تومان 137,000
قرارداد سرویس ایاب و ذهاب

قرارداد سرویس ایاب و ذهاب

قرارداد سرویس ایاب و ذهاب یکی از انواع قراردادهای خدماتی است که با عنوان قرارداد تأمین سرویس نیز شناخته می‌شود. این قرارداد میان شخص کارفرما و تأمین‌کننده سرویس ایاب و ذهاب یا همان پیمانکار امضا می‌شود. تبیین دقیق وظایف و تعهدات هر یک از طرفین نسبت به یکدیگر در طول مدت این قرارداد از مهم‌ترین بخش‌های این قرارداد است. در رابطه با تأمین سرویس مدارس نیز مقررات خاصی وجود دارد که در قرارداد سرویس ایاب و ذهاب باید به آن توجه داشت.

آخرین بروزرسانی: 1403/01/25
تعداد صفحات: 9

نمونه قرارداد سرویس مدارس چه کمکی به شما می‌کند؟

سرویس ایاب و ذهاب امروزه یکی از پرطرفدارترین انواع خدماتی است که برای آن نیاز به تنظیم قرارداد خواهد بود. با توجه به اهمیت ویژه مسئله رفت‌وآمد کارکنان، دانش آموزان، دانشجویان و امثال آن‌ها تنظیم قرارداد سرویس ایاب و ذهاب باید به صورت کاملاً تخصصی و حرفه‌ای صورت گیرد و نگاه شخص قراردادنویس علاوه بر اراده طرفین باید به قانون و ضوابط مشخص شده در این زمینه نیز باشد. برای مثال قرارداد سرویس ایاب و ذهاب برای مدارس دارای تفاوت‌های اساسی بوده که باید در قرارداد موردتوجه قرار گیرد که در ادامه به شرح و بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

مشخصات و مندرجات مربوط به قرارداد سرویس ایاب و ذهاب

در انعقاد هر قراردادی توجه به مشخصات و مندرجات قرارداد ضروری است تا افراد با آگاهی کامل تعهدات مندرج در قرارداد را قبول نمایند. قرارداد سرویس ایاب و ذهاب نیز از این قاعده مستثنی نیست. مندرجات ضروری این قرارداد را می‌توان بدین شرح برشمرد:
۱. مشخصات طرفین قرارداد سرویس ایاب و ذهاب
معلوم و مشخص بودن طرفین قرارداد یک اصل اولیه در انعقاد هر قراردادی است. این مسئله در خصوص قرارداد سرویس ایاب و ذهاب نیز صادق بوده و مشخصات طرفین قرارداد، یعنی کارفرما و پیمانکار بایستی در ضمن قرارداد درج گردد. قرارداد سرویس ایاب و ذهاب با توجه به ماهیت و نوع فعالیت‌هایی که در آن صورت می‌گیرد یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری بوده و درنتیجه یک طرف به‌عنوان کارفرما نیاز به دریافت خدمات سرویس و حمل‌ونقل دارد و طرف دیگر به‌عنوان پیمانکار که عموماً شرکت یا مؤسسه تأمین‌کننده سرویس ایاب و ذهاب و راننده است به عنوان پیمانکار در این قرارداد شناخته می‌شود. بنابراین، نمونه قرارداد سرویس ایاب و ذهاب تنظیم شده توسط تیم حقوقی لامینگو از یک طرف برای شرکت‌ها و مؤسسات تأمین‌کننده سرویس و راننده و از طرف دیگر قراردادی برای تأمین سرویس شرکت‌ها، کارخانه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و کلیه خواستاران سرویس ایاب و ذهاب است.

