137,000 تومان لامینگو
تومان 41,100
قرارداد اجاره انبار

قرارداد اجاره انبار

قرارداد اجاره انبار یکی از انواع قراردادهای اجاره تحت شمول قانون مدنی است. با توجه به کاربری‌های مختلف هر ملک ازجمله انبار، نوع کاربری و همچنین شیوه استفاده از مورد اجاره می‌باید در قرارداد اجاره موردتوافق طرفین واقع‌شده و در یکی از مواد قرارداد درج گردد. به‌عبارت‌دیگر در قرارداد اجاره انبار شخص موجر و مستأجر باید تعیین نمایند که شخص مستأجر در چه جهتی از انبار مورد اجاره استفاده خواهد نمود. پیش‌بینی شرایط و موقعیت‌های متفاوتی که ممکن است در بازه زمانی یک قرارداد پیش بیاید ازجمله ویژگی‌های یک قرارداد استاندارد و حرفه‌ای است. یکی از مباحث مهم در قراردادهای اجاره بحث تعمیرات موردنیاز برای مورد اجاره که در اینجا انبار است، خواهد بود.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 8

قرارداد اجاره انبار

قرارداد اجاره انبار، قراردادی خاص با نکات ویژه حقوقی!

فصل چهارم از قانون مدنی، با عنوان در اجاره، در رابطه با انواع اجاره، چیستی آن و درنهایت نکات حقوقی و قراردادی آن صحبت می‌کند. با توجه به ماده ۴۶۶ این قانون اجاره عقدی است که به‌موجب آن، مستأجر، مالک منافع عین مستأجره می‌شود، اجاره دهنده را موجر و اجاره‌کننده را مستأجر و مورد اجاره را عین مستأجره گویند. با توجه به این تعریف در رابطه با اجاره یک انبار، انبار مدنظر طرفین با عنوان عین مستأجره یا مورد اجاره، شخص مالک عین و منافع انبار به‌عنوان موجر و درنهایت شخصی که قصد استفاده از انبار را دارد تحت عنوان مستأجر شناخته می‌شود. با توجه به اهمیت حقوقی این نوع معاملات و همچنین انتقال مالکیت منافع مورد اجاره که در اینجا انبار است تنظیم قراردادی فی‌مابین طرفین و تعیین تکلیف در رابطه با حقوق و تعهدات هریک از طرفین امری واجب و ضروری خواهد بود. از طرفی تنظیم تخصصی این قرارداد که مطابق با نیازهای قراردادی اشخاص و همراه با رعایت نکات حقوقی و قانونی باشد، می‌باید توسط اشخاص متخصص در این زمینه صورت گیرد.

در چه صورتی قرارداد اجاره انبار باطل خواهد بود؟

یکی از بندهای ضروری در قرارداد اجاره انبار بحث تعیین مدت‌زمان این قرارداد است. به‌عبارت‌دیگر شخص موجر و مستأجر می‌باید پیش از امضای قرارداد، در رابطه با مدت‌زمان که شخص مستأجر قصد ایجاد نمودن انواع را دارد به توافق برسند و درنهایت توافق حاصله فی‌مابین خود را در نمونه قرارداد اجاره انبار همراه با ساعت و تاریخ دقیق بیان کنند. اگر این تاریخ و مدت‌زمان اجاره نمودن انبار توسط شخص مستأجر در این قرارداد مشخص نباشد با توجه به ماده ۴۶۸ قانون مدنی قرارداد باطل شمرده می‌شود. با توجه به این ماده در اجاره‌ی اشیا، مدت اجاره باید معین شود و الا اجاره باطل است.

تعمیرات موردنیاز انبار مورد اجاره

پیش‌بینی شرایط و موقعیت‌های متفاوتی که ممکن است در بازه زمانی یک قرارداد پیش بیاید ازجمله ویژگی‌های یک قرارداد استاندارد و حرفه‌ای است. یکی از مباحث مهم در قراردادهای اجاره بحث تعمیرات موردنیاز برای مورد اجاره که در اینجا انبار است، خواهد بود. به‌طورکلی تعمیرات به دو دسته تعمیرات جزئی و تعمیرات کلی تقسیم می‌گردد در رابطه با قرارداد اجاره نیز اگر مورد اجاره، عین مستاجره، یا همان انبار نیاز به تعمیرات ای داشته باشد می‌باید در قرارداد پیش‌بینی‌شده باشند که وظیفه انجام این تعمیرات و صرف هزینه برای آن بر عهده کدام‌یک از طرفین خواهد بود. عموماً در قراردادهای اجاره تعمیرات جزئی بر عهده شخص مستأجر بوده و تعمیرات کلی مربوط به انبار بر عهده شخص موجر یا مالک انبار خواهد بود برای مثال اگر انبار مورد اجاره نیاز به رنگ‌آمیزی داشته باشند با توجه به اینکه رنگ کردن انبار یک تعمیر جزئی است هزینه آن نیز بر عهده شخص مستأجر خواهد بود، این در حالی است که اگر انشعابات برق و فاضلاب انبار نیاز به تعمیر داشته باشد هزینه آن بر عهده شخص مالک انبار یا موجر است. درنهایت باید توجه داشت که شاکله اصلی یک قرارداد و وظایف و تعهدات هر یک از طرفین مطابق با اراده هر یک از آنها شکل می‌گیرد درنتیجه طرفین می‌توانند خلاف این مسئله را پیش‌بینی نموده و در قرارداد خود بیان کنند.

