تومان 127,000
قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا یکی از قراردادهای استخدامی است که میان کارفرما و تولیدکننده محتوا، براساس مقررات قانون کار، نوشته می‌شود. یکی از بندهای مهم این قرارداد، بند تعهدات و تکالیف هرکدام از طرفین است که تعداد قابل توجهی از آن‌ها در قانون کار پیش‌بینی شده است. شیوه تعریف وظایف طرفین در این قرارداد از اهمیت خاصی برخوردار است و دقت زیادی می‌طلبد. همچنین، لازم است مسائلی مانند محرمانگی و تعهد به عدم رقابت شخص تولیدکننده محتوا در مواد این قرارداد درج شود.

7
تعداد صفحات:
1402/05/15
آخرین بروزرسانی:
تومان 127,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا چیست؟

تولید محتوا، ازجمله مشاغلی است که هرروز بر اهمیت آن افزوده شده و گرایش کسب‌وکارها نسبت به سرمایه‌گذاری برای آن بیشتر می‌شود. به‌همین دلیل، امروزه قراردادهای همکاری فراوانی میان کارفرمایان و تولیدکنندگان یا کارشناسان محتوا منعقد می‌شود. بدون شک، یکی از این قراردادها، قرارداد استخدام تولیدکننده محتواست که براساس مقررات قانون کار نوشته می‌شود. عدم وجود شناخت کافی از وظایف تولیدکننده محتوا و همچنین، حساسیت‌های خاص کار آن‌ها که لزوم درج بندهایی مانند محرمانگی و عدم رقابت را به‌همراه می‌آورد، ضرورت نوشتن این قرارداد توسط متخصصان حوزه قراردادنویسی را افزایش می‌دهد.

محتوا چیست؟ تولیدکننده محتوا کیست؟

بدون شک تاکنون نام «دیجیتال مارکتینگ» یا بازاریابی دیجیتال به گوشتان خورده است. کارفرمایان همیشه برای رونق کسب‌وکار خود به‌دنبال ایجاد یک استراتژی بازاریابی قوی و جذب مخاطب بوده‌اند. امروزه، به‌دلیل فراگیر شدن اینترنت و فضای مجازی، بازار دیجیتال مارکتینگ بسیار داغ شده است. شاهد هستیم که تعداد قابل توجهی از کسب‌وکارها به برقراری ارتباط با مخاطبان خود ازطریق وبسایت، شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای پیام‌رسان روی آوردند و به تولید محتوا در این فضاها می‌پردازند. شاید بپرسید اصلاً محتوا چیست؟

به‌زبان ساده، محتوا همان اطلاعاتی است که به مخاطب ارائه می‌شود و می‌تواند دیجیتال یا غیر دیجیتال باشد. این اطلاعات ممکن است در قالب مقاله، متن‌ کوتاه، تصویر، ویدیو، صوت، پادکست و ... باشد. تولید محتوا به‌شکل فیزیکی و غیر دیجیتال، مانند ساخت یک بروشور، در طی سال‌های زیادی رواج داشته است. اما آنچه برای کسب‌وکارهای امروزی اهمیت رو به رشدی دارد، تولید محتوای دیجیتال است و موجب به‌وجود آمدن اصطلاح جدیدی به‌نام «بازاریابی محتوا» شده است.

بدیهی است که با به‌وجود آمدن این نیاز جدید، نیاز به حضور شخصی به‌نام «تولیدکننده محتوا» یا «کارشناس محتوا» در کسب‌وکارها نیز بیشتر می‌شود. همین‌طور، بدیهی است که قراردادهای همکاری بیشتری میان کارفرمایان و تولیدکنندگان محتوا منعقد می‌شود.

چه راه‌هایی برای انعقاد قراردادهای همکاری با تولیدکننده محتوا وجود دارد؟

به‌طور کلی، قراردادهای همکاری با تولیدکننده محتوا در دو شکل قابل انعقاد هستند:

1-     قرارداد استخدامی:

این قرارداد از مقررات قانون کار تبعیت می‌کند و برای موقعیتی مناسب است که نیاز شما به تولیدکننده محتوا به‌صورت دائمی و مستمر باشد.

