چرا باید با مدیرفروش و فروشنده قرارداد استخدام امضا کنیم؟

2 سال پیش
قرارداد استخدام مدیرفروش و فروشنده

 

تمام مراحل تولید و عرضه یک محصول در راستای رسیدن به هدفی بزرگ‌تر انجام می‌پذیرند. هدف تمامی مجموعه‌های تولیدی، فروش کالا یا خدمات است. از این رو حضور افراد توانمند در زمینه فروش در یک سازمان بسیار بااهمیت و ارزشمند است. نحوه تعامل با این نیروهای کلیدی، انعقاد یک قرارداد استاندارد است. به دلیل اهمیت این موضوع، در این نوشتار برآن هستیم از مهم‌ترین اوصاف قرارداد استخدام مدیرفروش و فروشنده سخن بگوییم.

مدیرفروش و فروشنده کیست؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های فروش محصولات هم دست‌خوش تغییرات زیادی شده است. روش‌های قدیمی و سنتی تقریبا منسوخ شده و مدیران یک سازمان برای رسیدن به آمار فروش بالا از شیوه‌های نوین و به اثبات رسیده امروزی استفاده می‌کنند. اهمیت این امر به قدری زیاد است که رشته‌های تحصیلی زیادی مطابق با آن متولد شده‌اند.

به‌کارگیری این افراد متخصص به عنوان نیروهای فروش شرکت باعث به وجود آمدن نقش‌های مهم و تأثیرگذار در سازمان‌ها شده است. یکی از این عناوین شغلی، مدیر فروش یک مجموعه است. مدیر فروش درواقع مقام ارشد یک سازمان درخصوص تبیین سیاست‌های فروش محصولات با استفاده از جدیدترین متدهای روز است.

دریافت مشاوره حقوقی استخدام

آموزش و توجیه نیروهای بخش فروش از وظایف و البته هنرهای یک مدیرفروش است. طبیعی است زمانی یک مدیر فروش می‌تواند در نقش خود موفق باشد که در ابتدا یک نیروی فروش ماهر باشد.

نیروهای عادی فروش یا همان فروشنده‌ها افرادی هستند که در تعامل مستقیم با نمایندگان و مشتری‌های شرکت هستند. این افراد در پرتو راهنمایی‌های مدیر فروش، درواقع اجراکننده ساسیت‌های او در به حداکثر رساندن فروش شرکت هستند.

قرارداد استخدام مدیرفروش و فروشنده

قرارداد استخدام مدیرفروش

در نگارش قرارداد استخدام مدیرفروش، گام اول انتخاب یک قالب قراردادی مناسب است. بهترین قالبی که می‌توانید برای یک قرارداد استخدام مدیر فروش انتخاب کنید، طبیعتاً قرارداد استخدام موقت است.

طبق این قرارداد شما باید مدت زمان همکاری را به صورت شفاف در متن قرارداد استخدام مدیرفروش درج کنید. از آنجایی‌که قرارداد به صورت موقت است هیچ‌یک از طرفین قرارداد حق  فسخ یک‌جانبه آن را در طول همکاری نخواهند داشت.

از طرفی تمام حقوق و مزایایی که در متن قانون کار برای یک کارگر در نظر گرفته شده است، برای مدیرفروش هم باید در نظر گرفته شود. قرارداد استخدام مدیر فروش در قسمت‌های عمومی مانند ساعات کار، تعطیلات، مرخصی‌ها و حقوق مزایا تفاوتی با سایر قراردادهای استخدام موقت ندارد. اما مهم‌ترین جایی که باید در نگارش آن دقت کرد، قسمت تعهدات مدیرفروش است.

دررابطه با تعهدات یک مدیرفروش شرکت‌های مختلف رویه‌های گوناگونی را درپیش می‌گیرند. به‌عنوان مثال تعدادی از این شرکت‌ها برای مدیرفروش و تیم او اهدافی را مشخص می‌کنند تا در صورت فتح این اهداف، پاداش‌های مقرر شده در قرارداد استخدام مدیر فروش به وی و تیم او تعلق بگیرد.

تنظیم قرارداد سفارشی

از طرف دیگر از جمله شروط مهم یک قرارداد استخدام مدیر فروش شروط مربوط به محرمانگی اطلاعات و عدم رقابت است. اگر مدیرفروش شرکتی با اتمام همکاری، در مجموعه رقیب کارفرما مشغول به کار شد و همچنین تمام اطلاعات محرمانه مربوط به کسب‌وکار را افشا کرد چه ضمانت اجرایی باید در انتظار وی باشد؟ یا به بیان بهتر چگونه می‌توان جلوی این اتفاقات را گرفت؟ تمام این مباحث باید به درستی و ظرافت در متن قرارداد استخدام مدیرفروش مندرج گردد.

راهبری و هدایت تیم فروش در سایه سیاست‌های دقیق تدوین شده، از جمله مهم‌ترین وظایف یک مدیرفروش است. اگر روش‌هایی که مدیرفروش در این راستا به کار می‌بندد برای سیستم و مجموعه مخرب باشد، طبیعتاً وی را در مقابل مدیریت مجموعه پاسخگو قرار می‌دهد.

قرارداد استخدام فروشنده

فروشنده یا کارشناس فروش درواقع در راستای اجرای سیاست‌های فروشی که توسط مدیرفروش دیکته می‌شود، در مجموعه مشغول به کار می‌شود. در قرارداد استخدام فروشنده هم از قالب قرارداد استخدام موقت استفاده می‌کنیم.

در قسمت عمومیات یک قرارداد استخدامی، قرارداد استخدام فروشنده تقاوتی با قرارداد استخدام مدیرفروش ندارد. اما در قسمت‌های مربوط به تعهدات و تضامین طبیعتاً باید قائل به تفاوت باشیم.

این مطلب را بخوانید: در قرارداد استخدام فروشنده به چه نکاتی باید بپردازیم؟

هر مجموعه سیاست‌ها و اهدافی دارد که قراردادهای استخدامی پرسنل باید مطابق با آن نوشته شود. البته لازم به ذکر است در این‌گونه قراردادها نمی‌توانیم مقررات قانون کار را نادیده بگیریم و یا برخلاف آن‌ها توافق کنیم.

اگر در یک مجموعه برای تعامل افراد با کارفرما قراردادهای استخدامی معتبر و استاندارد نداشته باشیم طبیعتاً دچار چالش خواهیم شد. چنانچه شما هم برای مجموعه خود به دنبال قراردادهای معتبر و تدوین‌شده توسط کارشناسان حقوقی متخصص هستید، همین حالا به سایت لامینگو مراجعه بفرمایید.

کانال تلگرام لامینگو

برای مطالعه سایر مقالات حقوقی ما به لامینگو بلاگ سر بزنید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

یک دیدگاه