کاربری انبار و نحوه استفاده مستأجر از آن

با توجه به کاربری‌های مختلف هر ملک ازجمله انبار، نوع کاربری و همچنین شیوه استفاده از مورد اجاره می‌باید در قرارداد اجاره موردتوافق طرفین واقع‌شده و در یکی از مواد قرارداد درج گردد. به‌عبارت‌دیگر در قرارداد اجاره انبار شخص موجر و مستأجر باید تعیین نمایند که شخص مستأجر در چه جهتی از انبار مورد اجاره استفاده خواهد نمود. برای مثال در قرارداد این‌گونه بیان می‌شود که شخص مستأجر انبار موضوع قرارداد را در راستای انبار نمودن مواد غذایی در طول مدت این قرارداد، اجاره می‌نماید. از دیگر مباحث مهم در این رابطه بحث ضمانت اجرای نقض این تعهد خواهد بود. برای مثال اگر شخصی که قصد انبار نمودن مواد غذایی در انبار مورد اجاره را داشته در جهت دیگری از انبار استفاده نمایند در صورت پیش‌بینی در قرارداد ایشان می‌باید مبلغی به‌عنوان خسارت به شخص موجر پرداخت نماید و یا حتی ممکن است برای شخص موجر یا مالک انبار حق فسخ قرارداد اجاره ایجاد گردد. این نکته حقوقی در ماده ۴۹۲ قانون مدنی این‌گونه بیان‌شده است که اگر مستأجر، عین مستأجره را در غیر موردی که در اجاره ذکرشده باشد یا از اوضاع‌واحوال استنباط می‌شود استعمال کند و منع آن ممکن نباشد موجر حق فسخ اجاره را خواهد داشت.

فوت موجر و مستأجر چه تأثیری در قرارداد اجاره انبار خواهد داشت؟

قراردادی که مطابق با استانداردها و اصول قراردادی و حقوقی نگاشته شده باشد می‌باید تمام احتمالات را پیش‌بینی نموده تا هیچ‌گونه ابهامی برای طرفین آن قرارداد، در اینجا موجر و مستأجر، باقی نماند. یکی از این احتمالات بحث فوت شخص موجر یا مالک انبار و شخص مستأجر است. فرض کنید انباری در حومه تهران که مالک آن شخص ب است برای مدت یک سال به شخص الف اجاره داده می‌شود، پس از گذشت ۶ ماه از تاریخ قرارداد شخص ب فوت می‌کند، سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این خواهد بود که قرارداد اجاره چه خواهد شد؟ و چه حقوقی برای شخص الف وجود خواهد داشت؟ برای پاسخ به این پرسش می‌باید به ماده ۴۹۷ از قانون مدنی رجوع کنیم، مطابق این ماده قرارداد اجاره در صورت فوت موجر که در اینجا شخص ب است، باطل نخواهد شد اما باید توجه داشت که اگر شخص ب تنها برای مدت عمر خود مالک منافع عین مستاجره یعنی انبار بوده است در این صورت قرارداد اجاره نسبت به باقی‌مانده مدت قرارداد باطل خواهد شد.

قرارداد اجاره انبار لامینگو، نمونه قراردادی قابل‌اطمینان برای اجاره انواع انبار!

شما می‌توانید در صورت نیاز به یک نمونه قرارداد اجاره انبار از طریق همین صفحه اقدام به دریافت این نمونه قرارداد در سریع‌ترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه نمایید. این قرارداد توسط تیم حقوقی لامینگو تهیه گردیده تا کلیه نیازهای قراردادی و قانونی موجران و مستأجران برطرف گردیده و تجربه موفقی برایشان رقم بخورد. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات و پیشنهادهای خود را در رابطه با این نمونه قرارداد و سایر قراردادهای موجود در بانک قراردادهای لامینگو ما را در ارائه هرچه بهتر خدمات یاری نمایید. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.