تومان 95,000
قرارداد فیلم‌برداری

قرارداد فیلم‌برداری

امروزه فیلم‌برداری و عکاسی از مجالس و مراسم بخش جدانشدنی از انواع جشن‌ها، عروسی‌ها و سایر مراسم‌ها است. با توجه به اهمیت ثبت لحظات و خاطرات به‌صورت فیلم یا عکس پیشبرد صحیح و قانونی این امر ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به نرخ‌های مختلف انواع فیلم‌برداری‌ها، اهمیت محرمانگی و رعایت اصل عدم افشا نسبت به عکس‌ها، فیلم‌ها و تمامی اطلاعات کسب‌شده در طول فیلم‌برداری و همچنین کلیه موارد قانونی که می‌باید در نظر گرفته شود، اولین گام در این راستا تنظیم قراردادی تحت عنوان قرارداد فیلم‌برداری است.

8
تعداد صفحات:
1401/03/17
آخرین بروزرسانی:
تومان 95,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد فیلم‌برداری

قرارداد فیلم‌برداری، از پرطرفدارترین انواع قراردادهای ارائه خدمات!

امروزه فیلم‌برداری و عکاسی از مجالس و مراسم بخش جدانشدنی از انواع جشن‌ها، عروسی‌ها و سایر مراسم‌ها است. با توجه به اهمیت ثبت لحظات و خاطرات به‌صورت فیلم یا عکس پیشبرد صحیح و قانونی این امر ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به نرخ‌های مختلف انواع فیلم‌برداری‌ها، اهمیت محرمانگی و رعایت اصل عدم افشا نسبت به عکس‌ها، فیلم‌ها و تمامی اطلاعات کسب‌شده در طول فیلم‌برداری و همچنین کلیه موارد قانونی که می‌باید در نظر گرفته شود، اولین گام در این راستا تنظیم قراردادی تحت عنوان قرارداد فیلم‌برداری است. با توجه به اهمیت چنین قراردادی و وجود نکات حقوقی و قانونی ویژه در آن تنظیم آن توسط افراد متخصص حقوقی ضرورت خواهد داشت و همچنین استفاده از خدمات مشاوره حقوقی پیش از عقد قرارداد دارای اهمیت دوچندانی خواهد بود.

قرارداد فیلم‌برداری چه نوع قراردادی است؟

قراردادها با توجه به ماهیت، نوع توافقات حاصله، بندها و تبصره‌های موجود در آن به انواع مختلف و متفاوتی تقسیم می‌گردد. هر قراردادی با توجه به ماهیت و عنوانی که دارد تحت تابعیت قانون خاصی بوده و در نتیجه تابع احکام متفاوتی نیز خواهد بود. در رابطه با قرارداد فیلم‌برداری نیز می‌باید به نکات حقوقی موجود در آن توجه کرده تا به ماهیت آن پی ببریم و در نهایت متوجه شویم که این نوع از قراردادها تحت تابعیت چه قانونی خواهد بود. هنگامی‌که شما دست به تنظیم قراردادی برای فیلم‌برداری از جشن عروسی خودتان با شخصی تحت عنوان فیلم‌بردار یا تیم فیلم‌برداری می‌زنید، از خدمات این شخص یا گروه که برای مدت‌زمان مشخصی مثلاً چندین ساعت و یا نهایتاً یک یا چند روز در مقابل پرداخت مبلغی معین استفاده می‌نمایید. در چنین رابطه‌ای شخص فیلم‌بردار یا گروه وی به عنوان کارگر یا کارمند شما دست به انجام کار و فعالیت نمی‌زند، بلکه این شخص به عنوان یک فرد مستقل تنها خدمات مشخص‌شده در قرارداد را برای مدت‌زمان مشخصی برای شما انجام داده و در نهایت دستمزد خود را دریافت می‌نماید. چنین قراردادی قرارداد کار تحت تابعیت قانون کار نبوده بلکه یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری است و دارای احکام مخصوص به خود نیز خواهد بود.

پیمانکار در قرارداد فیلم‌برداری چه کسی است؟

در قراردادهای پیمانکاری چه قرارداد پیمانکاری ساخت‌وساز و چه سایر انواع قراردادهای پیمانکاری ارائه خدمات، شخصی که نیاز به خدمات دارد به‌عنوان کارفرما و شخص ارائه‌دهنده خدمات تحت عنوان پیمانکار شناخته می‌شود. زمانی که شما نیاز دارید تا کسی از جشن تولدتان فیلم‌برداری نماید شخص فیلم‌بردار به عنوان پیمانکار در قرارداد شما شناخته خواهد شد. از طرفی اگر تنها یک شخص مسئولیت فیلم‌برداری از مراسم شمارا داشته این قرارداد به صورت قرارداد پیمانکاری تک‌نفره خواهد بود این در حالی است که اگر فیلم‌برداری توسط یک گروه فیلم‌بردار صورت گیرد قرارداد شما یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری گروهی است. در قراردادهای پیمانکاری گروهی شخصی که به عنوان پیمانکار اصلی شناخته می‌شود موظف است تا افراد تحت سرپرستی خود را مطابق قانون تأمین اجتماعی بیمه نموده و مفاصاحساب این بیمه را به شخص کارفرمای اصلی تقدیم نماید.

