تومان 100,000

قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری

اعتماد شما ارزشمند است

 

قرارداد پیمانکاری راهی جذاب برای همکاری!

زمانی که حرف از همکاری و پیش بردن کاری به میان می‌آید معمولا دو قالب قراردادی به ذهن خطور می‌کند.اغلب برای شکل‌گیری یک همکاری یا از قراردادهای استخدامی استفاده می‌شود یا از قراردادهای مشارکت. در این نوشتار قصد داریم از قرارداد پیمانکاری صحبت کنیم. قراردادی که تقریبا در زمره قراردادهای استخدامی است اما مقررات متفاوتی دارد. در ادامه بیشتر به شرح قرارداد پیمانکاری می‌پردازیم.

تعریف قرارداد پیمانکاری و انواع آن

یکی از انواع قراردادهای استخدامی قرارداد پیمانکاری است اما همانطور که در بالا گفتیم مقررات این قرارداد با سایر قراردادهای استخدامی متفاوت است. شاید سخت‌گیری‌های سایر قراردادهای استخدامی در این قرارداد کمتر به چشم بخورد و به همین دلیل قالب قرارداد پیمانکاری بسیار مورد اقبال و توجه کارفرمایان قرار گرفته است. قراردادهای پیمانکاری به دو دسته تقسیم می‌شود: 1- قرارداد پیمانکاری تک نفره 2- قرارداد پیمانکاری گروهی

قرارداد پیمانکاری تک‌نفره چه ویژگی‌هایی دارد؟

در قراردادهای پیمانکاری تک‌نفره طرفین قرارداد کارفرما و شخص پیمانکار هستند و موضوع قرارداد توسط شخص پیمانکار انجام می‌پذیرد. علت اینکه وصف تک‌نفره به این قرارداد پیمانکاری اضافه شده است این است که پیمانکار برای انجام موضوع قرارداد کارگرانی تحت استخدام خود ندارد.

قرارداد پیمانکاری تک‌نفره برای بسیاری از همکاری‌ها بهترین قالب قراردادی است. به عنوان مثال برای طراحی یک وبسایت یا دوخت یک لباس، قراردادی که میان طرفین امضا می‌شود درواقع همان قرارداد پیمانکاری تک‌نفره است. این قرارداد برای کارهایی مناسب است که ماهیت پروژه‌ای دارند و پس از انجام موضوع قرارداد به اتمام می‌رسند. به همین دلیل از قراردادهای پیمانکاری نمی‌توان برای مشاغلی که ماهیت دائمی دارند استفاده کرد. به عنوان مثال مشاغلی نظیر نگهبانی ساختمان یا منشی یک شرکت به هیچ عنوان تحت قرارداد پیمانکاری جای نمی‌گیرند و بهترین قالب برای آن‌ها قرارداد استخدام موقت است.

یکی از مزیت‌هایی که قرارداد پیمانکاری تک‌نفره نسبت به سایر قراردادهای استخدامی دارد مبحث مهم بیمه است. در یک رابطه قراردادی تحت مقررات پیمانکاری، پیمانکار کارگر کارفرما محسوب نمی‌شود لذا کارفرما الزامی به بیمه پیمانکار ندارد. به همین دلیل قالب قرارداد پیمانکاری برای بسیاری از کارفرمایان جذاب است.

باید توجه داشته باشید که در متن یک قرارداد پیمانکاری تک‌نفره نکات مهمی باید درج شود. متن قرارداد باید به گونه‌ای نوشته شود که مشخص باشد قرارداد، یک رابطه پیمانکاری است و هیچ نوع رابطه استخدامی دیگری بین طرفین برقرار نیست.

شرح کامل و دقیق موضوع قرارداد و مدتی که باید موضوع قرارداد ضمن آن انجام پذیرد از جمله نکات دیگری است که باید در یک قرارداد پیمانکاری به وضوح بیان شود. مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت در جایگاه بعدی است. معمولا در قراردادهای پیمانکاری پرداخت‌ها به صورت مرحله‌ای انجام می‌پذیرد.

در قرارداد پیمانکاری هم مانند تمام قراردادهای دیگر قسمت مهمی از قرارداد مربوط به حقوق و تعهدات طرفین است. هرجا سخن از تعهدات باشد باید ضمانت اجرای مناسبی هم برای نقض تعهدات قراردادی پیش‌بینی شود.

شروط محرمانگی و عدم رقابت از جمله شروطی است که بنا به نوع و ماهیت هر کاری باید در قرارداد درج شود. در پایان هم نحوه حل و فصل اختلافات قراردادی پیش‌بینی می‌گردد.

قرارداد پیمانکاری گروهی چه ویژگی‌هایی دارد؟

قرارداد پیمانکاری گروهی میان کارفرما و پیمانکاری منعقد می‌گردد که افرادی را تحت استخدام خود دارد و موضوع قرارداد پیمانکاری را با کمک این افراد انجام می‌دهد. از این رو به این قرارداد، قرارداد پیمانکاری گروهی گفته می‌شود.

در قرارداد پیمانکاری گروهی شرایط با قرارداد پیمانکاری تک‌نفره کمی متفاوت است. درست است که کارفرما الزامی به بیمه پیمانکار و کارگران تحت حمایت او ندارد اما باید اقداماتی برای بیمه شدن کارگران توسط پیمانکار از سوی کارفرما صورت پذیرد.

به عنوان مثال در قراردادی که جهت مجهز کردن یک نیروگاه به آب آشامیدنی میان کارفرما (مدیر نیروگاه) و پیمانکار امضا می‌شود، قطعا پیمانکار افرادی را برای انجام موضوع قرارداد با خود همراه می‌کند. مدیر نیروگاه هیچ الزام قانونی برای بیمه پیمانکار و افرادی که با او همکاری می‌کنند ندارد. اما پیمانکار موظف است افراد تحت پوشش خود را نزد بیمه تأمین اجتماعی بیمه کند. در اینجا قانون برای تضمین حقوق کارگران تحت پوشش پیمانکار، وظیفه‌ای برای کارفرما (مدیر نیروگاه در مثال) در نظر گرفته است.

در قراردادهای پیمانکاری گروهی کارفرما موظف است 5 درصد از بهای کل قرارداد را به پیمانکار پرداخت نکند و تنها درصورت ارائه مفصاحساب از طرف سازمان تأمین اجتماعی می‌تواند باقیمانده مبلغ قرارداد را با پیمانکار تسویه کند. چنانچه کارفرمایی مبلغ قرارداد را بدون درخواست و مشاهده مفاصاحساب سازمان با پیمانکار تسویه کند مسئول کلیه خسارات و پرداخت‌ها در صورت عدم بیمه کارگران از سوی پیمانکار خواهد بود.

قرارداد پیمانکاری گروهی در سایر شروط قراردادی تفاوت چندانی با قرارداد پیمانکاری تک‌نفره ندارد و باید تمام نکات مذکور در بالا در خصوص این قرارداد هم رعایت شود.

قرارداد پیمانکاری لامینگو

همانطور که از مطالب فوق متوجه شدید تنظیم یک قرارداد پیمانکاری کار ساده‌ای نیست و حتما باید توسط مشاوران حقوقی دارای تجربه در این زمینه نوشته شود. قرارداد پیمانکاری لامینگو یک قرارداد کاملا استاندارد و منطبق با آخرین تغییرات قانونی است که توسط مشاوران حقوقی مجرب لامینگو تنظیم شده است. امیدواریم این نسخه از قرارداد پیمانکاری، تجربه همکاری خوشایندی را برای شما به همراه داشته باشد.

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.