تومان 70,000
قرارداد استخدام سئوکار

قرارداد استخدام سئوکار

نمونه قرارداد استخدام سئوکار که با عنوان قرارداد استخدام متخصص سئو نیز شناخته می‌شود یکی از انواع قراردادهای استخدامی تحت تابعیت قانون کار است. در این قرارداد فردی تحت عنوان سئوکار در راستای بهینه‌سازی و بهبود سئو وب سایت یک کسب‌وکار استخدام گردیده و در مقابل حقوق و مزایایی به ایشان تعلق می‌گیرد که کلیه این موارد می‌باید در این قرارداد درج گردد. دو شرط اساسی در قرارداد استخدام متخصص سئو بحث شرط محرمانگی یا عدم افشاء و همچنین عدم رقابت است.

7
تعداد صفحات:
1399/09/29
آخرین بروزرسانی:
تومان 70,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد استخدام سئوکار

قرارداد استخدام سئوکار چگونه قراردادی است؟

سئو (SEO) یا عمل بهینه‌سازی وبسایت برای موتورهای جستجو، ازجمله مشاغل امروزی است که هرروز بر اهمیت آن افزوده شده و در نتیجه، قراردادهای بیشتری در راستای همکاری با اشخاص سئوکار یا کارشناسان سئو بسته می‌شود. یکی از این قراردادها، قرارداد استخدام سئوکار است که براساس مقررات قانون کار نوشته می‌شود. جدید بودن شغل سئو و همچنین پیچیدگی وظایف این شغل، چالش‌هایی در نوشتن این قرارداد به‌وجود می‌آورد. از طرفی، دسترسی سئوکار به بسیاری از اطلاعات حساس، دغدغه حفظ محرمانگی را برای کارفرمایان دوچندان می‌کند. به‌علاوه، ماهیت شغل سئوکار لزوم درج تعهداتی مانند تعهد به عدم رقابت را در بندهای قرارداد افزایش می‌دهد. از این رو، سپردن چنین قراردادی به متخصصان حوزه قراردادنویسی، امری ضروری است.

سئوکار کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

یکی از بندهای مهم هر قرارداد استخدامی، بند وظایف و تعهدات کارمند است. پیش از نوشتن قرارداد استخدام سئوکار، لازم است بدانید سئوکار چه کسی است و برای چه کاری استخدام می‌شود. می‌دانید که این روزها در هر زمینه‌ای «گوگل» اولین منبع جستجوست. با هر جستجو در گوگل، وبسایت‌های بی‌شماری براساس کلمات جستجوی شما نمایان می‌شود. نکته‌ای که شاید بر بیشتر افراد پوشیده باشد، این است که معرفی و رتبه‌بندی وبسایت‌ها توسط گوگل، اتفاقی نیست؛ بلکه الگوریتم خاصی در این مورد وجود دارد. 
به‌دلیل سودی که پربازدید شدن وبسایت‌ها برای صاحبان آن‌ها در پی دارد، کسب‌وکارها تمایل زیادی به توسعه کار خود از این طریق دارند. به‌همین دلیل، افرادی را استخدام می‌کنند که با عوامل مؤثر در شناسایی وبسایت‌ها در موتورهای جستجو به‌خوبی آشنا باشند و بتوانند رتبه‌بندی وبسایت‌ها را در گوگل بالا ببرند. به این افراد اصطلاحاً «سئوکار» یا «کارشناس سئو» و به کاری که انجام می‌دهند، یعنی همان مدیریت بهینه‌سازی وبسایت برای موتورهای جستجو، «سئو» می‌گویند.
براساس نیازهای کارفرما، سئوکار می‌تواند مسئول رسیدگی به امور مختلفی باشد. وظیفه کلیدی هر سئوکار، تعیین راهبرد تولید محتوا در وبسایت و استراتژی کلمات کلیدی به‌منظور افزایش رتبه‌بندی وبسایت در تمامی موتورهای جستجو است؛ به این معنا که سئوکار مسیر حرکت تولیدکنندگان محتوا را تعیین کرده، چگونگی به‌کار بردن عبارات را به آن‌ها آموزش داده و بر عملکرد آن‌ها نظارت می‌کند. همچنین لازم است سئوکار ابتدائاً برای پیاده‌سازی این راهبردها و استراتژی‌ها، ساختار وبسایت و پیشینه آن را بررسی کند تا مطمئن شود امکان پیشرفت و توسعه آن وجود دارد. 
کارفرمایان ممکن است تکالیف دیگری هم برای سئوکار خود در نظر بگیرند که در این صورت، ذکر آن‌ها در قرارداد استخدام سئوکار ضروری است. ازجمله این وظایف عبارت است از: مدیریت تمامی کمپین‌های بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) در گوگل و بررسی روند نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در کمپین‌های پولی، طرح هزینه‌های ماهانه و مدیریت نحوه صرفه‌جویی در آن، حصول اطمینان از کپی نبودن صفحات وبسایت، بررسی وضعیت رقبا و ارزیابی تمامی لینک‌های آن‌ها، ساخت لینک (بک‌لینک) و توسعه و پیاده‌سازی استراتژی‌های مربوط به آن. 
همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، تعریف وظایف و تعهدات سئوکار ارتباط تنگاتنگی با نیازهای کارفرما و میزان سرمایه‌گذاری او بر فعالیت‌های بهینه‌سازی وبسایت است. بنابراین، در هر قرارداد تعهدات متفاوتی برای سئوکار تعیین می‌شود. همچنین، کارفرما ممکن است شیوه‌ها و استانداردهای خاصی را برای سئوکار تعیین کند. در این صورت، بهتر است که این موضوع نیز در قرارداد استخدام سئوکار مورد اشاره قرار بگیرد.

