امضای الکترونیکی در کشور ما بیشتر در چه مراکزی کاربرد دارد؟

امضای الکترونیکی یکی از فناوری‌های مربوط به قرن جدید زندگی بشر است که با ویژگی‌های خوبی که با خود به‌همراه آورده، تبدیل به یکی از انتخاب‌های اصلی در صنایع و کسب و کارهای مختلف شده است. در قرن جدید با توجه به گسترش دیجیتالی شدن امور و رفتن به‌سمت فناوری‌های الکترونیکی، هر روز شاهد ابداع روش‌های جدید در علوم مختلف هستیم. همه بخش‌های زندگی انسان به‌سمت دیجیتالی شدن در حرکت است. یکی از این بخش‌ها نیز مربوط به اسناد و مدارک و قراردادهایی است که تاکنون به‌صورت کاغذی تهیه می‌شد. البته تا قبل از این هم این اسناد به‌صورت الکترونیکی در اختیار بشر بود و در اکثر مواقع برای استفاده از روی کامپیوتر پرینت گرفته می‌شد؛ اما به‌دلیل اینکه امکان درج مهر و امضای قابل پیگیری روی آن وجود نداشت، عملاً استفاده‌ای هم از آنها نمی‌شد.

با روی کار آمدن امضای الکترونیکی، این امکان به وجود آمده تا بدون نیاز به پرینت گرفتن و به همان صورت الکترونیکی از اسناد و مدارک و قراردادها استفاده نمود. کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته از سال‌ها قبل وارد این چرخه شده و در حال حاضر بخش اعظمی از نظام اداری خود را به چنین ابزاری مجهز نموده‌اند. در کشور ما نیز این موضوع از چندین سال قبل با سرعت کم شروع شده و اکنون در حال گسترش است. در این مقاله سعی داریم تا کاربرد امضا الکترونیک را در مراکز مختلف کشور خودمان مورد بررسی قرار دهیم. همچنین به معرفی خدمات سامانه امضا الکترونیکی آنلاین لامینگو نیز خواهیم پرداخت تا در صورت نیاز بتوانید از آن برای پیشبرد اهداف خود در این باره اقدام نمایید. در ادامه می‌توانید اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید که برای شروع استفاده از این فناوری شما را یاری خواهد نمود.

 

سامانه آنلاین خدمات امضای الکترونیکی لامینگو همراه شما

خدمات امضا الکترونیکی، خدماتی است که با استفاده از آن می‌توانید این فناوری جذاب و دوست‌داشتنی را به کسب و کار خود اضافه کنید. استفاده از امضا الکترونیک نیاز به در اختیار داشتن ابزارهایی دارد. متخصصین ما در لامینگو با ارائه این سامانه تمام نیازمندی‌های شما را برآورده کرده و می‌توانید با استفاده از این سامانه در مدت کوتاه چند دقیقه‌ای اقدام به امضای قراردادها و اسناد و مدارک خود نموده و آنها را برای طرف دیگر ارسال و نسخه مربوط به خود را دریافت کنید. این خدمات باعث تسهیل در استفاده از این امضا خواهد بود. از مهم‌ترین ویژگی‌های آن نیز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هزینه دریافت این خدمات کاملاً مقرون‌به‌صرفه است.
 • دستورالعمل کاری استفاده از خدمات امضای الکترونیک لامینگو بسیار ساده بوده و هر کسی به‌راحتی می‌تواند از آن استفاده کند.
 • این خدمات با سرعت بسیار بالایی ارائه می‌شود.
 • همچنین امنیت و اطمینان نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مربوط به خدمات امضا الکترونیک لامینگو است که در اختیار کاربران قرار دارد.

در هر کسب و کاری که هستید، می‌توانید خیلی راحت و سریع از این خدمات استفاده کرده و در مدت کوتاهی تمام اسناد و مدارک و قراردادهای سازمان و شرکت خود را الکترونیکی کنید.

ورود به سامانه امضای الکترونیکی

 

الکترونیکی شدن در دنیای امروز اجتناب‌ناپذیر است!

دنیا به‌سمت دیجیتالی شدن در حال حرکت است. زندگی انسان‌ها روزبه‌روز با فناوری‌های پیشرفته آمیخته شده و هر روز شاهد استفاده از این فناوری‌ها در زندگی انسان هستیم.‌ بخش‌های مختلفی از زندگی انسان نیز با این فناوری‌ها عجین شده است. اما یکی از بخش‌های بسیار مهم که از سال‌ها پیش هدف این موضوع بوده، اقتصاد و دیجیتالی شدن دادوستدها و اسناد و مدارک تجاری و حقوقی است. دقت کنید که در دنیای دیجیتالی دیگر مهم نیست که شما در چه کشوری ساکن هستید و کسب و کار خود را در کدام گوشه از دنیا راه‌اندازی نموده‌اید. با توجه به این‌که کم‌کم همه انسان‌ها وارد شبکه دیجیتالی اقتصاد جهان خواهند شد، کسب و کارها نیز برای موفقیت ناچار هستند که در این وادی وارد شوند.

تصور کنید که مشتریان شما در محله‌ای کوچک به‌راحتی بتوانند از بزرگترین فروشگاه‌های دنیا خرید کنند. اگر شرایط به این صورت پیش برود، عملاً شانسی برای فروشندگان و شرکت‌هایی که وارد دنیای دیجیتال نشده باشند، وجود نخواهد داشت و این موضوع مربوط به صنعت خاصی نبوده و همه صنایع را نیز در برمی‌گیرد. به همین دلیل است که دیجیتالی شدن و استفاده از فناوری‌های مورد نیاز برای آن مانند امضای الکترونیکی، عملاً اجتناب‌ناپذیر بوده و در آینده‌ای نزدیک چاره‌ای جز ورود به این محیط برای همه کسب و کارها نخواهد بود. از این رو بهتر است از هم اکنون زیرساخت‌های لازم را برای آن به وجود آورده و کم‌کم شروع به استفاده از مزیت‌های آن نماییم.

 

امضای الکترونیکی

 

دولت الکترونیک تنها دولت ممکن در قرن بیست‌ویکم

احتمالاً با عبارت دولت الکترونیک نیز آشنا شده باشید. در سال‌های اخیر در انتخابات ریاست جمهوری نیز الکترونیکی کردن دولت که یکی از پیش‌نیازهای آن استفاده از امضای الکترونیکی است، تبدیل به یکی از شعارهای تبلیغاتی کاندیداها شده است. البته این‌که این موضوع چقدر به‌خوبی اجرا شده و یا در حد شعار باقی مانده موضوع بحث ما نیست؛ اما همین شعار دادن‌ها نشان می‌دهد که الکترونیکی شدن دولت و اقتصاد و تمام بخش‌های موجود در کشور اهمیت بسیار زیادی دارد. هرچند بسیاری از مردم در سطح پایین‌تر هنوز اهمیت این موضوع را درک نمی‌کنند، بررسی شرایط اقتصادی جهان به‌خوبی می‌تواند اهمیت این موضوع را به همه نشان دهد.

یکی از وظایف مهمی که دولت‌ها به عهده دارند، ارتباط خارجی و تهیه درآمدهای لازم برای گذران زندگی است که با استفاده از ارتباطات بین‌المللی صورت می‌پذیرد. ارتباطات بین‌المللی تنها زمانی رخ می‌دهد که ما نیز مانند سایر کشورها زیرساخت‌های لازم برای دیجیتالی سازی را آماده کرده باشیم؛ در غیر این صورت، این امکان برای ما وجود نخواهد داشت. از این جهت است که دولت الکترونیک اهمیت پیدا کرده است. گسترش استفاده از امضای الکترونیکی نیز به همین دلیل اهمیت دارد. امضا الکترونیک می‌تواند کلید ورود صنایع مختلف و کسب و کارها در هر کشوری به فضای دیجیتال و الکترونیک باشد.

