قرارداد استخدام سرآشپز

45,000 تومان
قرارداد استخدام سرآشپز

قرارداد استخدام سرآشپز، لازمه داشتن یک رستوران باکیفیت!

اهمیت تنظیم قرارداد استخدام سرآشپز

هسته مرکزی هر رستوران آشپزخانه آن است و سرپرست اصلی هر آشپزخانه نیز سرآشپز آنجا است. از یک‌طرف مدیریت آشپزخانه و رهبری سایر پرسنل و از طرفی دیگر طعم و کیفیت یک غذا همه متأثر از وجود یک سرآشپز حرفه‌ای هستند. به‌علاوه هرچقدر یک سرآشپز در انجام وظایف خود حرفه‌ای‌تر و باانگیزه بیشتری عمل بکند منجر به افزایش کیفیت کلی عملکرد پرسنل رستوران و درنتیجه ضامن داشتن یک رستوران موفق است. درنتیجه انتخاب یک سرآشپز حرفه‌ای و تعیین وظایف دقیق برای او از بدیهیات اداره یک رستوران موفق است. برای تعیین این وظایف و تکالیف پیش از هر چیز نیاز به شکل‌گیری یک رابطه همکاری دو جانبه و سپس رسیدن به توافقی جامع در رابطه با این تعهدات است. راه رسیدن به این توافقات نیز تنظیم یک قرارداد استخدام سرآشپز است.

چه قالب قراردادی برای قرارداد استخدام سرآشپز مناسب‌تر است؟

یک سرآشپز می‌باید هرروز مطابق ساعات کاری توافق شده با کارفرمای خود به‌صورت دائمی در محل کارش حضور پیدا کند، زیرا حرفه یک سرآشپز رستوران به نحوی است که وجود دائم و همیشگی شخص را طلب می‌کند. از طرفی حضور سرآشپز منجر به هماهنگی بیشتر و درنتیجه بهبود کار پرسنل آشپزخانه خواهد شد. همچنین وجود سرآشپز برای رسیدگی به کیفیت غذا و مواد اولیه آن نیز ضروری به نظر می‌رسد. درنتیجه واضح است که از میان انواع قراردادهای استخدامی قالب قراردادی استخدام موقت برای تنظیم قرارداد استخدام سرآشپز مناسب است. در قالب قراردادی استخدام موقت طرفین که در اینجا کارفرما و سرآشپز هستند در قرارداد یک بازه زمانی مشخص را جهت همکاری خود انتخاب می‌کنند که البته این مدت با توافق هردوی آن‌ها قابل تمدید است.

ویژگی‌های یک قرارداد استخدام سرآشپز چیست؟

در هر قرارداد استخدامی یک‌سری نکات و ویژگی‌های مشترک وجود دارد که در تمامی قراردادهای استخدامی درج آنها الزامی است:

ویژگی‌های عمومی:

۱ـ طرفین قرارداد: یک قرارداد استخدامی اصولاً بین دو طرف یعنی کارفرما و کارپذیر تنظیم می‌شود که درنتیجه ذکر نام و مشخصات طرفین قرارداد امری واجب است.

۲ـ موضوع قرارداد: در هر قراردادی قید موضوع قرارداد ضروری است، هرچند محتوای این موضوع از قراردادی به قرارداد دیگر متفاوت است.

۳ـ مدت قرارداد: با توجه به اینکه قرارداد استخدام سرآشپز یک قرارداد استخدام موقت است تعیین تاریخ دقیق شروع و پایان رابطه همکاری طرفین در قرارداد امری ضروری به نظر می‌رسد.

۴ـ ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ها: ساعات کار نیز مطابق با رعایت استانداردهای مقرر در قانون کار در یک قرارداد باید درج بشود.

۵ـ مبلغ قرارداد: از طرفی توافق بر سر مبلغ یک قرارداد یعنی در اینجا حقوق سرآشپز در برابر تعهداتی که انجام می‌دهد نیز الزامی است. البته لازم به ذکر است این مبلغ در هر صورت نمی‌تواند از حداقل‌های مقرر شده پایین‌تر باشد.

۶ـ محل انجام کار: درج محل دقیق انجام کار که در قرارداد استخدام سرآشپز عموماً یک رستوران است نیز ضروری است.

۷ـ مرجع حل اختلاف: مرجع حل اختلاف در قراردادهای استخدامی مطابق قانون کار مشخص‌شده است که در قرارداد یک ماده به بیان آن اختصاص می‌یابد.

ویژگی‌های اختصاصی قرارداد استخدام سرآشپز

در هر قرارداد استخدامی تعهدات و تکالیفی که طرفین نسبت به یکدیگر دارند با قرارداد استخدامی دیگری متفاوت است. در قرارداد استخدام سرآشپز ازجمله وظایف و تعهداتی که بر دوش سرآشپز است شامل مواردی ازجمله لزوم رعایت ضوابط بهداشتی لازم، حضور به‌موقع در محل کار مشخص‌شده در قرارداد، مدیریت پرسنل رستوران و تهیه برنامه‌های مشخص کاری برای آن‌ها است که در ذیل ماده مربوط به تعهدات قرارداد درج می‌شود. از طرفی در هر رابطه همکاری دوجانبه علاوه بر فرد کارپذیر کارفرما نیز نسبت به وی تکالیفی بر عهده دارد که برخی به توافق خود طرفین و برخی دیگر مطابق قانون کار تعیین‌شده است. از تعهداتی که بر عهده کارفرما است می‌توان به بیمه کردن شخص سرآشپز از طرفی و همچنین فراهم کردن شرایط لازم در محل کار سرآشپز ازجمله شرایط بهداشتی و ایمنی اشاره کرد.

قرارداد استخدام سرآشپز لامینگو

تیم حقوقی لامینگو، قرارداد استخدام سرآشپز را به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و اختصاصی برای متقاضیان استخدام سرآشپز تهیه‌کرده است. قرارداد پیش‌رو ضمن توجه به تمام نکات قانونی مطابق با قانون کار، درصدد رفع نیازهای قراردادی طرفین نیز است.  امیدواریم با استفاده از قرارداد استخدام سرآشپز لامینگو و بهره‌مندی از تجربه مشاوران حقوقی ما تجربه همکاری خوشایندی برای شما رقم بخورد.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.