تومان 157,000
قرارداد خرید دامنه

قرارداد خرید دامنه

انجام هر خریدوفروشی مستلزم تنظیم قراردادی برای رسمیت بخشیدن به آن معامله در راستای انتقال مالکیت مال موضوع قرارداد است. اموال در یک تقسیم‌بندی عام و کلی به دو سته اموال مادی و غیرمادی تقسیم می‌شوند که خریدوفروش آن‌ها نیز دارای شرایط خاص خود بوده و درنتیجه مستلزم تنظیم قراردادی متناسب با ماهیت و نوع آن مال است. امروزه با توجه به افزایش چشمگیر استفاده افراد از سایت‌ها و رونق کسب‌وکارها در فضای مجازی، استفاده از نام دامنه نیز به همان میزان افزایش یافته است. انتقال و انجام معامله بر روی آن نیز از طریق قرارداد خرید دامنه صورت می‌پذیرد.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 6

قرارداد خرید دامنه، از جدیدترین انواع قراردادهای خریدوفروش!

انجام هر خریدوفروشی مستلزم تنظیم قراردادی برای رسمیت بخشیدن به آن معامله در راستای انتقال مالکیت مال موضوع قرارداد است. اموال در یک تقسیم‌بندی عام و کلی به دو سته اموال مادی و غیرمادی تقسیم می‌شوند که خریدوفروش آن‌ها نیز دارای شرایط خاص خود بوده و درنتیجه مستلزم تنظیم قراردادی متناسب با ماهیت و نوع آن مال است. امروزه با توجه به افزایش چشمگیر استفاده افراد از سایت‌ها و رونق کسب‌وکارها در فضای مجازی، استفاده از نام دامنه نیز به همان میزان افزایش یافته است. انتقال و انجام معامله بر روی آن نیز از طریق قرارداد خرید دامنه صورت می‌پذیرد.

نام دامنه چیست؟

هر وب‌سایتی دارای یک عنوان و نام بوده که با آن عنوان شناخته و جستجو می‌شود. برای مثال شما برای دسترسی به وب‌سایت لامینگو باید نام این وب‌سایت را که با عنوان www.lawmingo.com شناخته می‌شود را جستجو کنید. به این عنوان که شناسه و نامی برای یک وب‌سایت و به‌اصطلاح معرف آن است، نام دامنه و یا  Domain name  گفته می‌شود. نام‌های دامنه عموماً از دو بخش اصلی تشکیل می‌شوند، که بخش ابتدایی آن عنوان و نامی است که افراد برای سایت خود برمی‌گزینند و قسمت دوم پسوند یک سایت است که بسته به شرایط، نوع فعالیت، محتوای وب‌سایت و قصد دارنده آن تعیین می‌گردد. پسوندها دارای انواع مختلفی هستند که رایج‌ترین آنها شامل پسوند com ، .org ، .ir. و مواردی ازاین‌دست است.

تعیین قیمت نام دامنه

قیمت نام دامنه مانند هر مال دیگری پیش از امضای قرارداد خرید دامنه، می‌باید ابتدا موردتوافق شخص خریدار و  فروشنده واقع‌شده و سپس در قرارداد درج گردد. تعیین قیمت یک نام دامنه بستگی به عوامل مختلفی دارد، ازجمله پسوند نام دامنه یکی از مواردی است که قیمت آن نام دامنه را تعیین می‌کند. برای مثال پسوند global.  ازجمله پسوندهایی است که دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر پسوندها بوده، درحالی‌که پسوند مخصوص به کشور ایران که همان  ir. است قیمتی نسبتاً پایین‌تر خواهد داشت.
از دیگر عوامل تأثیرگذار در تعیین قیمت یک نام دامنه عنوان اصلی آن نام دامنه است. با توجه به اینکه نام دامنه‌ها می‌باید کاملاً متفاوت از یکدیگر بوده و هیچ دو نام دامنه‌ای کاملاً یکسان نیست، درنتیجه هرچقدر عنوان آن ساده‌تر و به کلمه اصلی که مدنظر شخص است نزدیک‌تر باشد درنتیجه قیمت آن نام دامنه نیز افزایش خواهد یافت.

