خرید رسانه‌ی توییتر توسط ایلان ماسک و تغییرات جدید در توییتر ایلان ماسک

3 هفته پیش
ایلان ماسک

مدتی پیش و همزمان با آغاز مدیریت آگراوال بر رسانه‌ی توییتر، ایلان ماسک 9.2 درصد از سهام توییتر را خریداری نمود و از این طریق، به بزرگترین سهامدار توییتر تبدیل شد. البته مشخص است که این میزان از سهام برای وی راضی‌کننده نبوده و ایلان ماسک به‌دنبال خریداری تمام توییتر بوده است و درنهایت، پس از ارائه پیشنهاد خود به سهامداران توییتر، ایلان ماسک توانست این رسانه تأثیرگذار را با مبلغی به ارزش 44 میلیارد دلار خریداری نماید، مبلغی که بیش از ارزش 10 باشگاه از بزرگترین باشگاه‌های فوتبال در مجموع است.

ایلان ماسک هم‌اکنون به تنها مالک توییتر تبدیل شده است و این موضوع، وی را در دسته سرمایه‌گذاران و کارآفرینانی قرار می‌دهد که علاوه بر سرمایه و تجارت، رسانه را نیز در اختیار خود داشته و از این طریق قادرند تأثیرات بسیار بر ابعاد مختلفی از جامعه بگذارند. مشخص است ایلان ماسک در طریقه مدیریت و سیاست کاری توییتر تغییرات زیادی را اعمال خواهد نمود و باید دید توییتر ایلان ماسک چگونه رسانه‌ای خواهد بود و چه تأثیراتی به‌ دنبال خواهد داشت. در این مقاله نیز با ما همراه باشید تا این معامله عجیب و بزرگ را که توسط ثروتمندترین فرد دنیا صورت گرفته است، بیشتر بررسی نماییم.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

ایلان ماسک کیست و مسیر شغلی وی به چه طریقی بوده است؟

ایلان ماسک در آفریقای جنوبی و از مادری کانادایی و پدری آفریقایی زاده شد و وی هم‌اکنون شهروندی سه کشور کانادا، آمریکا و آفریقای جنوبی را دارا می‌باشد. ایلان ماسک هم‌اکنون ثروتمندترین فرد دنیا و یکی از کارآفرینان مشهور در حوزه تکنولوژی می‌باشد. ازجمله مواردی که ایلان ماسک را در نظرها محبوب و خاص می‌نماید، تأثیرات بسیار این شخص در زمینه توسعه و رشد تکنولوژی‌های مدرن است که ماسک در تمام مسیر شغلی زندگی خود تلاش نموده است تا تقشی در این مهم داشته باشد.

ازجمله شرکت‌هایی که ایلان ماسک 50 ساله تا اکنون تأسیس نموده است، می‌توان به تسلا موتورز، سولار سیتی، اسپیس ایکس و نورالینک اشاره نمود. ایلان ماسک بخش بزرگی از ثروت خود را مدیون دو شرکت تسلا موتورز و اسپیس ایکس است که شرکت تسلا در زمینه خودروسازی برقی و ساخت خودرو با انرژی‌های پاک فعالیت می‌کند و اسپیس ایکس نیز انجام پروژه‌های فضایی از طریق تولید محصولات فضایی و ارائه خدمات اکتشاف فضایی را در دستور کار خود دارد. همچنین، شرکت نورالینک ایلان ماسک در زمینه برقراری و گسترش ارتباط میان مغز انسان و کامپیوتر فعالیت می‌نماید. ثروت ایلان ماسک هم‌اکنون حدود 273 میلیارد دلار است و این مبلغ وی را به ثروتمندترین فرد دنیا تبدیل نموده است.

 

ایلان ماسک

 

تحصیلات ایلان ماسک به‌عنوان ثروتمندترین و بزرگترین کارآفرین جهان چیست؟

ایلان ماسک در پرتوریای آفریقا متولد شده است و مدتی نیز در همین مکان به تحصیل مشغول بوده است و پس از آن، به دانشگاه کویینز کانادا رفت و در این دانشگاه مشغول به تحصیل شد. پس از آن ایلان ماسک راهی دانشگاه پنسیلوانیا شد و در این دانشگاه مدرک کارشناسی خود را در رشته‌های اقتصاد و فیزیک دریافت نمود. پس از آن ایلان ماسک تصمیم گرفت تا برای تحصیل در دانشگاه استنفورد عازم کالیفرنیا گردد اما ماسک در نهایت در این دانشگاه به تحصیل نپرداخت و وارد حوزه کار و تجارت و کارآفرینی شد. ایلان ماسک در کالیفرنیا تصمیم گرفت با برادر خود کیمبال، شرکت زیپ2 را تأسیس نمایند و این آغاز فعالیت تجاری و ورود به عرصه بیزنس برای اسلان ماسک جوان بود.

تا به حال مطالب بسیاری در ارتباط با میزان درجه هوشی ایلان ماسک منتشر شده است و در هر کدام از آن مطالب اعدادی درج شده است اما باید توجه داشت موضوع و معیاری را که ایلان ماسک را تبدیل به چنین فردی نموده است، تنها بهره و ضریب هوشی وی نبوده است و شاید بتوان گفت ایلان ماسک به‌خوبی بلد بوده است که در مواقع مختلف چه تصمیماتی بگیرد و چگونه بر سختی‌های مسیر غلبه نماید.

 

حضور ایلان ماسک در توییتر پیش از خرید آن

همان‌طور که گفتیم، ارتباط ایلان ماسک با رسانه توییتر با خرید 9 درصد از سهام توییتر آغاز شد اما، ایلان ماسک این بار هم به آنچه در دست داشت راضی نبود و به‌دنبال خرید تمام توییتر بود، موضوعی که در نهایت نیز به آن دست یافت و با پیشنهاد مبلغی وسوسه‌انگیز به سهامداران توییتر و سپس اعلام رضایت سهامداران، مالکیت توییتر تمام و کمال به ایلان ماسک انتقال یافت.

به‌طور قطع ایلان ماسک برای انجام چنین معامله‌ای دلایل بسیاری داشته است، دلایلی که صرفاً تجاری نبوده‌اند زیرا بازار توییتر نسبت به سایر پلتفرم‌ها مانند فیسبوک ارزشی به مراتب کمتر داشته و به نظر می‌رسد ماسک هدفی فرای به دست آوردن سود از خرید توییتر داشته است، اهدافی مانند تأثیر بر فرهنگ و ذهنیت جامعه از طریق یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین رسانه‌های متنی دنیا یعنی توییتر.

ایلان ماسک پیش از خرید توییتر نیز در این رسانه حضور بسیار پررنگی داشت؛ او با داشتن نزدیک به 90 میلیون دنبال‌کننده و از طریق انتشار توییت‌های مختلف، مواضع خود را در ارتباط با مسائل مختلف عنوان می‌نماید و توییت‌های وی آنچنان بازدید و بازخورد خوبی دارد و آنچنان تأثیرگذار است که حتی یکی از این توییت‌های ایلان ماسک به‌راحتی می‌توانند سبب افزایش یا سقوط رمزارزها گردد. علاوه بر این، ایلان ماسک از توییتر برای تبلیغ خودروهای تسلا و سایر تولیدات خود در حوزه تکنولوژی نهایت استفاده را می‌برد.

 

ایلان ماسک

 

خرید توییتر به‌وسیله ایلان ماسک

شاید اولین سؤالی که در ذهن افراد پس از شنیدن خبر خرید توییتر به‌وسیله ایلان ماسک ایجاد شده است این باشد که ایلان ماسک چرا باید تصمیم به خرید تمام توییتر بگیرد؟ جواب این سؤال را شاید هیچ فردی جز خود ماسک نداند و همچنین احتمالاً هیچ فردی توانایی پیش‌بینی توییتر ایلان ماسک را نداشته باشد اما با این وجود، یکی از پاسخ‌های احتمالی به این سؤال، اعتقاد ایلان ماسک در زمینه فضایی کاملاً آزاد برای ابراز نظرات و آزادی بیان باشد.

