تومان 75,000

قرارداد مشارکت در ساخت زمین

قرارداد مشارکت در ساخت زمین

اعتماد شما ارزشمند است

قرارداد مشارکت در ساخت زمین، از رایج‌ترین قراردادهای مشارکت در ساخت!

 

مطابق ماده ۵۷۱ قانون مدنی مشارکت مدنی عبارت است از «اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیئی واحد به نحو اشاعه.». به عبارت ساده‌تر هنگامی‌که دو یا چند شخص سرمایه‌های خود را بر روی‌هم گذاشته و اقدام به اجرای طرح یا پروژه‌ای که موردتوافقشان است می‌نمایند، به این عمل مشارکتت گفته می‌شود و درنهایت طرفین در سودی که کسب می‌شود یا پروژه‌ای که حاصل می‌شود، شریک خواهند شد. یکی از انواع مشارکت‌های مدنی مشارکت در ساخت است. از طرفی یکی از انواع مشارکت‌های در ساخت نیز مشارکت در ساخت زمین است. واضح است که برای پیشبرد قانونی مشارکت تنظیم قرارداد امری لازم و اساسی در این زمینه است درنتیجه در رابطه با مشارکت در ساخت زمین نیز طرفین می‌باید اقدام به تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت زمین نمایند.

چه نکاتی باید در قرارداد مشارکت در ساخت زمین درج گردد؟

 

اولین نکته هنگام تنظیم یک قرارداد، بیان عنوان آن قرارداد است که در اینجا مشارکت در ساخت زمین عنوان قرارداد ما خواهد بود. پس‌ازآن می‌باید به بیان دقیق مشخصات طرفین این قرارداد پرداخت. در قراردادهای مشارکت در ساخت عموماً یک طرف مالک زمین موضوع قرارداد است و طرف دیگر شخص سازنده است که می‌باید اقدام به ساخت سازه‌ای که موردتوافق طرفین واقع‌شده است بپردازد.

از دیگر مواردی که بیان آن در قرارداد ضروری به نظر می‌رسد، بحث مدت قرارداد و تعیین زمان‌بندی‌های دقیق پیشبرد فعالیت‌ها است. نکته‌ای بعدی که باید در این قرارداد درج گردد بحث مشخصات سازه جدیدالتأسیس و مشخص نمودن نوع کاربری آن است زیرا با توجه به نوع کاربری یک سازه مشخصات و ویژگی‌های آن نیز به‌طور دقیقی تعیین می‌گردد.

تبیین آورده هر یک از طرفین قرارداد و نهایتاً مشخص نمودن میزان سهم‌الشراکه طرفین یکی از اصلی‌ترین بخش‌های قرارداد مشارکت در ساخت زمین است. در این نوع قرارداد آورده یک طرف عموماً زمین موضوع قرارداد و آورده طرف دیگر هزینه‌ها و استفاده از تخصص و تجربه در ساخت‌وساز سازه موضوع قرارداد است. از طرفی میزان سهم هر یک از طرفین از سازه موضوع قرارداد، چگونگی و زمان‌بندی انتقال آن نیز باید به نحو کامل و روشنی در قرارداد تبیین گردد.

در هر رابطه همکاری ازجمله رابطه شراکت میان دو یا چند شخص، هر یک از طرفین دارای وظایف و تعهداتی در راستای انجام موضوع قرارداد است که این موارد نیز باید در قرارداد موردتوجه قرار گیرد. یکی از امور رایج در مشارکت در ساخت، تضمین گرفتن توسط مالک از شخص سازنده در راستای حسن انجام تعهدات موضوع قرارداد است که طرفین می‌توانند برای اطمینان خاطر بیشتر از آن بهره گیرند.

در آخر نیز شرایط فسخ قرارداد ازجمله بروز حوادث غیرقابل‌پیش‌بینی یا به عبارتی فورس ماژور نیز باید در قرارداد بیان شود، باید توجه داشت باوجود الزام طرفین به پایبندی به اصول و شرایط قرارداد، امکان برهم زدن آن و ایجاد حق فسخ در شرایطی ممکن است که درنتیجه این شرایط می‌باید در قرارداد تبیین گردد. یکی دیگر از موارد بسیار مهم در قرارداد مشارکت در ساخت زمین، بیان مرجع و شیوه حل اختلافات احتمالی است که ممکن است برای طرفین قرارداد به وجود بیاید.

قرارداد مشارکت در ساخت زمین لامینگو

 

در قرارداد مشارکت در ساخت حاضر، علاوه بر در نظر داشتن مشخصات و ویژگی‌های فنی خاص قرارداد، به نکات و پیچیدگی‌های حقوقی قراردادهای مشارکت نیز توجه ویژه‌ای شده است. شما می‌توانید در صورت نیاز اقدام به ثبت درخواست تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت زمین توسط تیم حقوقی لامینگو نموده و تجربه رابطه همکاری موفقی در این زمینه را داشته باشید.

شایسته است پیش از شروع هر نوع مشارکتی از راهنمایی‌های مشاوران حقوقی و وکلای متخصص در این زمینه نیز استفاده کنید تا با اطمینان خاطری دوچندان رابطه خود را آغاز نمایید. در صورت وجود هرگونه پرسش و یا ابهام حقوقی می‌توانید با مشاوران حقوقی و وکلای ما در لامینگو در ارتباط باشید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.