تومان 137,000
قرارداد اجاره خودرو باری

قرارداد اجاره خودرو باری

قرارداد اجاره خودرو باری برای انواع و اقسام خودروهای باری قابلیت استفاده را دارد. یکی از مباحث اصلی قراردادهای اجاره خودرو بحث راننده آن خودروها است به این معنا که آیا خودرویی که به اجاره شخص مستأجر در می‌آید دارای راننده خواهد بود یا خیر. پاسخ به این سؤال در قرارداد فی‌مابین طرفین تأثیر بسیار مهمی خواهد داشت. مشخصات دقیق شخص راننده حقوقی که به ایشان تعلق می‌گیرد و همچنین برخی از تعهدات ایشان می‌باید در قرارداد درج گردیده تا موردعنایت و توجه شخص موجر و مستأجر قرار گیرد و همچنین شایسته است تا ضمانت اجراهایی برای نقض تعهدات مرتبط با راننده نیز برای هر یک از طرفین قرارداد در نظر گرفته شود.

آخرین بروزرسانی: 1402/10/18
تعداد صفحات: 8

قرارداد اجاره خودرو باری، یکی از انواع پرکاربرد قراردادهای اجاره!

قراردادهای اجاره علاوه بر اجاره اشخاص، شامل اجاره انواع و اقسام اشیا و هر آنچه که در تملک انسان است نیز می‌شود. یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین انواع قراردادهای اجاره بحث اجاره‌ای خودرو و ماشین است. خودرو نیز دارای انواع و اقسام مختلفی بوده که یکی از انواع آنها خودرو باری است. با توجه به اینکه خودرو باری مستلزم وجود شرایط و دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است، درنتیجه انعقاد قرارداد تحت عنوان نمونه قرارداد اجاره خودرو باری نیز فی‌مابین شخص موجه و مستأجر خودرو باری ضروری به نظر می‌رسد.

انواع و اقسام خودروهای باری

خودروهای باری به خودروهایی گفته می‌شود که کاربرد اصلی آنها در حمل کالا و محصولات و انواع و اقسام مختلف بارها است. خودروهای باری شامل انواع مختلف وانت‌ها ازجمله وانت نیسان، وانت مزدا، وانت پراید و غیره می‌شود همچنین یکی از اصلی‌ترین انواع خودروهای باری کامیون‌ها و تریلی‌ها هستند که آنها نیز هرکدام دارای دسته‌بندی مختلف و گوناگونی بوده که با توجه به خواسته و اراده طرفین قرارداد تعیین می‌گردد. به یاد داشته باشی که ذکرش دقیق مشخصات نوع مدل و حتی سال ساخت و کشور سازنده خودرو باری نیز ازجمله مواردی است که می‌باید در قراردادهای اجاره‌ای خودرو باری درج گردیده و به هر میزان که این مشخصات جزئی‌تر نوشته شود احتمال بروز اختلافات در آینده نیز فی‌مابین شخصه موجر و مستأجر به حداقل میزان خود خواهد رسید.

قانون حاکم بر قرارداد اجاره خودرو باری

اصلی‌ترین قانون حاکم بر انواع قراردادهای اجاره قانون مدنی است. با توجه به ماده ۴۶۶ این قانون اجاره به معنای تملیک منافع مورد اجاره که در اینجا خودرو باری خواهد بود، توسط شخص مستأجر است. به‌عبارت‌دیگر تملیک منافع یعنی شخص مستأجر در طول مدت قرارداد اجاره از کلیه امکانات خودرو باری استفاده خواهد نمود و در ازای آن به شخص موجر که عموماً مالک خودرو باری است مبلغی را تحت عنوان اجاره‌بها پرداخت خواهد نمود.

قرارداد اجاره خودرو باری با راننده و بدون راننده

یکی از مباحث اصلی قراردادهای اجاره خودرو بحث راننده آن خودروها است به این معنا که آیا خودرویی که به اجاره شخص مستأجر در می‌آید دارای راننده خواهد بود یا خیر. پاسخ به این سؤال در قرارداد فی‌مابین طرفین تأثیر بسیار مهمی خواهد داشت. مشخصات دقیق شخص راننده حقوقی که به ایشان تعلق می‌گیرد و همچنین برخی از تعهدات ایشان می‌باید در قرارداد درج گردیده تا موردعنایت و توجه شخص موجر و مستأجر قرار گیرد و همچنین شایسته است تا ضمانت اجراهایی  برای نقض تعهدات مرتبط با راننده نیز برای هر یک از طرفین قرارداد در نظر گرفته شود.

مدت قرارداد اجاره خودرو باری

با توجه به ماده ۴۶۸ قانون مدنی قراردادهای اجاره اشیا باید دارای مدت باشند وگرنه باطل خواهند بود. در اینجا نیز قرارداد اجاره خودرو باری یکی از انواع قراردادهای اجاره اشیا است. در این قرارداد مدت‌زمانی که منافع خودرو باری در اختیار شخص مستأجر خواهد بود و به‌عبارت‌دیگر به تملیکی ایشان درخواهد آمد، می‌باید پیش از امضای قرارداد موردتوافق شخص موجر و مستأجر واقع گردیده و پس‌ازآن در قرارداد درج شود. در غیر این صورت قرارداد اجاره‌ای که بدون مدت‌زمان باشد مطابق قانون مدنی باطل شمرده خواهد شد و درنتیجه قرارداد صحیح و قابل استناد نخواهد بود.

مالکیت خودرو باری مورد اجاره

بنا بر ماده ۴۷۳ از قانون مدنی، لازم نیست که موجر مالک عین مستاجره باشد ولی باید مالک منافع آن باشد. مالکیت نسبت به یک شی‌ء به دو دسته مالکیت بر این آن شیء و همچنین مالکیت بر منافع آن شیء تقسیم می‌شود. در رابطه با اجاره یکشی که در اینجا خودرو باری است نیازی نیست که شخص موجر خط من مالک عین مستاجره یعنی همان خودرو باری باشد بلکه تنها اگر مالک منافع آن نیز باشد می‌تواند آن را به اجاره شخص دیگری در آورد. برای مثال اگر شخصی خودرو باری را اجاره نموده و اجاره آن به شخص دیگری از او من نگردیده باشد شخص مستأجر می‌تواند آن خودرو باری را به شخص دیگری اجاره داده و خود نیز موجر یک قرارداد دیگری گردد. در اینجا شخص مستأجر قرارداد اول که موجر قرارداد دوم است درواقع مالکین خودرو باری نبوده بلکه تنها مالک منافع آن است اما با توجه به قانون مدنی اجازه انعقاد قرارداد اجاره خودرو باری با شخص ثالثی را خواهد داشت.

قرارداد اجاره خودرو باری لامینگو، نمونه قراردادی مطمئن برای اجاره انواع خودروهای باری

قرارداد اجاره خودرو باری موجود در بانک قراردادهای لامینگو توسط اعضای حقوقی این مجموعه فراهم گردیده و با به صرفه‌ترین قیمت در اختیار شما قرار داده‌شده است شما می‌توانید با ثبت درخواست دریافت این قرارداد از قراردادهای لامینگو در کمترین زمان ممکن آن را دریافت نمایید امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه موفقی برای شما رقم بخورد. فراموش نکنید که در صورت نیاز به هرگونه مشاوره حقوقی شما می‌توانید با وکلا و مشاوران حقوقی ما در لامینگو در ارتباط باشید. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.