تومان 137,000
قرارداد انجام پروژه

قرارداد انجام پروژه

قرارداد انجام پروژه قرارداد پیمانکاری جامعی است که انجام انواع و اقسام خدمات پروژه‌ای را در برمی‌گیرد و می‌تواند به صورت قرارداد پیمانکار تک‌نفره یا گروهی تنظیم گردد. قراردادهای پیمانکاری که با عنوان قراردادهای پروژه‌ای نیز شناخته می‌شوند یکی از پرکاربردترین انواع قراردادها در میان افراد است. انجام یک پروژه ممکن است بنا به اراده کارفرما و مجری پروژه از امور مرتبط با ساخت‌وساز گرفته تا انجام پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی را نیز شامل بشود...

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 10

قرارداد انجام پروژه از پرکاربردترین انواع قراردادهای پیمانکاری!

در بسیاری از فعالیت‌ها، مشاغل و کسب‌وکارها ممکن است بنا به ماهیت یا نیاز آن شغل و کار خدمات افرادی به صورت پروژه‌ای موردنیاز باشد. گاهی نیز ممکن است در راستای انجام امور تحقیقاتی، پژوهشی، دانشجویی و خدماتی نیاز به انجام پروژه توسط یک شخص را داشته باشیم برای پیشبرد قانونی و رسمی این کار ازیک‌طرف و از طرفی برای ایجاد اطمینان خاطر در انجام کار در درجه اول باید اقدام به تنظیم نمونه قرارداد انجام پروژه نماییم. این قرارداد با توجه به ماهیتی که دارد دارای نکات و ظرایف حقوقی مخصوص به خود بوده و بنابراین تنظیم آن توسط شخص یا اشخاص متخصص حقوقی را می‌طلبد.

قرارداد انجام پروژه چه نوع قراردادی است؟

زمانی که افراد نیاز دارند تا از خدمات شخص یا اشخاصی در راستای پیشبرد پروژه خود استفاده نمایند این خدمت می‌باید در طی مدت‌زمان مشخصی صورت گیرد. با توجه به این تعریف و نوع و ماهیت فعالیت‌های پروژه‌ای نمونه قرارداد انجام پروژه یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری خواهد بود.

انواع قراردادهای پروژه‌ای و پیمانکاری

قراردادهای پیمانکاری که با عناوینی همچون قرارداد پروژه‌ای و مقاطعه‌کاری نیز شناخته می‌شوند با توجه به تعداد افرادی که در آن پروژه دخیل هستند دارای انواع و اقسام مختلفی خواهند بود. قراردادهای پیمانکاری در یک دسته‌بندی کلی به دو نوع قرارداد پیمانکاری تک‌نفره و قرارداد پیمانکاری گروهی تقسیم می‌شوند. اگر شما انجام پروژه مدنظر خود را به یک نفر تحت عنوان مجری یا پیمانکار بسپارید در واقع قرارداد انجام پروژه شما یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری تک‌نفره خواهد بود برای مثال اگر شخصی احتیاج به انجام یک پروژه تحقیقاتی و پژوهشی توسط یک شخص متخصص را دارد باید قرارداد انجام پروژه خود را به صورت قرارداد پیمانکاری تک‌نفره تنظیم نماید. در مقابل قرارداد پیمانکاری گروهی یا جمعی وجود دارد که مطابق آن شخص پیمانکار اقدام به تأمین نیروی کار نموده و همراه با نیروی کار خود انجام پروژه کارفرما را پیش می‌برد.

موضوع نمونه قرارداد انجام پروژه چیست؟

به‌طورکلی موضوع یک قرارداد و دامنه شمول وظایف و تعهدات هر یک از طرفین را اراده شخص کارفرما و مجری پروژه تعیین می‌نماید. البته باید دقت داشت که با توجه به پیمانکاری بودن نمونه قرارداد انجام پروژه، موضوع این قرارداد نیز باید به صورتی باشد که دارای ماهیتی پروژه‌ای بوده و برای مدت زمان مشخصی تنظیم ‌گردد. انجام پروژه ممکن است به صورت انجام یک پروژه تحقیقاتی و پژوهشی یا یک پروژه ساختمانی و مرتبط با ساخت‌وساز باشد، حتی ممکن است انجام پروژه در رابطه با امور مربوط به تحقیق و توسعه یک کسب‌وکار نیز باشد. درنهایت موضوع قرارداد انجام پروژه بسیار گسترده بوده و دارای دامنه شمول وسیعی خواهد بود که این گستره را قصد و نیت کارفرما و پیمانکار یا مجری پروژه تعیین می‌نماید و درنهایت توسط شخص قرارداد نویس به‌صورت حقوقی در قرارداد درج می‌گردد.

