امضای دیجیتالی امضانو و امضای الکترونیکی لامینگو ،تفاوت و نحوه استفاده آن‌ها

12 ماه پیش
امضای دیجیتالی امضانو

با توسعه اینترنت در ابعاد زندگی افراد و وجود محدودیت‌ها در زمان‌ها و مکان‌های متفاوت، مانند وجود پاندمی کرونا، افراد همواره تلاش کردند تا در سریع‌ترین زمان ممکن کارهای خود را به نحو احسن انجام دهند. استفاده از امضای الکترونیکی مطمئن و امضای دیجیتالی امضانو یکی از اقدامات و تصمیمات افراد در انجام مبادلات و تجارت خود می‌باشد. برای استفاده از این خدمات از طریق لینک زیر وارد سامانه امضانو شوید و در چند دقیقه اسناد حقوقی خود را اتوماسیون‌سازی و امضا کنید:

 

ورود به سامانه امضانو

 

اهمیت استفاده از امضای الکترونیکی مطمئن و امضای دیجیتالی امضانو

امروزه با گسترش فناوری و تکنولوژی و بی‌اهمیت شدن مرزها در ارتباطات و مبادلات افراد، همواره شاهد معاملات و نقل و انتقالات از شهری به شهر دیگر و از کشوری به کشور دیگری هستیم. همین موضوع باعث در نظر گرفتن اقدامات و امکاناتی برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود، جهت تسهیل انجام امور شد.

با استفاده از امضای الکترونیکی مطمئن و امضای دیجیتالی امضانو می‌توانید در لحظه، بدون نقل مکان و سفر با جلوگیری از هزینه‌های آن، بدون وجود خطرات و ورود آسیب‌های احتمالی به اسناد و به سرقت رفتن اطلاعات محرمانه، معاملات و قراردادهای خود را امضا کنید!

 

خطرات احتمالی در استفاده از امضای الکترونیکی و دیجیتالی

با وجود مزایای بی‌شمار امضای الکترونیکی به مرور زمان با استفاده از تکنولوژی در انجام معاملات و مبادلات، افراد با مشکلاتی از جمله احراز هویت، جعل اسناد و امضا و صحت و اعتبار امضای الکترونیکی مواجه بودند، زیرا احتمال انکار امضای فرد در معاملات و قراردادها وجود داشت و در نهایت پذیرش امضای الکترونیکی و دیجیتالی توسط مرجع قضایی در خصوص اعتبار سند امضا شده از مشکلاتی بود که افراد با آن درگیر شده‌ بودند.

 

به رسمیت شناختن امضای الکترونیکی

در سال 1392 قانون‌گذار ایرانی با تدوین قانون تجارت الکترونیکی در ماده 2 این قانون، امضای الکترونیکی را به رسمیت شناسایی کرده است. بر اساس این ماده « امضای الکترونیکی (Electronic Signature) عبارت از هر نوع علامت‌ منضم شده یا به نحو منطقی متصل شده به «‌داده پیام» است که برای شناسائی امضاء‌کننده «‌داده پیام» مورد استفاده قرار می‌گیرد». در ماده 7 همین قانون نیز بیان می‌کند که در صورت نیاز به امضا، وجود امضای الکترونیکی در اسناد جهت اعتبار و صحت آن‌ها کافی است.
به همین دلیل قانون‌گذار ایرانی برای سهولت و تسریع در انجام امور افراد، علی‌الخصوص تجار، امضای الکترونیکی مطئمن یا امضای دیجیتالی مانند امضانو را به رسمیت شناسایی کرده تا به برخی از مشکلات افراد پایان دهد.

 

امضای دیجیتالی امضانو

 

امضای الکترونیکی

با توجه به تعریف قانونی و کلی این نوع امضا می‌توان گفت هر علامت و نشانه‌ای در خصوص تأیید اسناد و اعلام اراده افراد در قراردادی که به صورت الکترونیکی منعقد می‌شود، امضای الکترونیکی است، مانند اینکه فرد امضای خود را در برگه‌ای ترسیم کرده و با اسکن کردن آن، از تصویر امضا در قرارداد و اسناد استفاده کند یا مانند وقتی‌که مسئول دانشگاهی، گواهی الکترونیکی دانشجویان را برای سرعت‌بخشی به این صورت امضا می‌کند و یا با استفاده از قلم‌های نوری در صفحه‌های مخصوص دیجیتال، افراد امضای خود را ثبت می‌کنند، همانند امضای افراد در دفاتر قضایی.

 

امضای الکترونیکی مطمئن

امضای الکترونیکی مطمئن نوع سوم از امضاهای الکترونیکی می‌باشد که با ثبت در سامانه‌ها و دریافت کلیدهای عمومی و خصوصی، هویت امضاکننده تأیید و محرز و بعد از آن با صدور گواهی ریشه، اسناد امضا می‌شوند. این نوع از امضا به دلیل وجود امنیت، توجه به احراز هویت و صدور گواهی ریشه دارای ارزش و اعتبار بیشتری می‌باشد. از آن جهت که امضای الکترونیکی مطمئن، دارای شرایط قانونی و حقوقی می‌باشد و در صورت استفاده از این نوع از امضا برای فرد امضاکننده گواهی ریشه صادر شده تا هویت او محرز و تایید شود، این اسناد در مراجع قضایی مورد تأیید و پذیرش است و امکان رد و انکار آن‌ها توسط امضاکننده وجود ندارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب گواهی ریشه چیست؟ | بررسی گواهی امضای دیجیتال از نگاهی فنی را مطالعه نمایید!

