همه چیز درباره چاپ اشتراکی کتاب

2 هفته پیش
نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب

حتما تاکنون کتاب‎‌های تخصصی و علمی را خریداری و یا مطالعه کرده‌اید. اگر به نام نویسندگان این گونه کتاب‌ها دقت نموده باشید، حتما متوجه مواردی شده‌اید که بیش از یک نویسنده دارند. مشارکت چند نویسنده در تألیف یک کتاب، مخصوصا در کتاب‌هایی که هر فصل یک موضوع تخصصی را دنبال می‌کنند بیشتر به چشم می‌خورد. این موضوع دقیقا بیانگر تعریف چاپ اشتراکی کتاب است.

چاپ اشتراکی کتاب یکی از مفاهیمی است که در نوشتن کتاب‌های علمی و تخصصی بسیار به چشم می‌خورد. رعایت این مفهوم به منظور پرمحتواتر شدن و پربارتر شدن یک کتاب امری ضروری به نظر می‌رسد. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع چاپ اشتراکی کتاب و لزوم توجه به آن بپردازیم.جهت دریافت نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب تحت نظر مشاوران حقوقی از طریق لینک زیربا ما همراه باشید.

 

دانلود قرارداد مشارکت چاپ کتاب

 

روند چاپ اشتراکی کتاب چگونه است؟

یکی از مسائلی که در تألیف و نوشتن یک کتاب مخصوصا کتاب‌های علمی از اهمیت بالایی برخوردار است، به اشتراک گذاشتن تألیف کتاب بین چند نویسنده متخصص است. در واقع، در بسیاری از موارد، مخصوصا وقتی کتاب فصل‌های متعددی داشته باشد که هر کدام یک موضوع تخصصی را دنبال می‌کنند، بهتر است که هر فصل توسط یک نویسنده که در آن زمینه علم و آگاهی بیشتری دارد، نوشته و تألیف گردد. البته این امکان وجود دارد که نویسندگانی که برای هر فصل انتخاب شده و فعالیت تألیف آن را در دست می‌گیرند، خود گروهی از متخصصین باشند. عمده کتاب‌های درسی، نمونه بارز و بسیار مناسبی برای این گونه کتاب‌ها به حساب می‌آیند.

روند نگارش و چاپ اشتراکی کتاب به صورت کلی بدین نحو است که مراکز مربوط به چاپ و انتشار کتاب، یک فرد را به عنوان مدیر پروژه از بین متخصصان و مؤلفان صاحب‌نظر انتخاب می‌کنند. این فرد از بین موضوعات انتخابی، موضوعی را پیشنهاد می‌دهد. سپس یکی از فصل‌های کتاب با موضوع مورد بحث توسط نویسندگان متخصص و علاقمند به حوزه مربوطه به نگارش درآمده و جهت تأیید اولیه به کمیته انتشارات ارسال می‌گردد. در نهایت، در صورت تأیید نوشتار تولیدشده، فرایند چاپ اشتراکی کتاب مورد نظر توسط مرکز نشر مسئول، انجام خواهد گرفت.

 

 

نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب

 

چاپ اشتراکی کتاب چه هدفی را دنبال می‌کند؟

شاید برایتان سؤال شده باشد که چاپ اشتراکی کتاب چقدر می‌تواند مفید باشد و اصلا در چه زمینه‌هایی می‌توان از این روند استفاده نمود. بهتر است بدانید با اینکه چاپ اشتراکی کتاب یکی از بهترین روندها در انتشار کتاب‌های درسی، علمی و تخصصی به حساب می‌آید، اما این موضوع همه جا کاربرد ندارد. برای مثال کتاب‌هایی که متن آن‌ها برخاسته از عشق، تفکر و احساسات نویسنده هستند قطعا نمی‌توانند به صورت اشتراکی نوشته و چاپ شوند. علت این موضوع هم این است که قطعا هماهنگ کردن احساسات یک فرد با فرد دیگر و ایجاد هارمونی بین عقاید برخاسته از ذهن آن‌ها کاری بسیار دشوار و حتی گاه نشدنی است. بنابراین، نباید انتظار داشت که کتاب‌هایی مانند کتاب‌های شعر را بتوان با چاپ اشتراکی نشر نمود.

اما این مسأله درباره کتاب‌هایی با موضوعات علمی، تخصصی، درسی و دانشگاهی کاملا به جا و مفید خواهد بود. به طوری که معمولا توجه به نام نویسندگان کتاب‌های علمی نشان می‌دهد که تعداد نویسندگان در اکثر موارد بیش از یک نفر است. این موضوع از آن جا ناشی می‌گردد که در مسائل مرتبط با آموزش و پژوهش، تجزیه و تحلیلی که توسط چند متخصص انجام گیرد قطعا نتیجه علمی پربارتر و مطمئن‌تری در پی خواهد داشت.