 

این مطلب را بخوانید: تأثیر امضای الکترونیکی در کسب و کار و ارتقاء سطح کیفیت آن

 

اقتصاد جهانی به‌سمت الکترونیکی شدن می‌رود

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در جهان با سرعت بالا شاهد دیجیتالی شدن و الکترونیکی شدن آن هستیم، اقتصاد است. اقتصاد تشکیل‌شده از فاکتورهای بسیار مهمی است؛ از تولید ناخالص داخلی گرفته تا نرخ‌های بانکی و تورم و واردات و صادرات می‌توانند اصلی‌ترین فاکتورهای اقتصاد معرفی شوند. همه این فاکتورها در تعامل با یکدیگر می‌توانند یک اقتصاد عالی را تشکیل دهند. لازمه ارتقاء همه این فاکتورها، تنظیم قراردادهای مختلف است؛ قراردادهای کاری که تاکنون بر روی کاغذ تنظیم می‌شدند و از امضای کاغذی برای آنها استفاده می‌شد. اما در حال حاضر بیشتر جهانیان تمایل به استفاده از امضای الکترونیکی و دیجیتالی کردن این قراردادها دارند.

با توجه به اینکه اقتصاد بدون ارتباط با سایر بازارهای جهانی عملاً فلج خواهد بود و هیچ موفقیتی را نمی‌توان برای آن متصور شد، لازم است تا کاربران هر کشوری برای دیجیتالی کردن اقتصاد کشور خود اقدام نموده و آن را با بازار جهانی هم‌راستا نمایند.

 

اهمیت الکترونیکی شدن دولت و مزیت‌های امضای الکترونیکی برای آن

لازم است تا اهمیت الکترونیکی شدن دولت را برای کاربران داخلی نیز بررسی کنیم. استفاده از امضای الکترونیکی، راهکاری است که می‌تواند باعث ورود همه کسب و کارها و البته سازمان‌های دولتی به دنیای دیجیتال شود. اما این موضوع چه اهمیتی برای کاربران داخلی خواهد داشت و چه مزیتی می‌تواند برای شهروندان یک کشور به‌دنبال داشته باشد؟ دیجیتالی شدن و استفاده از اسناد الکترونیکی باعث می‌شود تا:

 • سرعت اجرای خدمات افزایش یابد.
 • هزینه‌های انجام خدمات بهینه شود.
 • محیط زیست با آسیب کمتری روبرو شود.
 • امکان کسب درآمدهای بیشتر و در نتیجه رونق اقتصادی وجود داشته باشد.
 • فضا برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف مهیا شود.
 • امکان ارتباط مستقیم کسب و کارهای داخلی با بازار بین‌المللی وجود داشته باشد.
 • کیفیت خدمات بهتر شود.

در نتیجه می‌توان همه‌گیر شدن امضای الکترونیکی را به‌نفع شهروندان داخلی هر کشور نیز دانست. با این خدمات، همه‌چیز می‌تواند با پیشرفت قابل توجهی همراه شود.

 

امضای الکترونیکی

 

کدام‌یک از بخش‌های دولت نیاز به الکترونیکی شدن دارند؟

اما کدام‌یک از بخش‌های دولت نیاز به الکترونیکی شدن دارند؟ در بندهای قبلی اشاره کردیم که دیجیتالی شدن و استفاده از امضای الکترونیک برای همه بخش‌های یک کشور لازم است. اقتصاد به‌عنوان بخش اصلی و سایر بخش‌ها نیز به‌دنبال آن، باید این مسیر را بپیمایند تا در نهایت کل فضای یک کشور در محیط دیجیتالی پیاده‌سازی شود. در این صورت است که می‌توان مزیت‌های واقعی دیجیتال سازی را احساس کرد و شاهد رونق بزرگ اقتصادی در کشور بود. در‌ این ‌بخش سعی کرده‌ایم تا بخش‌های مختلف دولت را به‌تفکیک برای استفاده از امضا الکترونیکی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. هر یک از‌ این بخش‌ها در صنایع خاصی تأثیر داشته و می‌توانند باعث بهبود راندمان و کیفیت آن صنایع شود.

 

خدمات دولت به شهروند (G2C)

چند بار برای باز کردن یک حساب بانکی ساده مجبور به مراجعه به بانک شده‌اید؟ شعار الکترونیکی کردن رأی‌گیری در انتخابات بیش از یک دهه است که در ایران در حال ارائه است. برای یک خرید ساده و یا انجام یک کار اداری ساده، برخی از کاربران مجبور هستند که از شهرهای خیلی دور به پایتخت مراجعه کرده و این مسیر طولانی را طی کنند. همچنین این موضوع را می‌توان به بخش‌های مختلفی تعمیم داد. اما آیا وضع باید به همین صورت باشد؟ یکی از بخش‌هایی که لازم است تا استفاده از امضای الکترونیکی در آن هر چه سریع‌تر آغاز شود، همین بخش خدمات دولت به شهروندان است.