در پاراگراف پیش گفته شد که ایلان ماسک با انتشار توییت‌های مختلف، تأثیر بسیاری بر بالا و پایین رفتن بازار سهام در آمریکا داشت، موضوعی که برای سایرین آنچنان نیز خوشایند نبود زیرا ممکن بود به ناگاه سرمایه خود را از دست بدهند. این موضوع در نهایت سبب شد تا سازمان بورس آمریکا چنین شرایطی را برنتابد و در پی شکایت سهامداران و شرکت‌های مختلف، در نهایت اعلام نمود که باید امکان شکایت از ایلان ماسک و دادگاهی نمودن این شخص ایجاد گردد. پس از این موضوع، ایلان ماسک در مصاحبه‌ای اعلام نمود که توییتر باید فضایی آزاد داشته باشد تا افراد هر آنچه به آن تمایل دارند در این فضا بیان نمایند و در مقابل، به نهادهای مختلف پاسخگو نبوده و اکانت آن‌ها بسته نشود.

 

نظرسنجی ایلان ماسک در توییتر

به‌دنبال آن، ایلان ماسک با گذاشتن یک نظرسنجی در توییتر، پرسشی را با کاربران توییتر در میان گذاشت مبنی بر اینکه آیا به نظر شما اصل آزادی بیان در رسانه توییتر رعایت می‌گردد و آیا توییتر به این اصل پایبند بوده است یا خیر. در پی انتشار این نظرسنجی در توییتر و شرکت مردم در آن، نتیجه این نظرسنجی بسیار جالب بود و 70 درصد از کاربرانی که در این نظرسنجی شرکت کردند، معتقد بودند که اصل آزادی بیان در توییتر وجود ندارد. البته این موضوع به اینجا ختم نگشت و ماسک سپس از کاربران توییتر درباره ایجاد یک پلتفرم جدید نظرخواهی کرد که افراد در کامنت‌های این توییت نظر خود را بیان کردند و عده‌ای نیز به ایلان ماسک، پیشنهاد دادند تا توییتر را بخرد.

شاید نتوان به‌صورت قاطع چنین گفت که تنها دلیل ایلان ماسک برای خرید توییتر این موضوع بوده است اما آنطور که مشخص است، این موضوع در تصمیم ایلان ماسک بی‌تأثیر نبوده است و پس از همین نظرسنجی بود که ایلان ماسک فرم سازمان بورس آمریکا را امضاء نمود و به یکی از بزرگترین سهامداران توییتر تبدیل شد. البته این سهام بخشی از سهام منفعل توییتر بود که به این معنا است که دارند سهام منفعل، حق عضویت در هیئت مدیره شرکت را ندارد. پس از این اما ایلان ماسک تصمیم گرفت در هیئت مدیره توییتر حاضر باشد که این تصمیم با انتقاد و مخالفت حداکثری سهامداران دیگر توییتر مواجه گشت و در نهایت، این موضوع سبب گشت تا ماسک تصمیم خود مبنی بر خرید تمام سهام توییتر را علنی نماید.

 

شاید این مطلب نیز برای شما جالب باشد: بررسی انواع چالش‌های حقوقی متاورس و آینده حقوقی این جهان دیجیتال

 

توییتر ایلان ماسک!

پس از آنکه ایلان ماسک تصمیم خود مبنی بر خرید توییتر با پیشنهاد 44 میلیارد دلار را اعلام نمود، در مصاحبه‌ای تلوزیونی حضور یافت و در این برنامه نیز تصمیم خود را بار دیگر اعلام نمود. ماسک در این برنامه بیان نمود که توییتر برای وی ارزش اقتصادی ندارد اما این رسانه می‌تواند بر سرنوشت بشر بسیار تأثیرگذار باشد و به همین دلیل احساس کرده است که باید توییتر را بخرد.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلایل ماسک برای انجام چنین معامله‌ای رهایی از شراکت در سهام توییتر، برقراری آزادی بیان در توییتر و ایجاد الگوریتم متن باز در توییتر بوده است که افراد از این طریق بتوانند هر آنچه در ذهن دارند در این رسانه بیان نمایند و درگیر نظارت محتوایی نگردند. ماسک پس از خرید توییتر با انتشار توییتی امیدواری خود مبنی بر حضور حداکثری مخالفانش در این رسانه را ابراز نموده و بدین ترتیب درصدد حمایت از آزادی بیان برآمده بود.

