تومان 90,000
قرارداد استخدام تایپیست

قرارداد استخدام تایپیست

قرارداد استخدام تایپیست یکی از انواع قراردادهای کار و استخدامی تحت تابعیت قانون کار است. این قرارداد که فی‌مابین کارفرما و شخص تایپیست امضا می‌شود دارای نکات حقوقی و قانونی خاصی بوده که لزوم تنظیم آن توسط افراد متخصص را حائز اهمیتی دوچندان می‌کند. به علاوه با توجه به ماهیت شغل تایپیست و لزوم در اختیار گرفتن برخی از اسناد و مدارک کارفرما و همچنین شرکت در جلسات مختلف، درج بند محرمانگی و عدم افشاء نیز امری ضروری خواهد بود.

7
تعداد صفحات:
1401/03/17
آخرین بروزرسانی:
تومان 90,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد استخدام تایپیست

نکات حقوقی قرارداد استخدام تایپیست 

یکی از نیازهای جامعه امروز که افراد در مراحل مختلف زندگی تحصیلی و شغلی خود با آن مواجهند، «تایپ کردن» است. امروزه افراد زیادی به‌صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت، در قالب‌های مختلف قراردادی، اعم از استخدامی و پیمانکاری، این عمل را بر عهده دارند که به‌اصطلاح «تایپیست» نامیده می‌شوند. در این نوشته به بررسی نکات حقوقی قرارداد استخدام تایپیست می‌پردازیم.

کدام قرارداد برای همکاری با تایپیست مناسب‌تر است؟ استخدام یا پیمانکاری؟

قبل از نوشتن هر قرارداد، باید بدانیم نیاز ما چیست و مطمئن شویم چه قراردادی نیاز ما را رفع می‌کند. همکاری با تایپیست نیز از این قاعده مستثنی نیست و پیش از انعقاد هرگونه قراردادی با تایپیست لازم است نیازهای سازمان خود را شناسایی کنید. 
اگر نیاز شما به کار تایپیست، یک نیاز مداوم و مستمر است، چاره‌ای جز انعقاد قرارداد استخدام تایپیست مطابق قانون کار نخواهید داشت؛ اما اگر همکاری‌های موردی نیاز شما را رفع می‌کند، همکاری در قالب قراردادهای پیمانکاری یا پروژه‌ای کفایت می‌کند. 

تایپیست دقیقاً چه کسی است و چه وظایفی بر عهده دارد؟

همانطور که از نام آن پیداست، اولین و اصلی‌ترین کار تعریف‌شده برای تایپیست، عمل «تایپ کردن» است. تایپیست‌ها موظف به تولید، اصلاح و ویرایش مطالب یا گزارش‌هایی هستند که کارفرما برای آن‌ها مشخص می‌کند. این موارد می‌تواند شامل گزارش جلسات، بازنویسی اسناد و گزارش‌های دست‌نویس و هرگونه داده یا اطلاعات دیگر باشد. البته تایپیست ممکن است، براساس نیازهای کارفرما و مهارت‌های خود، وظایف دیگری هم داشته باشد. 
ازجمله تکالیفی که معمولاً تایپیست‌ها موظف به انجام آن هستند، چاپ یا اسکن اسناد و مدارک و نگهداری و بایگانی آن‌هاست. همچنین کارفرما ممکن است وظایفی مانند کسب و جمع‌آوری اطلاعات، ارسال اسناد و مدارک یا نصب آن‌ها روی برد، پاسخ‌گویی به تلفن و اربابان رجوع و سایر امور دفتری برای تایپیست تعریف کند. 
همچنین در مواردی ممکن است وظایفی مانند فتوشاپ یا رسم نمودار برای تایپیست تعیین شود. در برخی مراکز، مانند مراکز تصویربرداری پزشکی، تسلط به زبان انگلیسی یکی از مهارت‌های لازم برای تایپیست به‌شمار می‌رود.

