تومان 127,000
قرارداد استخدام نجار

قرارداد استخدام نجار

قرارداد استخدام نجار یکی از انواع قراردادهای استخدامی است که میان شخص نجار و کارفرما تنظیم می‌گردد. بیان حقوق و مزایای شخص نجار مطابق قانون کار از اصلی‌ترین نکات این قرارداد است. در قرارداد استخدام نجار وظایف شخص نجار باید به صورت دقیق و کاملی مشخص بشود. تعیین محل کار یا کارگاه نجاری که شخص نجار باید در طول مدت قرارداد در آن مشغول به فعالیت بشود نیز از دیگر مواردی است که باید در این قرارداد موردتوجه قرار بگیرد.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 8

قرارداد استخدام نجار، قراردادی لازم برای کارگاه‌های نجاری!

نجاری یکی از انواع اموری است که همواره از قدیم‌الایام  موردنیاز افراد یک جامعه برای ساخت انواع وسایل، ابزارها، تزیینات و امثالهم بوده است. شخص نجار یا کارگر یک کارگاه نجاری دارای وظایف متعددی بوده که با توجه به نوع و ماهیت هر محصولی که به شخص سپرده می‌شود، می‌تواند متفاوت و متغیر باشد. بنابراین در همین راستا افراد ملزم هستند تا برای اطمینان خاطر هرچه بیشتر و انجام هرچه بهتر تعهداتشان دست به تنظیم نمونه قراردادی در این رابطه بزنند. از جمله قراردادهای پرکاربرد در این زمینه نمونه قرارداد استخدام نجار است که در ادامه به شرح و بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

وظایف یک نجار چیست؟

هرچند وظایف یک نجار به‌طور اختصاصی با توجه به نوع و ماهیت فعالیت یا پروژه‌ای که در دست دارد متفاوت خواهد بود، اما به‌طورکلی هر نجار یا کارگر نجاری دارای وظایف عمومی بوده که در کلیه موارد می‌باید به آنها توجه لازم را داشته باشد.  اولین وظیفه یک نجار طراحی وسیله یا اثری است که شخص کارفرما یا مشتری به او سپرده است. پس‌ازاینکه نجار طراحی اولیه و نقشه اثر خود را ترسیم نمود موظف است تا با توجه به ماهیت و چیستی سازه، متریال و نوع چوبی که بهترین تناسب را با سازه دارد و همچنین موردقبول شخص کارفرما یا مشتری است را تعیین نماید. در طول انجام عمل نجاری نیز شخص موظف است تا عملیات نجاری را از طریق وسایل و ابزاری که کارفرما مطابق نمونه قرارداد استخدام نجار در اختیار ایشان قرار داده است انجام دهد. از مهم‌ترین نکاتی که کارگر نجاری باید در طول کار خود به آن توجه داشته باشد، رعایت اصول ایمنی و محافظتی متناسب با شغل خود است. در نهایت کلیه وظایف و تعهداتی که بر عهده شخص نجار است ابتدا باید موردتوافق طرفین یعنی شخص کارفرما و نجار واقع شده و سپس در نمونه قرارداد استخدام نجار به صورت کامل و دقیق تبیین گردد.

بحث ایمنی در شغل نجاری

با توجه به اقتضا و ماهیت شغل نجاری این حرفه از جمله مشاغل پرخطر بوده که بنابراین لزوم رعایت و حفظ اصول ایمنی در طول کار را بیش‌ازپیش پررنگ می‌نماید. از مهم‌ترین بندهایی که در یک نمونه قرارداد استخدام نجار استاندارد، باید به آن توجه داشت بحث ایمنی حرفه و شغل کارگر  همچنین ایمنی  محل کار یا کارگاه نجاری است.
1) ایمنی کارگاه و محل کار نجار:  مطابق قانون کار شخص کارفرما موظف است تا شرایط بهداشتی و ایمنی لازم را در کارگاه خود برای کارگران نجاری فراهم نماید. از طرفی کارگران نجاری نیز موظف هستند تا در طول فعالیت و ساعات کاری خود در محل کارگاه، کلیه اصول ایمنی را در حدود متعارف و مطابق استانداردهای موجود رعایت نمایند. 
2) ایمنی شرایط شغلی و حرفه نجار: علاوه بر بحث ایمنی کارگاه نجاری، مطابق ماده ۸۹ قانون کار کارفرمایان مکلف هستند تا پیش از استفاده از ابزار، وسایل و ماشین‌آلات که آزمایش آنها مطابق آیین‌نامه مصوب شورای عالی کار حفاظت فنی ضروری شناخته شده است، آزمایش‌های لازم را توسط آزمایشگاه‌ها و مراکز مورد تأیید شورای عالی حفاظت فنی انجام داده و مدارک مرتبط با آن را حفظ نمایند. همچنین مطابق ماده ۹۱ از این قانون کارفرما موظف است تا آموزش‌های لازم در زمینه استفاده از این ابزارها و ماشین‌آلات را به کارگران نجاری داده تا حفاظت، سلامت و بهداشت کارگران نجاری در محیط کارگاه حفظ شود. در مقابل کارگران نیز موظف هستند تا از این ابزار، وسایل و تجهیزات نگهداری کرده و مطابق ضوابط و دستورالعمل‌های کارفرما در کارگاه نجاری عمل کنند. کلیه این موارد تعهداتی است که در نمونه قرارداد استخدام نجار باید موردتوجه قرار گیرد.

