تومان 127,000
قرارداد استخدام نگهبان

قرارداد استخدام نگهبان

قرارداد استخدام نگهبان از انواع قراردادهای کار و استخدام تحت تابعیت قانون کار است. به‌طورکلی در نمونه قراردادهای حراست و نگهبانی تبیین دقیق وظایف و مسئولیت‌های شخص نگهبان دارای اهمیت زیادی است. از طرفی تعیین تکلیف‌های قانونی شخص کارفرما نیز از دیگر مفاد مهم در نمونه قرارداد استخدام نگهبان است. از رایج‌ترین انواع این قرارداد می‌توان به نمونه قرارداد نگهبانی مجتمع مسکونی و نمونه قرارداد نگهبانی مجتمع تجاری اشاره کرد.

آخرین بروزرسانی: 1402/10/16
تعداد صفحات: 6

قرارداد استخدام نگهبان خود را حقوقی‌تر تنظیم کنید

امنیت قیمت ندارد. امروزه اهمیت حفاظت از جان، مال و دارایی اشخاص بر هیچ‌کس پوشیده نیست. از پروژه‌های در حال ساخت و مجتمع‌های مسکونی گرفته تا ادارات، سازمان‌ها، مجتمع‌های تجاری و ... نیازمند حراست و وجود نگهبانی مناسب جهت حفاظت و پاسبانی از محل هستند. قرارداد استخدام نگهبان با شرایط و ملزوماتی همراه است که اهمیت خاصی به این قرارداد می‌بخشد. برای اینکه این قرارداد پوششی حقوقی، ساختاری محکم و مفادی دقیق داشته باشد باید به نکات خاصی در استخدام نگهبان توجه شود. یک قرارداد غیراصولی استخدام نگهبان ممکن است احساس امنیت کاذبی به همراه آورده در حالی که امنیت حقیقی موردنیاز را تأمین نمی‌کند.

کدام قالب قراردادی برای تنظیم قرارداد استخدام نگهبان مناسب‌تر است؟ پروژه‌ یا استخدام؟

نکته‌ی مهم در تنظیم قرارداد استخدام نگهبان، در نظر داشتن ماهیت استمراری شغل نگهبانی است. در قراردادهای پروژه‌ای گروهی جهت ساختمان‌سازی یا حمل‌و‌نقل، پیمانکار در قالب قرارداد پروژه، غالباً با شرکت خدمات نگهبانی یا شخص حقیقی نگهبان قرارداد تنظیم می‌کند. کارفرمایانی که خواهان به‌کارگیری طولانی مدت نگهبان هستند (مانند مجتمع مسکونی، ساختمان تجاری، فروشگاه، انبار و غیره) بهتر است از قالب قراردادی استخدام موقت نگهبان استفاده کنند. نمونه قرارداد استخدام نگهبان لامینگو بر این اساس تنظیم شده است.

