تومان 137,000
قرارداد خرید و فروش کالا

قرارداد خرید و فروش کالا

خرید و فروش یکی از رایج‌ترین و روزمره‌ترین معاملات در میان مردم در سطح یک جامعه است. این خریدوفروش ممکن است شامل خریدوفروش انواع کالاها، خودرو، زمین، ساختمان و مواردی ازاین‌دست باشد. با توجه به اینکه در معاملات خریدوفروش مالکیت یک شیء، کالا و امثالهم از شخص فروشنده یا مالک اصلی به شخص خریدار یا موکل ایشان منتقل می‌گردد، درنتیجه لزوم تنظیم قراردادی مطابق با استانداردهای قانونی و قراردادی امری ضروری به نظر می‌رسد. یکی از انواع قراردادهای خریدوفروش، قرارداد خریدوفروش کالا است.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 7

قرارداد خرید و فروش کالا، ضامن قانونی خریدوفروش‌های شما!

خرید و فروش یکی از رایج‌ترین و روزمره‌ترین معاملات در میان مردم در سطح یک جامعه است. این خریدوفروش ممکن است شامل خریدوفروش انواع کالاها، خودرو، زمین، ساختمان و مواردی ازاین‌دست باشد. با توجه به اینکه در معاملات خریدوفروش مالکیت یک شیء، کالا و امثالهم از شخص فروشنده یا مالک اصلی به شخص خریدار یا موکل ایشان منتقل می‌گردد، درنتیجه لزوم تنظیم قراردادی مطابق با استانداردهای قانونی و قراردادی امری ضروری به نظر می‌رسد. یکی از انواع قراردادهای خریدوفروش، قرارداد خریدوفروش کالا است که در ادامه به شرح و بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

قرارداد خرید و فروش کالا چیست؟

هنگامی‌که یک شخص قصد فروش کالایی که مالک آن است و یا اجازه فروش آن را دارد، می‌گیرد یعنی قصد انتقال مالکیت آن کالا را به شخص دیگری دارد. از طرفی خریداری نیز قصد خرید یک کالا و تملک آن را دارد. گاهی ممکن است این کالا دارای ارزش بالایی بوده و طرفین قرارداد نیازمند کسب اطمینان خاطری در راستای خریدوفروش آن مال را دارند. زیرا ازیک‌طرف شخص خریدار مبلغ کالا را به شخص فروشنده پرداخت کرده و شخص فروشنده نیز کالای خود را در اختیار خریدار قرار می‌دهد، درنتیجه طرفین نیازمند تنظیم قراردادی تحت عنوان قرارداد خریدوفروش کالا بوده تا بر اساس آن حقوق و تعهداتشان را مشخص نموده و همچنین ضمانت اجراهایی را نیز برای انجام درست موضوع قرارداد در نظر بگیرند.

 درج مشخصات خریدار و فروشنده

یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مواردی که در هر قراردادی، ازجمله قرارداد خریدوفروش کالا می‌باید رعایت گردد، بحث تعیین مشخصات طرفین قرارداد، در اینجا خریدار و فروشنده است. توجه داشته باشید که در خریدوفروش ممکن است، فروشندگان و خریداران متعددی وجود داشته باشند پس به درج مشخصات تنها یک نفر از آن‌ها اکتفا نکرده و مشخصات تمامی افراد را قید کنید.
علاوه بر بیان نام و نام خانوادگی طرفین، مشخصاتی همچون شماره شناسنامه، کد ملی، نشانی و شماره تلفن، کد پستی و مواردی از این قبیل نیز باید در قرارداد درج گردد.

کیفیات و ویژگی‌های کالای موضوع قرارداد

وجه تمایز کالاها از یکدیگر مشخصات و ویژگی‌های هریک از آن‌ها است. در قرارداد خرید و فروش نیز ویژگی‌های مختص به هر کالا را می‌باید به نحو روشنی بیان کرد. کیفیات یک کالا بر اساس توافقات حاصله میان طرفین آن قرارداد یعنی خریدار و فروشنده تعیین می‌گردد. شخص فروشنده نیز موظف به تحویل و تسلیم کالایی مطابق با همان مشخصات قیدشده در قرارداد به شخص خریدار است. از طرفی شخص خریدار نیز پیش از امضای قرارداد و همچنین پیش از پرداخت کامل ثمن یا همان مبلغ معامله می‌باید به بررسی کالای موردنظر پرداخته و دست به انطباق آن با مشخصات قیدشده در قرارداد بزند.

زمان‌بندی خرید و فروش کالا

هر معامله و خریدوفروشی دارای یک روندی بوده که آن پروسه می‌باید در طول زمان طی بشود. در خریدوفروش نیز تاریخ دقیق انجام هر عملی می‌باید به‌درستی در قرارداد زمان‌بندی‌شده و درج گردد. برای مثال زمان دقیق تحویل و تسلیم کالا توسط شخص فروشنده به خریدار و همچنین تاریخ پرداخت مبلغ کالا توسط خریدار می‌باید همگی موردتوافق خریدار و فروشنده واقع گردیده و در قرارداد بیان بشود.

قرارداد خرید و فروش کالا با لامینگو

برای تنظیم هر قراردادی، شخص و یا اشخاص متخصص و دارای علم در این زمینه می‌باید دست به تنظیم و نوشتن آن قرارداد بزنند تا درنهایت قراردادی که به امضای طرفین می‌رسد، قراردادی از هر جهت حرفه‌ای و استاندارد باشد. در قرارداد خرید و فروش کالا تنظیم‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو کلیه نیازهای قراردادی خریداران و فروشندگان در نظر گرفته‌شده تا طرفین با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به خرید و فروش کالای مدنظر خود بزنند. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی و یا مشاوره حقوقی، می‌توانید با وکلا و مشاوران حقوقی ما در لامینگو در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.