تومان 75,000
قرارداد اجاره تانکر آب

قرارداد اجاره تانکر آب

امروزه باتوجه به بالا رفتن قیمت خرید، انواع کالاها و تجهیزات مورد اجاره قرار می‌گیرد. یکی از این موارد، تانکر یا مخزن آب است. قرارداد اجاره تانکر آب، یکی از انواع قراردادهای اجاره است که تحت شمول مقررات فصل چهارم قانون مدنی قرار دارد. در این قرارداد، ذکر نکاتی ازجمله میزان و نحوه پرداخت اجاره‌بها، هزینه‌های اجرای قرارداد، مدت اجاره، تعهدات طرفین و شیوه حل‌وفصل اختلافات حائز اهمیت است. همچنین، نباید از ذکر دقیق ویژگی‌های تانکر آب مورد اجاره غافل شد. قراردادی که پیش رو دارید، توسط تیم حقوقی مجموعه لامینگو تنظیم شده و پس از بازبینی‌های مکرر، در اختیار شما قرار گرفته است.

7
تعداد صفحات:
1400/05/10
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره تانکر آب

افراد ممکن است به دلایل مختلفی اقدام به اجاره تانکرهای آب نمایند؛ به‌خصوص در مناطقی که ساکنین آن با کمبود آب مواجهند. در این راستا، انعقاد قرارداد اجاره تانکر آب ضروری است. این قرارداد، یکی از انواع قراردادهای اجاره اشیاء بوده و تابع احکام قانونگذار در فصل چهارم قانون مدنی است. در این مطلب، به بخش مهمی از سؤالات شما درخصوص این قرارداد پاسخ داده شده است.

در قرارداد اجاره تانکر چه اطلاعاتی وجود دارد؟

1- طرفین قرارداد

بدیهی است که تعریف هر حق یا تکلیفی برای افراد بدون ذکر مشخصات آن افراد بی‌معناست. بنابراین، اولین بند هر قرارداد به معرفی طرفین آن اختصاص دارد.

2- ویژگی‌های مورد اجاره

به‌خاطر داشته باشید که نباید از ذکر ویژگی‌های مهم مورد اجاره در متن قرارداد غافل شد. در غیر این صورت، چنانچه موجر چیزی غیر از آنکه مستأجر از او خواسته به او تحویل دهد، فرایند اثبات این موضوع در مراجع قضایی بسیار دشوار خواهد بود. 

3- مدت اجاره

قانونگذار صراحتاً در ماده 468 قانون مدنی اعلام کرده که عدم تعیین مدت اجاره در قراردادهای اجاره اشیاء، باعث باطل شدن قرارداد است. بنابراین، اگر مدت اجاره را تعیین نکنید، مانند آن است که هیچگاه قرارداد اجاره‌ای منعقد نشده است.

4- مال‌الاجاره

بدون شک، یکی از بخش‌های مهم هر قرارداد، بخش «مبلغ قرارداد» است که در قرارداد اجاره به آن «مال‌الاجاره» می‌گویند. مال‌الاجاره ممکن است به‌صورت رهن کامل، اجاره‌بها یا ترکیبی از هردو باشد. در نظر داشته باشید که علاوه‌بر میزان مبلغ مورد نظر، ذکر نحوه پرداخت آن نیز اهمیت دارد.

5- هزینه‌های اجرای قرارداد

ازجمله هزینه‌های اجرای قرارداد می‌توان به هزینه حمل‌ونقل تانکر آب اشاره کرد. به‌منظور جلوگیری از اختلافات احتمالی، مشخص کردن مسئولیت پرداخت این‌گونه هزینه‌ها نیز ضرورت دارد.

6- تعهدات طرفین

تعهدات موجر و مستأجر می‌باید مفصلاً در متن قرارداد اجاره تانکر آب تبیین گردد؛ به‌خصوص تعهداتی که برای هرکدام از طرفین اهمیت بالایی دارد. به این منظور، بهتر است به تعهدات موجر و مستأجر دو بند جداگانه اختصاص داد.

حکم قانون در رابطه با اجاره تانکر آب توسط مستأجر چیست؟

مطابق ماده 474 قانون مدنی، مستأجر می‌تواند تانکر آب مورد اجاره را، بدون نیاز به اخذ رضایت موجر، به اشخاص ثالث اجاره دهد؛ مگر آنکه این اختیار توسط موجر از او سلب شود. بنابراین، اگر عدم اجاره دادن تانکر آب به اشخاص ثالث برای موجر اهمیت داشته باشد، ذکر آن در متن قرارداد اجاره تانکر آب ضروری است.

قرارداد اجاره تانکر آب چه زمانی قابل فسخ است؟

قراردادهای اجاره، یکی از انواع قراردادهای لازم است؛ به این معنا که فسخ آن به‌صورت یکجانبه، نیازمند حکم قانون یا توافق طرفین می‌باشد. قانون در موارد متعددی حق فسخ را برای موجر یا مستأجر قائل شده است. به‌عنوان مثال، چنانچه مستأجر از مال مورد اجاره در زمینه‌ای غیر از زمینه توافق‌شده با موجر بهره‌برداری کند، موجر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت. اما چالش بزرگ موارد قانونی فسخ قرارداد چیست؟

قانون زمانی فسخ قرارداد را جایز می‌داند که امکان الزام طرف مقابل به اجرای صحیح تعهدات وجود نداشته باشد. این شرط، در عمل فرایند فسخ قرارداد را بسیار طولانی و دشوار می‌کند. از این جهت، چنانچه تحت شرایط خاصی به فسخ قرارداد فکر می‌کنید، بهتر است آن را در قرارداد ذکر کرده تا با چالش‌های اجرایی کمتری روبرو شوید.

فورس‌ماژور یا قوه قاهره

در فرضی که یکی از طرفین قرارداد در شرایطی قرار گیرد که امکان اجرای تعهدات خود را از دست بدهد، به‌نحوی که شرایط خارج از کنترل و اراده او باشد، اصطلاحاً «فورس‌ماژور» رخ داده است. مطابق موازین قانونی کشور ما، افراد درصورت بروز فورس‌ماژور ناقض تعهدات شناخته نمی‌شوند. توصیه می‌شود بندی را در متن قرارداد به موضوع فورس‌ماژور اختصاص داده و درخصوص آن تصمیم‌گیری لازم را داشته باشید.

به یک نمونه قرارداد اجاره تانکر آب مطمئن نیازمندید؟ لامینگو کنار شماست!

کارشناسان حقوقی مجموعه لامینگو، نمونه‌ای جامع و کامل از قرارداد اجاره تانکر آب را تهیه کرده‌اند. در این نمونه قرارداد، کلیه نکات لازم ازجمله موضوع قرارداد، مال‌الاجاره، تعهدات طرفین، فورس‌ماژور، فسخ قرارداد و شیوه حل‌وفصل اختلافات در نظر گرفته شده است. می‌توانید نسخه‌ای از این قرارداد را دریافت کرده و درصورت لزوم، ابهامات خود را با ما در میان بگذارید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.