در قرارداد استخدام سئوکار چه نکاتی وجود دارد؟

مانند سایر قراردادهای استخدامی، قرارداد استخدام سئوکار نیز با معرفی کامل طرفین قرارداد شروع شده و پس از آن، به مواردی ازجمله موضوع قرارداد، مدت قرارداد، دستمزد درنظرگرفته‌شده برای سئوکار، ساعات کاری او و محل انجام کار او پرداخته می‌شود. چنانچه قصد دارید سئوکار را به‌صورت دورکار استخدام کنید، می‌توانید این نکته را در بند مربوط به محل انجام کار قید کنید.

کارفرما چه تکالیف و تعهداتی در برابر سئوکار دارد؟

کارفرما نیز متقابلاً دربرابر سئوکار وظایفی دارد که در قرارداد استخدام سئوکار ذکر می‌شود. این تعهدات، در قانون کار تعریف شده و طرفین قرارداد در این خصوص اختیارات زیادی نخواهند داشت. بدون شک مهم‌ترین تکلیف کارفرما در روابط استخدامی، بیمه کارمند است. مطابق ماده 148 قانون کار، کارفرما باید سئوکار را در تمام طول مدت قرارداد بیمه کند.
کارفرما همچنین مکلف به پرداخت دستمزد سئوکار در تاریخ مشخص‌شده در قرارداد، ارائه آموزش‌های لازم به او بدون دریافت هزینه، ارائه گواهی انجام کار و فراهم کردن وسایل و تجهیزات لازم برای انجام تعهدات موضوع قرارداد استخدام سئوکار ازجمله فراهم کردن کامپیوتر یا لپ‌تاپ آخرین سیستم و اینترنت پرسرعت است.

