تومان 137,000
قرارداد پشتیبانی سایت

قرارداد پشتیبانی سایت

قرارداد پشتیبانی سایت به منظور پشتیبانی و نگهداری از وب‌سایت کارفرما با یک شخص یا تیم پشتیبانی منعقد می‌گردد. در این قرارداد تعیین حیطه فعالیت شخص پشتیبان و تعهدات ایشان در قبال کارفرما دارای اهمیت بسزایی است. درج زمان‌بندی پرداخت مبلغ قرارداد و ضمانت اجرای نقض آن از جانب شخص کارفرما نیز از دیگر مواردی است که باید در قرارداد به آن توجه داشت. شرط محرمانگی و همچنین عدم رقابت نیز از مهم‌ترین شروط مندرج در این قرارداد است.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 10

قرارداد پشتیبانی سایت از ملزومات داشتن یک سایت خوب و حرفه‌ای!

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده روزافزون از اینترنت بسیاری از کسب‌وکارها به سمت فعالیت به صورت برخط و آنلاین پیش رفته‌اند. برای داشتن یک کسب‌وکار آنلاین و درآمد از طریق اینترنت، استفاده از پلتفرم‌های مختلف و ارائه خدمات در بسترهای متنوع یکی از کلیدی‌ترین گام‌های موفقیت در این زمینه است. ازجمله این ابزارها شامل وب‌سایت‌ها، نرم‌افزارها، وبلاگ و مواردی از این قبیل است. هرکدام از این موارد دارای ویژگی‌ها و اصول مخصوص به خود بوده که باید برای استفاده صحیح از آنها نکاتی را موردتوجه قرارداد و مطابق آن برنامه‌ریزی نمود. برای داشتن یک سایت خوب و حرفه‌ای یکی از اصول اساسی که در آن باید موردتوجه قرارداد بحث پشتیبانی سایت است. با توجه به اینکه پشتیبانی از انواع سایت‌ها نیازمند داشتن دانش و تخصص در این زمینه است در نتیجه تنظیم قرارداد پشتیبانی سایت در این راستا امری واجب خواهد بود.

پشتیبانی سایت به چه معنا است؟

هنگامی‌که شما برای کسب‌وکار خود نیاز به یک سایت داشته باشید داشتن یک سایت موفق و استاندارد تنها به راه‌اندازی و ایجاد آن سایت محدود نمی‌شود بلکه پشتیبانی سایت و به‌روزرسانی دائمی آن لازمه اصلی موفقیت در سایت شما است. با توجه به فنی بودن پیچیدگی‌های خاص هر سایت برای داشتن سایتی به‌روز و به دور از انواع خرابی‌ها اشخاص متخصص تحت عنوان پشتیبان سایت باید از سایت شما محافظت‌های لازم را به عمل‌آورند. پشتیبانی از سایت دارای انواع و اقسام مختلفی بوده که از رفع باگ‌ها و مشکلات فنی سایت گرفته تا افزایش سئو و بهینه‌سازی سایت را نیز در برمی‌گیرد. با توجه به تخصصی بودن این عمل و پیچیدگی‌های نسبتاً زیادی که در این رابطه وجود دارد، برای موفقیت در این زمینه باید ابتدا دست به جستجوی افرادی که دارای علم و دانش کافی و همچنین تجربه در این زمینه هستند زده و پس از آن برای قانونی نمودن این امر اقدام به تنظیم قرارداد پشتیبانی سایت نمایید.

انواع پشتیبانی سایت

همان‌طور که بیان شد پشتیبانی سایت دارای انواع و اقسام مختلفی بوده که شامل پشتیبانی فنی سایت، پشتیبانی امنیتی و مسائل مرتبط با هک شدن سایت، پشتیبانی محتوایی سایت و مواردی ازاین‌دست می‌شود. با توجه به تنوعی که در خدمات پشتیبانی سایت وجود دارد کلیه این موارد را باید با ذکر جزئیات در قرارداد خود درج نمایید تا شخص پشتیبان سایت با آگاهی کامل از نیازهای شما اقدام به ارائه خدمات برای شما نموده و در نتیجه ابهام و اختلافی در این زمینه میان طرفین قرارداد باقی نماند. برای مثال اگر شما نیاز به پشتیبانی امنیتی در رابطه با سایت خود دارید شیوه محافظت از سایت و ابزارهای لازم برای جلوگیری از هک شدن سایتتان را باید در قرارداد خود عنوان کنید.

