تومان 137,000
قرارداد خرید و فروش زمین

قرارداد خرید و فروش زمین

قرارداد خرید و فروش زمین یکی از پرطرفدارترین انواع قراردادها در میان مردم است. به‌طورکلی در معاملات ملکی که خریدوفروش زمین یکی از انواع آن‌ها است، اهمیت بسزای این معاملات ازیک‌طرف و همچنین تبادل مالی نسبتاً بالایی که این نوع از معاملات دارند، طرفین این قراردادها را مستلزم بهره‌مندی از مشاوری حقوقی و همچنین تنظیم قراردادی حرفه‌ای برای آنها می‌نمایند. واضح است که هر قراردادی با توجه به نوع قرارداد، ماهیت و موضوعی که در آن نهفته است، دارای ویژگی‌ها و اوصاف مخصوص به خود نیز است. یکی از اصلی‌ترین بندهای هر قرارداد تعهدات و وظایف و حقوق طرفین آن قرارداد است در قرارداد خریدوفروش زمین ازیک‌طرف فروشنده زمین موضوع قرارداد و از طرف دیگر خریدار یا خریدارانی وجود دارد.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 7

قرارداد خرید و فروش زمین، از رایج‌ترین قراردادهای خریدوفروش!

قرارداد خرید و فروش زمین یکی از پرطرفدارترین انواع قراردادها در میان مردم است. به‌طورکلی در معاملات ملکی که خریدوفروش زمین یکی از انواع آن‌ها است، اهمیت بسزای این معاملات ازیک‌طرف و همچنین تبادل مالی نسبتاً بالایی که این نوع از معاملات دارند، طرفین این قراردادها را مستلزم بهره‌مندی از مشاوری حقوقی و همچنین  تنظیم قراردادی حرفه‌ای برای آنها می‌نمایند. واضح است که هر قراردادی با توجه به نوع قرارداد، ماهیت و موضوعی که در آن نهفته است، دارای ویژگی‌ها و اوصاف مخصوص به خود نیز است. قرارداد خریدوفروش زمین نیز دارای مشخصات و ویژگی‌های خاصی است که در ادامه به شرح و بررسی بیشتر آن می‌پردازیم. درنهایت شما می‌توانید در صورت نیاز با ثبت درخواست، قرارداد خریدوفروش زمین مختص به خود را دریافت نمایید.

تعهدات خریدار و فروشنده در قرارداد خرید و فروش زمین

یکی از اصلی‌ترین بندهای هر قرارداد تعهدات و وظایف و حقوق طرفین آن قرارداد است در قرارداد خرید و فروش زمین ازیک‌طرف فروشنده زمین موضوع قرارداد و از طرف دیگر خریدار یا خریدارانی وجود دارد. ازجمله وظایف و تعهداتی که بر عهده شخص فروشنده زمین است، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد، با توجه به اینکه برای فروش یک زمین شخص فروشنده می‌باید مالک قانونی آن زمین و یا نماینده قانونی از جانب مالک آن باشد، درنتیجه یکی از اساسی‌ترین وظایف هر فروشنده در قرارداد خریدوفروش زمین رفع هر نوع مانع قانونی در انجام خریدوفروش و یا معامله بر روی آن زمین است.
از طرفی فروشنده می‌باید در قرارداد اذعان دارد که مالک زمین بوده و یا نمایندگی و وکالت رسمی از جانب فروشنده برای انجام معامله بر روی آن زمین را دارد، بهتر است برای اطمینان خاطر بیشتر متن وکالت‌نامه و یا کپی از آن به پیوست قرارداد ضمیمه گردد.‌ همچنین می‌توانید برای رفع خسارات واردشده به شخص خریدار درصورتی‌که فروشنده خلاف اذعان خود مالک زمین نبوده و یا نمایندگی آن را نداشته وجه التزام تعیین کرده و درنتیجه مبلغی را تحت این عنوان از فروشنده متخلف دریافت نمایید. 
یکی دیگر از وظایف فروشنده دریافت تأییدیه کد پستی زمین موضوع قرارداد است، برای فروش زمین تأییدیه کد پستی یکی از مواردی است که برای انجام این نوع معامله الزامی است. واضح است که هر زمینی دارای اسناد و مدارک مخصوص به خود بوده که مالکیت زمین از طریق آن احراز می‌گردد. تسلیم این اسناد و مدارک به دفترخانه‌ای که طرفین قصد انتقال مالکیت در آن را دارند، از دیگر وظایف شخص فروشنده بوده و ایشان باید انجام این کار را تعهد نماید. 
طرفین این قرارداد می‌باید دفترخانه‌ای را انتخاب نموده و در قرارداد خود به محل و نشانی آن اشاره نمایند. همچنین طرفین موظف هستند تا تاریخی را برای حضور در دفترخانه معین نموده و درنتیجه در بند تعهدات و وظایف به لزوم رعایت زمان‌بندی حضور در دفترخانه اشاره کنند.
ازجمله وظایف شخص خریدار بررسی تقریبی و در حدود متعارف مشخصات ظاهری و فیزیکی زمین موضوع قرارداد نیز خواهد بود.

ویژگی‌ها و اوصاف زمین موضوع قرارداد

ازجمله مهم‌ترین بندهای موجود در قرارداد خریدوفروش زمین، تعیین کیفیات و مشخصات آن زمین است. این مشخصات شامل مساحت و متراژ زمین، آدرس دقیق و پلاک ثبتی آن، کد پستی زمین موضوع قرارداد، نوع کاربری و همچنین در صورت وجود سازه یا ساختمانی در زمین موضوع قرارداد ویژگی‌های آن ساختمان ازجمله تعداد طبقات، تعداد انباری‌ها، پارکینگ‌ها، انواع سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و امثالهم نیز است. هرچقدر مشخصات و کیفیات زمین موضوع قرارداد به نحو دقیق‌تری در قرارداد خریدوفروش زمین درج گردد. احتمال بروز اختلافات و مشکلات در میان طرفین به حداقل میزان خود خواهد رسید، که درنتیجه این مسئله به نفع هر دو طرف قرارداد هم ازلحاظ مالی و حقوقی و همچنین ازلحاظ آرامش خیال فکری آن‌ها نیز است.

در چه مواردی در قرارداد خرید و فروش زمین حق فسخ ایجاد می‌گردد؟

انعقاد هر قرارداد ممکن است به‌درستی پیش نرفته و درنهایت منجر به ایجاد حق فسخ برای هر یک از طرفین در آن قرارداد بشود ذکر تمامی مواردی که باعث ایجاد حق فسخ برای هر یک از طرفین می‌شود باید در قرارداد به نحو دقیق و روشنی درج گردیده تا طرفین از حقوق خودشان به نحو کاملی آگاه گردند.

قرارداد خرید و فروش زمین لامینگو

در قرارداد خرید و فروش پیش رو، سعی تیم حقوقی لامینگو بر آن بوده تا کلیه نیازهای قراردادی خریدار و فروشنده زمین را در نظر گرفته تا طرفین با داشتن قراردادی استاندارد و حرفه‌ای خریدوفروشی موفق را تجربه نمایند.
فراموش نکنید در صورت وجود هرگونه پرسش حقوقی شما می‌توانید با مشاوران حقوقی ما در لامینگو در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.