تومان 75,000
قرارداد اجاره سرایداری

قرارداد اجاره سرایداری

بسیاری از ساکنان ساختمان‌ها، تمایل دارند با سرایدار خود قرارداد اجاره سرایداری منعقد کنند. چنین قراردادی، تابع مفاد عمومی قراردادهای اجاره که در فصل چهارم قانون مدنی ذکر شده است، خواهد بود. همچنین، اطلاع از مفاد قانون روابط موجر و مستأجر نیز برای تنظیم این قرارداد لازم است. قرارداد مذکور، شامل بندهای مبلغ قرارداد یا مال‌الاجاره، تعهدات طرفین، هزینه‌های مرتبط با بهره‌برداری از مورد اجاره، موارد فسخ قرارداد، فورس‌ماژور و شیوه‌های حل‌وفصل اختلافات است. در قرارداد تنظیم‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو، کلیه موارد مذکور لحاظ شده است. می‌توانید نسخه‌ای از آن را دریافت نموده و سؤالات و ابهامات خود را با ما در میان بگذارید.

7
تعداد صفحات:
1400/04/08
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره سرایداری

قرارداد اجاره سرایداری، میان موجر، که معمولاً مدیر ساختمان است و به‌نمایندگی از سایر مالکان ساختمان قرارداد را امضاء می‌کند، و مستأجر، که سرایدار ساختمان است، منعقد می‌گردد. این قرارداد، دربرگیرنده بندهای زیر است:

1- معرفی طرفین

ذکر کلیه اطلاعات مربوط به طرفین ازجمله کد ملی، شماره شناسنامه، شماره تماس، نشانی و کد پستی الزامی است.

2- مشخصات مورد اجاره

ذکر مشخصات مورد اجاره در هر قرارداد اجاره‌ای ضروری است. لازم است نشانی دقیق واحد سرایداری و همچنین ویژگی‌های آن در قرارداد قید شود.

3- زمینه بهره‌برداری

زمینه بهره‌برداری در قرارداد اجاره سرایداری، سکونت مستأجر (سرایدار) به‌همراه خانواده او در طول مدت قرارداد است. درصورتی‌که تعداد نفرات ساکنان در واحد سرایداری برای شما اهمیت دارد، از ذکر آن در قرارداد غافل نشوید.

4- مدت قرارداد

تعیین مدت اجاره در قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار است. در نظر داشته باشید که چنانچه مدت اجاره نامعلوم باشد، قرارداد شما اساساً باطل تلقی خواهد شد.

5- مال‌الاجاره

میزان مال‌الاجاره و نحوه پرداخت آن، بستگی به توافق طرفین دارد. برخی اشخاص ترجیح می‌دهند مبلغ اجاره‌بها را از محل مطالبات سرایدار وصول کنند. به‌هرحال، تعیین نحوه پرداخت در متن قرارداد الزامی است.

6- هزینه‌ها

بهره‌برداری از واحد سرایداری مورد اجاره، نیازمند پرداخت هزینه‌هایی ازجمله آب، برق، گاز و بسیاری موارد مشابه است. لازم است در متن قرارداد خود به تعیین مسئول پرداخت این هزینه‌ها نیز بپردازید.

7- تعهدات طرفین

یکی از مهم‌ترین بندهای هر قراردادی، بند مربوط به تعهدات طرفین است. بخشی از تعهداتی که می‌توانید در متن قرارداد خود ذکر کنید به‌شرح زیر است:

1- تعهدات مستأجر

ازجمله تعهدات مستأجر، رعایت زمان‌بندی‌های مقرر در قرارداد درخصوص زمان پرداخت اجاره‌بها یا تخلیه و تحویل واحد سرایداری است. همچنین، مستأجر موظف است از واحد سرایداری مورد اجاره تنها در زمینه مقرر در قرارداد بهره‌برداری نماید. به‌علاوه، مستأجر نمی‌تواند افرادی به‌جز افراد تعیین‌شده در متن قرارداد را در واحد سرایداری سکنی دهد.

2- تعهدات موجر

موجر نیز همانند مستأجر، موظف به رعایت کلیه زمان‌بندی‌های قرارداد است. همچنین، موجر می‌باید زمینه بهره‌برداری و انتفاع از مورد اجاره را، هنگام تحویل و در طول مدت اجاره، فراهم نماید.

آیا قرارداد اجاره سرایداری قابل فسخ به‌صورت یک‌جانبه است؟

اصولاً در نظام حقوقی ایران، قرارداد اجاره قابل فسخ نیست؛ مگر در دو صورت:

1- وجود حکم قانون

در فصل چهارم قانون مدنی که مربوط به حقوق روابط استیجاری است، برخی از موارد فسخ قرارداد اجاره شمرده شده است. برای نمونه، مطابق ماده 492 قانون مزبور، چنانچه مستأجر در زمینه‌ای غیر از زمینه توافق‌شده با موجر از مورد اجاره بهره‌برداری کند و منع او ممکن نباشد، برای موجر حق فسخ قرارداد ایجاد می‌شود.
همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، ایجاد حق فسخ برای موجر مشروط به عدم امکان الزام مستأجر به استفاده از مورد اجاره در زمینه مورد توافق طرفین است. شروطِ این چنین، در عمل دشواری‌هایی را برای اجرا کردن این مواد قانونی به‌همراه دارد.

2- وجود توافق قبلی طرفین

طرفین می‌توانند هنگام تنظیم قرارداد خود یا به‌موجب توافقات بعدی، برای خود تحت شرایط خاصی حق فسخ قائل شوند. پیش‌بینی حق فسخ در قرارداد، مسیر به‌عمل آوردن حق فسخ را کوتاه‌تر و آسان‌تر خواهد کرد.
توصیه می‌شود درصورتی‌که تمایل دارید گزینه فسخ قرارداد را داشته باشید، در متن قرارداد خود به آن اشاره کنید. لازم به ذکر است که نحوه نگارش و تنظیم موارد فسخ قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا چنانچه با اصول تنظیم این بند آشنا نباشید، ممکن است منجر به بطلان کلی قرارداد خود شوید.
باتوجه به این‌که اصولاً علاوه‌بر قرارداد اجاره، قرارداد استخدام نیز با سرایدار منعقد می‌گردد، درخصوص قرارداد اجاره سرایداری، فسخ قرارداد در عمل با چالش‌های بیشتری نسبت به سایر انواع قراردادهای اجاره روبروست. دلیل این امر، آن است که قراردادهای کار موقت قابلیت فسخ یک‌طرفه ندارد. از این جهت، فسخ قرارداد اجاره با ابقاء قرارداد استخدام، در عمل بی‌معنا و بدون کاربرد خواهد بود.

قرارداد اجاره سرایداری لامینگو؛ انتخابی مناسب برای شما

متخصصان قراردادنویسی مجموعه لامینگو، پیش‌نویس قرارداد اجاره سرایداری را تهیه و پس از بازبینی‌های مکرر، آن را در اختیار شما قرار داده‌اند. در این پیش‌نویس، کلیه موارد قانونی و قراردادی لازم درج شده است. همچنین، این پیش‌نویس با ملاحظه حالات مختلف تنظیم شده تا شما بتوانید ضمن آگاهی کامل از حالات مختلف، متناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید. درصورت نیاز، می‌توانید پیش از امضاء قرارداد، از مشاوره کارشناسان حقوقی لامینگو استفاده کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.