چاپ اشتراکی کتاب یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند بر اعتبار یک کتاب علمی و تخصصی بیفزاید. در معنایی دیگر، اعتماد به کتابی که توسط چند نفر صاحب‌نظر در یک موضوع نوشته شده، بسیار راحت‌تر از کتابی است که تنها یک نویسنده آن را تألیف کرده باشد؛ در واقع، چنین کتابی قطعا بار و پشتوانه علمی بیشتری خواهد داشت.

 

قرارداد مشارکت در چاپ کتاب ؛ هر آنچه باید بدانید

 

آیا چاپ اشتراکی کتاب درباره کتاب‌های ترجمه‌شده نیز صدق می‌کند؟

ممکن است برایتان مهم باشد که آیا در بحث ترجمه کتاب‌های خارجی نیز می‌توان از فرایند چاپ اشتراکی کتاب استفاده نمود یا خیر. باید بگوییم چاپ اشتراکی برای کتاب‌هایی که از یک زبان به فارسی برگردانده می‌شوند، روال متفاوتی با کتاب‌هایی دارند که از ابتدا با زبان فارسی نوشته شده‌اند.

در واقع، چاپ اشتراکی برای کتاب‌های ترجمه‌شده به معنی داشتن چند نویسنده نخواهد بود؛ بلکه به این معنا است که این عنوان کتاب می‌تواند در سطح کشور و توسط چندین ناشر به چاپ برسد. ناگفته نماند که این گونه کتاب‌ها هر کدام دارای یک شماره استاندارد بین‌المللی اختصاصی (شابک) هستند که مانند اثر انگشت کتاب عمل می‌کند. یک مترجمی که قرار است با یک مرکز نشر مشخص درباره چاپ کتاب ترجمه‌شده خود قرارداد ببندد، به هیچ عنوان نباید حق چاپ اشتراکی را به ناشران دیگر واگذار نماید. چون در این صورت ایجاد هر گونه بی‌نظمی در بازار فروش محصول امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

 

نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب

 

چاپ اشتراکی کتاب‌های ترجمه‌شده چه مسائلی می‌تواند در پی داشته باشد؟

بر اساس آنچه تاکنون در دنیای نشر کتاب‌های ترجمه‌شده در کشور ما دیده شده و اتفاقا منجر به نارضایتی بسیاری از افراد گردیده، چاپ همزمان و یا با فاصله کوتاه یک اثر توسط چندین ناشر است. در اصل، زمانی که یکی از کتاب‌های مربوط به یک نویسنده شناخته‌شده در سطح دنیا، توسط یک شخص ترجمه می‌گردد، تنها یک ناشر می‌تواند برای چاپ آن اقدام نماید. البته اگر صاحب اثر اجازه دهد، ناشر یادشده می‌تواند با تعداد زیادی ناشر دیگر حق چاپ اشتراکی کتاب ترجمه‌شده را به اشتراک بگذارد. اما همه این‌ها منوط به دریافت اجازه و کسب رضایت پدیدآورنده اثر بوده و پس از اعلام رسمی ناشر اصلی و صدور مجوز از طرف مراجع ذیربط امکان‌پذیر خواهد بود.
عدم توجه به نکات مذکور باعث می‌شود تا خریداران به هنگام خرید یک کتابی که توسط ناشران مختلف به چاپ رسیده است، دچار سردرگمی گردند. این مسأله مخصوصا درباره اشخاصی که شناختی از ناشران نداشته و از میزان اعتبار و اهمیت آن‌ها اطلاعی ندارند، می‌تواند تجربه خرید نامطلوبی برای فرد کتابخوان به جای گذارد. بنابراین، عدم انجام چاپ اشتراکی کتاب ترجمه‌شده باعث می‌شود تا خریداران یک کتاب بدون مشکل بتوانند آن را خریداری کرده و هیچ گونه تردیدی در اثر رویارویی با کتاب‌های مشابه با ناشران متفاوت در آن‌ها ایجاد نگردد.

 

تألیف و چاپ اشتراکی کتاب طی چه مراحلی انجام می‌شود؟

برای چاپ یک کتاب به صورت اشتراکی ضروری است که مراحلی پشت سر گذاشته شود. پیش از هر چیزی لازم است که یک موضوع مناسب و ترجیحا پرمخاطب توسط مدیر پروژه انتخاب گردد. سپس بر اساس موضوع انتخاب‌شده، مؤلفین و نویسندگانی که در آن حوزه صاحب‌نظر و متخصص هستند انتخاب و دعوت می‌شوند. این نویسندگان در صورت پذیرش موضوع و مسئولیت تألیف، شروع به نگارش نوشتار و متن فصل‌های مختلف کتاب خواهند نمود. پس از اینکه متن اولیه تهیه شد، کمیته نشر موظف است تا مطالب را به طور کامل بررسی و تأیید نماید تا کتاب برای چاپ آماده گردد.