شرط عدم افشا و عدم رقابت در نمونه قرارداد انجام پروژه

با توجه به وسیع بودن موضوعاتی که می‌تواند تحت قرارداد انجام پروژه تنظیم گردد، انجام این پروژه ممکن است مستلزم دریافت اطلاعاتی از کارفرما توسط شخص پیمانکار یا مجری پروژه باشد که این اطلاعات دارای ارزش تجاری و رقابتی بوده و در نتیجه لزوم درج شرط عدم افشا یا محرمانگی را در نمونه قرارداد انجام پروژه پررنگ نماید. همچنین ممکن است نوع پروژه و کسب‌وکاری که کارفرما در رابطه با این پروژه دارد، به صورتی باشد که شرط عدم رقابت را نیز در سطوح مختلفی بطلبد. درنهایت باید بدانید آنچه یک قرارداد اصولی و حرفه‌ای را از سایر قراردادها متمایز می‌نماید پیش‌بینی شخص قرارداد نویس نسبت به موقعیت‌ها و شرایط محتمل در طول مدت قرارداد است.

مشاوره حقوقی قراردادهای پروژه‌ای و پیمانکاری

قراردادهای پیمانکاری و پروژه‌ای با وجود رواج بسیاری که در میان افراد دارند گاهی ممکن است تنظیم آن ساده به نظر رسیده و درنتیجه افراد بدون گرفتن مشاوره‌های حقوقی لازم در این باره، تنظیم قرارداد انجام پروژه خود را به دست افراد غیرمتخصص بسپارند و یا خودشان اقدام به نگارش این قرارداد نمایند. قراردادهای پروژه‌ای با توجه به تفاوت ماهیتی که با قراردادهای کار و استخدام دارند دارای نکات حقوقی ویژه‌ای بوده که درنتیجه طرفین را ملزم به دریافت مشاوره‌های حقوقی پیش از قرارداد می‌کند. مجموعه حقوقی لامینگو علاوه بر فراهم نمودن نمونه قرارداد انجام پروژه، نمونه قرارداد پیمانکاری گروهی و همچنین انواع و اقسام قراردادهای پیمانکاری مرتبط با ساخت‌وساز و قراردادهای پیمانکاری خدماتی، به شما عزیزان مشاوره‌های حقوقی و قراردادی مرتبط با تنظیم انواع قراردادها را نیز ارائه می‌نماید. شما می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن و به صورت آنلاین با مشاوران و وکلای حقوقی ما در ارتباط باشید.

قانون کار در رابطه با قرارداد انجام پروژه چه حکمی دارد؟

به‌طورکلی قراردادهای پیمانکاری و پروژه‌ای از شمول قراردادهای استخدامی تحت قانون کار خارج بوده و احکام مخصوص به خود را دارد. بااین‌وجود مطابق ماده ۱۳ قانون کار مصوب سال ۱۳۶۹ «در مواردی که یک کار از طریق مقاطعه انجام می‌یابد، مقاطعه دهنده مکلف است قرارداد خود را با مقاطعه کار به نحوی منعقد نماید که در آن مقاطعه‌کار متعهد گردد که تمامی مقررات قانون کار را در مورد کارکنان خود اعمال نماید.»؛ در این ماده منظور از انجام کار از طریق مقاطعه همان انجام فعالیت به صورت پروژه‌ای است. شخص مقاطعه دهنده نیز کارفرما بوده و مقاطعه‌کار پیمانکار یا مجری پروژه خواهد بود. بر اساس حکم الزامی این ماده در مواردی که شخص مجری پروژه از کارکنانی برای پیشبرد موضوع قرارداد انجام پروژه استفاده می‌کند موظف است تا با آنها قرارداد استخدامی امضا نموده و مطابق قانون کار عمل نماید، برای مثال ایشان موظف است تا کارکنان یا کارگران تحت پوشش خود را بیمه نماید.

مرجع حل اختلاف در نمونه قرارداد انجام پروژه کجا خواهد بود؟

مشکلات مختلفی ممکن است باعث بروز اختلافاتی فی‌مابین کارفرما و مجری پروژه بشود. این اختلافات که ممکن است در تفسیر یا چگونگی انجام مواد مقرر در قرارداد انجام پروژه باشد باید توسط مراجع حل اختلاف حل‌وفصل گردد. یکی از موارد مهمی که در نمونه قرارداد انجام پروژه می‌باید موردتوجه قرار داد در ابتدا بحث چگونگی حل این اختلافات و سپس مراجع یا نهادهایی است که طرفین امکان رجوع به آنها را خواهند داشت.

قرارداد انجام پروژه لامینگو، قراردادی مطمئن در راستای انجام انواع و اقسام پروژه‌ها!

در قرارداد تنظیم‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو تلاش کردیم تا انواع شرایط و موقعیت‌های محتمل در طول مدت قرارداد انجام پروژه را پیش‌بینی نموده و برای هر یک از طرفین تعهدات و حقوقی نسبت به آنها در نظر بگیریم. امید داریم تا شما با استفاده از این قرارداد نیازهای قانونی و حقوقی خود را رفع نموده و درنهایت آنچه از یک پروژه موفق انتظار دارید را به دست بیاورید. فراموش نکنید که وکلا و مشاوران حقوقی لامینگو همواره در مسیر انجام پروژه شما در کنار شما خواهند بود. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.