آیا کارفرما می‌تواند از سئوکار درخواست تضمین کند؟

امروزه اخذ تضمین از کارمندان امری بسیار رایج است. بنابراین، درخواست ارائه تضمین ازجانب کارفرما با اشکالی مواجه نیست؛ بلکه آنچه اهمیت دارد، رعایت نکات حقوقی مربوط به آن است. تضمین سئوکار می‌تواند چک، سفته یا ضمانت‌نامه بانکی باشد. در هر صورت، اطلاعات سند تقدیمی بایستی به‌طور صحیح و کامل در بند تضمینات در قرارداد استخدام سئوکار ذکر شود. همچنین، لازم است در سند قید شود که هدف از ارائه آن، ضمانت حسن انجام کار است. این سند، با پایان همکاری طرفین قرارداد، به سئوکار مسترد می‌شود.

اهمیت بند محرمانگی در قرارداد استخدام سئوکار

سئوکار به‌واسطه اجرای وظایف خود، به اطلاعات زیادی از کسب‌وکار کارفرما دسترسی پیدا می‌کند که بسیاری از این اطلاعات برای کارفرما محرمانه تلقی شده و افشاء آن‌ها، خساراتی به کارفرما وارد خواهد کرد. بنابراین، ضروری است که در قرارداد استخدام سئوکار، بندی مستقل به بحث محرمانگی و عدم افشاء اختصاص داده شده و سئوکار را مسئول جبران خسارات وارده به کارفرما از این حیث دانست.

بحث تعهد به عدم رقابت در قرارداد استخدام سئوکار

برخی مشاغل، به‌واسطه نقش مهمی که در کسب‌وکارها ایفا می‌کنند، نزد کارفرمایان دارای اهمیت خاصی هستند؛ به‌نحوی که همکاری کارمندان آن‌ها با کسب‌وکارهای رقیب، می‌تواند موقعیت کارفرما را در بازار تهدید کند. این امر، کارفرمایان را بر آن داشته تا در قراردادهای همکاری با کسانی که جایگاه مؤثری در کسب‌وکار آن‌ها دارند، بندی به‌نام «تعهد به عدم رقابت» اضافه کنند؛ به این معنا که طرف قرارداد متعهد می‌شود تا پایان مدت همکاری و همچنین تا مدت معینی پس از آن، با مجموعه‌هایی که رقیب مستقیم کارفرما محسوب می‌شوند همکاری نکند. به‌دلیل نقش مهمی که ماهیت شغل سئوکار در انواع مختلف کسب‌وکارها دارد، بهتر است بندی درخصوص تعهد به عدم رقابت در مدت‌زمان مشخصی در قرارداد استخدام سئوکار اختصاص داده شود.

آیا قرارداد استخدام سئوکار قابل فسخ است؟

خیر؛ بنا بر حکم صریح قانون کار، هیچ‌یک از طرفین قراردادهای استخدام موقت قادر به فسخ یک‌طرفه قرارداد نیستند.

سایر نکات مندرج در قرارداد استخدام سئوکار

از دیگر بندهایی که در قرارداد استخدام سئوکار ذکر می‌شود، بندهای مربوط به تعیین مرجع حل اختلاف و حق سنوات است.
در نهایت پس از امضاء قرارداد، لازم است نسخه‌های قرارداد نزد کارفرما، سئوکار،‌ اداره کار محل و شورای اسلامی کار قرار بگیرد.

چرا باید از قرارداد استخدام سئوکار لامینگو استفاده کنید؟

ویژگی‌های منحصربه‌فرد شغل سئو و همچنین پیچیدگی‌های مسائلی مانند محرمانگی، نیاز شما به متخصصان حوزه قراردادنویسی را دوچندان می‌کند. مشاورین حقوقی لامینگو، با شناخت کامل مقررات قانون کار و همچنین مقتضیات خاص قرارداد استخدام سئوکار، پیش‌نویس این قرارداد را برای شما تهیه کرده‌اند. در این قرارداد، ضمن حفظ حقوق شخص سئوکار، منافع کارفرما نیز در نظر گرفته شده است. لینک دانلود این قرارداد در اختیار شما قرار دارد. فراموش نکنید که مشاورین این مجموعه آماده خدمت‌رسانی رایگان به شما برای رفع هرگونه پرسش یا ابهامی هستند. با ما در تماس باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.