قرارداد استخدام نجار چه نوع قراردادی است؟

قراردادهای استخدامی در یک دسته‌بندی کلی به دو نوع قراردادهای استخدامی که با عنوان قرارداد کار شناخته می‌شوند و قراردادهای پیمانکاری تقسیم می‌شوند. هنگامی‌که شما نیاز به خدمات کارگران نجاری در کارگاه، مجموعه یا به‌طورکلی محل فعالیت خود دارید نیازمند تنظیم قرارداد به صورت قرارداد استخدامی هستید. مطابق این قرارداد شخص کارفرما نیاز به بهره‌مندی از خدمت کارگر نجاری یا نجار برای مدت مدیدی و در ساعات کاری مشخص دارد. مطابق قرارداد استخدام نجار با توجه به تعیین مدت و درج تاریخ پایان قرارداد، نمونه قرارداد استخدام نجار یکی از انواع قراردادهای استخدام موقت تحت تابعیت قانون کار مصوب ۱۳۶۹ است.

رعایت شئونات اخلاقی و حرفه‌ای در محل کار

از کلیدی‌ترین مواد هر قرارداد کاری تعهدات طرفین یعنی وظایف کارفرما و وظایف کارگر نجاری یا نجار است. ازجمله وظایف شخص نجار هنگامی‌که به استخدام یک کارفرما درمی‌آید لزوم رعایت شئونات اخلاقی، اجتماعی و حرفه‌ای مطابق ضوابط و دستورالعمل‌های کارفرما و کارگاه نجاری خواهد بود. بنابراین این باید توجه داشت تا برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در این زمینه این مورد را در نمونه قرارداد استخدام نجار درج نمود. در برخی موارد نیز حتی می‌توان دستورالعمل و ضوابط کارگاه نجاری محل کار شخص و نجار را به پیوست قرارداد ضمیمه کرد.

بیمه در قرارداد استخدام نجار به چه صورت خواهد بود؟

با توجه به تبعیت نمونه قرارداد استخدام نجار از قانون کار، مطابق ماده ۱۴۸ این قانون شخص کارفرما موظف است تا کارگر تحت پوشش خود را نزد یکی از شعب معتبر بیمه تأمین اجتماعی بیمه نماید. این وظیفه یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین تعهداتی است که مطابق قانون کار بر دوش شخص کارفرما گذاشته شده است و در صورت عدم رعایت آن توسط شخص کارفرما مطابق ضوابط مندرج در قانون کار عمل خواهد شد.

دوره آزمایشی در قرارداد استخدام نجار به چه معنا است؟

بنا به‌حکم قانونی ماده ۱۱ قانون کار، این امکان برای طرفین فراهم شده تا در صورت توافق مدتی از قرارداد به عنوان دوره آزمایشی کار تلقی گردد. این دوره دارای شرایط و احکام قانونی مخصوص به خود است که ازجمله شامل قطع همکاری بدون اخطار قبلی و عدم الزام به پرداخت خسارت از جانب هر یک از طرفین است، به‌عبارت‌دیگر در طول این مدت هر یک از کارفرما یا نجار می‌توانند بدون نیاز به ارائه دلیل همکاری خود را قطع کنند و در این صورت ملزم به پرداخت خسارت نخواهند بود و تنها حق‌الزحمه زمانی که نجار کار کرده است به ایشان پرداخت خواهد شد. البته باید توجه داشت که مدت دوره آزمایشی برای کارگران ساده و نیمه ماهر حداکثر یک ماه و برای کارگران ماهر حداکثر سه ماه خواهد بود.

آیا در قرارداد استخدام نجار می‌توان از شخص نجار تضمین دریافت کرد؟

ازجمله موارد رایج در قراردادهای استخدامی دریافت تضمین از شخص کارمند یا کارگر توسط شخص کارفرما در راستای حسن انجام تعهدات است. شخص کارفرما می‌تواند برای اطمینان خاطر بیشتر در زمینه انجام صحیح وظایف و تعهدات توسط شخص نجار از ایشان تضمینی در قالب چک، سفته، ضمانت‌نامه بانکی با مبلغ مشخص دریافت نماید. از مهم‌ترین نکاتی که در این ماده از قرارداد باید موردتوجه قرار داد بحث تعیین و مشخص نمودن مقدار و مبلغ این ضمانت است.

نسخ قرارداد استخدام نجار

هر زمان که افراد دست به امضای قراردادی فی‌مابین خود می‌زنند باید این قرارداد را در نسخه‌های متعدد تنظیم نمایند. در رابطه با قراردادهای کار و استخدام نیز مطابق قانون کار اصولاً این قرارداد در چهار نسخه تنظیم می‌گردد که یک نسخه از آن به کارفرما تحویل داده می‌شود، نسخه دیگر نزد شخص کارگر که در اینجا نجار است، نسخه بعدی به اداره کار محل و در نهایت نسخه چهارم در اختیار شورای اسلامی کار و در کارگاه‌های فاقد شورا در اختیار نماینده کارگران قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که کلیه نسخه‌های قرارداد دارای ارزش و اعتبار یکسان بوده و همگی قابلیت استناد را خواهند داشت.

قرارداد استخدام نجار لامینگو، قراردادی قابل‌اطمینان برای کارفرمایان و نجاران!

در قرارداد تنظیم‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو تلاش ما بر آن بوده تا ضمن پیش‌بینی شرایط و موقعیت‌های محتمل در طول مدت استخدام نجار یا کارگر نجاری، تمامی نیازهای قراردادی و قانونی طرفین نیز تا حد امکان رفع گردد. همچنین شما می‌توانید پیش از امضای این قرارداد میان خود از راهنمایی وکلا و مشاوران حقوقی ما در این زمینه استفاده کنید. امیدواریم شما با استفاده از این قرارداد همکاری موفق و خوشایندی را تجربه کنید. فراموش نکنید تا نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در رابطه با نمونه قرارداد استخدام نجار و سایر قراردادهای موجود در بانک قراردادهای لامینگو با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.