تومان 80,000
قرارداد محرمانگی با کارمند (NDA)

قرارداد محرمانگی با کارمند (NDA)

قرارداد عدم افشای اطلاعات که با عنوان قرارداد NDA نیز شناخته می‌شود و کوتاه شده عبارتNon-Disclosure Agreement است که به آن قرارداد یا پیمان محرمانگی نیز گفته می‌شود. این قرارداد خود نیز به انواع مختلف دیگری نیز تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها قرارداد عدم افشای اطلاعات با کارمندان است. در این قرارداد که در راستای قرارداد اصلی میان کارمند و کارفرما منعقد می‌شود، شخص کارمند متعهد می‌شود که حتی پس از پایان مدت قرارداد اصلی نیز اقدام به افشای اطلاعاتی که در طول مدت همکاری‌اش با کارفرما کسب‌کرده است، نکند.

6
تعداد صفحات:
1400/06/02
آخرین بروزرسانی:
تومان 80,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد محرمانگی با کارمند (NDA)

قرارداد عدم افشا اطلاعات با کارمندان، قراردادی ضروری برای هر کسب‌وکار!

هر زمان که رابطه همکاری اعم از پیمانکاری و یا استخدامی در میان افراد شکل می‌گیرد، اسناد، مدارک و اطلاعاتی میان آن‌ها رد‌وبدل می‌شود که گاه ارزش برخی از آن‌ها بسیار بالا بوده و به عبارت دیگر برای شخص کارفرما ممکن است دارای ارزش تجاری و درنتیجه دارای آثار رقابتی باشد. واضح است که حفاظت از این اطلاعات دارای اهمیت دوچندانی بوده و بی‌شک باید در روابط فی‌مابین کارمند و کارفرما مورد توجه قرار بگیرد. اصلی‌ترین و مطمئن‌ترین راه در این راستا تنظیم یک قرارداد عدم افشا اطلاعات با کارمندان توسط یک مشاور حقوقی متخصص در این زمینه است.

قرارداد عدم افشای اطلاعات چیست؟

قرارداد عدم افشای اطلاعات که با عنوان قرارداد NDA  نیز شناخته می‌شود و کوتاه شده عبارتNon-Disclosure Agreement است که به آن قرارداد یا پیمان محرمانگی نیز گفته می‌شود. این قرارداد خود نیز به انواع مختلف دیگری نیز تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها قرارداد عدم افشای اطلاعات با کارمندان است. در این قرارداد که در راستای قرارداد اصلی میان کارمند و کارفرما منعقد می‌شود، شخص کارمند متعهد می‌شود که حتی پس از پایان مدت قرارداد اصلی نیز اقدام به افشای اطلاعاتی که در طول مدت همکاری‌اش با کارفرما کسب‌کرده است، نکند.

چرا به قرارداد عدم افشا اطلاعات با کارمندان نیاز داریم؟

فرض کنید شخصی پس از چندین سال فعالیت در شرکت شخص دیگری پس از اتمام مدت قرارداد همکاری‌اش از جانب شرکت رقیب کارفرمای قبلی خود دعوت به همکاری شده و به وی پیشنهاد می‌شود که در برابر افشای اطلاعاتی که در طول مدت فعالیت خود کسب نموده‌است پول خوبی نیز دریافت خواهد کرد. شخص کارمند نیز پس از مدتی تأمل در این زمینه حتی اگر اخلاقاً این کار را صحیح نداند، هنگامیکه مانع قانونی و قراردادی بر سر این عمل خود نبیند اقدام به افشای اطلاعاتی که خواه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در طول مدت همکاری کسب کرده است می‌زند. در چنین وضعیتی دو حالت برای شخص کارفرما پیش می‌آید، در حالت اول اگر قرارداد عدم افشای اطلاعات با کارمند تنظیم نکرده باشد و حتی هیچ بندی نیز تحت عنوان محرمانگی در قرارداد اصلی درج نگردیده باشد، در نتیجه دست شخص کارفرما بسته بوده و درگیر شکایت، طرح دعوا و روند اثبات محرمانگی اطلاعات افشا شده خواهد شد که امری بسیار دشوار و زمان‌بر است. اما در حالتی دیگر هنگامی‌که قرارداد عدم افشای اطلاعات با کارمند منعقد شده‌باشد در درجه اول شخص کارمند خود را پایبند به آن دانسته و به احتمال بسیار زیادی اقدام به افشای اطلاعات نخواهد کرد و اما در غیر اینصورت نیز با توجه به وجود قراردادی فی‌مابین طرفین مبنی بر عدم افشای اطلاعات شخص کارفرما به‌سادگی می‌تواند اقدام به طرح دعوا، اثبات ادعای خود و در نهایت مطالبه خسارات وارده به خود بکند.

چه اطلاعاتی محرمانه تلقی می‌شوند؟

یکی از بندهای اصلی که باید در هر قرارداد عدم افشایی از جمله قرارداد عدم افشا اطلاعات با کارمندان درج گردد، بحث شمول و گستره اطلاعات محرمانه است. به‌عبارت‌دیگر باید به طور دقیق و با جزئیات کامل درج گردد که چه اطلاعاتی محرمانه تلقی می‌شود و شخص کارمند ملزم به محرمانه دانستن آن‌ها و عدم افشایشان است. حتی بهتر است تا شیوه‌های دسترسی به آن اطلاعات و طرقی که شخص کارمند به آن اطلاعات دست‌یافته است از یک طرف و از طرفی دیگر فرمت و قالب آن اطلاعات نیز مشخص بشود، برای مثال بیان شود که اطلاعات چه در حالت کتبی باشند و چه به صورت الکترونیکی در هر صورت مشمول محرمانگی خواهند بود. در نهایت در این قسمت باید توجه داشت که هرچقدر موارد شمول اطلاعات محرمانه دقیق‌تر قید بشود احتمال بروز مشکلات و اختلافات در آینده به حداقل خواهد رسید.

لزوم تنظیم قرارداد عدم افشا اطلاعات با کارمندان توسط مشاور یا متخصص حقوقی

همانطور که مشخص شد این قرارداد با توجه به موضوع خاص و اهمیت تجاری و رقابتی که دارد قراردادی بسیار حساس با ظرایف و پیچیدگی‌های حقوقی خاص خود است. در نتیجه لازم است تا مشاور یا مشاوران حقوقی که در این زمینه دارای تخصص و تجربه هستند دست به تنظیم چنین قراردادی بزنند، تا ضمن ایجاد یک آرامش خاطر روانی برای طرفین قرارداد، از بروز اختلافات حقوقی و قراردادی میان طرفین نیز کاسته شده و به حداقل برسد.

قرارداد عدم افشا اطلاعات با کارمندان لامینگو

قرارداد عدم افشا اطلاعات با کارمندان موجود در بانک قراردادهای لامینگو، توسط تیم حقوقی متخصص و مجرب لامینگو تنظیم‌گردیده‌است و سعی بر آن بوده تا نیازهای قراردادی و قانونی طرفین این قرارداد تا حد امکان برطرف شده و تجربه یک رابطه همکاری مطمئن و توام با اعتماد برای طرفین رقم بخورد.

در صورت وجود هرگونه پرسش حقوقی می‌توانی با مشاوران حقوقی و وکلای ما در لامینگو در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.