در قرارداد استخدام تایپیست به چه نکاتی پرداخته می‌شود؟

درصورتی که تصمیم به انعقاد قرارداد استخدام تایپیست بگیرید، قرارداد شما یک قرارداد استخدام موقت خواهد بود. این قرارداد نیز، مانند سایر قراردادهای استخدامی، دارای دو بخش مواد عمومی و مواد ویژه است.
1- مواد عمومی
بند اول قرارداد استخدام تایپیست، مانند سایر قراردادها، به معرفی طرفین قرارداد اختصاص دارد. پس از معرفی طرفین، به مشخص کردن موضوع قرارداد، مدت قرارداد، ساعات کاری و تعطیلات و مرخصی‌ها و مبلغ قرارداد پرداخته می‌شود. بند مربوط به مبلغ قرارداد جای مناسبی برای عنوان کردن توضیحات مربوط به عیدی و پاداش سالانه است.
یکی دیگر از بندهای ضروری، محل انجام کار است. چنانچه بنا بر دورکاری تایپیست باشد، باید آن را در این بند مورد اشاره قرار داد.
تعهدات و تکالیف کارفرما در برابر تایپیست، موضوع دیگری است که حتماً باید به دقت بررسی شده و در قرارداد استخدام مندرج گردد. می¬توان گفت مهمترین تعهد هر کارفرمایی در برابر کارمند خود بیمه کارمند نزد شعب معتبر بیمه اجتماعی در مدت قرارداد است. ازجمله دیگر تکالیف کارفرما می‌توان به ارائه آموزش‌های لازم به تایپیست، پرداخت دستمزد وی در موعد مقرر، ارائه گواهی انجام کار و همچنین فراهم نمودن شرایط مناسب برای کار اشاره کرد.
در نهایت لازم است بندهایی در قرارداد به تضمینات، مرجع حل اختلاف، حق سنوات یا مزایای پایان کار و فسخ قرارداد اختصاص داده شود. 
2- مواد ویژه
بدیهی است که باتوجه به ماهیت هر شغل، شرایط و تکالیف متفاوتی برای قراردادهای مربوط به آن به‌وجود می‌آید. بنابراین، در هر قرارداد استخدامی حداقل یک بخش ویژه وجود دارد که متناسب با ماهیت شغل موضوع قرارداد نوشته شده است. قرارداد استخدام تایپیست نیز از این قاعده مستثنی نیست.
در بخش معرفی تایپیست وظایف او را برشمردیم. پیش‌تر اشاره شد که تایپیست ممکن است، براساس مهارت‌های خود و نیازهای کارفرما، کارهای مختلفی انجام دهد. آنچه در قرارداد استخدام تایپیست از اهمیت بالایی برخوردار است، شمردن و نام بردن دقیق وظایف و تعهدات اوست. همچنین لازم است مواردی مانند زبان تایپ، شیوه و استانداردهای اجرای وظایف تایپیست از جانب کارفرما در قرارداد تعیین شود. 
تفاوت ماهیت شغل تایپیست، برای کارفرما نیز تعهدات ویژه‌ای به‌همراه دارد. کارفرما موظف است علاوه‌بر تکالیف مذکور در بخش مواد عمومی، به تأمین نیازهای ویژه تایپیست ازجمله تهیه دستگاه‌های لازم برای تایپ، پرینت و اسکن و هر وسیله مورد نیاز دیگر بپردازد. تعهدات کارفرما نیز باید به‌روشنی در قرارداد عنوان شود.

اهمیت بند محرمانگی در قرارداد استخدام تایپیست

امروزه اهمیت بند محرمانگی در قراردادهای استخدامی رو به افزایش است. به‌طور خاص، در مشاغلی مانند تایپیستی، کارمند ممکن است به حساس‌ترین و محرمانه‌ترین امور و مسائل کارفرما دسترسی پیدا کند. به همین دلیل، برای پیشگیری از هرگونه افشاء توسط تایپیست، لازم است در قرارداد استخدام بندی جداگانه به بحث محرمانگی اختصاص داده شود.

قرارداد استخدام تایپیست لامینگو

مشاورین حقوقی لامینگو، براساس استانداردهای قانون کار و با بررسی دقیق ویژگی‌های خاص قرارداد استخدام تایپیست، پیش‌نویس این قرارداد را تهیه کرده‌اند. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه همکاری خوشایندی برای شما رقم بخورد. در صورت وجود هرگونه مشکل می‌توانید با مشاوران حقوقی ما در ارتباط باشید. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.