تومان 70,000

قرارداد پیمانکاری لوله کشی ساختمان

قرارداد پیمانکاری لوله کشی ساختمان

اعتماد شما ارزشمند است

قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب، از مهم‌ترین انواع قراردادهای تأسیساتی ساختمان!

 

تأسیسات یک ساختمان را شاید بتوان کلیدی‌ترین جزء آن ساختمان دانست. یک ساختمان با هر کاربری اعم از تجاری، مسکونی و امثالهم به عناصری همچون آب، برق، گاز و غیره برای فراهم شدن شرایط سکونت و استفاده و همچنین رفاه حال ساکنین آن نیاز دارد. یکی از مهم‌ترین تأسیسات برای هر ساختمان بحث آب و فاضلاب آن است. برای این امر فرد یا افرادی متخصصی می‌باید اقدام به انجام عملیات لوله‌کشی آب و فاضلاب نمایند. درنتیجه افراد متقاضی این نوع از خدمت نیازمند تنظیم قراردادی تحت عنوان قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب هستند.

شما نیز اگر خواهان این نوع از قرارداد هستید می‌توانید پس از مطالعه این مطلب، اقدام به درخواست تنظیم قراردادی متناسب با شرایط و نیازهای قراردادی خود، نمایید.

انواع لوله‌کشی آب و فاضلاب

 

لوله‌کشی آب و فاضلاب دارای انواع و دسته‌بندی‌های مختلفی است که طرفین قرارداد می‌باید در زمان تنظیم قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب آن ‌را به نحو دقیق و روشنی تبیین نمایند.

نوع لوله‌هایی که فرد لوله‌کش برای اجرای این عملیات استفاده می‌کند با توجه به شرایط ساختمان، بودجه شخص کارفرما و قصد و نیازهای وی متفاوت خواهد بود. انواع لوله‌های که در فرآیند لوله‌کشی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد شامل:

انواع لوله‌های پلاستیکی مانند لوله‌های PVC

لوله‌های فلزی اعم از لوله‌های دارای درز و فاقد درز

لوله‌های پلی‌اتیلن

لوله‌های چدنی

لوله‌های مسی

لوله‌های پوش‌فیت

همانطور که بیان شد لوله‌های آب و فاضلاب دارای انواع مختلفی هستند و در هر قراردادی بر اساس نیازها و شرایط خاص کارفرما و با توافق شخص پیمانکار تعیین خواهد شد. البته امروزه استفاده از لوله‌های پلاستیکی PVC  پرطرفدارتر از دیگر انواع لوله‌ها است.

وظایف پیمانکار در قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب چیست؟

 

در هر قرارداد پیمانکاری به‌طورکلی، شخص پیمانکار دارای و دسته کلی از وظایف و تعهدات است. بخشی از وظایف وی شامل تعهدات و تکالیف عمومی و مشابه با سایر قراردادهای پیمانکاری می‌شود، که برای مثال شامل وظیفه بیمه نمودن افراد تحت پوشش خود، فراهم نمودن وسایل ایمنی برای آن‌ها، عمل کردن مطابق نقشه‌ها و دستورالعمل‌های کافرما و غیره است.

از طرفی برخی از وظایف و تعهدات وجود دارد که مختص فعالیت موضوع قرارداد بوده و شخص پیمانکار موظف به انجام آنها است.

برای مثال در قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب، شخص پیمانکار موظف است برای عملیات لوله‌کشی اقدام به تنظیم نقشه کرده و آن‌را به تایید شخص کارفرما و یا مهندس ناظر برساند. همچنین شخص پیمانکار موظف است تا از لوله‌ها و ابزاری که شخص کارفرما تعیین می‌نماید در راستای انجام موضوع قرارداد استفاده نماید. از دیگر وظایف شخص پیمانکار رعایت حداقل فاصله بین لوله‌های آب و فاضلاب است تا از وقوع خطرات و خسارات احتمالی در آینده پیشگیری شود. در نهایت نیز پیمانکار موظف به بررسی و یا به اصطلاح چک کردن نهایی سیستم لوله‌کشی اب و فاضلاب است.

مرجع حل اختلاف در قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب

 

یکی از نکات اساسی که درج آن در هر قراردادی ضروری به نظر می‌رسد، بحث تعیین مرجع حل اختلاف است. هر قراردادی حتی اگر به بهترین نحو و توسط حرفه‌ای‌ترین قرارداد نویسان نیز تنظیم گردد، احتمال وقوع اختلافاتی در تفسیر و اجرای مفاد آن در آینده در میان طرفین وجود دارد. معمولاً در هنگام بروز اختلاف توصیه می‌شود که افراد ابتدائا اقدام به حل‌وفصل اختلافات خود از طریق مذاکره و سازش نمایند. اما گاهی پیش می‌آید که رفع این اختلاف از این طریق حاصلی نداشته و طرفین نیازمند فرد یا قدرت دیگری در راستای حل آن هستند. در چنین مرحله‌ای دو راه پیش روی افراد است، از طرفی ممکن است طرفین در قرارداد خود فردی را تحت عنوان داور انتخاب نموده باشند، که درنتیجه شخص داور اقدام به بررسی موضوع مورد اختلاف کرده و درنهایت رأیی در این رابطه صادر می‌کند، که برای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود.

اما گاهی نیز طرفین ممکن است داوری تعیین نکرده باشند و درنتیجه پس از عدم حصول سازش موضوع مورد اختلاف را نزد مراجع صالح قضایی در جهت رفع و حل آن خواهند برد.

قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی ساختمان لامینگو

 

در قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلابی که توسط تیم حقوقی لامینگو برای شما تنظیم می‌گردد، ضمن در نظر گرفتن نیازهای قراردادی و شرایط خاص شما، مسائل حقوقی و قانونی نیز موردتوجه ویژه بوده، تا ضمن رقم خوردن تجربه‌ای موفق در این زمینه، احتمال وقوع اختلافات و مشکلاتی ازاین‌دست نیز به حداقل میزان خود برسد.

شما می‌توانید در صورت وجود هرگونه پرسش و یا ابهام حقوقی با مشاوران حقوقی و وکلای ما در لامینگو در ارتباط باشید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.