تومان 70,000

قرارداد پیمانکاری سفت‌کاری ساختمان

قرارداد پیمانکاری سفت‌کاری ساختمان

اعتماد شما ارزشمند است

قرارداد پیمانکاری سفت‌ کاری ساختمان و نکات حقوقی آن

 

شاید به جرئت بتوان اولین گام در مرحله اجرائی ساخت‌وساز یک ساختمان را، عملیات سفت‌کاری دانست. با توجه به اینکه این عملیات خود دربرگیرنده امور و بخش‌های مختلفی است، درنتیجه نیازمند بهره‌وری از خدمات افراد متخصص و مجرب در این زمینه است. برای پیشبرد رسمی و قانونی این نوع از همکاری طرفین می‌باید اقدام به تنظیم قرارداد در این راستا نمایند. قرارداد موجود در این زمینه، قرارداد پیمانکاری سفت‌کاری ساختمان است، که علاوه بر تعیین دقیق مشخصات فنی و محاسبات ویژه متناسب با موضوع قرارداد در آن، از جهتی موجبی برای اطمینان خاطر هر دو طرف در شکل‌گیری رابطه همکاری فی‌مابینشان نیز است.

سفت کاری ساختمان به چه معناست؟

 

برای پاسخ به این پرسش می‌باید یک گام به‌عقب برداشته و به بررسی دسته‌بندی کلی از عملیات ساخت‌وساز پرداخت. به‌طورکلی فرآیند احداث و ساخت یک سازه شامل دو مرحله کلی است که دربرگیرنده ۱) عملیات سفت‌کاری ساختمان و ۲) عملیات نازک‌کاری ساختمان است.

برای تعریف عملیات سفت‌کاری باید بیان کنیم که این عملیات خود دربرگیرنده‌ی فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای می‌شود که کلیه آن‌ها می‌باید در قرارداد موردتوجه قرارگرفته و با جزئیات درج گردد. برای مثال فرآیند سفت‌کاری از عملیات گودبرداری و خاک‌برداری در راستای آماده‌سازی بستر مناسب برای احداث سازه، تا نهایتاً ساخت تیرچه‌بلوک‌ها و سقف‌ها را نیز می‌تواند در بربگیرد.

برخلاف عملیات سفت‌کاری که آماده‌سازی اولیه برای احداث یک سازه و شروع فرآیند ساخت‌وساز است، عملیات نازک‌کاری شامل امور جزئی‌تری همچون فرآیند برق‌رسانی به ساختمان، معماری‌های داخلی، اجرای نمای ساختمان و امثالهم را شامل می‌شود. باید توجه داشت که انجام هر یک از این امور مستلزم استفاده از خدمات افراد متخصص و ماهر در این زمینه است، که درنتیجه برای شکل‌گیری همکاری با هر یک از آن‌ها نیازمند مشورت گرفتن از متخصص حقوقی در این زمینه و پس از آن تنظیم قراردادی متناسب با موضوع آن فعالیت هستیم. شما می‌توانید با مراجعه به بانک قراردادهای لامینگو، اقدام به ثبت درخواست و تهیه انواع قراردادهای پیمانکاری ساختمان نمایید.

چرا به قرارداد پیمانکاری سفت کاری ساختمان نیاز داریم؟

 

قرارداد پیمانکاری یکی از انواع قراردادهای استخدامی است که عموماً برای انجام موضوعاتی که به‌صورت پروژه‌ای پیش می‌روند مورداستفاده قرار می‌گیرد. انجام عملیات سفت‌کاری ساختمان نیز ماند اکثر عملیات‌های موردنیاز در فرآیند ساخت‌وساز به‌صورت پروژه‌ای بوده و به‌عبارت‌دیگر شخص کارفرما، فرد متخصصی را انتخاب نموده و ایشان را مأمور در انجام موضوع قرارداد در مدت مشخصی و مطابق با ضوابط مشخصی می‌نماید. در این نوع قراردادها شخص کارفرما الزامی به بیمه نمودن شخص پیمانکار نداشته و همچنین نیاز به تعیین ساعات کاری مشخصی در این زمینه نیز ندارد بلکه طرفین تنها بازه زمانی خاصی را برای انجام موضوع قرارداد در نظر خواهند گرفت.

موارد فسخ در قرارداد پیمانکاری سفت کاری ساختمان چیست؟

 

یکی از مواردی که درج آن در هر قراردادی واجب و ضروری است، بندی مرتبط با شرایط به وجود آمدن حق فسخ برای طرفین قرارداد است. در قرارداد پیمانکاری سفت‌کاری ساختمان، برای شخص کارفرما هنگامی حق فسخ ایجاد خواهد شد که برای مثال پیمانکار فعالیت خود را با تأخیری غیرمتعارف و بدون دلیل موجه شروع کند، از طرفی ممکن است قصور، بی‌مبالاتی و یا عملکرد نادرست پیمانکار نیز موجب تعطیلی عملیات سفت‌کاری و پیشبرد کار بشود، که درنتیجه در چنین شرایطی نیز حق فسخ برای شخص کارفرما ایجاد خواهد شد.

اما از طرفی مواردی که برای شخص پیمانکار حق فسخ ایجاد می‌کند می‌تواند برای مثال، زمانی باشد که پرداخت مبلغ قرارداد توسط شخص کارفرما با تأخیری طولانی و بدون عذر موجه صورت گیرد و یا ممکن است فورس ماژور عامل ایجاد حق فسخ برای هر یک از طرفین قرارداد باشد.

قرارداد پیمانکاری سفت کاری ساختمان لامینگو

 

در قرارداد تهیه‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو، ضمن در نظر گرفته شدن تمامی ظرایف و نکات ویژه حقوقی در این زمینه، شما می‌توانید درخواست تنظیم قراردادی متناسب با شرایط و نیازهای قراردادی مختص به خود در این راستا نمایید. همچنین در صورت وجود هرگونه پرسش و یا ابهام حقوقی می‌توانید با مشاوران حقوقی و وکلای ما در لامینگو در ارتباط باشید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.