شرایط خاص خریدوفروش نام دامنه با پسوند Ir.

با توجه به اینکه نام دامنه‌های دارای پسوند Ir. مختص کشور ایران هستند. سامانه‌ای نیز وجود دارد با نام ایرنیک که اشخاص دارنده نام دامنه در صورت تصمیم به انتقال نا دامنه خود ملزم به ثبت این انتقال در این سامانه هستند. درنتیجه یکی از مواردی که درج آن در قرارداد خرید دامنه ضروری به نظر می‌رسد، بیان این شرط به‌عنوان یکی از وظایف شخص دارنده نام دامنه با پسوند   Ir. است.

وظایف و تعهدات خریدار و فروشنده در قرارداد خرید دامنه

برای انجام هر معامله‌ای هر یک از طرفین این معامله دارای وظایف و تعهداتی در قبال یکدیگر هستند که از طریق قرارداد تنظیم‌شده فی‌مابینشان ملزم به انجام آنها می‌شوند. ازجمله وظایف هریک از طرفین در این قرارداد، رعایت زمان‌بندی‌های مندرج در قرارداد ازجمله زمان انتقال نام دامنه و همچنین زمان پرداخت مبلغ قرارداد توسط شخص خریدار است. از وظایفی که شخص فروشنده در قرارداد خرید دامنه بر عهده دارد، وظیفه از قفل درآوردن نام دامنه یا به‌اصطلاح آنلاک نمودن آن است تا از این طریق شخص خریدار که پس از پرداخت ثمن معامله تبدیل به دارنده نام دامنه می‌شود توانایی دسترسی به آن را پیدا کند. از طرفی یکی از وظایف شخص خریدار در این معامله بررسی نام دامنه پیش از امضای قرارداد و تطابق آن با شرایط مدنظر خود است. در هر حال باید توجه داشت تا کلیه تعهدات و وظایفی که طرفین در قبال یکدیگر دارند می‌باید به‌صورت دقیق و روشنی در قرارداد مشخص گردد.

ضرورت تهیه قرارداد خرید دامنه 

با توجه به اینکه خرید و انتقال نام دامنه امری تقریباً جدید و فاقد پیشینه طولانی است و همچنین دارای شرایط و ویژگی‌های مخصوص به خود است، تهیه قرارداد خرید دامنه نیز امری ضروری به نظر می‌رسد. با تهیه قراردادی برای انجام این معامله برای هر دو طرف اطمینان خاطر نسبی در راستای انتقال نام دامنه و پرداخت مبلغ آن ایجاد خواهد شد و همچنین احتمال بروز اختلافات فی‌مابین طرفین را نیز به حداقل میزان خود خواهد رساند. هرچند باید توجه داشت که صرف تنظیم یک قرارداد کافی نبوده، بلکه قراردادی که میان طرفین تنظیم می‌گردد می‌باید ازلحاظ فنی و حقوقی کلیه اصول و شرایط مرتبط با آن را در برگرفته و درنتیجه تنظیم آن توسط یک شخص متخصص در این زمینه صورت بگیرد.

قرارداد خرید دامنه لامینگو

قرارداد خرید دامنه تهیه‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو، از جامع‌ترین و کامل‌ترین نمونه‌های این قرارداد است که توسط اشخاص متخصص در این زمینه موردبررسی قرارگرفته و درنهایت در اختیار متقاضیان این نوع قرارداد، قرار خواهد گرفت. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه خوشایندی برای شما رقم بخورد.
فراموش نکنید که شما می‌توانید در صورت وجود هرگونه پرسش یا نظری در رابطه با این قرارداد از طریق سیستم پرسش و پاسخ ما که در زیر همین صفحه قرار دارد، با ما در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.