شرایط تنظیم قرارداد استخدام موقت نگهبان

نکته قابل‌توجه در تنظیم این قرارداد، مشخص کردن موضوع قرارداد به صورت دقیق است به گونه‌ای که وظایف و شرح خدمات نگهبان محدود به موارد حصری و معین نباشد تا نگرانی کارفرما جهت نگهبانی و حراست در محدوده معین در نظر گرفته شود و آسایش خاطر وی را تأمین کند. 
به دلیل انتخاب قالب قراردادی استخدامی برای شغل نگهبانی در قسمت بالا، قانون کار حاکم بر این قرارداد بوده و لذا کارفرما نمی‌تواند از حداقل‌های مقرر در قانون کار سرباز زند. به عنوان مثال، کارفرما موظف به بیمه کردن شخص نگهبان نزد شعب اداره تأمین اجتماعی است. همچنین کارفرما ملزم به رعایت حداقل حقوق پایه و سایر مزایا برای نگهبان است. و یا طبق ماده 25 قانون کار، در قراردادهای با ماهیت استخدام موقت، هیچ یک از طرفین مجاز به فسخ یک‌طرفه قرارداد نیستند. لذا کارفرما نمی‌تواند با درج شرطی در داخل یا خارج از قرارداد، در میانه همکاری نگهبان را از کار بر کنار کند و در صورت اخراج، نگهبان می‌تواند با مراجعه به هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف قانون کار، نامه بازگشت به کار خود را دریافت کند. با توجه به آمره بودن قانون کار، حتی در صورت عدم تصریح موارد تمثیلی فوق، کارفرما ملزم به رعایت آن‌ها است و به عنوان مثال حتی در صورت عدم درج بند مربوط به بیمه یا رضایت نگهبان به عدم دریافت مزایای حق بیمه، هیئت تشخیص تعیین‌شده در قانون کار رأی به نفع نگهبان صادر می‌کند.
یکی از نکات بسیار مهمی که در تنظیم قرارداد استخدام نگهبان لازم است در نظر گرفته شود، مسئله مربوط به ساعات کاری نگهبان است. شغل نگهبانی حسب ویژگی‌های خاص خود، به صورت شیفت کاری یا نوبت کاری است؛ به این نحو که در ساعات خاصی از شبانه روز یا حتی 24 ساعت بسته به درخواست کارفرما، نگهبان ملزم به مراقبت و نگهداری از محدوده مورد نظر است. بدین منظور بهتر است در بندهایی از قرارداد به میزان حقوق نگهبان شامل شیفت کاری، فوق‌العاده شب‌کاری و اضافه‌کاری پرداخته شود. همچنین گاهی نگهبان در روز جمعه تعطیل هفته، ملزم به نگهبانی است؛ لذا بهتر است میزان حقوق مربوط به جمعه‌کاری برای وی مشخص گردد.

شرایط نگهبان و تعهدات کارفرما

با توجه به حساسیت شغل نگهبانی از منظر حراست و پاسداشت اماکن مسکونی، اداری، تجاری و ...، شخصیت نگهبان و عدم داشتن سوء‌سابقه کیفری یکی از مهمات جهت تنظیم قرارداد استخدام نگهبان است. لذا یکی از حقوق کارفرما، دریافت گواهی صحت جسمی، روانی و عدم سوء‌سابقه کیفری از شخص نگهبان و امکان تمدید آن در صورت تمدید این نوع قرارداد است.
یکی از تکالیف کارفرما، تهیه محل مناسب و مجهز جهت اسکان نگهبان در محدوده تحت نگهبانی است که می‌تواند با پیش‌بینی بند با محتوای تنظیم قرارداد اجاره محل اسکان نگهبان به صورت جداگانه همراه گردد.
یکی از دیگر تعهدات مهم کارفرما، ایمن‌سازی ساختمان یا محدوده تحت نگهبانی از طرق مختلفی از قبیل نصب دوربین مداربسته، مجهز ساختن در‌ب‌ها و پنجره‌ها به قفل‌های ضدسرقت یا گونه‌هایی از آن است. 

ضمانت حسن انجام کار، راه‌حل ایجاد اطمینان خاطر در کارفرما

اغلب کارفرمایان نگران این مسئله هستند که نگهبان وظایف خود را به نحو صحیح انجام نداده و از زیر بار تعهدات خارج گردد. دریافت سند تجاری از قبیل چک تضمینی، سفته، یا ضمانت‌نامه بانکی از شخص نگهبان همراه با درج شماره آن اسناد در نمونه قرارداد استخدام نگهبان و حفظ آن سند تا پایان مدت همکاری، می‌تواند این نگرانی را تا حدودی برطرف کند.

قرارداد استخدام نگهبان لامینگو

در تنظیم نمونه قرارداد حاضر از قراردادهای لامینگو سعی بر این بوده است تا دغدغه‌های طرفین قرارداد از قبیل کارفرمایان و نگهبانان را مدنظر قرار داده و تعادلی بین منافع آن‌ها برقرار شود. همچنین قرارداد پیش ‌رو با تکیه بر قانون کار، سایر قوانین مرتبط و قواعد حقوقی دقیق تنظیم شده است. مشاوران حقوقی لامینگو با استفاده از دانش، تجربه و مهارت خود بر آن بوده‌اند تا قراردادی کاربردی، اصولی و منسجم ارائه نمایند تا پاسدار حقوق قراردادی افراد از منظری دو سویه باشند.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.