تومان 75,000

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا

اعتماد شما ارزشمند است

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا، از پرکاربردترین قراردادهای مشارکت

 

شاید عبارت مشارکت در ساخت را در طول زندگی خود به‌دفعات شنیده باشید. مشارکت در ساخت که با عناوین دیگری همچون شراکت در ساخت نیز شناخته می‌شود، به معنای همکاری دو یا چند نفر در راستای تخریب یک ملک یا سازه قدیمی و از نو ساختن یک سازه جدید است. یکی از انواع مشارکت‌های در ساخت مشارکت در ساخت ویلا است. با توجه به علاقه زیادی که افراد به داشتن محلی برای استراحت و مکانی برای اسکان در سفر دارند، ساخت ویلا از مواردی است که طرفداران زیادی دارد. یکی از راه‌های دستیابی افراد به ویلا با صرف کمترین هزینه تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت ویلا با یک یا چند سازنده و شراکت با آنان در راستای احداث یک ویلا است.

چرا قرارداد مشارکت در ساخت ویلا؟

 

گاهی پیش می‌آید که شخصی مالک زمین یا یک ویلای قدیمی است و قصد ساخت ویلای جدید و مدرنی را نیز دارد اما از طرفی توانایی مالی و اقتصادی کافی در راستای ساخت این ویلای جدید را ندارد. یکی از راه‌های دستیابی به چنین خواسته‌ای انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت ویلا است. در راستای انجام این امر شخص مالک می‌باید ابتدا اقدام به جستجو و یافتن سازنده یا سازندگانی متبحر در این زمینه نماید و سپس در طی مذاکراتی در جهت رسیدن به توافقات لازم ضمن کمک گرفتن از یک مشاور حقوقی در این زمینه، اقدام به تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت ویلا نمایند.

درج مشخصات ویلای جدید در قرارداد

 

یکی از مشکلات اساسی که پس از پایان ساخت و احداث ویلا ممکن است برای طرفین به وجود بیاید و گاهی نیز حتی منجر به شکل‌گیری دعاوی حقوقی دردسرساز و وقت‌گیری برای هریک از طرفین بشود بحث مشخصات فنی و ویژگی‌های ویلای جدید است. درنتیجه شایسته است تا در زمان تنظیم قرارداد مشخصات ویلا با جزئیات و به نحو روشنی مورد  توافق طرفین واقع‌شده و در قرارداد درج گردد. برای مثال قید دقیق نوع و مدل سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی ویلا، تعداد درب‌ها و پنجره‌ها با قید مدل و نوع آن‌ها و امثالهم ازجمله مواردی هستند که بهتر است موردتوافق طرفین واقع‌شده و در قرارداد درج گردد.

تعیین سهم‌الشراکه و شرایط انتقال آن

 

همان‌طور که بیان شد در قرارداد مشارکت در ساخت ویلا، از یک‌طرف مالک زمین و از طرف دیگر شخص سازنده قرار دارد که با توافق یکدیگر شخص سازنده اقدام به احداث ویلایی جدید در زمین شخص مالک نموده و در مقابل مقداری از سهم زمین یا به‌اصطلاح چند دانگ ویلا را مالک خواهد شد. به میزان دریافتی هر طرف در اصطلاح حقوقی و قراردادی سهم‌الشراکه گفته می‌شود. از طرفی تعیین دقیق میزان این سهم‌الشراکه و از طرف دیگر شیوه و زمان‌بندی انتقال آن از مالک به سازنده از موارد و نکات بسیار اساسی در قرارداد مشارکت در ساخت ویلا است. زمان‌بندی انتقال این سهم عموماً به‌صورت مرحله‌به‌مرحله بوده و با توافق طرفین در هر مرحله از پیشبرد عملیات ساخت‌وساز مقداری از سهم‌الشراکه به شخص سازنده انتقال خواهد یافت.

آیا فسخ قرارداد مشارکت در ساخت ویلا امکان‌پذیر است؟

 

اولین ویژگی اساسی هر قراردادی لزوم پایبندی طرفین به آن است. اما در هر حال گاهی موارد و شرایطی پیش می‌آید که برای یکی از طرفین حق فسخ و به‌عبارت‌دیگر حق برهم زدن قرارداد ایجاد می‌گردد. در قرارداد مشارکت در ساخت ویلا نیز شرایطی همچون فورس ماژور که ایفای تعهدات را غیرممکن می‌سازد می‌تواند برای هر یک از طرفین بدون ایجاد مسئولیتی از این بابت حق فسخ ایجاد نماید. از طرفی اگر شخص سازنده پس از گذشت مدت‌زمانی غیرمتعارف و بدون هیچ عذرموجهی ساخت ویلا را شروع نکند، در چنین شرایطی برای شخص مالک حق فسخ ایجاد می‌گردد. در هر حال ایجاد حق فسخ بستگی به توافقاتی که فی‌مابین طرفین شکل‌گرفته است، خواهد داشت.

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا لامینگو

 

با توجه به اینکه قرارداد مشارکت در ساخت ویلا یکی از انواع قراردادهای پیچیده و دارای ظرایف حقوقی خاص خود است درنتیجه شایسته است تا متقاضیان این نوع از قرارداد پیش از تنظیم قرارداد از راهنمایی‌های مشاور حقوقی یا وکیل متخصص در این زمینه یاری بجویند و از طرفی تنظیم قرارداد خود را به‌دست افراد خبره و مجرب در این زمینه بسپارند.

در این قرارداد تلاش ما بر این بوده ضمن درنظر گرفتن تمام نیازهای شما بتوانیم یک نمونه قرارداد استاندارد و قابل استفاده برای شما تهیه کنیم.

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.