137,000 تومان لامینگو
تومان 41,100
قرارداد اجاره خودرو سنگین

قرارداد اجاره خودرو سنگین

قرارداد اجاره خودرو سنگین یکی از انواع قراردادهای اجاره اشیا است، که تحت شمول قانون مدنی قرار می‌گیرد. مطابق این قانون موضوع اصلی عمل اجاره و به‌عبارت‌دیگر موضوع قرارداد اجاره خودرو سنگین تملیک منافع خودرو سنگین موردنظر طرفین قرارداد توسط شخص مستأجر برای مدت‌زمان مشخصی در قبال مبلغی تحت عنوان اجاره‌بها خواهد بود.مهم‌ترین و کلیدی‌ترین راه برای داشتن یک نمونه قرارداد استاندارد و رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده از راهنمایی مشاور حقوقی یا یک وکیل در زمینه موضوع قرارداد است. طرفین پس از رسیدن به توافقات لازم و استفاده از نمونه قرارداد اجاره خودرو سنگین می‌باید پیش از امضای این قرارداد، دست به بررسی کلیه بندهای موجود در قرارداد بزنند، این امر تنها با راهنمایی گرفتن از یک یا چند مشاور حقوقی امکان‌پذیر خواهد بود.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 8

قرارداد اجاره خودرو سنگین

قرارداد اجاره خودرو سنگین، یکی از انواع قراردادهای اجاره تحت شمول قانون مدنی

اجاره دارای انواع و اقسام مختلفی بوده که مطابق قانون مدنی به سه دسته کلی اجاره اشیا، اجاره حیوان و اجاره اشخاص تقسیم می‌گردد. به‌طورکلی هر مایملکی از دو قسمت عین و منفعت تشکیل گردیده است. در رابطه با قرارداد اجاره شخصی که قصد استفاده از وسیله، ملک، حیوان یا خدمات یک انسان را دارد و به‌عبارت‌دیگر همان شخص مستأجر اقدام به تملیک منافع مورد اجاره که در نمونه قرارداد اجاره خودرو سنگین یکی از انواع و اقسام خودروهای سنگین است، می‌نماید.

قرارداد اجاره خودرو سنگین از کدام یک از انواع قراردادهای اجاره است؟

قرارداد اجاره خودرو سنگین یکی از انواع قراردادهای اجاره اشیا است، که تحت شمول قانون مدنی قرار می‌گیرد. مطابق این قانون موضوع اصلی عمل اجاره و به‌عبارت‌دیگر موضوع قرارداد اجاره خودرو سنگین تملیک منافع خودرو سنگین موردنظر طرفین قرارداد توسط شخص مستأجر برای مدت‌زمان مشخصی در قبال مبلغی تحت عنوان اجاره‌بها خواهد بود. به عنوان مثال اگر شخصی قصد استفاده از یک کامیون را برای مدت مشخصی مثلاً سه ماه در راستای انجام عملیات ساخت‌وساز داشته باشد، می‌باید با شخص مالک کامیون یا به‌اصطلاح حقوقی موجر، قراردادی تحت عنوان قرارداد اجاره خودرو سنگین امضا نماید.

قرارداد اجاره خودرو سنگین تحت شمول چه قانونی قرار دارد؟

همان‌طور که بیان کردیم اجاره یکی از اموری است که در قانون مدنی و علاوه بر آن قانون روابط موجر و مستأجر نیز به‌تفصیل مورد شرح و بررسی قرارگرفته است. در فصل چهارم که شامل مواد ۴۶۶ الی ۵۱۷ از قانون مدنی می‌گردد، در ابتدا عمل اجاره دادن یا اجاره نمودن تعریف گردیده و پس‌ازآن قانون‌گذار دست به شرح و بررسی احکام مرتبط با این نوع از معاملات و قراردادهای مرتبط با آن زده است. درنهایت این نمونه قرارداد به‌طورکلی تحت تابعیت قانون مدنی قرار داشته و شخص قراردادنویس و همچنین طرفین قرارداد می‌باید به نحوی قرارداد خود را تنظیم نمایند که مفاد آن مطابق با مواد مندرج در قانون مدنی باشد. برای مثال یکی از احکام اساسی در رابطه با قراردادهای اجاره در قانون مدنی بحث مدت قرارداد اجاره است با توجه به مواد این قانون، اگر قرارداد اجاره بدون ذکر مدت بیان شود این قرارداد باطل خواهد بود.

انواع و اقسام خودروهای سنگین و مشخص نمودن آن در قرارداد

ماشین‌های سنگین دارای انواع و اقسام متنوع و گوناگونی بوده که با توجه به نوع استفاده و کاربردی که دارند به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌گردند. این دسته‌بندی‌ها شامل انواع کامیون‌ها، خاور، تریلی و انواع خودروهای باری سنگین و همچنین انواع جرثقیل، بالابر و به‌طورکلی انواع ماشین‌هایی که درزمینه ساخت‌وساز و سایر فعالیت‌های مشابه به‌کار می‌روند، می‌شود.
حال که متوجه شدیم خودروهای سنگین دارای انواع و اقسام مختلفی هستند طرفین می‌باید توجه داشته تا مشخصات کامل خودروی مدنظر خود را در قرارداد ذکر نمایند. این کار موجب به حداقل رسیدن احتمال بروز اختلافات فی‌مابین طرفین خواهد بود و همچنین طرفین را نسبت به وظایف خود در تحویل خودروی موردنظر آگاه خواهد نمود.

