تومان 70,000

قرارداد پیمانکاری خاک‌برداری

قرارداد پیمانکاری خاک‌برداری

اعتماد شما ارزشمند است

قرارداد پیمانکاری خاک‌برداری، گامی حقوقی در راستای ساخت‌وساز!

 

عملیات خاک‌برداری یکی از حساس‌ترین فعالیت‌ها در فرآیند ساخت‌وساز است که خود امور و فعالیت‌های مختلفی را دربر می‌گیرد، درنتیجه با توجه به اهمیت ویژه این امر ایجاد یک رابطه همکاری در این زمینه نیز نیازمند توجهی دوچندان خواهد بود. به‌کارگیری شخص یا اشخاص متخصص و مجرب در این زمینه از یک سو و از سوی دیگر مشورت گرفتن از مشاوران و متخصصان حقوقی در این زمینه و همچنین تنظیم یک قرارداد حرفه‌ای در این رابطه می‌تواند کلیدی‌ترین گام در پیشبرد باکیفیت این رابطه همکاری باشد. یکی از انواع قراردادهای اصلی در این زمینه قرارداد پیمانکاری خاک‌برداری است که در ادامه به بررسی هرچه بیشتر آن می‌پردازیم.

خاک‌برداری چیست؟

 

برای انجام هر نوع ساخت‌وسازی فراهم کردن بستر مناسب و آماده‌سازی خاک و زمین محل موردنظر از اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین گام‌ها در این زمینه است. گودبرداری، برداشت خاک و مصالح متناسب با ترازها و اندازه‌گیری‌های استاندارد و مشخص‌شده از جانب کارفرما و درنهایت حمل آنها و خاکریزی نهایی را عملیات خاک‌برداری می‌نامند. انجام این عمل نیازمند علم، تجربه و تخصص در این موضوع است، که درنتیجه شخص کارفرما باید از خدمات شخص یا اشخاص حرفه‌ای در این زمینه بهره ببرد.

چه مواردی باید در قرارداد پیمانکاری خاک‌برداری درج گردد ؟

 

ابتدایی‌ترین نکته‌ای که قید آن در هر قراردادی واجب است، تعیین طرفین آن قرارداد همراه با قید مشخصات و اطلاعات دقیق و کاملی از هر دو طرف است که این اطلاعات شامل آدرس و نشانی هر یک از طرفین، شماره‌ تلفن، شماره شناسنامه شخص و امثالهم است. پس‌ازآن موضوع قرارداد باید به‌روشنی تبیین گردد تا در همین راستا وظایف و تعهدات هر یک از طرفین مشخص گردد. بازه‌ی زمانی که شخص پیمانکار موظف به انجام موضوع قرارداد در طول مدت آن است نیز باید موردتوافق هر دو طرف قرارداد، قرار گیرد. از دیگر مواردی که درج آن در قرارداد ضروری به نظر می‌رسد تعیین مواردی است که در راستای آن برای هر یک از طرفین قرارداد حق فسخ و برهم زدن آن قرارداد را ایجاد می‌کند، که یکی از این موارد می‌تواند بروز حوادثی غیرقابل‌پیش‌بینی یا به‌عبارت‌دیگر فورس ماژور باشد. درنهایت نیز باید مرجع و شیوه حل‌وفصل اختلافات برای هر یک از طرفین قرارداد تبیین گردد. آخرین نکته نیز تعداد نسخه‌های قرارداد و اعتبار هریک از آن‌ها است.

فورس ماژور در قرارداد پیمانکاری خاک‌برداری

 

گاهی ممکن است شرایط و حوادثی از قبیل سیل، زلزله و مواردی ازاین‌دست پیش بیاید که انجام عملیات خاک‌برداری را متوقف سازد. در چنین شرایطی گاهی ممکن است این توقف به‌صورت موقت بوده و بعد از مدتی رفع گردد که در چنین شرایطی طرفین با توافق یکدیگر پس از رفع حالت فورس ماژور اقدام به ادامه فعالیت خود و انجام موضوع قرارداد می‌کنند. از طرفی دیگر گاهی ممکن است بروز فورس ماژور یا همان قوه قهریه به نحوی باشد که به‌طورکلی منجر به تعطیلی کار برای مدت بسیار طولانی و یا حتی دائمی بشود درنتیجه طرفین در چنین وضعیتی می‌توانند به قرارداد فی‌مابین خود خاتمه داده و آن را فسخ نمایند. باید توجه داشت که تمامی این شرایط و حالت‌ها می‌باید در قرارداد درج گردد تا اختلافات آتی به حداقل خود برسند.

قرارداد پیمانکاری خاک‌برداری لامینگو

 

در قرارداد پیمانکاری خاک‌برداری تهیه‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو، سعی بر آن بوده تا ضمن رفع تمامی نیازهای قراردادی و قانونی هر یک از طرفین قرارداد، مشخصات فنی مرتبط با عملیات گودبرداری و خاک‌برداری ساختمان نیز در نظر گرفته بشود. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه همکاری موفقی برای شما رقم بخورد.

در صورت نیاز می‌توانید با مشاوران حقوقی و وکلای ما در لامینگو در ارتباط باشید.  همچنین برای مطالعه مطالب حقوقی بیشتر به مجله حقوقی لامینگو در بلاگ ما مراجعه فرمایید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.