 

شرایط امضای الکترونیکی مطمئن

در ماده 10 قانون تجارت الکترونیکی، شرایط امضای الکترونیکی بیان شده است:

« الف_ نسبت به امضاکننده منحصر به فرد باشد.
ب_ هویت امضاکننده داده پيام را معلوم نماید.
ج_ به وسيله امضاکننده و یا تحت اراده انحصاری وی صادر شده باشد.
د_ به نحوی به یک داده پيام متصل شود که هر تغييری در آن داده پيام، قابل تشخيص و کشف باشد.»

 

مزایای استفاده از امضای امضای دیجیتالی امضانو

با در نظر گرفتن شرایط این نوع امضا باید اشاره کرد که با ثبت در سامانه‌های امضای الکترونیکی مطمئن مانند امضانو، امضای هر فرد با دیگری متفاوت است و هویت او تأیید شده و در صورت بروز هر گونه خطا سامانه مسئول جبران خسارت می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی این امضا در این است که برخلاف امضای دستی و یا امضای الکترونیکی ساده که بعد از امضا امکان دست بردن به اسناد و مفاد قرارداد وجود داشته و قابلیت شناسایی و اثبات آن با دشواری امکان‌پذیر است؛ بعد از امضا کردن به شیوه مطمئن و دیجیتالی، امکان تغییر و تحول در مفاد قرارداد و اسناد وجود ندارد و هرگونه تغییر در اسناد قابل شناسایی و پیگیری است.

 

امضای دیجیتالی امضانو

 

سامانه امضای دیجیتالی امضانو

امضانو بستری مطمئن، با رعایت تمام شرایط قانونی و حقوقی در تلاش است تا با فراهم ساختن شرایط به صورت قانونی، سریع و آسان، امکان اتوماسیون‌سازی اسناد و امضا کردن اسناد و معاملات به صورت دیجیتال با امنیت و اعتبار بالا برقرار شود. با استفاده از سایت و اپلیکیشن امضانو می‌توانید به راحتی بعد از احراز هویت و صدور گواهی ریشه، اسناد را با امنیت بالا امضا کنید!

 

راهنمای استفاده از سامانه امضای دیجیتالی امضانو

با نصب اپلیکیشن امضانو در گوشی، ابتدا کد ملی و شماره تلفن خود را وارد کرده و بعد از پذیرش و تأیید شرایط و مقررات می‌توانید به سامانه امضانو ورود پیدا کنید. سپس 47 هزار تومان جهت صدور گواهی ریشه (بالاترین سطح امنیتی و جلوگیری از انکار یا تردید اسناد) پرداخت می‌کنید.

اسناد خود را آپلود کرده و طرفین معامله و یا دریافت‌کننده اسناد امضا شده را مشخص کرده تا اسناد به این افراد ایمیل شود و بعد از آن با انجام احراز هویت، اسناد به همراه گواهی ریشه صادر شده از جانب صمت (وزارت صنعت، معدن و تجارت) در امضانو ذخیره خواهد شد.

البته جهت کسب آگاهی و اطلاعات از سایر امکانات و عملکرد این سامانه، از طریق سایت امضانو می‌توانید وارد سی ال ام سامانه شده و با وارد کردن کد ملی و شماره تماس، وارد صفحه اتوماسیون خود شوید.

 

استفاده از امضای الکترونیکی لامینگو

با ورود به سایت لامینگو (پلتفرم هوشمند حقوقی) در قسمت نوار بالای صفحه، گزینه امضای الکترونیک، سپس گزینه امضای قرارداد را انتخاب کنید. برای امضا الکترونیکی از طریق سایت لامینگو نیاز است قبل از امضا، برای خود حساب کاربری ساخته و وارد حساب کاربری خود شوید.
سپس فایل مد نظر خود را در سایت آپلود کنید و بعد از نمایان شدن فایل، در بالای صفحه گزینه انتخاب تصویر امضا را انتخاب و تصویر امضای خود را آپلود کنید. در نهایت گزینه ثبت امضا را انتخاب و بعد از آن با جابه‌جایی تصویر امضا و قراردادن در محل مناسب، امضا را ثبت نهایی کنید.

بعد از آن در صفحه ایجاد شده می‌توانید فایل را دانلود کرده و خود برای دریافت‌کننده ارسال کنید و یا اینکه با وارد کردن اطلاعات دریافت‌کننده امضا، فایل به صورت خودکار به ایمیل دریافت‌کننده ارسال شود.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

سخن پایانی

در پایان باید بیان کرد که از طریق لامینگو می‌توانید اسناد خود را به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن به صورت الکترونیکی از طریق آپلود تصویر امضا، امضا کنید. در این سامانه سعی بر این‌شده است با احراز هویت و تأیید آن توسط سامانه، اسناد با اعتبار بیشتری به دست دریافت‌کننده آن برسند. اما از طریق سامانه امضای دیجیتالی امضانو می‌توانید امضای الکترونیکی مطمئن را در اسناد و معاملات خود قرار دهید. در این صورت امکان انکار و تردید نسبت به این اسناد وجود ندارد و به دلیل همانندی امضای دیجیتالی امضانو با اثر انگشت از حیث منحصر به فرد بودن آن، این نوع امضا مورد پذیرش مراجع قضایی نیز می‌باشد.

شما می‌توانید از طریق این لینک وارد سایت امضانو شوید و با نصب اپلیکیشن آن هرچه سریع‌تر اسناد خود را اتوماسیون‌سازی و امضا کنید! همچنین می‌توانید در صورت علاقه‌مندی، سایر موضوعات حقوقی را در بلاگ حقوقی لامینگو مطالعه کنید و در صورت داشتن هرگونه پرسش و یا ابهام از طریق انتهای صفحه، آن را با کارشناسان و مشاوران مجموعه ما در میان بگذارید!

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا طاهرخانی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه