تومان 137,000
قرارداد خرید و فروش اقساطی مسکن

قرارداد خرید و فروش اقساطی مسکن

با توجه به وضعیت اقتصادی موجود و همچنین نوسانات مالی زیادی که در بازار مسکن وجود دارد، یکی از بهترین شیوه‌های پرداخت مبلغ مسکن پرداخت به‌صورت اقساطی است. در شیوه پرداخت اقساطی، مبلغ مسکن موردنظر طی قسط‌های مختلفی به شخص فروشنده پرداخت می‌گردد. با توجه به قیمت نسبتاً بالای مسکن و اهمیت زیادی که انجام معامله خرید و فروش مسکن دارد برای پیشبرد قانونی این معامله و رسمیت بخشیدن به آن تنظیم یک قرارداد تحت عنوان نمونه قرارداد خریدوفروش اقساطی مسکن امری ضروری و واجب به نظر می‌رسد.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 8

قرارداد خرید و فروش اقساطی مسکن، تضمینی قانونی برای معامله مسکن!

با توجه به وضعیت اقتصادی موجود و همچنین نوسانات مالی زیادی که در بازار مسکن وجود دارد، یکی از بهترین شیوه‌های پرداخت مبلغ مسکن پرداخت به‌صورت اقساطی است. در شیوه پرداخت اقساطی، مبلغ مسکن موردنظر طی قسط‌های مختلفی به شخص فروشنده پرداخت می‌گردد. با توجه به قیمت نسبتاً بالای مسکن و اهمیت زیادی که انجام معامله خریدوفروش مسکن دارد برای پیشبرد قانونی این معامله و رسمیت بخشیدن به آن تنظیم یک قرارداد تحت عنوان نمونه قرارداد خریدوفروش اقساطی مسکن امری ضروری و واجب به نظر می‌رسد که در ادامه به معرفی و بررسی بیشتر این نمونه قرارداد خواهیم پرداخت.

پرداخت اقساطی مسکن به چه معناست؟

به‌طورکلی پرداخت مبلغ یک قرارداد به‌صورت قسطی ممکن است دارای انواع و اقسام مختلف و متفاوتی باشد. نحوه این پرداخت و زمان‌بندی‌های آن بستگی به اراده طرفین یعنی خریداران و فروشندگان دخیل در این قرارداد خواهد داشت. گاهی ممکن است طرفین توافق نمایند تا پیش از پرداخت مبلغ مسکن به‌صورت کامل سند مالکیت مسکن موضوع قرارداد به شخص خریدار منتقل‌شده اما در ازای آن تا زمان تسویه‌حساب کامل مبلغ قرارداد مسکن موضوع قرارداد در رهن شخص فروشنده باقی بماند و پس از پرداخت آخرین قسط طرفین اقدام به فک رهن از مسکن موضوع قرارداد نمایند. یکی دیگر از شیوه‌هایی که در این نوع از قرارداد ممکن است به‌کار بسته شود دادن تضمینی به قیمت مسکن یا حتی بیشتر از آن از جانب شخص خریدار در قالب چک، ضمانت‌نامه بانکی، سفته و هر نوع اوراق بهادار به شخص فروشنده تا زمان تسویه‌حساب کامل مبلغ قرارداد خواهد بود.
درنهایت شیوه پرداخت، زمان انتقال مالکیت مسکن موضوع قرارداد، تعداد چک‌ها، تاریخ سررسید هر یک از آن‌ها وابسته به‌قصد و اراده شخص خریدار و فروشنده بوده و با توجه به اراده آنها موردتوافق قرار خواهد گرفت که در قرارداد می‌باید به‌صورت دقیق و با جزئیات کامل درج گردد.

پیش‌پرداخت در قرارداد خرید و فروش اقساطی مسکن

با توجه به اینکه یک قرارداد تابع قصد و اراده طرفین تنظیم‌کننده آن قرارداد است وجود یا عدم وجود پیش‌پرداخت حتی در یک قرارداد اقساطی نیز وابسته به قصد و اراده طرفین آن قرارداد خواهد بود. بنابراین یکی از مهم‌ترین اصول در نوشتن درست و صحیح یک قرارداد در نظر گرفتن کلیه شرایط و حالاتی است که ممکن است موردتوافق طرفین واقع گردد، بنابراین وجود یا عدم وجود پیش‌پرداخت در قرارداد خرید و فروش اقساطی مسکن می‌باید موردتوجه قرارگرفته و زمان و تاریخ دقیق پرداخت آن نیز تعیین گردد. ممکن است طرفین توافق نمایند تا برای مثال ۱۰ درصد از مبلغ مسکن موضوع قرارداد را در زمان امضای قرارداد به‌صورت نقدی یا چکی از شخص خریدار به شخص فروشنده منتقل نموده و باقی‌مانده مبلغ طی چک‌های مختلف در قسط‌های متفاوتی با سررسیدهای متفاوت به شخص فروشنده انتقال یابد.