با دیجیتالی شدن خدمات در این بخش هم شاهد رفاه بیشتر شهروندان خواهیم بود و هم سرعت بالایی را نیز در آنها شاهد خواهیم بود. این اقدامات می‌تواند منجر به افزایش کارایی کارمندان دولتی و همچنین کاهش هزینه‌های آنها نیز شود که می‌تواند از نظر هزینه شرایط بهتری را برای دولت به‌دنبال داشته باشد.

 

شاید این مطلب برای شما جالب باشد: نکات حقوقی امضای الکترونیکی و قوانین مرتبط با آن

 

خدمات دولت به بنگاه‌های اقتصادی (G2B)

همچنین ارتباط دولت با بنگاه‌های اقتصادی نیز باید در مسیر دیجیتالی شدن قرار گیرد. این موضوع نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و انجام آن باعث می‌شود تا شاهد رونق اقتصادی در این بنگاه‌ها باشیم. این مهم باعث می‌شود تا فعالیت این بنگاه‌ها نیز بهتر از قبل شده و شاهد رونق در تولیدات داخلی نیز باشیم. مزیتی که دسترسی به آن خیلی دور از انتظار نبوده و می‌توان با یک برنامه‌ریزی درست در مدت کوتاهی زیرساخت‌های لازم را برای آن ایجاد کرد.

 

خدمات دولت به کارکنان دولتی (G2E)

همچنین خدمات دولت به کارکنان دولتی بخش دیگری است که می‌توان در آن منتظر استفاده از امضای الکترونیکی باشیم. دقت کنید که در هر کشوری مانند ایران میلیون‌ها نفر در بخش‌های مختلفی دولتی مشغول به فعالیت هستند که هر ساله هم تعداد قراردادهای بسیار زیاد و اسناد مختلفی میان آنها ردوبدل می‌شود. به همین دلیل، لازم است تا خدمت‌رسانی دولت به این بخش‌ها نیز به‌سمت دیجیتالی شدن حرکت کند تا هم شاهد بهینه‌سازی در هزینه‌ها باشیم و هم مراحل دیجیتال سازی خیلی سریع‌تر و بی‌دردسرتر انجام پذیرد.

 

الکترونیکی شدن سرویس‌های امنیتی

سرویس‌های امنیتی نیز از جمله بخش‌هایی است که لزوم دیجیتالی شدن و استفاده از امضا الکترونیک در آنها احساس می‌شود؛ برای اینکه بتوانید در این بخش‌ها هم عملکرد خوب و مطمئنی داشته باشید و هم بتوانید امنیت لازم را برای خود ایجاد کنید، لازم است تا زیرساخت‌های لازم را برای دیجیتالی سازی آنها نیز فراهم آورید. از دست دادن وقت و هدر دادن آن در بخش‌هایی مانند سرویس‌های امنیتی حتی می‌تواند ضررهای بسیار جبران‌ناپذیری را نیز به‌دنبال داشته باشد. به همین دلیل، لازم است تا حتماً تمرکز تمام افراد عضو در این بخش‌ها روی کار اصلی بوده و کمتر شاهد اتلاف وقت از سوی آنها برای کاغذبازی‌ها و مواردی از این دست باشیم. همچنین خود الکترونیکی شدن نیز باعث می‌شود تا امنیت در این بخش بالاتر رفته و کمتر امکان نفوذ به داخل آن برای دشمنان فراهم باشد.

 

الکترونیکی شدن تشخیص هویت

تشخیص هویت از جمله بخش‌هایی است که از چند سال قبل روند دیجیتالی سازی را آغاز کرده و شاهد استفاده از امضای الکترونیکی در آن هستیم. بخشی که به نظر لزوم استفاده از این فناوری در آن زیادی بوده و به همین دلیل هم مسئولین قبل از هر چیزی سراغ آن رفته‌اند. دقت کنید که بخش‌ها و صنایع بسیار مختلفی در کشور نیازمند استفاده از خدمات تشخیص هویت هستند. از این رو دیجیتالی شدن آن می‌تواند یک مزیت بزرگ برای تمام این بخش‌ها محسوب شود.

 

امضای الکترونیکی

 

روند استفاده از امضای الکترونیکی در سازمان‌ها در کشور ما

با بررسی مهم‌ترین بخش‌های دولت که نیاز به الکترونیکی شدن داشته و لزوم استفاده از امضای الکترونیکی در آنها بالا است، در این بخش سعی داریم تا به بررسی سازمان‌های مهمی که استفاده از این خدمات در آنها ضروری است، بپردازیم. دقت کنید که استفاده از امضا الکترونیکی تنها محدود به همین سازمان‌ها و بخش‌ها نیست و هر مرکزی و هر کسب و کاری برای دور نماندن از بازار تجارت جهانی نیاز دارد تا از این فناوری استفاده نماید. اما با بررسی هر یک از این سازمان‌ها می‌توانید اهمیت استفاده از این فناوری را در کسب و کار خود نیز درک نموده و برای تهیه زیرساخت‌های لازم برای آن اقدام کنید.

 

بانک‌ها در صدر لیست

بانک‌ها به‌عنوان صدرنشین مراکز استفاده از خدمات امضای الکترونیکی در حال حاضر پیشرفت خوبی در این عرصه داشته‌اند. البته این پیشرفت در مقایسه با بانک‌های جهانی عملاً چیز قابلی نیست؛ اما با این حال در کشور ما که هنوز این خدمات خیلی همه‌گیر نشده و کمتر مرکز و سازمانی را می‌توان یافت که به‌صورت گسترده از آن استفاده کند، همین میزان پیشرفت می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. در حال حاضر برخی از بانک‌های خصوصی تا اندازه‌ای امکان استفاده ‌از مزیت‌های امضای الکترونیک را دارا هستند؛ اما این موضوع هنوز هم جا برای پیشرفت و توسعه در این مراکز را دارا است.

 

امضای الکترونیکی برای مراکز بهداشت و درمانی و بیمارستان‌ها

مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌ها نیز از جمله مراکزی هستند که لزوم استفاده از امضا الکترونیکی در آنها بسیار زیاد است. این مراکز هر روز با هزاران اسناد و مدارک مختلف روبرو بوده و ده‌ها امضا را باید از مشتریان و یا همکاران بیمارستانی اخذ نمایند. این موضوع باعث می‌شود تا اتلاف وقت بسیار زیادی را در آنها شاهد باشیم و همچنین هزینه‌های گزافی را بابت خرید کاغذ و جوهر نیز پرداخت کنند. از این گذشته، یک بیمار برای اینکه یک پروسه را بعد از بستری شدن بپیماید، لازم است تا چندین مرحله با یک کاغذ از این بخش به بخش دیگر مراجعه کرده که این موضوع نیز باعث می‌شود تا ناراحتی‌های زیادی برای مشتریان به وجود آید.

دیجیتالی سازی و استفاده از امضای الکترونیک، می‌تواند راه‌حلی عالی برای حل تمام این چالش‌ها شده و شرایط را برای ارائه خدمات بهتر برای این مراکز فراهم آورد.

 

این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: انواع امضای الکترونیکی و نکات مهمی که باید درباره آن بدانید!

 

سایر مراکزی که استفاده از امضا الکترونیکی برای آنها لازم است

بخش‌های دیگری هم وجود دارند که می‌توان آنها را نیز در لیست مراکز ضروری برای استفاده از امضا الکترونیک قرار داد. البته برای اینکه مزیت‌های این فناوری به‌صورت کامل در رگ‌های اقتصادی کشور بنشیند، لازم است تا کوچک‌ترین بخش‌ها و کسب و کارها نیز از این فناوری استفاده نمایند. از این رو نباید برای آن محدودیت قائل شد. اما با این حال با معرفی بخش‌ها و مراکز مهم باعث می‌شود تا اولویت‌بندی مناسبی از سوی دولت در نظر گرفته شده و بخش‌های مهم در اولویت سریع‌تری به این فناوری مجهز شوند. همچنین این موضوع باعث می‌شود تا کم‌کم باگ‌های سیستمی و زیرساخت‌های لازم برای آنها نیز استخراج شده و در قدم‌های بعدی با قدرت بیشتری برای این منظور اقدام شود.

