تومان 157,000
قرارداد مشارکت در چاپ کتاب

قرارداد مشارکت در چاپ کتاب

در راستای چاپ و انتشار یک کتاب، قراردادهای مختلفی وجود دارد که یکی از انواع این قراردادها، قرارداد مشارکت در چاپ کتاب است. در این نوع از قرارداد طرفین در نشر و فروش کتاب با یکدیگر شریک خواهند شد و درنهایت در حقوق مادی و سود حاصل از فروش کتاب هر دو سهم خواهند داشت. درنهایت نوع و ماهیت یک قرارداد ارتباط کاملی با نیازهای قراردادی هریک از طرفین و قصد نیت آن‌ها دارد و به‌عبارت‌دیگر اراده طرفین یعنی مؤلف و ناشر است که نوع قرارداد را تعیین می‌نماید.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 10

قرارداد مشارکت در چاپ کتاب، از پرسودترین قراردادها برای مؤلفان و ناشران!

هنگامی‌که یک نویسنده قصد چاپ و انتشار اثر خود را داشته باشد، باید با شخص یا اشخاص ناشر اقدام به انعقاد قراردادی برای انتشار کتاب خود نماید. قراردادهای مختلفی در رابطه با چاپ کتاب وجود داشته که دارای ماهیت‌ها و درنتیجه آثار و عواقب متفاوتی نیز خواهد بود، درنتیجه برای انتخاب مناسب‌ترین قرارداد با شرایط شخص نویسنده و ناشر طرفین نیازمند مشورت گرفتن از شخص یا اشخاص متخصص حقوقی در این زمینه هستند و درنتیجه می‌باید اقدام به تنظیم قرارداد حرفه‌ای و مطابق با استانداردهای حقوقی فی‌مابین خود نمایند.

انواع قراردادهای مرتبط با چاپ کتاب

قرارداد انتشار در برابر حق تألیف، در این قرارداد شخص ناشر در برابر انتشار کتاب مقداری پول به‌عنوان حق تألیف به شخص مؤلف پرداخت می‌کند. اما پول حاصل از فروش کتاب متعلق به شخص ناشر خواهد بود.
قرارداد فروش و نشر کتاب، در این نوع از قرارداد شخص مؤلف با انتقال کلیه حقوق مادی اثر به شخص ناشر پول ناشی از فروش کتاب را دریافت می‌نماید.
سرمایه‌گذاری توسط نویسنده، در این نوع از قراردادها شخص نویسنده، خود کلیه مبلغ چاپ و انتشار کتاب را پرداخت می‌کند و در برابر آن هیچ حق مادی را واگذار نخواهد کرد.
قرارداد مشارکت در چاپ کتاب در این نوع از قرارداد طرفین در نشر و فروش کتاب با یکدیگر شریک خواهند شد و درنهایت در حقوق مادی و سود حاصل از فروش کتاب هر دو سهم خواهند داشت. درنهایت نوع و ماهیت یک قرارداد ارتباط کاملی با نیازهای قراردادی هریک از طرفین و قصد نیت آن‌ها دارد و به‌عبارت‌دیگر اراده طرفین یعنی مؤلف و ناشر است که نوع قرارداد را تعیین می‌نماید.

مشارکت در چاپ کتاب به چه معناست؟

به‌طورکلی مشارکت یعنی هنگامی‌که دو یا چند شخص اقدام به استفاده از آورده‌های نقدی یا غیر نقدی خود برای انجام موضوعی می‌نمایند و درنهایت متناسب با میزان آورده هر یک از شرکا یا بر اساس توافقات حاصله فی‌مابین خود درنتیجه آن شراکت یا سود حاصل از آن شریک خواهند شد. در رابطه با چاپ کتاب یک طرف شخص نویسنده کتاب یا پدیدآورنده است که کتاب آورده این شخص محسوب می‌شود، از طرفی شخص ناشر با برآورد هزینه‌های نشر و چاپ کتاب و این هزینه‌ها را متقبل شده که این هزینه‌ها آورده‌های این شریک محسوب می‌گردد و درنهایت طرفین یعنی شخص نویسنده و ناشر در حقوق مادی ناشی از کتاب و یا سود حاصل از فروش و نشر کتاب با یکدیگر شریک خواهند شد.

