تومان 75,000
قرارداد خرید و فروش نرم‌افزار

قرارداد خرید و فروش نرم‌افزار

قرارداد خرید و فروش نرم‌افزار قراردادی در راستای خرید و فروش یک نرم‌افزار یا بسته‌های نرم‌افزاری همراه با خدماتی خاص است.نرم‌افزار یا software این روزها با پیشرفت تکنولوژی به یکی از پرکاربردترین و اصلی‌ترین ابزارها برای گذران زندگی افراد و همچنین کسب درآمد و برقراری ارتباط تبدیل‌شده است. یک فرد عادی از شروع یک روز خود با انواع و اقسام نرم افزارها سروکار دارد. شخص برای برقراری ارتباط با دیگران، سفارش غذا، انجام کارهای مرتبط با شغل خود، داشتن انواع تفریحات و مواردی همچون یادگیری و آموزش و کسب علم را از طریق نرم‌افزارهای مختلفی انجام می‌دهد. از طرفی امروزه نرم‌افزارها در کسب‌وکارهای مختلف نیز دارای اهمیت دو چندانی شده‌اند.

6
تعداد صفحات:
1399/11/07
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد خرید و فروش نرم‌افزار

قرارداد خرید و فروش نرم افزار، قراردادی نسبتاً جدید و کاربردی!

نرم‌افزار یا software  این روزها با پیشرفت تکنولوژی به یکی از پرکاربردترین و اصلی‌ترین ابزارها برای گذران زندگی افراد و همچنین کسب درآمد و برقراری ارتباط تبدیل‌شده است. یک فرد عادی از شروع یک روز خود با انواع و اقسام نرم افزارها سروکار دارد. شخص برای برقراری ارتباط با دیگران، سفارش غذا، انجام کارهای مرتبط با شغل خود، داشتن انواع تفریحات و مواردی همچون یادگیری و آموزش و کسب علم را از طریق نرم‌افزارهای مختلفی انجام می‌دهد. از طرفی امروزه نرم‌افزارها در کسب‌وکارهای مختلف نیز دارای اهمیت دو چندانی شده‌اند. شما برای کسب‌وکار خود نیاز به نرم‌افزار مختلف خواهید داشت تا بتوانید مطابق با پیشرفت تکنولوژی در جوامع کسب‌وکار خود را نیز رونق دهید. از دیگر نرم‌افزارهای کاربردی نرم‌افزارهای مرتبط با یادگیری انواع و اقسام علوم، مهارت‌ها و دانش‌ها است. برای مثال انواع مختلف نرم‌افزارهای مرتبط با حسابداری نرم‌افزارهای مربوط به عکاسی و فتوشاپ و امثالهم همگی از موارد نرم‌افزارهای پرکاربرد هستند.

خرید و فروش نرم‌افزار

ازلحاظ ارزش‌گذاری مالی نرم‌افزارها، نرم‌افزارها به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند. دسته اول نرم‌افزارهایی هستند که به‌صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرند و ممکن است از طریق تبلیغات و مواردی ازاین‌دست اقدام به کسب درآمد از طریق نرم‌افزار خود نمایند، دسته دیگر نرم‌افزارها، نرم‌افزارهایی هستند که دریافت آنها صورت رایگان بوده اما استفاده از برخی از امکانات آن‌ها به‌صورت پولی بوده و شخص ملزم به پرداخت مبلغی در راستای استفاده از آنها است و اما دسته سوم نرم‌افزارها که نرم‌افزارهای موضوع قرارداد خریدوفروش نرم‌افزار هستند، آن دست نرم‌افزارهایی هستند که اشخاص برای دسترسی به آنها می‌باید آنها را خریداری نموده و بابت آنها مبلغی را بپردازد.
این نوع از نرم افزارها تنها یکی از انواع نرم‌افزارهای موضوع قرارداد خرید و فروش نرم افزار هستند. گاهی نیز ممکن است موضوع قرارداد خرید و فروش نرم افزار بحث نقل و انتقال مالکیت یک نرم افزار باشد به این معنا که شخص قصد مالکیت یک نرم‌افزار را داشته و نیاز به انتقال حقوق مادی آنها به خود را دارد و در نتیجه می باید قرارداد خرید و فروش نرم افزار را منعقد نماید.

موارد ویژه قرارداد خرید و فروش نرم‌افزار

هر قراردادی شامل مواد و بندهای مختلفی است که شاکله اصلی یک قرارداد را تشکیل می‌دهد و درنتیجه برای طرفین تعهدات و حقوقی را فراهم می‌نماید. در قرارداد خریدوفروش نرم‌افزار ابتدا باید مشخصات طرفین بیان شود، پس‌ازآن موضوع قرارداد به‌درستی و با جزئیات کامل می‌باید در قرارداد درج گردیده و سپس بحث مبلغ قرارداد یا به عبارتی ثمن نرم‌افزار تعیین گردد و سپس حقوق و تعهدات هر یک از طرفین قرارداد یعنی شخص خریدار و فروشنده تبیین گردیده و درنهایت در رابطه با حقوق مادی و معنوی مرتبط با نرم‌افزار موارد لازم ذکر شود. پس‌ازآن به بحث مواردی که در آن قرارداد قابل‌فسخ می‌شود و همچنین شیوه و مراجع حل اختلاف در صورت بروز اختلاف در رابطه با این قرارداد نیز می‌باید موردتوجه قرار گیرد.

حقوق مادی و معنوی مرتبط با نرم‌افزار

مطابق با قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای و آیین‌نامه اجرایی آن، نرم‌افزار برای شخص پدیدآورنده دو دسته حقوق اصلی ایجاد می‌کند. دسته اول حقوق مادی مرتبط با نرم‌افزار است و دسته دوم حقوق معنوی مرتبط با آن. حقوق مادی شامل حقوقی همچون حق نشر و بهره‌برداری مادی از نرم‌افزار و حقوق معنوی شامل حقی مانند حق بر نام و احترام به پدیدآورنده نرم‌افزار است.
این دو دسته از حقوق دارای تفاوت‌های ویژه‌ای بوده که آنها را از یکدیگر متمایز می‌نماید، اساسی‌ترین تفاوت میان این دو حق بحث قابلیت انتقال آنها است. حقوق مادی آن دسته از حقوقی است که قابلیت انتقال به اشخاص ثالث را داشته، درحالی‌که حقوق معنوی غیرقابل‌انتقال بوده پس در یک قرارداد خریدوفروش آنچه که به شخص خریدار منتقل می‌گردد حقوق مادی مرتبط با نرم‌افزار است نه حقوق معنوی. از طرفی بحث مدت‌زمان حمایت مرتبط با هر یک از این دو حقوق است حقوق مادی مرتبط با نرم‌افزار دارای مدت محدودی بوده درحالی‌که حقوق معنوی مرتبط با آن به نحو نامحدود وجود خواهد داشت.

قرارداد خریدوفروش نرم‌افزار لامینگو، قراردادی مطمئن برای خریدوفروش!

سعی تیم حقوقی لامینگو بر آن بوده تا با توجه به فنی بودن مباحث مرتبط با نرم‌افزار، دست به تنظیم قراردادی زده شود که علاوه بر رعایت کلیه موارد حقوقی و قانونی مرتبط با قراردادها، ازلحاظ فنی و تخصصی نیز کلیه شرایط رعایت گردد تا طرفین با اطمینان خاطر دست به انجام معامله بزنند و تجربه خوشایندی نیز برایشان رقم بخورد.
 در صورت وجود هرگونه پرسش، پیشنهاد و یا انتقادی در رابطه با مجموعه حقوقی لامینگو می‌توانید نظرات خود را با ما در همین صفحه به اشتراک بگذارید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.