شاهد در قرارداد اجاره

یکی از امور رایج در تنظیم انواع قراردادهای اجاره، بحث داشتن شاهد و همچنین به امضا رساندن قرارداد توسط شاهدان است. وجود شاهد در امور حقوقی و قانونی همیشه امری کمک‌کننده و تسهیلگر بوده است. هنگامی‌که پس از امضای قرارداد و در طول مدت اجاره مشکلی برای هر یک از طرفین پیش بیاید اثبات قانونی مشکلات با وجود یک یا دو شاهد امری بسیار راحت و سهل‌تر خواهد بود. یکی از مهم‌ترین نکات حقوقی در رابطه با بحث استفاده از شاهد در نمونه قرارداد اجاره خودرو سنگین مسئله ذکر دقیق مشخصات شاهدان و همچنین به امضا رساندن قرارداد توسط آنها است. بنابراین فراموش نکنید تا در صورت داشتن یک یا چند شاهد حتماً در قسمتی از قرارداد از شاهدان خود امضا بگیرید.

استفاده از مشاوره حقوقی برای تنظیم نمونه قرارداد اجاره خودرو سنگین

مهم‌ترین و کلیدی‌ترین راه برای داشتن یک نمونه قرارداد استاندارد و رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده از راهنمایی مشاور حقوقی یا یک وکیل در زمینه موضوع قرارداد است. طرفین پس از رسیدن به توافقات لازم و استفاده از نمونه قرارداد اجاره خودرو سنگین می‌باید پیش از امضای این قرارداد، دست به بررسی کلیه بندهای موجود در قرارداد بزنند، این امر تنها با راهنمایی گرفتن از یک یا چند مشاور حقوقی امکان‌پذیر خواهد بود و این امر علاوه بر ایجاد آرامش خاطر برای انجام معامله و انعقاد قرارداد، احتمال وقوع اختلاف فی‌مابین طرفین را نیز کاهش خواهد داد. درنهایت با کمک گرفتن از مشاور حقوقی شخص موجر و مستأجر با آگاهی کامل از حقوق خود و اطلاع یافتن از تعهدات و وظایفی که یک قرارداد برای آنها ایجاد خواهد نمود دست به تنظیم قراردادی فی‌مابین خود خواهند زد.

پیوست و ضمیمه قرارداد اجاره خودرو سنگین

بخش پیوست و ضمیمه یک قرارداد بخش جدایی‌ناپذیر از هر قراردادی است. مفاد یک قرارداد و توافقات حاصله فی‌مابین طرفین پیوست و ضمیمه‌های لازم به آن قرارداد را تعیین می‌نماید. برای مثال در یک نمونه قرارداد اجاره خودروی سنگین آنچه که به این قرارداد ضمیمه می‌گردد، عموماً سند و مدرک مالکیت عین و منفعت و یا تنها مدرکی دال بر مالکیت منفعت خودرو سنگین موضوع قرارداد است، مجوزهای لازم برای استفاده از خودرو سنگین، در صورت اجاره خودرو همراه با راننده گواهینامه مخصوص شخص راننده و همچنین کپی مدارک شناسایی و کارت ملی معتبر هر یک از طرفین قرارداد یعنی شخص موجر و مستأجر نیز است. به‌طورکلی پیوست یک قرارداد کلیه اسناد و مدارکی را شامل می‌شود که برای اطمینان خاطر طرفین و با توجه به مفاد قرارداد وجود آنها الزامی خواهد بود.

نسخه‌های قرارداد، ارزش و اعتبار آن‌ها

نسخه‌های قراردادها اصولاً به تعداد طرفین آن قرارداد صادر می‌گردد و یکی از مهم‌ترین نکات در این زمینه درج تعداد این نسخه‌ها در متن اصلی قرارداد و همچنین ارزش و اعتباری که هر نسخه دارد خواهد بود. بنابراین در یک قرارداد اجاره خودرو سنگین اصولاً تعداد نسخه‌های آن قرارداد دو عدد بوده و همچنین در قرارداد می‌باید قید شود که ارزش حقوقی و قانونی این دو نسخه کاملاً برابر و یکسان بوده و برای دارندگان آن قابلیت استناد خواهد داشت.

نمونه قرارداد اجاره خودرو سنگین لامینگو، ضامن آرامش خاطر شما در طول مدت اجاره!

قراردادهای موجود در بانک قراردادهای لامینگو توسط تیم حقوقی این مجموعه تنظیم گردیده و سعی بر آن بوده تا کلیه نیازهای حقوقی و قراردادی طرفین در این نمونه قراردادها موردتوجه قرارگرفته و تا حد امکان رفع گردد. شما می‌توانید در صورت نیاز، از طریق همین صفحه اقدام به دریافت نمونه قرارداد اجاره خودرو سنگین نمایید. امیدواریم با استفاده از این قرارداد و همچنین بهره‌گیری از راهنمایی مشاوران حقوقی و وکلای لامینگو تجربه موفق و خوشایندی برای شما به ارمغان بیاوریم.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.