از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در نمونه قرارداد سرویس ایاب و ذهاب، بحث راننده این سرویس‌هاست. در این نمونه قرارداد، علاوه بر تعیین مشخصات راننده یا رانندگان، نوع سرویس و همچنین گواهینامه‌های مخصوص در این زمینه نیز باید در قرارداد مورد توجه قرار گرفته و در صورت لزوم کپی از این گواهینامه‌ها به قرارداد ضمیمه شود تا طرفین با اطمینان خاطر اقدام به تنظیم قرارداد فی‌مابین خود نمایند.
۲. ساعت کاری
تعیین دقیق ساعت کاری در قرارداد سرویس ایاب و ذهاب امری مهم و شایان توجه است؛ چرا که در فرآیند حمل‌ونقل زمان انجام این کار موضوعیت بسیاری دارد. با توجه به اهمیت زمان در فرآیند حمل‌ونقل، شایسته است که ساعت حرکت از مبداء و رسیدن به مقصد در قرارداد سرویس ایاب و ذهاب ذکر شود تا از بروز اختلافات احتمالی بین کارفرما و راننده جلوگیری شود.
۳. تعیین مبداء و مقصد
اجرای قرارداد سرویس ایاب و ذهاب در گروی تعیین دقیق مبداء و مقصد است. کارفرما بایستی نشانی دقیق مبداء و مقصد را در قرارداد درج نماید تا در این خصوص پیمانکار با هیچ ابهامی روبه‌رو نباشد.
۴. تعیین دستمزد انجام کار
قرارداد سرویس حمل و نقل یک قرارداد معوض بوده و پیمانکار در مقابل ارائه خدمات حمل‌ونقل از کارفرما دستمزد دریافت می‌نماید. ضروری است که مبلغ دستمزد و نحوه پرداخت آن به‌صورت کامل در قرارداد مشخص شده باشد.
۵. أخذ ضمانت جهت حسن انجام کار
کارفرما می‌تواند به جهت اطمینان از حسن انجام کار، ضمانتی در قالب چک یا سفته از پیمانکار دریافت نماید. غالباً مبلغ ضمانت در حدود ۵ درصد از کل مبلغ قرارداد بوده و با پایان قرارداد به پیمانکار مسترد می‌گردد.
۶. موارد فسخ یا تعلیق قرارداد
عوامل و حوادث مختلفی ممکن است باعث‌عدم پیشبرد موضوع قرارداد یا غیرممکن ساختن انجام آن شود. این حوادث که به‌صورت غیرقابل پیش‌بینی، خارج از اراده و کنترل طرفین و به‌صورت غیرقابل‌اجتناب رخ می‌دهند به عنوان فورس ماژور یا قوه قهریه شناخته می‌شوند. اگر این حوادث موجب شود تا ارائه خدمات سرویس ایاب و ذهاب برای مدتی غیرممکن شود، قرارداد به حالت تعلیق درخواهد آمد. اما اگر انجام موضوع قرارداد به‌طورکلی محال شود قرارداد فسخ و یا حتی باطل خواهد شد. به همین دلیل، طرفین بایستی بروز چنین حوادثی را در قرارداد خود پیش‌بینی نموده و نسبت به آنچه پس از آن رخ خواهد داد تعیین تکلیف نمایند.
۷. نحوه حل و فصل اختلافات
همواره این احتمال وجود دارد که در فرآیند اجرای قرارداد سرویس ایاب و ذهاب اختلافاتی بین کارفرما و پیمانکار بروز یابد. جهت تسریع در رسیدگی به این اختلافات، ضروری است نحوه حل و فصل اختلافات و مرجع رسیدگی‌کننده به آن در قرارداد مشخص گردد.

انواع قرارداد سرویس ایاب و ذهاب

با توجه به نوع کاربری خدمات حمل و نقل، می‌توان قرارداد سرویس ایاب و ذهاب را به انواع مختلفی به شرح زیر تقسیم نمود:
۱. نمونه قرارداد سرویس ایاب و ذهاب ویژه مدارس
چنانچه قرارداد سرویس ایاب و ذهاب بین راننده یا مؤسسه ارائه‌دهنده خدمات حمل و نقل با مدیر مدرسه منعقد شود، با یک قرارداد سرویس ایاب و ذهاب ویژه مدرسه روبه‌رو هستیم. با توجه به اهمیت حفظ جان و سلامتی دانش آموزان، تعهدات و شروط مندرج در این قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار است. شایان ذکر است که مدت این قرارداد با توجه به شروع و پایان سال تحصیلی تعیین می‌شود.
۲. قرارداد سرویس ایاب و ذهاب کارکنان و پرسنل کارخانه‌ها و شرکت‌ها
برخی از شرکت‌ها و کارخانجات جهت تسهیل در رفت و آمد کارکنان خود اقدام به ارائه خدمات ایاب و ذهاب نموده و اقدام به انعقاد این قرارداد با پیمانکار مربوطه می‌نمایند. در این قرارداد ضروری است که نوع خودرو مشخص شود. شایان ذکر است که استفاده از خدمات حمل و نقل شرکت‌ها یا کارخانجات برای کارکنان الزامی نیست و شرکت‌ها نیز الزامی به ارائه این خدمت ندارند.
۳. قرارداد سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان
برخی از دانشگاه‌ها به منظور حمل و نقل دانشجویان در محیط دانشگاه، حمل و نقل بین دانشگاه و خوابگاه و یا حمل و نقل از برخی از نقاط شهر به دانشگاه اقدام به ارائه خدمات ایاب و ذهاب نموده و در این راستا متوسل به انعقاد قرارداد سرویس ایاب و ذهاب با پیمانکار مربوطه می‌شوند.

سؤالات متداول۱

1. هزینه‌های مربوط به نگهداری از خودرو در قرارداد سرویس ایاب و ذهاب به عهده کدام یک از طرفین قرارداد است؟

کارفرما الزامی به پرداخت هزینه‌های نگهداری خودرو، از جمله سوخت، هزینه تعمیر قطعات، بیمه خودرو و غیره نداشته و این هزینه‌ها به عهده پیمانکار خواهد بود.

۲. آیا قرارداد سرویس ایاب و ذهاب به‌صورت یک‌طرفه قابل فسخ می‌باشد؟

با توجه به اینکه این قرارداد یک قرارداد پیمانکاری بوده و از عقود لازم به شمار می‌آید، امکان فسخ یک‌جانبه این قرارداد از سمت هیچ یک از طرفین وجود ندارد.
قرارداد سرویس ایاب و ذهاب لامینگو، قراردادی قابل‌اطمینان برای تأمین سرویس حمل‌ونقل!
در نمونه قرارداد تنظیم شده توسط تیم حقوقی لامینگو سعی بر آن بوده تا ضمن رعایت کلیه قوانین و مقررات موجود در زمینه سرویس‌های ایاب و ذهاب مختلف، کلیه نیازهای قراردادی و قانونی طرفی نیز برطرف شود تا طرفین با اطمینان خاطر کامل اقدام به تنظیم قراردادی فی‌مابین خود نمایند.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.