رایگان
شکواییه چک برگشتی

شکواییه چک برگشتی

شکواییه چک برگشتی به شکواییه‌ای گفته می‌شود که از طریق آن می‌توان علیه شخص صادرکننده چکی که برگشت خورده یا بلا محل است، در دادگاه کیفری شکایت کرد. اصطلاح چک برگشتی یا چک بلا محل چکی است که در تاریخ مشخص شده بر روی چک و ظرف مهلت‌های مقرر در قانون جدید چک، مبلغ چک وصول نگردد و یا به عبارت دیگر در حساب صادرکننده چک وجه نقد به میزان مبلغ چک موجود نباشد. لامینگو به عنوان اولین پلتفرم حقوقی ارائه‌دهنده خدمات حقوقی هوشمند انواع اسناد قضایی ازجمله دادخواست و شکواییه را به صورت هوشمند به کاربران ارائه می‌نماید.

1401/03/31
آخرین بروزرسانی:
رایگان
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

شکواییه چک برگشتی

اصطلاح چک برگشتی یا چک بلا محل احتمالاً به گوش شما نیز خورده باشد. همانطور که میدانید چک در واقع یک سند تجاری است که از طریق آن کار پرداخت از محل اموال افراد در بانک انجام می‌شود. گاهی ممکن است بنا به دلایل مختلفی مبلغ چک به دارنده آن پرداخت نگردد یا اصطلاحاً برگشت بخورد که درنتیجه به آن چک، چک برگشتی یا بلامحل گفته می‌شود. و اما وصول اینگونه چک‌ها چگونه امکان‌پذیر است؟ ابتدا باید اینگونه بیان کنیم که وصول چک برگشتی هم از طریق حقوقی و هم از طریق شکایت کیفری می‌تواند صورت پذیرد. برای طرح شکایت کیفری جهت وصول چک، نیازمند تنظیم شکواییه چک برگشتی خواهیم بود. با لامینگو شما می‌توانید با پاسخ به چندین پرسش، درلحظه و به صورت آنلاین شکواییه چک بلامحل خود را تهیه و دانلود کنید!

شرایط برگشت زدن چک

1) اصلی‌ترین موردی که از طریق آن می‌توان چک را برگشت زد، عدم موجودی کافی در حساب شخص صادرکننده چک است.
2) وجود برخی اشتباهات در سند تجاری چک؛ مانند انطباق نداشتن امضاء با امضاء اصلی صادرکننده، وجود خط خوردگی، قلم خوردگی و مواردی از این دست
3) اگر صادرکننده چک اقدام به دریافت گواهی عدم پرداخت وجه نماید؛ دارنده چک حق برگشت زدن چک مزبور را خواهد داشت.
4) چنانچه چک از محل یک حساب مسدود صادر شده باشد.

نحوه استعلام وضعیت چک برگشتی در سامانه صیاد

با توجه به قانون جدید صدور چک افراد می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی رجوع کرده و شناسه استعلام 16 رقمی که بر روی چک صیادی درج گردیده است را ارسال کرده و از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مطلع شوند؛ علاوه‌بر آن در سامانه پیامکی 701701 بانک مرکزی، میزان اعتبار صادرکننده چک با عنوان یک رنگ خاص به پیام دهنده اعلام می‌شود؛ این وضعیت‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

• وضعیت سفید:

صادر کننده چک هیچ سابقه رفع سوء اثر نشده ای در داشتن چک برگشتی ندارد.

• وضعیت زرد:

دارای 1فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 5میلیون تومان تعهد برگشتی

• وضعیت نارنجی:

2 تا 4 فقره چک برگشتی با حداکثر مبلغ 20 میلیون تومان

• وضعیت قهوه‌ای:

5 تا 10 فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50 میلیون تومان

• وضعیت قرمز:

بیشتر از 10 فقره چک برگشتی یا مبلغ بیش از 50 میلیون تومان

نقد کردن چک برگشتی مطابق قانون جدید صدور چک چه مراحل دارد؟

• مراجعه به بانک و دریافت گواهینامه عدم پرداخت با درج کد رهگیری
• ثبت شکایت و تنظیم شکواییه چک برگشتی
• دریافت اجراییه قضایی از مراجع قضایی
• نقد کردن چک برگشتی به وسیله اجرائیه قضایی(اعطای مهلت 10 روز از صدور اجرائیه به صادر کننده چک، برای پرداخت مطالبات خود)

نکات شکواییه چک برگشتی مطابق قانون جدید چک

بر اساس ماده ۱۱ قانون جدید صدور چک، شرایط شکایت کیفری چک عبارت است از اینکه کسی که چک پس از برگشت از بانک به وی منتقل گردیده حق شکایت کیفری نخواهد داشت، مگر آنکه انتقال قهری باشد. در صورتی که دارنده چک بخواهد چک را به وسیله شخص دیگری به نمایندگی از طرف خود وصول کند و حق شکایت کیفری او در صورت بی‌محل بودن چک محفوظ باشد، باید هویت و نشانی خود را به تصریح نمایندگی شخص مذکور در ظهر چک قید نماید. از طرفی هر‌گاه بعد از شکایت کیفری، شاکی چک را به دیگری انتقال دهد یا حقوق خود را نسبت به چک به هر نحو به دیگری واگذار نماید تعقیب کیفری موقوف خواهد شد. از سوی دیگر مطابق ماده ۱۲ قانون مذکور، هر‌گاه قبل از صدور حکم قطعی، شاکی گذشت کند و یا اینکه متهم وجه چک و خسارات تأخیر تأدیه را نقداً به دارنده چک پرداخت کند مرجع رسیدگی قرار موقوفی تعقیب صادر خواهد کرد. با این حال صدور قرار موقوفی تعقیب در دادگاه کیفری، مانع از آن نیست که آن دادگاه نسبت به سایر خسارات مورد مطالبه رسیدگی و حکم صادر کند.

در چه مواردی چک از طریق کیفری قابل تعقیب و پیگیری نیست؟

1) در صورتی که ثابت شود چک سفید امضاء داده شده باشد.
2) اگر وصول مبلغ چک منوط به تحقق شرط خاصی شده باشد.
3) چنانچه در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.
4) در صورتی که ثابت گردد چک بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد.

شکواییه چک برگشتی لامینگو، شکواییه‌ای هوشمند!

انواع اسناد حقوقی و قضایی ارائه‌شده در بانک قرارداد لامینگو به صورت هوشمند نیز در دسترس بوده و افراد می‌توانند پس از پاسخ به سوالات تهیه شده توسط تیم خبره حقوقی لامینگو، شکواییه و یا دادخواست خود را به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری به مرجع خاصی تهیه و تنظیم نمایند. شما می‌توانید در صورت وجود هرگونه پرسش و یا ابهامی در این زمینه با کارشناسان پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.