قانون حاکم بر قرارداد پشتیبانی سایت

هرگاه در رابطه با قانون حاکم بر یک قرارداد در ذهنتان سؤال مطرح شد، اولین گام برای پاسخ به این پرسش فهم قالب قراردادی به‌کار گرفته‌شده در تنظیم قرارداد مدنظرتان است. حال باید برای اینکه بفهمیم قانون حاکم بر قرارداد پشتیبانی سایت کدام‌یک از قوانین کشور است در درجه اول باید نوع قراردادی که پشتیبانی سایت در قالب آن تنظیم گردیده است را تشخیص بدهیم. برای تشخیص قالب و نوع یک قرارداد عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود که ازجمله شامل قصد و اراده طرفین قرارداد، عنوان مطرح‌شده در قرارداد، مفاد و بندهای به‌کار رفته در آن و نتایج حاصل از اجرای موضوع قرارداد می‌شود. توجه داشته باشید که گاهی ممکن است عنوان یک قرارداد با مفاد و نتیجه حاصل از قرارداد تطابق نداشته باشد در صورت تعارض بین عنوان قرارداد و مفاد آن اولویت با موارد مندرج در قرارداد خواهد بود و به‌عبارت‌دیگر اگر قرارداد پشتیبانی سایت با عنوان یکی از قراردادهای کار و استخدام تحت تابعیت قانون کار مطرح شده باشد اما در اصل مفاد آن مطابق قراردادهای پیمانکاری باشد اولویت با موارد مندرج در قرارداد بوده و در نتیجه این قرارداد یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری در نظر گرفته خواهد شد.
حال باید به این سؤال پاسخ دهیم که قرارداد پشتیبانی سایت چه نوع قراردادی است؟ شخصی که نیازمند دریافت خدمات مرتبط با پشتیبانی سایت خود است و نیاز به خدمات افرادی نه به صورت دائم، بلکه به صورت موقتی و برای مدت‌زمان خاصی را دارد و در مقابل دریافت این خدمات نیز موظف به پرداخت مبلغی به شخص پشتیبان سایت خواهد بود، در نتیجه قرارداد پشتیبانی سایت یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری است. اکنون‌که متوجه شدیم قرارداد پشتیبانی سایت یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری است درمیابیم که این قرارداد نیز مانند سایر قراردادهای پیمانکاری تحت شمول قانون کار نخواهد بود بلکه تابع ماده ۱۰ قانون مدنی و موارد عمومی پیمان است.

داده‌ها و اطلاعات موردنیاز در قرارداد پشتیبانی سایت

برای پشتیبانی و نگهداری از یک سایت اولین گام دسترسی پیدا کردن به آن سایت است. برای دسترسی به سایت شخص کارفرما یا دارنده سایت می‌باید داده‌ها و اطلاعات موردنیاز برای پشتیبانی سایت را در اختیار شخص پشتیبان قرار بدهد. این داده‌ها که به آنها data نیز گفته می‌شود دارای انواع و اقسام مختلفی بوده که با توجه به میزان اهمیت و محرمانگی آنها دارای دسته‌بندی مختلف و متنوعی نیز هستند. در یک نمونه قرارداد پشتیبانی سایت اصولی، جزئیات این داده‌ها و اطلاعات و کلیه اسناد و مدارک موردنیاز در راستای انجام موضوع قرارداد می‌باید موردتوافق طرفین واقع‌شده و درنهایت در قرارداد درج شود.

رعایت محرمانگی در قرارداد پشتیبانی سایت

همان‌طور که بیان شد لازمه ارائه خدمات مرتبط با نگهداری و پشتیبانی از سایت، داشتن اطلاعات و داده‌های ویژه‌ای در رابطه با سایت موضوع قرارداد است. این اطلاعات عموماً شاکله اصلی و پایه هر وب‌سایتی را تشکیل می‌دهد. با توجه به این مسئله این داده‌ها توسط کارفرما محرمانه تلقی شده و در نتیجه برای جلوگیری از ورود هرگونه خسارت به شخص کارفرما بند محرمانگی یکی از اصلی‌ترین بندهای قرارداد پشتیبانی سایت خواهد بود. در ماده محرمانگی علاوه بر تعیین محدوده‌ی محرمانه تلقی شدن اطلاعات، ضمانت اجرای نقض این محرمانگی نیز باید مشخص شود. برای مثال در نمونه قرارداد پشتیبانی سایت، شما علاوه بر اینکه تعیین می‌کنید کدام‌یک از اطلاعات محرمانه هستند، ممکن است این‌گونه توافق کنید که در صورت افشای این اطلاعات شخص پشتیبان سایت موظف به پرداخت مبلغی به عنوان خسارت به شخص کارفرما خواهد بود.

فورس‌ماژور یا قوه قهریه در قرارداد پشتیبانی سایت

در طول مدت‌زمان قرارداد ممکن است اتفاقات و حوادثی رخ دهد که خارج از اراده طرفین قرارداد بوده و انجام موضوع قرارداد را برای مدتی یا به‌طورکلی غیرممکن سازد. این موارد که در قانون با عنوان قوه قهریه یا فورس‌ماژور شناخته می‌شود، باید در قرارداد توسط طرفین مشخص شده و عاقبت قرارداد نیز پس از بروز این حوادث تعیین گردد. برای مثال تعیین شود که در صورت بروز یک حادثه طبیعی و عدم توانایی شخص پشتیبان در ارائه خدمات پشتیبانی سایت تکلیف این قرارداد چه خواهد شد آیا شخص پشتیبان مسئولیتی در این زمینه دارد یا خیر؟ یا موظف به جبران خسارت خواهد بود یا در این زمینه نقض تعهدی صورت نگرفته است؟ کلیه این موارد بستگی به اراده طرفین ضمن رعایت قوانین مربوطه خواهد داشت.

قرارداد پشتیبانی سایت لامینگو، هر آنچه که برای نگهداری و امنیت سایت خود نیاز دارید!

مجموعه حقوقی لامینگو با فراهم نمودن مجموعه‌ای از نمونه قراردادهای خدمات مرتبط با سایت ازجمله نمونه قرارداد پشتیبانی سایت، نمونه قرارداد طراحی سایت و نمونه قرارداد سئو و بهینه‌سازی سایت توسط تیم متخصص و مجرب حقوقی خود سعی بر آن داشته تا کلیه نیازهای قانونی و قراردادی شما را برطرف نموده و شما را در مسیر رسیدن به کسب‌وکار آنلاین موفق یاری نماید. امیدواریم با استفاده از این خدمات، تجربه خوشایندی را برای شما به ارمغان بیاوریم. فراموش نکنید که در صورت وجود هرگونه پرسش و ابهام حقوقی می‌توانید با مشاوران حقوقی ما در تماس باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91557030
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.