ماده ۳۸ قانون تأمین اجتماعی در رابطه با بیمه قرارداد فیلم‌برداری چه حکمی دارد؟

بیمه یکی از مواد اصلی انواع قراردادهای استخدامی بوده که ضامن امنیت شغلی و روانی اشخاص در این نوع از قراردادها خواهد بود. از اصلی‌ترین قوانین موجود در رابطه با بیمه قراردادهای کار قانون تأمین اجتماعی است. ازجمله موادی که در این قانون دارای ارتباط با انواع قراردادهای پیمانکاری بوده ماده ۳۸ آن است. با توجه به این ماده، مواردی که انجام کار به طور مقاطعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار می‌شود کارفرما باید در قراردادی که منعقد می‌کند مقاطعه‌کار یا همان پیمانکار را متقاعد نمایند که کارکنان خود و همچنین کارکنان مقاطعه‌کاران فرعی را نزد سازمان بیمه نماید همچنین پرداخت ۵ درصد بهای کل کار پیمانکار از طرف کارفرما موکول به ارائه مفاصاحساب از طرف سازمان خواهد بود.

حق واگذاری قرارداد فیلم‌برداری

از جمله نکات حقوقی مهم که در قرارداد فیلم‌برداری می‌باید مورد توجه قرار گیرد بحث حق واگذاری و انتقال موضوع قرارداد است. هنگامی‌که افراد با شخص خاصی قراردادی را منعقد می‌نمایند اصولاً قصدشان از تنظیم این قرارداد انجام موضوع آن توسط طرف مقابلشان است در نتیجه در قرارداد می‌باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که آیا در درجه اول شخص فیلم‌بردار حق واگذاری و انتقال موضوع قرارداد را به شخص دیگری دارد یا نه و همچنین اگر این حق از شخص فیلم‌بردار سلب شد ضمانت اجرای نقض این تعهد چه خواهد بود؟ برای مثال شما می‌توانید درصورتی‌که شخص فیلم‌بردار کار فیلم‌برداری را به شخص دیگری سپرد برای جبران خسارت مبلغی را تحت عنوان وجه التزام نقض تعهد در نظر بگیرید و در این صورت این مبلغ را از ایشان مطالبه نمایید. 

محرمانگی و عدم افشا در قرارداد فیلم‌برداری

محرمانگی یکی از مهم‌ترین مواردی است که در قراردادهای فیلم‌برداری و عکس‌برداری باید مورد توجه طرفین قرارگرفته و در قرارداد در رابطه با آن مباحثی بیان شود. با توجه به اهمیت حفظ محرمانگی نسبت به عکس‌ها و فیلم‌های گرفته‌شده توسط شخص فیلم‌بردار کلیه مواردی که در این راستا باید توسط شخص رعایت گردد باید به نحو دقیقی در قرارداد درج شود. از طرفی شما می‌باید نسبت به اینکه آیا شخص فیلم‌بردار حق استفاده از فیلم و عکس‌هایتان را به عنوان نمونه کار دارد یا خیر نیز تعیین تکلیف کنید.

استفاده از فیلم و عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی

امروزه با توجه به افزایش استفاده از انواع شبکه‌های اجتماعی و رونق کسب‌وکارها در این پلتفرم‌ها، نسبت به چنین مواردی نیز می‌باید در قرارداد تعیین تکلیف نموده و توافق حاصله را در قرارداد قید کنید. اگر شما می‌خواهید حق انتشار، تکثیر و پخش فیلم‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی توسط شخص فیلم‌بردار را از ایشان سلب نمایید حتماً این مورد را در قرارداد خود درج نموده و ضمانت اجرای نقض آن را نیز بیان کنید.

مالکیت فکری در قرارداد فیلم‌برداری

با توجه به اینکه فیلم و عکس به عنوان یکی از اموال فکری پدیدآورنده آن محسوب می‌گردد بحث حقوق مالکیت فکری آن که شامل حقوق مادی و معنوی می‌گردد نیز باید در قرارداد فیلم‌برداری موردتوجه واقع شود. می‌دانیم که حقوق معنوی یک مال فکری غیرقابل‌انتقال به غیر بوده و برای همیشه متعلق به شخص پدیدآورنده آن خواهد بود. به‌طورکلی در قرارداد باید بیان شود که مالکیت فکری که در طول مدت این قرارداد کسب می‌گردد متعلق به کدام یک از طرفین آن خواهد بود تا از بروز اختلافات در این زمینه جلوگیری شود.

مرجع حل اختلاف در قرارداد فیلم‌برداری

هر قراردادی ممکن است در طول مدت‌زمان آن و یا پس از خاتمه آن با مشکلات و اختلافاتی فی‌مابین طرفین مواجه گردد. با توجه به اینکه همیشه شنیده‌ایم پیشگیری بهتر از درمان است و در این زمینه نیز شایسته است تا مرجع حل اختلافات، تعیین داور و شیوه حل‌وفصل دعاوی در قرارداد موردتوافق طرفین واقع گردیده و در قرارداد فیلم‌برداری درج گردد تا در صورت بروز اختلاف حل‌وفصل آن در سریع‌ترین زمان ممکن توسط مراجع تعیین‌شده صورت پذیرد.

قرارداد فیلم‌برداری لامینگو، سند قانونی فیلم‌برداری از مجالس و مراسم شما!

در قرارداد پیش رو که توسط تیم حقوقی لامینگو تنظیم گردیده است سعی بر آن بوده تا کلیه نکات حقوقی ویژه این نوع  از قراردادها موردتوجه واقع شده و همچنین تمامی نیازهای حقوقی و قراردادی طرفین درگیر در این قرارداد نیز رفع گردد. امیدواریم با استفاده از این قرارداد و همچنین دریافت مشاوره حقوقی از وکلا و مشاوران حقوقی ما تجربه موفق و خوشایندی برایتان رقم بخورد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.