تومان 100,000
قرارداد NDA دو جانبه پیشرفته

قرارداد NDA دو جانبه پیشرفته

قرارداد محرمانگی پیش قراردادی دوجانبه یکی از مهم‌ترین انواع قراردادهای محرمانگی، قرارداد محرمانگی پیش‌قراردادی است. در این قرارداد به تبیین روابط افراد و حدود تعهدات آن‌ها در رابطه با اطلاعاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد می‌پردازیم...

1400/06/02
آخرین بروزرسانی:
تومان 100,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد NDA دو جانبه پیشرفته

 

چرا باید قرارداد محرمانگی دوجانبه امضا کنیم؟

امروزه اهمیت اطلاعات و تاثیر آن‌ها بر جنبه‌های مختلف زندگی و کسب‌وکار بر کمتر کسی پوشیده است. به همین دلیل انواع راه‌ها برای حفظ و نگه‌داری از اطلاعات به وجود آمده است تا کم‌ترین آسیبی به کسی یا کسب‌وکاری وارد نشود. راه حل قانونی که حقوقدانان برای حفاظت از داده‌های محرمانه استفاده می‌کنند قراردادهای محرمانگی است که در این نوشتار قصد داریم به قرارداد محرمانگی دوجانبه و نکات مهم آن بپردازیم.

قرارداد محرمانگی دوجانبه چیست؟

زمانی که طرفین قرارداد، به منظور تعامل و همکاری با یکدیگر مجبور به افشای اطلاعات مهم و محرمانه خود هستند، برای حفظ این اطلاعات از افشا و استفاده نادرست باید قرارداد محرمانگی امضا کنند. قرارداد محرمانگی دوجانبه زمانی میان افراد کاربرد پیدا می‌کند که هر دو طرف در مقام افشای اطلاعات قرار دارند و به تبع آن طرف مقابل باید این داده‌ها را محترم شمرده و در جهت حفظ آن‌ها تمام توان خود را به کار گیرد. درواقع در قراردادهای محرمانگی دوجانبه برای هر یک از طرفین تعهداتی مربوط به منع افشای اطلاعات در نظر گرفته می‌شود که باید از سوی آن‌ها محترم شمرده شود.

قرارداد محرمانگی دو جانبه چه نکات مهمی دارد؟

در یک قرارداد محرمانگی دو جانبه قبل از هر چیز طرفین قرارداد معرفی می‌شوند. دقت داشته باشید که هر کدام از این طرفین در دو جایگاه قرار دارند، گاهی افشاءکننده و گاهی گیرنده اطلاعات. لذا نمی‌توان عنوان خاصی برای آن‌ها در نظر گرفت و به همین دلیل در متن قرارداد آن‌ها را طرف اول و دوم خطاب خواهیم کرد.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک قرارداد محرمانگی دو جانبه نوشتن دقیق و تخصصی موضوع قرارداد است. ماده‌ای که بسیار در مقام تفسیر قرار می‌گیرد. لذا در نوشتن آن باید بسیار دقت کرد تا در آینده مشکل ساز نشود.

ماده دیگری که در ادامه باید به آن پرداخته شود مدت زمان قرارداد محرمانگی دوجانبه خواهد بود. بهترین کاری که برای این قسمت از قرارداد می‌توان انجام داد، در نظر گرفتن یک مدت وابسته است. مدت وابسته درواقع بیانگر این موضوع مهم است که تا زمانی که زوال وصف محرمانگی اطلاعات افشاءشده از سوی افشاءکننده ابراز نشده است، گیرنده اطلاعات متعهد به پایبند بودن به مفاد قرارداد محرمانگی دوجانبه خواهد بود.

اما نوبت می‌رسد به اصلی‌ترین قسمت یک قرارداد محرمانگی دوجانبه که همان تعریف اطلاعات محرمانه موضوع این قرارداد است. اینکه چه اطلاعاتی ا

ز منظر این قرارداد محرمانه تلقی می‌گردد و باید در جهت حفاظت از آن کوشا بود بسیار مهم است و باید به نحو ظریفی یه آن پرداخته شود. بهترین راهکار در نظر گرفتن یک راه حل مناسب برای جلوگیری از ایجاد اختلافات احتمالی بعدی است. بدین منظور می‌توان تنها اطلاعاتی را از نظر این قرارداد، محرمانه دانست که با مهر یا عنوان محرمانگی افشاء می‌شوند.

البته می‌توان در صورت امکان عناوین این اطلاعات محرمانه را در یک لیست جامع به قرارداد محرمانگی دوجانبه منضم کرد.

پس از آن نوبت به بیان تعهدات افراد و ضمانت اجرای تخلف از آن‌ها می‌رسد. در این قسمت باید مرز حقوق و تعهدات طرفین به روشنی بیان شود. هرکس باید بداند که تا چه میزان امکان استفاده از اطلاعات را دارد و در صورت نقض تعهدات مندرج در قرارداد محرمانگی دوجانبه چه مجازات و ضمانت اجرایی در انتظار اوست.

یکی از بهترین روش‌هایی که برای ضمانت اجرای نقض تعهدات قراردادهای محرمانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در نظر گرفتن وجه التزام است. وجه التزام باید متناسب با ارزش اطلاعات افشاءشده باشد و بتواند در صورت افشای اطلاعات خسارت وارده به مالک آن را جبران کند.

یکی دیگر از مباحث مهمی که باید در قرارداد محرمانگی دوجانبه مورد بررسی قرار دهید، بحت مالکیت اطلاعات خواهد بود. اینکه طرفین اجازه دسترسی یا استفاده از این اطلاعات را به منظور انجام اهداف مشترک پیدا می‌کنند دلیل بر انتقال مالکیت یا مجوز خاصی برای آن‌ها نخواهد بود.

یکی از شروطی که به طور معمول در قراردادهای محرمانگی گنجانده می‌شود شروط مربوط به منع رقابت است. شرط عدم رقابت بیانگر این مساله مهم است که طرفین قرارداد نمی‌توانند با انجام اقداماتی در جایگاه رقیب طرف مقابل قرار بگیرند. دقت داشته باشید که شرط عدم رقابت باید با در نظر گرفتن یک مهلت مناسب و همچنین ضمانت اجرای دقیق حقوقی نوشته شود تا از حقوق طرفین به بهترین نحو حفاظت شود.

در پایان یک قرارداد محرمانگی دوجانبه هم مانند تمام قراردادهای دیگر یک راهکار برای حل و فصل اختلافات ناشی از این توافق باید ذکر شود تا در صورت لزوم به آن رجوع شود.

قرارداد محرمانگی دوجانبه لامینگو

قرارداد محرمانگی که پیش روی شماست حاصل تلاش و تجربه متخصصین لامینگو است که نتیجه سال‌ها تجربه و زحمت ایشان در عرصه‌های مختلف حقوقی است. قرارداد محرمانگی دوجانبه لامینگو می‌تواند بهترین گزینه برای شما و کسب‌وکارتان باشد. زیرا علاوه بر رعایت استانداردهای روز دنیا، بر اساس قوانین کشور عزیزمان ایران نگاشته شده است و به همین دلیل در تمامی محاکم قابل استفاده و استناد است.

امیدواریم این قرارداد بتواند نقشی هر چند کوچک در حل مشکلات حقوقی شما و کسب‌وکارتان ایفا کند.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.