2-     قرارداد پیمانکاری یا پروژه‌ای:

زمانی از این قالب قرارداد استفاده می‌شود که نیاز کارفرما به تولیدکننده محتوا یک نیاز موردی باشد. در این نوع قرارداد، تولیدکننده محتوا متعهد به انجام کاری معین در مدت زمان مشخصی می‌شود.

قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا حاوی چه نکاتی است؟

مانند سایر قراردادهای استخدامی، این قرارداد نیز با معرفی کامل طرفین قرارداد شروع می‌شود. پس از آن، نوبت به ذکر موضوع قرارداد می‌رسد. بهتر است در این بخش موضوع، زبان و شیوه عمل تولید محتوا را مورد اشاره قرار دهید.

پس از اتمام بند موضوع قرارداد، به مدت قرارداد، دستمزد درنظرگرفته‌شده برای تولیدکننده محتوا، ساعات کاری او و محل انجام کار او پرداخته می‌شود. چنانچه قصد دارید تولیدکننده محتوا را به‌صورت دورکار استخدام کنید، می‌توانید این نکته را در بند مربوط به محل انجام کار قید کنید.

در بند تعهدات تولیدکننده محتوا چه نکاتی باید ذکر شود؟

ایده‌پردازی و انتخاب موضوع، جمع‌آوری اطلاعات از منابع موثق، تولید محتوای دیجیتال و غیر دیجیتال براساس قالب‌ها و شیوه‌های تعیین‌شده ازجانب کارفرما، بررسی وضعیت رشد بازاریابی محتوا و پیگیری عملکرد رقبا ازجمله وظایفی است که می‌توان برای تولیدکننده محتوا تعریف کرد. تولیدکننده محتوا همچنین می‌بایست تمامی اصول مربوط به نویسندگی و ویراستاری، سئو، بازاریابی دیجیتال و جذب یا درگیر کردن مخاطب (engagement) را در تولید محتوا رعایت کند و از انجام هرگونه کپی‌کاری بپرهیزد.

درنهایت، آنچه باید مورد توجه قرار داد این است که تولیدکننده محتوا می‌تواند وظایف و تعهدات متفاوتی داشته باشد. تعریف این وظایف در قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا، ارتباط تنگاتنگی با نیازهای مجموعه شما خواهد داشت. درصورتی که قصد استخدام تعداد محدودی تولیدکننده محتوا را دارید، احتمالاً لازم است وظایف بیشتری برای آن‌ها تعریف کنید. اما درصورتی که قصد استخدام یک تیم را دارید، بهتر است قرارداد هرکدام را براساس میزان تخصص و ظرفیت‌های آن‌ها بنویسید.

کارفرما چه تکالیف و تعهداتی در برابر تولیدکننده محتوا دارد؟

کارفرما نیز متقابلاً دربرابر تولیدکننده محتوا وظایفی دارد که در قرارداد ذکر می‌شود. این تعهدات، در قانون کار تعریف شده و طرفین قرارداد در این خصوص اختیارات زیادی نخواهند داشت. بدون شک مهم‌ترین تکلیف کارفرما در روابط استخدامی، بیمه کارمند است. مطابق ماده 148 قانون کار، کارفرما باید تولیدکننده محتوا را در تمام طول مدت قرارداد بیمه کند.

کارفرما همچنین مکلف به پرداخت دستمزد تولیدکننده محتوا در تاریخ مشخص‌شده در قرارداد، ارائه آموزش‌های لازم به او بدون دریافت هزینه، ارائه گواهی انجام کار و فراهم کردن وسایل و تجهیزات لازم برای انجام تعهدات موضوع قرارداد ازجمله کامپیوتر یا لپ‌تاپ و اینترنت پرسرعت است.