این مسأله که چند نویسنده با قلم‌های مختلف متن کتاب را می‌نویسند باید حتما توسط مدیر پروژه مورد توجه قرار گیرد. در اصل، یک مدیر پروژه باید متن نهایی را بازنگری کرده و هماهنگی لازم بین مطالب را ایجاد نماید. پس از ایجاد پیوستگی لازم بین مطالب باید متن ایجادشده توسط ویراستاران مرکز نشر موردنظر اصلاح و ویرایش گردد و در نهایت، در اختیار مؤلفین قرار گیرد تا پس از بازخوانی تأیید کنند. پس از آن که تمامی این مراحل انجام شد، حال وقت آن است که متن ایجادشده برای فرایند چاپ اشتراکی کتاب ارسال گردد.

 

نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب

 

چاپ اشتراکی کتاب چه مزیت‌هایی می‌تواند داشته باشد؟

بر اساس توضیحاتی که در قسمت‌های قبلی داده شد، چاپ اشتراکی کتاب مخصوصا در عناوین مرتبط با آموزش و پژوهش بسیار می‌تواند بر اعتبار اثر تاثیرگذار باشد. چرا که با توجه به تجربه می‌دانیم همکاری چند فرد صاحب‌نظر در یک موضوع علمی قطعا می‌تواند صحت و ارزش علمی مطالب را بالا ببرد.

بحث هزینه در موضوع چاپ کتاب یکی از جمله مسائلی است که از همان ابتدا باید مدنظر نویسنده قرار گیرد. با توجه به مراحلی که در قسمت قبل ارائه شد، کتاب باید طی چند مرحله آماده شود و افراد زیادی در آماده‌سازی آن نقش دارند. در نتیجه طبیعی است که چاپ یک کتاب، هزینه زیادی برای مؤلف در پی داشته باشد. در صورت همکاری و چاپ اشتراکی کتاب این هزینه‌ها در بین اعضای گروه مؤلفان تقسیم‌بندی شده و بنابراین، بار هزینه کمتری بر عهده هر شخص به تنهایی گذاشته می‌شود. با همه این توضیحات مزیت‌های دیگری نیز درباره چاپ اشتراکی کتاب وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • معتبر کردن رزومه تحصیلی و شغلی
  • تأثیر مثبت داشتن کتاب‌های تالیفی و یا ترجمه در مصاحبه دکتری
  • حق چاپ کتاب برای نویسنده کتاب تا همیشه ماندگار خواهد بود.
  • می‌توان کتاب را در فروشگاه‌های اینترنتی کتاب قرار داد.
  • پیدا کردن نام نویسنده و کتاب تالیف شده در جستجوهای صورت‌گرفته در موتور جستجوی گوگل

چگونه می‌توان برای چاپ اشتراکی کتاب اقدام نمود؟

اگر قصد دارید برای چاپ اشتراکی کتاب اقدام نمایید و اتفاقا نویسندگان و صاحب‌نظران متخصص در موضوع موردنظر خود را یافته‌اید و هماهنگی‌های لازم را به این منظور انجام داده‌اید، بهتر است به یک انتشارات معتبر و مشهور مراجعه کنید. یک مرکز نشر معتبر همواره از نویسندگان کتاب‌های اشتراکی حمایت نموده و در تمامی مراحل آن به افراد کمک خواهد کرد. بنابراین، حتی اگر در این مورد بی‌تجربه هم هستید اعتماد به یک انتشارات معتبر و مهم می‌تواند این نگرانی را از شما دور ساخته و نتیجه‌ای مطلوب برای شما و نویسنده همکارتان و یا نویسندگان مشترک با شما در پی داشته باشد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن نهایی

همانطور که در مطالب بالا گفته شد ،چاپ کتاب به صورت اشتراکی توسط دو یا چند نویسنده اصول و قواعد خاص خود را دارد که بهتر است قبل از شروع به کار این موارد را به دقت مطالعه کرد و با آگاهی اقدام به این امر کرد .استفاده از نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب شمارا در این مسیر همراهی می‌کند.

مجله حقوقی لامینگو با وکلا و مشاوران مجرب در ارائه ی خدمات حقوقی آماده کمک و مشاوره به شما در زمینه های مختلف حقوقی می‌باشد.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهتاب جهاندار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه