تومان 75,000

قرارداد پیمانکاری بتن‌ریزی

قرارداد پیمانکاری بتن‌ریزی

اعتماد شما ارزشمند است

قرارداد پیمانکاری بتن‌ریزی یک قرارداد ساختمانی مهم!

 

عملیات ساخت‌وساز و احداث یک ساختمان دارای مراحل مختلفی است، که یکی از انواع این مراحل بتن‌ریزی است. بتن‌ریزی می‌تواند هم برای اسکلت بتنی یک ساختمان به‌کار برود و همچنین ممکن است برای سقف، فونداسیون و مواردی از این قبیل نیز به‌کار برود. با توجه به تخصصی بودن این امر و همچنین اهمیت ویژه‌ای که دارد می‌باید توسط اشخاص متخصص و دارای تبحر در این زمینه انجام پذیرد. درنتیجه شخص متقاضی می‌باید اقدام به ایجاد یک رابطه همکاری با چنین شخص یا اشخاص نماید. بهترین گام در این راستا تنظیم یک قرارداد است. از طرفی تشخیص و تعیین چیستی این رابطه نیز دارای اهمیت است. باید توجه داشت که عموماً طرفین در چنین رابطه‌ای مدت‌زمان مشخصی را تعیین نموده تا شخص در آن عملیات بتن‌ریزی را انجام دهد و در مقابل آن مستحق دریافت مبلغی نیز است. این رابطه یک نوع رابطه پیمانکاری بوده و نیازمند تنظیم قرارداد پیمانکاری نیز است. در چنین موقعیتی تنظیم قرارداد پیمانکاری بتن‌ریزی به طرفین پیشنهاد می‌شود که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

بتن‌ریزی یعنی چه؟

 

عملیات ریختن بتن برای استحکام و ساخت قسمتی از سازه را بتن‌ریزی می‌نامند. ریختن بتن ممکن است برای سقف، اسکلت یک سازه، فونداسیون و امثالهم صورت پذیرد. برای انجام چنین عملیاتی می‌باید نوع بتن مورداستفاده مشخص گردیده و از طرفی پیش از شروع عملیات بتن‌ریزی، ساخت قالب و به‌اصطلاح رایج قالب‌بندی می‌باید انجام شود، تا در قالب موردنظر بتن ریخته شده و سازه مدنظر ساخته شود. درنهایت نیز عملیات متراکم سازی بتن می‌باید انجام شود تا استحکام و فرم موردنظر را به‌دست بیاورد.

تعیین مدت قرارداد و فازبندی انجام پروژه

 

یکی از نکات ضروری در تنظیم قرارداد پیمانکاری بتن‌ریزی تعیین مدت قرارداد و همچنین فازبندی یا به‌عبارت‌دیگر زمان‌بندی مراحل اجرای عملیات و طرح است. عملیات بتن‌ریزی شامل امور و عمل‌های مختلفی می‌شود که مشخص نمودن آن‌ها به‌صورت جزءبه‌جزء و همچنین تعیین مدت‌زمان لازم برای انجام هرکدام در قرارداد امری واجب و کمک‌کننده خواهد بود. برای مثال عملیات بتن‌ریزی ممکن است شامل آرماتوربندی، قالب‌بندی، تهیه بتن و ریختن بتن و امثالهم بشود که درنتیجه کلیه این امور به همراه بازه‌ی زمانی لازم در جهت انجام آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

تضمین در قرارداد پیمانکاری بتن‌ریزی

 

تضمین گرفتن از شخص پیمانکار از مواردی رایجی است که توسط شخص کارفرما صورت می‌پذیرد. این تضمین ممکن است در قالب چک، سفته، ضمانت‌نامه بانکی و امثالهم باشد که مبلغ آن نیز می‌باید موردتوافق طرفین قرارداد واقع گردد. این تضمین در جهت حسن انجام تعهدات توسط شخص پیمانکار است که پس از پایان قرارداد و در صورتی که شخص پیمانکار وظایف خود را مطابق قرارداد و به‌درستی پیش برد می‌تواند آن را از شخص مالک پس بگیرد.

 

تعیین موارد فسخ قرارداد

 

قرارداد پیمانکاری بتن‌ریزی ممکن است به دلایل مختلفی فسخ گردد که قید این موارد نیز در قرارداد الزامی به نظر می‌رسد. ازجمله شرایطی که در آن ممکن است برای هر یک از طرفین قرارداد حق فسخ قرارداد را ایجاد کند بحث فورس ماژور است. فورس ماژور یا به‌اصطلاح قوه قهریه به شرایط و حوادث غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل‌اجتنابی گفته می‌شود که به دلیل آن امکان انجام موضوع قرارداد را برای طرفین غیرممکن می‌سازد درنتیجه از مواردی که برای هر یک از طرفین ممکن است حق فسخ قرارداد را ایجاد نماید فورس‌ماژور خواهد بود. از طرفی به‌طورکلی نقض تعهدات اصلی توسط هر یک از طرفین برای طرف دیگر حق برهم زدن و خاتمه دادن به قرارداد را ایجاد خواهد نمود. مگر اینکه طرفین راهکار دیگری را توافق نمایند. برای مثال ممکن است طرفین در صورت نقض یکی از تعهدات برای شخص ناقض مبلغی تحت عنوان وجه التزام در نظر بگیرند و از فسخ قرارداد جلوگیری نمایند.

قرارداد پیمانکاری بتن‌ریزی لامینگو

 

شما می‌توانید با مراجعه به بانک قراردادهای وب‌سایت لامینگو به انواع قراردادهای پیمانکاری ساختمانی دسترسی پیدا کنید. یکی از انواع این قراردادها، قرارداد پیمانکاری بتن‌ریزی است. در این قرارداد تلاش تیم حقوقی لامینگو بر تنظیم قراردادی حرفه‌ای در جهت رفع کلیه نیازهای قراردادی و حقوقی طرفین قرارداد بوده است. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه رابطه همکاری موفقی برای شما رقم بخورد.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.