتبی کارمند توافق خلاف آن معتبر شناخته نمی‌شود. 
علاوه‌بر بر بیمه، کارفرما مکلف است دستمزد انباردار را مطابق مواعد تعیین‌شده در قرارداد استخدام انباردار به وی پرداخت کند. ارائه آموزش‌های لازم به انباردار نیز از دیگر تکالیف کارفرماست؛ لازم به‌ذکر است که در ازای این آموزش‌ها هزینه‌ای به کارفرما تعلق نمی‌گیرد. 
از دیگر تعهدات کارفرما، می‌توان به تدارک و تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز انباردار اشاره کرد. انباردار برای اجرای وظایف خود، نیازمند وسایل و تجهیزات ایمنی، اندازه‌گیری، تخلیه و بارگیری و همچنین تجهیزات دفتری می‌باشد.

درج شرط محرمانگی؛ راهی برای حفاظت از اسرار و اطلاعات محرمانه شما

انباردار در محل کار خود ممکن است به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم نسبت به بسیاری از مسائل مهم و حساس آگاهی پیدا کند که افشاء آن‌ها خسارت زیادی برای کارفرما به‌دنبال خواهد داشت. بنابراین، درج شرط محرمانگی و عدم افشاء در قرارداد ضروری است.

بند تضمینات در قرارداد استخدام انباردار

از آنجا که امروزه اخذ تضمین از کارمند در عمده مشاغل تبدیل به یک عرف شده است، کارفرما می‌تواند از انباردار تقاضای ارائه تضمین کند؛ اما آنچه اهمیت دارد، ذکر اطلاعات سند ارائه‌شده توسط انباردار در قرارداد است. سند تقدیمی می‌تواند چک، سفته یا ضمانت‌نامه بانکی باشد. همچنین، لازم است در سند قید شود که هدف از تقدیم آن ضمانت حسن انجام کار است. کارفرما مکلف است همزمان با پایان همکاری، سند را به انباردار مسترد کند.

آیا قرارداد استخدام انباردار قابل‌ فسخ است؟

قراردادهای استخدامی امروزه به‌صورت موقت منعقد می‌شوند. بنا بر حکم صریح قانون کار، به‌هیچ عنوان امکان برهم زدن یک‌طرفه این گونه قراردادها وجود ندارد. 

سایر نکات در قرارداد استخدام انباردار

علاوه‌بر نکات حقوقی مذکور، لازم است در بندهای پایانی قرارداد مرجع حل اختلاف طرفین و شرایط مربوط به حق سنوات یا مزایای پایان کار تعیین شود.
پس از امضاء طرفین، لازم است نسخه‌های قرارداد نزد کارفرما، انباردار،‌ اداره کار محل و شورای اسلامی کار قرار بگیرد.

قرارداد استخدام انباردار لامینگو

قراردادی که پیش روی شماست، با در نظر گرفتن تمامی مقررات مربوطه و شناخت کامل شغل انبارداری، توسط مجرب‌ترین مشاورین حقوقی در لامینگو نوشته شده است. شما می‌توانید هم‌اکنون این قرارداد را دانلود کرده و پیش از امضاء آن، از راهنمایی رایگان مشاورین ما بهره ببرید. امیدواریم که این قرارداد، تجربه کاری خوبی برای شما به ارمغان بیاورد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91557030
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.