نکات مربوط به قرارداد هم بنیان گذاران
اشتراک گذاری

جنگ اول به از صلح آخر!

‌‌شما درباره‌ی قرارداد هم‌بنیان‌گذاران چه می‌دانید؟‌‌

آیا تا به حال قرارداد هم‌بنیان‌گذاری امضا کرده‌‌اید؟

‌‌تجربیات شما از چالش‌ها و مشکلات آن چه بوده است؟

اکثر هم بنیان‌گذاران یک استارتاپ در ابتدای راه با این تفکر که نقش همه شرکا در پیشبرد کسب‌وکار یکسان است معمولا تمام سهام را به میزان مساوی بین خودشان تقسیم می‌کنند اما آیا این تقسیم می‌تواند موجبات رضایت خاطر افراد را تا پایان همکاری به همراه داشته باشد؟

‌‌خوب است بدانید که تقسیم سهام استارتاپ پیش از امکان‌سنجی‌های اولیه اساسا کار اشتباهی است. قبل از هر چیز نیاز است تا در مورد هم بنیان‌گذاران اعتبار سنجی صورت گیرد. شریکی که تمام‌وقت بدون دریافت هزینه برای استارتاپ تلاش می‌کند و شریک دیگری که به‌صورت پاره‌وقت و یا با دریافت حق‌الزحمه با گروه همکاری می‌کند قطعا در میزان سهام دریافتی متفاوت هستند و یا شریکی که از اعتبار خاص و پیشینه طولانی در حرفه خود برخوردار است با شریکی که تازه‌کار بوده قطعا در میزان کارایی و به‌تبع آن میزان سهام دریافتی یکسان نمی‌باشند.

برای رسیدن به فهم درستی از نحوه تقسیم سهام بین هم بنیان‌گذاران نیازمند صرف وقت و دقت کافی هستید لذا نگران طولانی شدن این پروسه و به تعویق افتادن امضای قرارداد هم بنیان‌گذاران نباشید.

معمولا در شکل‌گیری استارتاپ ها بیشتر هم بنیان‌گذاران مسائل کاری را بر اساس روابط دوستانه حل‌وفصل می‌کنند. در زمان تقسیم سهام روابط دوستانه را کنار بگذارید و راحت از خواسته‌هایتان سخن بگویید. همیشه جنگ اول بهتر از صلح آخر است.

‌ ‌با تقسیم عادلانه سهام کسب‌وکار، همه شرکا یا هم‌بنیان‌گذاران احساس بهتری به کار خواهند داشت و درنتیجه کیفیت بیشتری هم ارائه می‌شود.

 

چگونه باید سهم هر هم‌بنیان‌گذار را به مالکیت او درآوریم؟

معمولا سهامی که به هرکس اختصاص می‌دهیم نتیجه کار آینده و مستمر اوست درحالی‌که اگر تمام سهام را یکجا به او اختصاص دهیم چه چیزی تضمین می‌کند که این شریک تا زمان انجام کامل تعهدات خود با استارتاپ همکاری کند؟

برای جلوگیری از وقوع خروج زودهنگام هم بنیان‌گذاران و به‌تبع آن خروج سهام استارتاپ، شرایطی برای تخصیص سهام در نظر گرفته می‌شود که به آن "وستینگ" می‌گویند.

وستینگ درواقع بیان‌کننده شرایطی است که در صورت رعایت آن سهام هر بنیان‌گذار به‌تدریج به مالکیت او درمی‌آید.

آنچه مهم است حتما در وستینگ رعایت شود:

-    ‌‌‌در نظر گرفتن مدت‌زمان معقول برای تخصیص سهام

-    میزان سهامی که باید در مدت‌های در نظر گرفته‌شده به هم بنیان‌گذار داده شود

 

مهم‌ترین دارایی یک استارتاپ چیست؟چگونه می‌توان از این دارایی محافظت کرد؟

از مهم‌ترین چیزهایی که دغدغه اصلی استارتاپ‌ها را تشکیل می‌دهد حفظ اطلاعات و مدارکی است که پایه و بنیان اصلی کسب‌وکار بر مبنای آن قرار دارد. وقتی یکی از هم‌بنیان‌گذاران به هر دلیلی مجموعه شمارا ترک می‌کند اولین نگرانی شما افشای اطلاعات کاری و همکاری این شریک با مجموعه‌های رقیب خواهد بود.

برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید در قرارداد هم بنیان‌گذاران خود از شروط محرمانگی و عدم رقابت یا عدم اقدام موازی استفاده کنید.

در شروط محرمانگی معمولا بیان می‌شود که طرفین قرارداد تا زمانی که وصف محرمانگی اطلاعات زایل نشده حق افشای آن‌ها را ندارند و در صورت نقض این شرط ملزم به پرداخت خسارت (وجه التزام) خواهند بود.

در مورد شرط عدم رقابت لازم است حتما در متن قرارداد ذکر کنید که طرفین در تمام طول مدت همکاری و تا مدت مشخصی پس از قطع همکاری مجاز به شرکت و یا ایجاد کسب‌وکاری از نوع کسب‌وکار موضوع قرارداد نمی‌باشند و در صورت نقض تعهد ملزم به جبران خسارت هستند. برای مدت‌زمانی که بعد از خاتمه همکاری ذکر می‌کنید در نظر داشته باشید که بهترین مدت، یک بازه زمانی 3 تا 5 سال خواهد بود.‌

البته لازم به ذکر است که افشای اطلاعات در مواقعی که مقام قانونی این درخواست را داشته باشد ناگزیر و بلامانع است.

 

چه زمانی سهام شما رقیق می‌شود؟

هنگامی‌که کسب‌وکار شما به مرحله‌ای از توانمندی می‌رسد که سرمایه‌گذار جذب می‌کند باید در ازای سرمایه‌ای که به شرکت تزریق می‌شود به سرمایه‌گذار سهام انتقال داده شود. همچنین زمانی که هریک از سهامداران تصمیم به افزایش سرمایه می‌گیرند سایر سهامداران هم برای اینکه از میزان سهامشان کسر نشود باید به همان نسبت در افزایش سرمایه شریک شوند. به این روند که در طی آن سهام سهامداران تقلیل پیدا می‌کند رقیق شدن سهام می‌گویند.

ممکن است برای تعدادی از سهام‌داران شرط عدم رقیق شدن سهام در قرارداد ذکر شود. برای این امر باید میزان سهام موردنظر و گاها یک بازه زمانی مشخصی را ذکر کنیم. به‌عنوان‌مثال در ماده و بند مربوطه به این صورت مقرر می‌کنیم که سهام سهامدار X در صورت افزایش و جذب سرمایه، تا مدت دو سال به میزانی کمتر از 5 درصد تقلیل نخواهد یافت.

 

نحوه تقسیم درآمدها

شاید شیرین‌ترین قسمت یک کسب‌وکار برای خیلی از شرکا به درآمد رسیدن استارتاپ و نحوه تقسیم آن باشد.

اما نکته قابل‌توجه اینجاست که تا مدت‌ها این درآمد صرف هزینه‌های ضروری استارتاپ می‌شود که ممکن است درگذشته انجام‌گرفته و یا در جریان باشد.

اما زمانی که کسب‌وکار شما به حدی از درآمدزایی می‌رسد که بتوان آن را بین سهام‌داران تقسیم کرد نیازمند یک مدیر کسب‌وکار باتدبیر خواهید بود. ازجمله وظایف مدیر کسب‌وکار تدوین یک برنامه دقیق و منظم جهت تقسیم درآمدهاست. برای این کار باید ابتدا تمام هزینه‌ها در نظر گرفته شود و مهم‌تر از همه پس از کسر هزینه‌ها و قبل از تقسیم مانده درآمد بین هم بنیان‌گذاران باید یک درصد مشخص و ثابت را به‌صورت اندوخته در یک حساب خاص ذخیره کنید تا در شرایط خاص دست کسب‌وکارتان خالی نباشد.

شما برای آینده مالی استارتاپ خود چه برنامه‌هایی در نظر گرفته‌اید؟

نظر یا پرسش خود را مطرح نمایید
نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
نظرات