 

ایلان ماسک

 

خصوصی‌سازی توییتر

ایلان ماسک پس از خرید توییتر، این شرکت را از سهامی عام به سهامی خاص تبدیل نمود و تصمیم خود مبنی بر عدم پرداخت حقوق به هیئت مدیره را اعلام نمود و همچنین اعلام کرد که اعضای هیئت مدیره تغییر خواهند کرد و او از افرادی استفاده می‌نماید که با اهدافی که وی برای توییتر دارد هماهنگ بوده و در این زمینه به وی کمک نماید. که البته این تنها یکی از تغییراتی است که ماسک در نظر دارد در توییتر ایجاد نماید و باید منتظر بود و دید که ثروتمندترین مرد دنیا چه برنامه‌هایی برای توییتری دارد که توانایی رشد و گسترش بسیاری را دارد و آیا ایلان ماسک تصمیم دارد خود به‌صورت مستقیم مدیریت توییتر را بر عهده بگیرد یا این موضوع را به یک تیم مستقل مدیریتی واگذار خواهد نمود.

اینطور که به نظر می‌رسد توییتر قابلیت تبدیل شدن به رسانه‌ای به‌شدت آزاد را داشته و تصمیمات ماسک از هم‌اکنون مورد استقبال افرادی مانند جک دورسی بنیان‌گذار و مدیرعامل پیشین توییتر و پاراگ آگراوال مدیرعامل کنونی توییتر قرار گرفته است و این اشخاص اذعان داشته‌اند که آینده روشنی در انتظار توییتر می‌باشد.

 

تغییرات جدید در توییتر برخی افراد مشهور پس از خرید توییتر توسط ماسک

پس از آنکه ایلان ماسک توییتر را خرید و مالک تمام این رسانه شد، تغییراتی در تعداد دنبال‌کنندگان برخی از افراد مشهور حاضر در این رسانه اتفاق افتاده است. باراک اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا در این مدت بیش از 300 هزار دنبال‌کننده خود را از دست داد و از سویی، دونالد ترامپ جونیور فرزند دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا از افزایش 87 هزار نفری دنبال‌کنندگان خود خبر داد. این تغییرات شاید بیش از هر چیز ناشی از اخراج ترامپ از توییتر پس از حمله طرفداران وی به کنگره آمریکا در جریان انتخابات ریاست جمهوری پیشین آمریکا باشد که توییتر اکانت دونالد ترامپ را برای همیشه بست و اکنون، با خرید این رسانه توسط ایلان ماسک و مواضع این شخص مبنی بر آزادی بیان در توییتر، ممکن است دوباره شاهد حضور ترامپ در این رسانه باشیم.

 

لامینگو را در توییتر دنبال کنید

 

سخن پایانی

پیش از این نیز ایلان ماسک از تأثیر توییتر در آینده بشریت سخن گفته بود و از مدیریت توییتر انتقاد نموده بود و حالا باید منتظر باشیم و ببینیم ایلان ماسک کارآفرین چه تغییراتی در توییتر ایجاد خواهد نمود و آیا توییتر پس از ایلان ماسک از بند مشکلاتی مانند اسپم شدن برخی از اکانت‌ها و نظارت بر برخی از محتواها و مسدود شدن حساب چهره‌های سیاسی مختلف رها خواهد شد یا خیر و آیا ایلان ماسک خواهد توانست تغییرات مد نظر خود را در این رسانه اعمال نماید یا خیر.

اگر مطالعه این مطلب برای شما رضایت‌بخش بوده است، شما می‌توانید وارد بلاگ حقوقی لامینگو شده و سایر محتواهایی را که همکاران ما آماده و در این بستر منتشر نموده‌اند را نیز مطالعه نمایید. همچنین توصیه می‌گردد در سایر شبکه‌های اجتماعی نیز لامینگو را دنبال نموده و بلاگ لامینگو را به دوستان و اطرافیان خود نیز معرفی نمایید.

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه