تمام آنچه باید در مورد مالکیت فکری در فضای مجازی بدانید!

1 ماه پیش
مشاوره مالکیت فکری

مالکیت فکری به آن دسته از دارایی‌های هر فردی گفته می‌شود که از فکر و ذهن او برآمده است. این نوع دارایی‌ها بسیار ارزشمند هستند و امروزه نیز ارزش و حمایت از آن‌ها دو چندان شده است. مالکیت فکری دارای حقوقی است که به صورت مادی و معنوی به اثر فکری و پدیدآورندۀ آن برای زمانی محدود یا نامحدود و با توجه به شرایط اثر و پدیدآورنده آن داده می‌شود.

از آنجایی که امروزه فضای مجازی توسعه یافته است و استفاده از آن بسیار رایج شده است، افراد زیادی در اینترنت و فضای مجازی فعالیت می‌کنند که فعالیت آن‌ها شامل به اشتراک گذاشتن داده‌هایی مثل صدا، متن، تصویر، نرم‌افزار و به طور کلی رسانه است. داده‌هایی که توسط افراد تولید شده و در این فضا به اشتراک گذاشته می‌شود، جزء دارایی‌های فکری این افراد محسوب می‌شود و باید حقوق مالکیت فکری برای آن‌ها در نظر گرفته شود. اما چالش‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد، یکی از این چالش‌ها این است که به اشتراک‌گذاری و تبادل اطلاعات در این فضا بسیار راحت و آسان صورت می‌گیرد و این موضوع ممکن است باعث نقض حقوق مالکیت فکری در فضای مجازی شود.

شما می‌توانید هر نوع سؤال و پرسشی در مورد این موضوع دارید، با مراجعه به وب‌سایت لامینگو آن را با ما در میان گذاشته و از کارشناسان و مشاوران مجرب ما مشاوره مالکیت فکری دریافت کنید.

دریافت مشاوره مالکیت فکری

 

مشاوره مالکیت فکری

 

مالکیت فکری در فضای مجازی به چه صورت است؟

مالکیت فکری به طور کلی به دو دستۀ مالکیت‌های صنعتی و مالکیت‌های ادبی و هنری تقسیم می‌شوند. حال می‌خواهیم این موضوع را موردبررسی قرار دهیم که مالکیت فکری در فضای مجازی جزء کدام دسته است.

مالکیت صنعتی مربوط به ثبت اختراعات، برندها و ایده‌ها و طراحی‌های صنعتی است که بیشتر در رابطه با مسائل تجاری و بخش صنعت است، اما مالکیت ادبی و هنری، همان‌طور که از نام آن پیدا است، به هر اثر هنری و فکری مانند کتاب، شعر، عکس، مقاله، نقاشی و … مربوط می‌شود که چه به صورت دستی و چه به صورت دیجیتالی تولید شده باشد. همین‌طور دستۀ دیگر این نوع آثار مربوط به فضای مجازی است، مانند طراحی وب‌سایت که لازم است حقوق مالکیت فکری در مورد آن رعایت شود. با توجه به این اطلاعات روشن است که در فضای مجازی کدام دسته از آثار نشر پیدا می‌کنند و تبادل می‌شوند.

بنابراین می‌توان گفت که مالکیت فکری در فضای مجازی بیشتر جزء مالکیت‌های ادبی و هنری است، اما رفتار با این نوع مالکیت فکری در کشورهای مختلف متفاوت است. در بیشتر کشورها این مالکیت فکری، تحت حمایت نظام حق تألیف یا نظام حقوقی آثار ادبی و هنری قرار گرفته ولی کشورهایی نیز هستند که این موضوع را در نظام مالکیت صنعتی یا حق اختراع خود جای داده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از کارشناسانان لامینگو درخواست مشاوره مالکیت فکری کنید.

 

این مطلب را بخوانید: صفر تا صد مالکیت فکری و تمام نکات آن

 

مالکیت فکری در فضای مجازی در کشور ایران به کدام صورت است؟

کشور ایران با این نوع مالکیت فکری به شیوۀ سومی رفتار می‌کند و آن را جزء هر دو دسته قرار داده است. به این صورت که اگر اثر تولید شده دارای شرایطی که در سال 1386 برای قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری به تصویب رسیده باشد، قوانین مالکیت‌های صنعتی بر آن حاکم می‌شود و اگر این شرایط را نداشته باشد، قوانین نظام حقوق آثار ادبی و هنری برای آن اجرا می‌شود.

 

مشاوره مالکیت فکری

 

چالش‌های مالکیت فکری در فضای مجازی

با وجود اینکه قانون مالکیت ادبی و هنری در کشور ما به تصویب رسیده است و کسی حق ندارد اثر فرد دیگری را کپی کند، اما باز هم نقض‌هایی در این زمینه در فضای مجازی وجود دارد که باعث شده چالش‌هایی نیز به وجود بیاید.

یکی از چالش‌های به وجود آمده این است که کشور ایران هنوز به برخی از معاهده‌های جهانی در این مورد نپیوسته است و این موضوع باعث شده است که با مشکلاتی در مورد استفاده از نرم‌افزارها و سایر محصولات مرتبط با آن مواجه شویم. علاوه بر این قانونی که به تصویب رسیده است، به صورت جدی اجرا نمی‌شود و از این رو افراد این حقوق را به خصوص در فضای مجازی نادیده می‌گیرند. علاوه بر این بیشتر افراد یا از این حقوق مالکیت اطلاع ندارند یا آن را قبول ندارند. از این رو آن را نقض می‌کنند که این به خودی خود باعث ایجاد مشکل می‌شود.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

جمع‌بندی

همان‌طور که ملاحظه کردید با وجود تصویب قانون حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان و همچنین قانون پدیدآورندگان آثار رایانه‌ای، باز هم قوانین مزبور به سختی رعایت و اجرا می‌شوند. بنابراین اگر شما جزء آن کسانی هستید که در فضای مجازی فعالیت دارید و روزانه در آن محتوا به اشتراک می‌گذارید و نگران از دست دادن مالکیت محتواهای خود هستید، می‌توانید از مشاوران مجموعۀ لامینگو برای راهنمایی بیشتر، مشاوره مالکیت فکری بگیرید. در واقع با مراجعه به وب‌سایت لامینگو، مشاورۀ مالکیت فکری دریافت کنید تا خیالتان از بابت دارایی‌های فکری‌تان راحت باشد. همچنین در بلاگ حقوقی لامینگو مطالب مفید دیگری در این مورد برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را مطالعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره لطفیان

دیدگاه شما

بدون دیدگاه