تومان 137,000
قرارداد اجاره پارکینگ

قرارداد اجاره پارکینگ

امروزه با توجه به افزایش استفاده افراد از وسایل نقلیه پارکینگ‌ها یکی از اجزای جدانشدنی از هر ساختمان و یا مجتمعی اعم از اداری، تجاری و مسکونی هستند. گاهی ممکن است اشخاص به دلایل مختلفی ازجمله نداشتن وسیله نقلیه و یا مالکیت چندین پارکینگ، نیازی به پارکینگ خود نداشته و درنتیجه اقدام به اجاره دادن پارکینگ خود نمایند. فرض کنید شخصی در مجتمع مسکونی خود مالکیت پارکینگی را داشته باشد اما در حال حاضر اتومبیلی در اختیار نداشته و بنابراین پارکینگ ایشان بلااستفاده مانده است. از طرفی شخصی دیگر از ساکنین مجتمع دارنده دو دستگاه اتومبیل بوده و تنها یک پارکینگ در اختیار دارد در چنین شرایطی طرفین می‌توانند توافق کنند تا مثلاً برای مدت یک سال با پرداخت مبلغی مشخص شخص از آن پارکینگ استفاده نماید. به چنین توافقی در اصطلاح حقوقی اجاره گفته می‌شود. هر اجاره‌ای برای پیشبرد قانونی نیاز به تنظیم قراردادی تحت عنوان قرارداد اجاره دارد که در اینجا قرارداد اجاره پارکینگ نامیده می‌شود.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 6

قرارداد اجاره پارکینگ، قراردادی جدید و پرکاربرد!

امروزه با توجه به افزایش استفاده افراد از وسایل نقلیه پارکینگ‌ها یکی از اجزای جدانشدنی از هر ساختمان و یا مجتمعی اعم از اداری، تجاری و مسکونی هستند.  گاهی ممکن است اشخاص به دلایل مختلفی ازجمله نداشتن وسیله نقلیه و یا مالکیت چندین پارکینگ، نیازی به پارکینگ خود نداشته و درنتیجه اقدام به اجاره دادن پارکینگ خود نمایند. فرض کنید شخصی در مجتمع مسکونی خود مالکیت پارکینگی را داشته باشد اما در حال حاضر اتومبیلی در اختیار نداشته و بنابراین پارکینگ ایشان بلااستفاده مانده است. از طرفی شخصی دیگر از ساکنین مجتمع دارنده دو دستگاه اتومبیل بوده و تنها یک پارکینگ در اختیار دارد در چنین شرایطی طرفین می‌توانند توافق کنند تا مثلاً برای مدت یک سال با پرداخت مبلغی مشخص شخص از آن پارکینگ استفاده نماید. به چنین توافقی در اصطلاح حقوقی اجاره گفته می‌شود. هر اجاره‌ای برای پیشبرد قانونی نیاز به تنظیم قراردادی تحت عنوان قرارداد اجاره دارد که در اینجا قرارداد اجاره پارکینگ نامیده می‌شود.

موضوع قرارداد اجاره پارکینگ چیست؟

مالکیت به‌طورکلی به دو دسته مالکیت بر عین مال و مالکیت بر منافع آن عین تقسیم می‌شود. زمانی که شما دارنده یک خانه هستید آن خانه عین بوده و شما به‌اصطلاح حقوقی مالک عین آن هستید. هنگامی‌که دست به اجاره دادن آن خانه می‌زنید، درواقع حق استفاده از آن خانه را به شخص مستأجر می‌دهید. در چنین وضعیتی شما مالک عین خانه و مستأجر در طول مدت قرارداد اجاره مالک منافع خانه خواهد بود. در رابطه با قرارداد اجاره پارکینگ نیز وضع به همین صورت است شخص مستأجر پارکینگ مالک منافع پارکینگ خواهد بود. بنابراین موضوع قرارداد اجاره پارکینگ مالکیت منافع پارکینگ موردتوافق طرفین خواهد بود.

مبلغ قرارداد اجاره پارکینگ را مشخص نمایید!

از مهم‌ترین بخش‌های هر قراردادی بحث مبلغ آن قرارداد است. در قرارداد اجاره به این مبلغ اجاره‌بها گفته می‌شود. اجاره‌بها درواقع ارزش استفاده از منافع یک مال در طول مدت اجاره است، که می‌باید توسط شخص مستأجر پرداخت بشود. توجه داشته باشید که موجر و مستأجر می‌باید پیش از تنظیم قرارداد اجاره پارکینگ بر سر این مبلغ به توافق رسیده و همچنین شیوه پرداخت و زمان‌بندی آن را به نحو دقیقی روشن نمایند تا در این رابطه اختلافی در میان طرفی بروز پیدا نکند.

شیوه پرداخت در قرارداد اجاره پارکینگ

این روزها با رواج استفاده از کارت‌های اعتباری، پرداخت نقدی از طریق این کارت‌ها به یکی از شیوه‌های پرداخت مبلغ قراردادها تبدیل گردیده است. برای کاهش بروز اختلافات در قرارداد اجاره پارکینگ، شیوه پرداخت مبلغ اجاره‌بها می‌باید موردتوافق طرفین قرار گیرد. این پرداخت ممکن است یا از طریق کارت‌بانکی و به‌صورت نقدی باشد و یا ممکن است شخص مستأجر در ابتدای انعقاد قرارداد اجاره، تعدادی ک به شخص موجر تحویل دهد و طی مدت‌زمانی مبلغ اجاره‌بها پرداخت شود. یکی از ویژگی‌های یک قرارداد حرفه‌ای مشخص نمودن شیوه و چگونگی پرداخت اجاره‌بها توسط شخص مستأجر است.

نسخه‌های نمونه قرارداد اجاره پارکینگ

در قرارداد اجاره پارکینگ تعداد نسخ قرارداد و ارزش هریک از این نسخه‌ها می‌باید به نحو دقیقی مشخص گردد. پس از توافق بر سر مفاد قرارداد و امضای آن هر یک از طرفین یعنی موجر و مستأجر می‌باید یک نسخه از قرارداد اجاره را در دست داشته و در قرارداد قید شود که ارزش هر دو نسخه کاملاً برابر و یکسان خواهد بود.

قرارداد اجاره پارکینگ لامینگو

یکی از انواع قراردادهای اجاره موجود در بانک قراردادهای لامینگو، قرارداد اجاره پارکینگ است. با توجه به اینکه این قرارداد، قراردادی نسبتاً نو در میان سایر قراردادهای اجاره است، تنظیم آن توسط افراد متخصص حقوقی نیز امری لازم و ضروری است. در قرارداد پیش رو ضمن توجه به کلیه نکات حقوقی مرتبط با قراردادهای اجاره، به نکات اختصاصی مرتبط با اجاره پارکینگ نیز توجه شده است. امیدواریم با استفاده از این قرارداد، تجربه خوشایندی برای شما رقم بخورد.
فراموش نکنید شما می‌توانید در صورت نیاز به هرگونه مشاوره حقوقی، با وکلا و مشاوران حقوقی مجرب ما در لامینگو در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.