آیا کارفرما می‌تواند از تولیدکننده محتوا درخواست تضمین کند؟

امروزه اخذ تضمین از کارمندان امری بسیار رایج است. بنابراین، درخواست ارائه تضمین ازجانب کارفرما با اشکالی مواجه نیست؛ بلکه آنچه اهمیت دارد، رعایت نکات حقوقی مربوط به آن است. تضمین تولیدکننده محتوا می‌تواند چک، سفته یا ضمانت‌نامه بانکی باشد. در هر صورت، اطلاعات سند تقدیمی بایستی به‌طور صحیح و کامل در بند تضمینات در قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا ذکر شود. همچنین، لازم است در سند قید شود که هدف از ارائه آن، ضمانت حسن انجام کار است. این سند، با پایان همکاری طرفین قرارداد، به تولیدکننده محتوا مسترد می‌شود.

اهمیت بند محرمانگی در قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

تولیدکننده محتوا به‌واسطه اجرای وظایف خود، به اطلاعات زیادی از کسب‌وکار کارفرما دسترسی پیدا می‌کند که بسیاری از این اطلاعات برای کارفرما محرمانه تلقی شده و افشاء آن‌ها، خساراتی به کارفرما وارد خواهد کرد. بنابراین، ضروری است که در قرارداد استخدام او، بندی مستقل به بحث محرمانگی و عدم افشاء اختصاص داده شده و تولیدکننده محتوا را مسئول جبران خسارات وارده به کارفرما از این حیث دانست.

بحث تعهد به عدم رقابت در قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

تولید محتوا، ازجمله مشاغلی است که به‌واسطه نقش مهمی که در کسب‌وکارها ایفا می‌کند، نزد کارفرمایان دارای اهمیت خاصی است؛ به‌نحوی که همکاری او با کسب‌وکارهای رقیب، می‌تواند موقعیت کارفرما را در بازار تهدید کند. این امر، لزوم افزودن بندی به‌نام «تعهد به عدم رقابت» را در قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا افزایش می‌دهد. براساس این بند، تولیدکننده محتوا متعهد می‌شود تا پایان مدت همکاری با کارفرما و همچنین تا مدت معینی پس از آن، با مجموعه‌هایی که رقیب مستقیم کارفرما محسوب می‌شوند همکاری نکند.

آیا قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا قابل فسخ است؟

خیر؛ بنا بر حکم صریح قانون کار، هیچ‌یک از طرفین قراردادهای استخدام موقت قادر به فسخ یک‌طرفه قرارداد نیستند.

سایر نکات مندرج در قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

از دیگر بندهایی که در این قرارداد ذکر می‌شود، بندهای مربوط به تعیین مرجع حل اختلاف و حق سنوات است.

در نهایت پس از امضاء قرارداد، لازم است نسخه‌های قرارداد نزد کارفرما، تولیدکننده محتوا،‌ اداره کار محل و شورای اسلامی کار قرار بگیرد.

چرا باید از قرارداد استخدام تولیدکننده محتوای لامینگو استفاده کنید؟

ویژگی‌های منحصربه‌فرد شغل تولید محتوا و همچنین پیچیدگی‌های مسائلی مانند محرمانگی و عدم رقابت، نیاز شما به متخصصان حوزه قراردادنویسی را دوچندان می‌کند. مشاورین حقوقی لامینگو، با شناخت کامل مقررات قانون کار و همچنین مقتضیات خاص قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا، پیش‌نویس این قرارداد را برای شما تهیه کرده‌اند. در این قرارداد، ضمن حفظ حقوق شخص تولیدکننده محتوا، منافع کارفرما نیز در نظر گرفته شده است. به‌علاوه، این قرارداد به‌نحوی نوشته شده که تمامی وظایف تولیدکننده محتوا را پوشش دهد و پاسخ‌گوی نیازهای متفاوت کارفرمایان باشد. لینک دانلود این قرارداد در اختیار شما قرار دارد. فراموش نکنید که مشاورین این مجموعه آماده خدمت‌رسانی رایگان به شما برای رفع هرگونه پرسش یا ابهامی هستند. با ما در تماس باشید.

 

 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.