تومان 70,000

قرارداد پیمانکاری جرثقیل

قرارداد پیمانکاری جرثقیل

اعتماد شما ارزشمند است

قرارداد پیمانکاری جرثقیل، قراردادی حساس و حائز اهمیت در میان قراردادهای ساختمانی!

 

درروند ساخت‌وساز یکی از وسایل و تجهیزات اساسی در راستای پیشبرد فعالیت جرثقیل است. واضح است که با توجه به حساسیت و اهمیت استفاده از جرثقیل شخصی که از جرثقیل استفاده می‌کند و به‌عبارت‌دیگر راننده جرثقیل می‌باید شخصی حرفه‌ای و دارای تخصص در این زمینه باشد. از طرفی برای پیشبرد قانونی و رسمیت بخشیدن به همکاری با چنین شخصی لازم است تا قراردادی تحت عنوان قرارداد پیمانکاری جرثقیل در میان طرفین قرارداد تنظیم گردد.

تفاوت قرارداد پیمانکاری جرثقیل و اجاره جرثقیل در چیست؟

 

برای پاسخ به این پرسش ابتدا می‌باید مفهوم قرارداد پیمانکاری و قرارداد اجاره به‌درستی موردبررسی قرار گیرد. فرض کنید شخصی نیازمند جرثقیل در راستای ساخت‌وساز سازه مدنظر خود است به همین جهت اگر شخص از فردی که دارنده جرثقیل است این وسیله را برای مدتی اجاره کند و در ازای استفاده از آن در مدت‌زمان مشخصی مبلغی تحت عنوان اجاره‌بها بپردازد درنتیجه شخص می‌باید قرارداد اجاره جرثقیل تنظیم کند. اما  باید در نظر داشت که بحث داشتن خود جرثقیل با شیوه و نحوه استفاده از آن متفاوت است. به‌طورکلی منظور از پیمانکاری یعنی شخصی از خدمات، تخصص و تجربه شخص دیگری در راستای پیشبرد فعالیت و پروژه‌ی مدنظر خود استفاده می‌کند. در رابطه با قرارداد پیمانکاری جرثقیل، هنگامی‌که شخص نه تنها از خود جرثقیل بلکه از خدمات راننده آن نیز استفاده می‌کند و ایشان را مأمور می‌سازد تا در مدت‌زمان مشخصی برای پیشبرد فعالیت خود از شخص راننده جرثقیل کمک بگیرد. درنتیجه ممکن است قرارداد پیمانکاری جرثقیل در درون خود همراه با قرارداد اجاره جرثقیل باشد و یا ممکن است شخص راننده مالک جرثقیل نیز باشد.

انواع جرثقیل و  تعیین مشخصات آن در قرارداد

 

یکی از نکات اساسی در قرارداد پیمانکاری جرثقیل، تعیین نوع و مشخصات دقیق جرثقیل موضوع قرارداد است. با توجه به اینکه جرثقیل دارای انواع مختلف و همچنین کاربردهای متفاوتی است بنابراین شایسته است تا در قرارداد مشخصات آن به نحو روشنی تبیین گردد.

انواع جرثقیل‌ها شامل موارد ذیل است:

1)  جرثقیل‌های مخصوص برج و سازه‌های مرتفع و یا Tower crane

2)  جرثقیل‌های سقفی یا Overhead crane

3)  جرثقیل دروازه‌ای یا Gantry crane

4)  جرثقیل‌های آویز

5)  جرثقیل‌های دیواری

6)  جرثقیل‌های ماشینی و یا به‌اصطلاح موبایل Mobile crane

درنهایت باید توجه داشت، که بر اساس نوع فعالیت و قصد شخص از به‌کارگیری جرثقیل مدل و مشخصات جرثقیل باید ارزیابی و در قرارداد درج گردد.

 تضمین در قرارداد پیمانکاری جرثقیل

 

تضمین گرفتن از شخص پیمانکار امری رایج در هنگام تنظیم قراردادهای پیمانکاری است. علت محبوبیت و رواج این امر اطمینان خاطری است که شخص کارفرما در طول مدت رابطه همکاری خود با شخص پیمانکار از این طریق به‌دست می‌آورد. درنتیجه شایسته است تا در قرارداد بندی تحت عنوان تضمین در نظر گرفته شود و در آن قید گردد که شخص پیمانکار در راستای حسن انجام تعهدات خود تضمینی خواه در قالب چک، سفته، ضمانت‌نامه بانکی و امثالهم در ابتدای قرارداد تحویل کارفرما دهد و پس از اتمام دوره قرارداد و با تکمیل وظایف و تعهدات خود آن را از شخص کارفرما پس بگیرد.

قرارداد پیمانکاری جرثقیل لامینگو

 

با توجه به اهمیت و حساسیت فوق‌العاده‌ای که به‌کار بستن و استفاده از جرثقیل درروند ساخت‌وساز دارد درنتیجه شایسته است تا قراردادی که در این راستا منعقد می‌گردد نیز قراردادی ازهرجهت کامل و حرفه‌ای باشد. در قرارداد پیش رو تلاش تیم حقوقی لامینگو بر آن بوده تا ضمن درج نکات فنی مرتبط با استفاده از جرثقیل، کلیه نکات و موارد حقوقی و قانونی مرتبط با قراردادهای پیمانکاری ساختمان نیز موردتوجه قرارگرفته و درج گردد.

شما می‌توانید در صورت نیاز به مشاوره حقوقی و یا رفع ابهامات و پرسش‌های خود با مشاوران حقوقی و وکلای ما در لامینگو در ارتباط باشید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.