تومان 70,000
قرارداد استخدام نقشه‌بردار

قرارداد استخدام نقشه‌بردار

قرارداد استخدام نقشه‌بردار یکی از انواع قراردادهای استخدامی تحت شمول قانون کار بوده و به همین جهت با قراردادهای پیمانکاری نقشه‌برداری تفاوت دارد. در این قرارداد علاوه بر تعیین وظایف و تعهدات فنی و قراردادی هریک از طرفین، وظایف قانونی آن‌ها مطابق قانون کار نیز مشخص گردیده است. بحث بیمه نقشه‌بردار، شرط محرمانگی، شیوه تهیه وسایل و تجهیزات مخصوص نقشه‌برداری و همچنین دریافت تضمین حسن انجام کار از موارد مهمی است که در این قرارداد درج گردیده است.

7
تعداد صفحات:
1399/09/29
آخرین بروزرسانی:
تومان 70,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد استخدام نقشه‌بردار

قرارداد استخدام نقشه‌بردار چیست؟

بدون شک یکی از امور مهم در کار احداث ساختمان، عمل «نقشه‌برداری» است؛ حضور یک نقشه‌بردار ماهر در تمام مدت احداث ساختمان، یعنی قبل، حین و پس از عملیات ساخت‌وساز، لازم و حیاتی است. آنچه اهمیت دارد، انعقاد قراردادی معتبر و دقیق است که نه تنها پاسخ‌گوی نیازهای طرفین باشد، بلکه حقوق آن‌ها را نیز حفظ کند. از این رو، نوشتن قرارداد استخدام نقشه‌بردار توسط متخصصان حوزه قراردادنویسی، امری ضروری است. 

چه زمانی نیازمند انعقاد قرارداد استخدام نقشه‌بردار هستیم؟

پیش از اقدام به نوشتن هر قراردادی، لازم است آن قرارداد را به‌خوبی بشناسید و کاربرد آن را بدانید. قرارداد استخدام نقشه‌بردار، مانند سایر قراردادهای استخدامی، تحت تابعیت قانون کار قرار دارد. در مواردی که نیاز دارید یک نقشه‌بردار به‌طور دائم و مستمر برای شما کار کند، قانون، انتخابی جز قالب قراردادهای استخدامی برای شما در نظر نگرفته است. بنابراین، لازم است پس از شناسایی مقررات قانون کار و همچنین تعهدات و تکالیف نقشه‌بردار، به نوشتن قرارداد استخدام نقشه‌بردار بپردازید.

قرارداد استخدام نقشه‌بردار حاوی چه نکاتی است؟

1- معرفی طرفین قرارداد
اولین بند هر قراردادی، مربوط به اطلاعات هویتی دقیق طرفین آن است. لازم است در این بند اطلاعاتی چون کد ملی، نام پدر، شماره شناسنامه، شماره ثبت (برای اشخاص حقوقی)، شماره تماس، آدرس، کد پستی و نشانی پست الکترونیک درج شود.
2- ذکر موضوع و مدت قرارداد، ساعات کاری و محل انجام کار
لازم است موضوع قرارداد به‌روشنی در بندی جداگانه عنوان شود. همچنین ذکر زمان شروع همکاری و پایان آن، ساعات کاری و محل دقیق انجام کار در قرارداد استخدام نقشه‌بردار الزامی است.
3- مبلغ قرارداد
میزان دستمزد درنظرگرفته‌شده برای نقشه‌بردار و تاریخ ماهانه پرداخت آن می‌بایست به‌همراه اطلاعات شماره کارت یا حساب بانکی مورد تأیید نقشه‌بردار در قرارداد مشخص شود. مسائل مربوط به عیدی و پاداش سالانه نیز در این بند ذکر می‌شود.
4- وظایف و تعهدات نقشه‌بردار
به ‌زبان ساده، نقشه‌برداری از دو مرحله برداشت و ارائه نتیجه کار تشکیل شده است. مرحله برداشت شامل محاسبه و اندازه‌گیری است. منظور از ارائه نتیجه کار نیز همان ترسیم نقشه است. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، نقشه‌بردار موظف است در تمامی مراحل ساخت‌وساز، یعنی در شروع، حین و پایان عملیات ساخت خدمات نقشه‌برداری را ارائه کند.
یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر قرارداد استخدامی، بخش تکالیف و تعهدات آن است. شما به‌عنوان کارفرما می‌توانید در این بخش حدود اختیارات کارمند خود را تعیین کنید. ازجمله تعهدات ویژه نقشه‌بردار می‌توان موارد زیر را نام برد:
1- نقشه‌برداری و تهیه نقشه توپوگرافی از محل مشخص‌شده ازجانب کارفرما
2- مساحی کردن زمین‌های تعیین‌شده توسط کارفرما
3- مشخص کردن محل‌های تعیین‌شده روی نقشه
4- هدایت پروژه‌های ساخت‌وساز مطابق نقشه و نظارت بر چگونگی پیش‌روی آن‌ها
5- کنترل خاک‌برداری و خاک‌ریزی
6- محاسبه احجام خاکی و بررسی صورت وضعیت مالی
هرچند که موارد ذکرشده از اصلی‌ترین تکالیف یک نقشه‌بردار است، اما تنها بخشی از آن است. برای شناسایی و تعریف این تعهدات در قرارداد استخدام نقشه‌بردار، باید نیازهای خود را به‌خوبی بشناسید. همچنین، باید توجه داشته باشید که برای نقشه‌بردار خود چه اختیاراتی قائلید. برای مثال، اگر لازم می‌دانید نقشه‌بردار شما در موارد خاصی تأییدیه و اجازه انجام کار بگیرد، حتماً باید آن را در بخش تعهدات او قید کنید. به‌علاوه، بهتر است کارفرما شیوه و استانداردهای اجرای تعهدات نقشه‌بردار را در قرارداد تعیین کند.
5- وظایف و تعهدات کارفرما
بند تکالیف و تعهدات کارفرما در قراردادهای استخدامی، بیشتر جنبه قانونی داشته و براساس توافق طرفین قرارداد نوشته نمی‌شود. مطابق ماده 148 قانون کار، کارفرما باید نقشه‌بردار را در تمام طول مدت قرارداد بیمه کند. شرط بیمه کارمند، ازجمله شرایطی است که توافق خلاف آن معتبر شناخته نمی‌شود، حتی با رضایت کتبی کارمند.
علاوه‌بر بر بیمه، کارفرما مکلف است دستمزد نقشه‌بردار را مطابق مواعد تعیین‌شده در قرارداد استخدام نقشه‌بردار به وی پرداخت کند. ارائه آموزش‌های لازم به نقشه‌بردار نیز از دیگر تکالیف کارفرماست؛ لازم به‌ذکر است که در ازای این آموزش‌ها هزینه‌ای به کارفرما تعلق نمی‌گیرد. 
عمل نقشه‌برداری نیز مانند سایر مشاغل ساختمانی، فرد را در معرض خطر و آسیب جسمانی قرار می‌دهد. بدیهی است که تأمین امنیت جان نقشه‌بردار بر عهده کارفرمای اوست. قانون، حفظ ایمنی محل کار را از تکالیف کارفرما شمرده است.
از دیگر تعهدات کارفرما در قرارداد استخدام نقشه‌بردار، می‌توان به تدارک و تهیه ابزار و وسایل موردنیاز نقشه‌بردار اشاره کرد. نقشه‌بردار برای اجرای وظایف خود، نیازمند انواع ابزار اندازه‌گیری و زاویه‌یاب (مانند ترازیاب، شاقول، شاخص مدرج، تئودولیت و ...)، دوربین‌های نقشه‌برداری، ژالن، قطب‌نما، GPS دستی و بسیاری ابزار دیگر است. کارفرما می‌بایست تمامی ابزار و وسایل موردنیاز نقشه‌بردار را برای او فراهم کند. 

آیا درج شرط محرمانگی در قرارداد استخدام نقشه‌بردار ضروری است؟

هر کارمندی در محل کار خود ممکن است به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم نسبت به بسیاری از مسائل مهم و حساس کارفرمای خود آگاهی پیدا کند که افشاء آن‌ها خسارت زیادی به کارفرما وارد خواهد کرد. بنابراین، درج شرط محرمانگی و عدم افشاء در تمامی قراردادهای استخدامی، ازجمله قرارداد استخدام نقشه‌بردار، ضروری است.

آیا کارفرما می‌تواند برای حسن انجام کار از نقشه‌بردار درخواست ارائه تضمین کند؟

امروزه اخذ تضمین از کارمند در عمده مشاغل تبدیل به یک عرف شده است. کارفرما می‌تواند از نقشه‌بردار تقاضای ارائه تضمین کند؛ اما آنچه اهمیت دارد، ذکر اطلاعات سند ارائه‌شده، که می‌تواند چک، سفته یا ضمانت‌نامه بانکی باشد، در قرارداد استخدام نقشه‌بردار است. همچنین، بایستی در سند قید شود که هدف از تقدیم آن ضمانت حسن انجام کار است. کارفرما مکلف است همزمان با پایان همکاری، سند را به نقشه‌بردار مسترد کند.

آیا قرارداد استخدام نقشه‌بردار قابل‌ فسخ است؟

امروزه تمامی قراردادهای استخدامی، به‌صورت موقت منعقد می‌شوند. بنا بر حکم صریح قانون کار، به‌هیچ عنوان امکان برهم زدن یک‌طرفه این گونه قراردادها وجود ندارد. 

دیگر نکات مذکور در قرارداد استخدام نقشه‌بردار

علاوه‌بر نکات حقوقی مذکور، لازم است در بندهای پایانی قرارداد مرجع حل اختلاف طرفین و شرایط مربوط به حق سنوات یا مزایای پایان کار تعیین شود.
پس از امضاء طرفین، لازم است نسخه‌های قرارداد نزد کارفرما، نقشه‌بردار‌،‌ اداره کار محل و شورای اسلامی کار قرار بگیرد.

قرارداد استخدام نقشه‌بردار لامینگو

قراردادی که پیش روی شماست، با در نظر گرفتن تمامی مقررات مربوطه و شناخت کامل شغل نقشه‌برداری، توسط مجرب‌ترین مشاورین حقوقی در لامینگو نوشته شده است. شما می‌توانید پیش از امضاء قرارداد، از راهنمایی مشاورین این مجموعه بهره ببرید. امیدواریم که این قرارداد، تجربه کاری خوبی برای شما به ارمغان بیاورد. فراموش نکنید که درصورت وجود هرگونه سؤال یا ابهام، مشاورین ما آماده پاسخ‌گویی به شما هستند. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.