از مهم‌ترین مراکز دیگری که می‌توان گفت در لیست انتظار برای دریافت خدمات امضای الکترونیک قرار دارد، موارد زیر هستند:

 • امضای الکترونیکی برای خدمات سایبری و فناوری اطلاعات
 • الکترونیکی شدن خدمات پلیس و نیروهای مسلح
 • امضای الکترونیکی لازمه سازمان‌ها و مراکز دولتی ارائه‌دهنده خدمات به شهروندان
 • امضای الکترونیکی لازمه قراردادهای املاک
 • امضای الکترونیکی لازمه خدمات مالی

 

امضای الکترونیکی

 

اهمیت امضای الکترونیکی در اقتصاد امروز ایران

اهمیت امضای الکترونیک در افزایش تولید داخلی، روابط بین‌الملل، افزایش صادرات و هزاران بخش دیگر، در بهینه کردن هزینه‌ها و افزایش راندمان کاری است. دیگر دنیا جایی نیست که در آن وقت‌ها و فرصت‌ها از دست بروند. در حال حاضر، زمان را می‌توان ارزشمندترین عنصر در دنیای تجارت و اقتصاد تعریف کرد. هر روز که کسب و کار شما از تجارت جهانی عقب می‌ماند، شاهد چالش‌های جدید در آن خواهیم بود. محاسبات و تحقیقات نشان داده که چند ساعت عقب ماندن اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی باعث بروز دردسرها و ضررهای بسیار زیادی برای آن شده است. حال تصور کنید که این موضوع با سرعت و شدت بیشتری هم همراه شود. پرواضح است که می‌توانید انتظار یک شرایط بحرانی را برای اقتصاد داشته باشیم.

برای داشتن یک اقتصاد پویا و فعال لازم است تا خود را در مسیر اقتصاد جهانی قرار داده و هر روز حتی چند قدم در این مسیر پیشرفت کنیم. برای این منظور، استفاده از فناوری‌هایی مانند امضای الکترونیک اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. هر بخشی و هر سازمانی باید با مدیریت جداگانه به این سمت حرکت کرده و کم‌کم آماده ورود کامل به دنیای دیجیتال شود. کاربران و شهروندان نیز با آموزش نحوه استفاده از این فناوری‌ها باید خود را آماده ورود به فضای دیجیتال سازند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید

سعی کردیم تا با بررسی کاربرد امضای الکترونیکی در بخش‌های مختلفی دولتی، شرایطی را تبیین کنیم که سایر کشورهای توسعه‌یافته آنها را طی کرده و به بهترین نتایج دست یافته‌اند. البته استفاده از هر تکنولوژی نوینی مانند امضا الکترونیکی باید در یک سیستم استاندارد باشد. به‌مرور نتایج حاصل از آن باید مورد بررسی قرار گرفته و همچنین مشکلات و بحران‌های آن نیز برطرف شود. تنها در این صورت است که می‌توان در همه بخش‌ها به بهترین پاسخ‌ها برای این منظور خواهیم رسید. کسب و کارهای کوچک نیز اگر به‌دنبال ارتقای سطح کیفیت خدمات خود با استفاده از قابلیت‌ها و مزیت‌های امضا الکترونیک هستند، لازم است تا با اعتماد به سامانه‌های آنلاین معتبر و مطمئن بهترین شرایط را برای خود تعریف نمایند.

کاربرانی که به‌دنبال رسیدن به اطلاعات کامل‌تر درباره روش‌های استفاده و کاربردهای امضای الکترونیک هستند، می‌توانند سایر مقالات ما را در بخش بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نمایند. این مقالات با هدف شناخت هرچه بهتر این فناوری تهیه شده و هرکدام نکات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهند. با استفاده از آنها می‌توانید قدم‌های خود را برای وارد شدن در دنیای الکترونیکی سریع‌تر و مطمئن‌تر بردارید. همچنین در انتهای این مقاله و در بخش نظرات نیز می‌توانید سؤالات و چالش‌های ذهنی خود را با متخصصین ما در لامینگو مطرح کرده و پاسخ‌های همکاران ما را در این باره جویا شوید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه