تومان 127,000
قرارداد استخدام آبدارچی

قرارداد استخدام آبدارچی

نمونه قرارداد استخدام آبدارچی با توجه به ماهیت شغل شخص آبدارچی، یکی از انواع قراردادهای کار و استخدامی است. نکات حقوقی و قراردادی اصلی این قرارداد عبارت‌اند از: مشخصات هریک از طرفین، موضوع قرارداد استخدام، شرح وظایف و ساعات کاری شخص آبدارچی، تعهدات قانونی شخص کارفرما، حقوق و مزایای شخص آبدارچی، موارد فسخ قرارداد، شیوه و مرجع حل اختلاف.

آخرین بروزرسانی: 1402/07/22
تعداد صفحات: 6

قرارداد استخدام آبدارچی، راهی برای ارتقای کیفی فضای کار

محیط کاری تمیز و آراسته، تمرکز کارکنان را افزایش داده و در بهره‌وری و کارایی آن‌ها به منظور پیشبرد اهداف سازمانی نقش بسزایی دارد. لذا برخورداری از نیروی خدماتی شایسته و دارای مهارت‌های حرفه‌ای برای رشد کسب‌و‌کارها اهمیت قابل توجهی دارد. هر قراردادی برای آنکه حقوقی‌تر تنظیم شود، نیازمند برخورداری از شرایط و ملزوماتی است که اهمیت خاصی به آن می‌بخشد. تنظیم قرارداد استخدام آبدارچی نیز از این شرایط مستثنی نیست. برای اینکه این قرارداد پوششی حقوقی، ساختاری محکم و مفادی دقیق داشته باشد باید به نکات خاصی در استخدام آبدارچی توجه شود که در نکات ذیل بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم.

کدام قالب قراردادی برای تنظیم قرارداد آبدارچی مناسب‌تر است؟ پروژه‌ یا استخدام؟

ممکن است کسب‌و‌کارها با توجه به وسعت و حجم کارهای خود، نسبت به بکارگیری نیرویی به عنوان آبدارچی یا نیروهای خدماتی در کنار سایر پرسنل خود اقدام نمایند. امروزه شرکت‌های خدماتی نظافتی متعددی در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند و درصورتی‌که شرکتی به صورت موقت و تنها برای پذیرایی در مراسم خاص، نظافت و انجام سایر خدمات نیازمند نیروی خدماتی باشد، قالب قراردادی پروژه‌ای مناسب به نظر می‌رسد. در مقابل مجموعه‌هایی که نیازمند آبدارچی به طور تمام وقت هستند، قالب قراردادی استخدام موقت بهترین گزینه برای آن‌ها هست. نمونه قرارداد پیشنهادی لامینگو برای استخدام موقت آبدارچی بر این اساس تنظیم شده است.

نکات مهم در تنظیم قرارداد استخدام موقت آبدارچی

نکته قابل توجه در تنظیم این نمونه قرارداد، مشخص کردن حدود و شرح دقیق وظایف آبدارچی است. همانطور که در فوق اشاره کردیم، برخی مجموعه‌ها حسب میزان کوچکی یا بزرگی خود، تعداد پرسنل و غیره در استخدام آبدارچی تصمیم می‌‌گیرند. شرکت‌ها امکان دارد علاوه بر ارائه خدمات نظافت، پذیرائی از پرسنل و مهمانان و ... از سوی مستخدم، تقاضای انجام کارهایی از قبیل جابجائی اسناد، مدارک، خرید برخی تجهیزات مورد نیاز برای شرکت و غیره را نیز از آبدارچی داشته باشند. لذا تعیین دقیق وظایف آبدارچی در قرارداد استخدام موقت آبدارچی از این رو اهمیت پیدا می‌کند.
از آن رو که قالب قراردادی پیش رو، استخدامی است، مباحثی چون رعایت حداقل‌های قانون کار از سوی کارفرما الزامی است. به عنوان مثال، کارفرما موظف به بیمه کردن شخص آبدارچی نزد شعب اداره تأمین اجتماعی است. همچنین مطابق ماده 51 قانون کار، آبدارچی موظف به ارائه خدمات بیش از 8 ساعت در شبانه روز نبوده و در صورت توافق به ادامه فعالیت بیش از حداکثر ساعت تعیین شده در برخی روزها، مشروط به رعایت سقف 44 ساعت کاری در هفته است. گاهی این امکان وجود دارد که به دلیل برگزاری مجالس یا نشست‌های خاص در غیر ساعات کاری یا روزهای تعطیل رسمی در هفته به غیر از جمعه‌ها، آبدارچی موظف به ارائه خدمات باشد. دراینصورت مطابق ماده 59 قانون کار، کارفرما موظف به پرداخت اضافه کاری است.
طبق ماده 25 قانون کار، در قراردادهای با ماهیت استخدام موقت، هیچ یک از طرفین مجاز به فسخ یک‌طرفه قرارداد نیست. لذا کارفرما نمی‌تواند با درج شرطی در داخل یا خارج از قرارداد استخدامی، در میانه همکاری نیروی خدماتی را از کار بر کنار کند. در صورت اخراج، وی می‌تواند با مراجعه به هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف قانون کار، نامه بازگشت به کار خود را دریافت کند. 
موارد تمثیلی فوق جنبه آمره داشته و درصورت عدم تصریح یا اشاره‌ای گذرا به آن‎‌ها در قرارداد استخدام آبدارچی، کارفرما ملزم به رعایت است. به عنوان مثال حتی در صورت عدم درج بند مربوط به بیمه یا رضایت آبدارچی به عدم دریافت مزایای حق بیمه یا پیش‌بینی حق فسخ، هیئت تشخیص مطابق قانون کار رأی به نفع آبدارچی صادر می‌کند.

 تعهدات آبدارچی  و کارفرما

با توجه به اهمیت رعایت موازین بهداشتی در خصوص شغل آبدارچی، الزام به اخذ گواهینامه دوره بهداشت عمومی، دریافت کارت معاینه پزشکی و سایر مواردی که نشان‌دهنده آشنایی آبدارچی با مسائل بهداشتی و برخورداری وی از سلامت جسمی باشد، یکی از مهمات تنظیم این نوع قرارداد است. لذا یکی از تعهدات نظافتچی، دریافت این مدارک و ارائه آن به کارفرما و در صورت نیاز تمدید آن‌ها است.
یکی دیگر از تکالیف آبدارچی در نمونه قرارداد استخدام آبدارچی، دانش استفاده از مواد شوینده و آگاهی به انواع روش‌های استفاده از آن‌ها است. اهمیت این موضوع از آن جهت است که به واسطه استفاده نادرست از وسایل شستشو و غیره، امکان ورود آسیب به منابع و تجهیزات موجود در محیط کار و ایراد خسارت به کارفرما گردد. لذا درج یک بند در قرارداد به منظور جبران خسارات وارده به کارفرما اهمیت می‌یابد.
همچنین این احتمال وجود دارد که آبدارچی حسب وظایف شغل خود، جهت جابجایی یا تمیزکردن و غیره به اسناد، مدارک و اطلاعاتی دسترسی داشته باشد که برای شخص کارفرما محرمانه تلقی می‌گردند. لذا آبدارچی موظف به حفاظت از آن‌ها و عدم افشا است.
یکی از تکالیف کارفرما، تهیه تجهیزات، انواع وسایل شوینده و سایر ابزارهایی است که در راستای ارائه خدمات از سوی آبدارچی لازم است. همچنین کارفرما تکلیف دارد تا حقوق و مزایای آبدارچی را به موقع و منظم پرداخت نماید. از سوی دیگر هزینه دریافت گواهینامه‌های مربوط به شغل آبدارچی و سایر مدارک مورد نیاز باید از سوی کارفرما تأمین گردد.

ضمانت حسن انجام کار، راهی برای ارتقای آسایش در محیط کار

اغلب کارفرمایان نگران از این هستند که آبدارچی در ارائه خدمات خود، نکات مربوط به پروتکل‌های بهداشتی، آداب حسن معاشرت، نکات اخلاقی و غیره را رعایت نکند و از زیر بار تعهدات مرتبط با شغل خود خارج گردد. دریافت سند تجاری از قبیل چک تضمینی، سفته، ضمانت نامه بانکی یا غیره با درج شماره آن اسناد در قرارداد استخدام از آبدارچی و حفظ آن تا پایان مدت همکاری، می‌تواند این نگرانی را تا حدودی برطرف کند.

نمونه قرارداد استخدام موقت آبدارچی لامینگو

در تنظیم نمونه قرارداد پیشنهادی، سعی بر این بوده است تا دغدغه‌های طرفین قرارداد از قبیل کارفرمایان از یک سو و نیروهای خدماتی از قبیل آبدارچی‌ها، نظافت‌چی‌ها، مستخدم‌ها و غیره از سوی دیگر مد نظر قرار گرفته و تعادلی بین منافع آن‌ها برقرار گردد. هدف مشاوران حقوقی لامینگو این بوده است تا با استفاده از دانش، تجربه و مهارت، قراردادی اصولی، منسجم و مبتنی بر قانون کار و سایر قوانین مرتبط تنظیم کنند تا رسالت مهم پاسداری از حقوق قراردادی افراد را تحقق بخشند.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.