حقوق مادی و معنوی کتاب در قرارداد مشارکت در چاپ کتاب

مطابق با قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان حقوق متعلق به یک اثر مثل کتاب به دو دسته کلی حقوق مادی و معنوی تقسیم می‌شود. حقوق مادی و معنوی اثر دارای انواع مختلفی بوده. این حقوق دارای ویژگی‌های مخصوص به خود نیز هستند. حقوق مادی حقوق قابل نقل‌وانتقال بوده، درحالی‌که حقوق معنوی قابلیت انتقال را ندارند، از طرفی حقوق مادی یک کتاب شامل حق بر نشر و چاپ کتاب و به‌طورکلی حق بهره‌برداری مادی از یک اثر را در برمی‌گیرد. حقوق معنوی یک کتاب شامل حقوقی است که متعلق به شخص نویسنده یا پدیدآورنده اثر است و قابل‌انتقال به هیچ شخصی نخواهد بود و همچنین دارای مدت‌زمان نامحدود نیز است حقوق معنوی شامل حق احترام به اثر و همچنین حق نسبت دادن اثر به شخص نویسنده و امثالهم است. در قرارداد مشارکت در چاپ کتاب می‌باید یک بند و یا ماده‌ای اختصاصی در رابطه با تعیین تکلیف نسبت به حقوق مادی و معنوی کتاب در نظر گرفته شود و طی آن تکلیف حقوق مادی ناشی از اثر و میزان سهم هر یک از طرفین در این حقوق به نحو دقیق و روشنی مشخص شود.

قوه قهریه در قرارداد مشارکت در چاپ کتاب

مشارکت در چاپ یک کتاب ممکن است مشارکت در انتشار یک اثر در چند نوبت باشد. بنابراین این قرارداد دارای مدت بوده و در بازه زمانی خاصی صورت می‌گیرد. در طول این مدت ممکن است حوادث غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرقابل‌اجتنابی رخ بدهد که انجام فعالیت موضوع قرارداد را که همان چاپ کتاب باشد، برای مدت محدود یا نامحدودی مختل سازد. شایسته است تا شخص قرارداد نویس در این قرارداد، بندی را به قوه قهریه یا فورس ماژور که همان حوادث غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرقابل‌اجتناب هستند اختصاص داده و پیش‌بینی نماید، که اگر انجام موضوع قرارداد به این دلایل برای مدتی غیرممکن شد، چه خواهد شد و همچنین اگر انجام آن به‌طورکلی و برای همیشه غیرممکن شود، طرفین ضمانت اجرایی نسبت به نقض قرارداد نخواهند داشت و قرارداد قابل‌فسخ خواهد بود.

تعیین داور و مرجع حل اختلاف در قرارداد مشارکت در چاپ کتاب

هر مشارکتی ممکن است با اختلافاتی فی‌مابین شرکا مواجه شود، بهترین راه برای به حداقل رساندن این اختلافات و همچنین تسهیل روند آنها پس از وقوع، تعیین شرایط چگونگی حل اختلافات و نهاد یا مرجعی که طرفین در هنگام بروز اختلافات می‌توانند به آنها مراجعه کنند است. گاهی ممکن است شرکا یک شخص یا نهادی را به‌عنوان داور فی‌مابین خود تعیین نمایند تا این شخص پس از بروز اختلاف نسبت به آن میان طرفین داوری نماید. همچنین ممکن است طرفین صرفاً رجوع به مراجع قضایی را راهکار حل اختلافات خود قرار دهد که این مورد نیز می‌باید در قرارداد موردتوجه قرار گیرد.

قرارداد مشارکت در چاپ کتاب لامینگو

شما می‌توانید با ثبت درخواست، نمونه قرارداد مشارکت در چاپ کتاب لامینگو را دریافت نمایید. در این قرارداد سعی بر آن بوده تا کلیه نیازهای قراردادی و قانونی شرکا برطرف گردد. همچنین شما می‌توانید در صورت نیاز به هرگونه مشاوره حقوقی و قراردادی با مشاوران ما در لامینگو در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.