مشخصات مسکن موضوع قرارداد

یکی از موارد اساسی که در قرارداد خرید و فروش اقساطی مسکن می‌باید به آن توجه داشت بحث ویژگی‌ها و مشخصات فنی مسکن موردنظر طرفین قرارداد است. مهم‌ترین ویژگی یک مسکن بحث نشانی و محلی است که مسکن در آن قرار دارد پس فراموش نکنید تا به درج دقیق آدرس و نشانی مسکن موضوع قرارداد بپردازید. هر میزان که مشخصات مسکن به‌صورت دقیق‌تر و با جزئیات بیشتری در قرارداد نگاشته شود اطمینان خاطر بیشتری برای هر دو طرف ایجاد خواهد کرد و همچنین احتمال بروز اختلافات فی‌مابین طرفین را نیز به حداقل خود خواهد رساند بنابراین سعی کنید تا کلیه مشخصات فنی ویژگی‌ها و امکانات مسکن موضوع قرارداد را در قرارداد بنویسید. برای مثال نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی مسکن، تعداد طبقات، متراژ هر واحد و هر اتاق، جنس کف و سقف مسکن، تعداد در و پنجره‌ها، جنس و مدل آنها و مواردی از این قبیل را در قرارداد خود بنویسید. همچنین اگر مسکن موضوع قرارداد ساخته‌شده است فراموش نکنید که تا پیش از امضای قرارداد مسکن به رؤیت شخص خریدار یا خریداران رسیده و تاریخ رؤیت را نیز برای اطمینان خاطر بیشتر در قرارداد خود درج نمایید.

بحث محل و حضور یا عدم حضور در دفترخانه اسناد رسمی

از دیگر نکات مهم در قراردادهایی که در آن می‌باید انتقال مالکیت و سند صورت بگیرد بحث دفترخانه اسناد رسمی است. محل و شعبه دفتر اسناد رسمی که طرفین در آن اقدام به انتقال سند مالکیت مسکن می‌نمایند، می‌باید پیش از امضای قرارداد موردتوافق طرفین واقع‌شده و محل دقیق آن در قرارداد درج گردد. یک قرارداد استاندارد از لحاظ حقوقی قراردادی است که کلیه شرایط و موقعیت‌های ممکن را پیش‌بینی نماید. از جمله مسائلی که می‌باید در چنین قراردادهایی موردتوجه قرار بگیرد بحث حضور یا عدم حضور در دفترخانه اسناد رسمی در تاریخ مقرر فی‌مابین طرفین قرارداد است. علاوه بر تعیین محل و تاریخی که طرفین باید در دفترخانه اسناد رسمی حاضر شوند بحث ضمانت اجرای عدم حضور آنها نیز می‌باید موردتوجه و توافق قرار بگیرد. برای مثال طرفین می‌توانند برای عدم حضور بدون عذر موجه در دفترخانه، خسارتی تعیین نمایند برای مثال اگر شخص فروشنده یا خریدار در تاریخ مقرر در دفترخانه موردتوافق حضور پیدا نکرد و برای عدم حضور خود نیز عذر موجهی نداشته موظف به پرداخت مبلغی تحت عنوان خسارت عدم انجام تعهد به طرف دیگر قرارداد خواهد بود.

موارد فسخ قرارداد خرید و فروش اقساطی مسکن

از دیگر مباحثی که در یک قرارداد باید پیش‌بینی گردد که بحث موارد فسخ و برهم زدن آن قرارداد است. علاوه بر تعیین ضمانت اجرا برای نقض تعهدات پس از در نظر گرفتن شرایط و با گذشت مدت‌زمانی طرفین می‌توانند ایجاد حق فسخ را نیز در قرارداد خود پیش‌بینی نمایند. همچنین احراز چنین شرایطی را نیز می‌توانند بر عهده شخصی تحت عنوان داور و یا مراجع ذی‌صلاح قضایی بسپارند. به یاد داشته باشید که علاوه بر پیش‌بینی موارد فسخ بحث خسارات و مبالغی که پرداخت‌شده است نیز باید موردتوجه قرارگرفته و برای آنها تعیین تکلیف شود.

قرارداد خرید و فروش اقساطی مسکن لامینگو

نمونه قراردادهای موجود در بانک قراردادهای لامینگو توسط تیم مجرب و متخصص حقوقی این مجموعه تهیه گشته است. در نمونه قرارداد پیش رو سعی بر آن بوده تا کلیه موقعیت‌های محتمل و شرایط ویژه قراردادهای خریدوفروش اقساطی پیش‌بینی گشته و حالات و فروض مختلف آن نیز در قرارداد آورده شده است تا طرفین با انتخاب مناسب‌ترین شروط و موقعیت‌ها برای خود، تجربه موفقی در زمینه خریدوفروش اقساطی مسکن داشته باشند. همچنین با توجه به اهمیت ویژه این نوع از قرارداد شما می‌توانید از کمک و راهنمایی وکلا و مشاوران حقوقی ما نیز پیش از امضای قرارداد استفاده نمایید.

 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.