تومان 75,000
قرارداد اجاره کمپرسور

قرارداد اجاره کمپرسور

کمپرسور انواع مختلفی داشته و ممکن است در جهت رفع نیازهایی مانند تخریب بتن، حفر چاه و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. باتوجه به افزایش قیمت خرید، اجاره کمپرسور می‌تواند برای افراد انتخابی مناسب باشد. بدون شک در این راستا، استفاده از یک قرارداد اجاره کمپرسور مطمئن ضروری است. در این قرارداد، ذکر ویژگی‌های کمپرسور مورد اجاره و همچنین، نحوه استفاده و نگهداری از آن، از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌علاوه، نگارش صحیح نحوه پرداخت مبلغ قرارداد، موارد فسخ قرارداد و همچنین، تعهدات طرفین، از اهمیت بالایی برخوردار است. قرارداد پیش رو، کلیه نکات لازم قانونی و قراردادی اجاره کمپرسور را در بر می‌گیرد.

7
تعداد صفحات:
1400/02/04
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره کمپرسور

قرارداد اجاره کمپرسور چگونه قراردادی است؟

قرارداد اجاره کمپرسور، قراردادی است که به‌موجب آن، موجر مالکیت منافع کمپرسور را برای مدتی معین و به‌منظور استفاده‌ای مشخص، به مستأجر منتقل می‌کند. این قرارداد، مانند سایر قراردادهای اجاره، تحت تابعیت مقررات فصل چهارم قانون مدنی قرار دارد. در ادامه، به شرح نکات حقوقی مرتبط با این قرارداد می‌پردازیم.

لزوم تعیین مدت اجاره در قرارداد اجاره کمپرسور

باتوجه به موقت بودن عقد اجاره، تعیین مدت آن در قرارداد الزامی است. براساس حکم صریح ماده 468 قانون مدنی، چنانچه مدت اجاره تعیین نشده باشد، عقد به‌طور کلی باطل خواهد بود. درصورتی‌که ابتدای مدت اجاره صراحتاً ذکر نشود، مشکلی وجود نخواهد داشت و تاریخ امضاء قرارداد همان تاریخ شروع تلقی خواهد شد؛ اما ذکر پایان مدت در متن قرارداد الزامی است.

لزوم بهره‌برداری مستأجر از کمپرسور در زمینه توافق‌شده با موجر

مستأجر ملزم است از مورد اجاره در همان زمینه‌ای بهره‌برداری کند که در قرارداد تعیین شده است. برای مثال، مستأجر نمی‌تواند از کمپرسوری که برای مصارف خانگی اجاره کرده است، استفاده صنعتی نماید. در غیر این صورت، براساس حکم ماده 492 قانون مدنی، موجر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

آیا مستأجر می‌تواند کمپرسور مورد اجاره را به دیگری اجاره دهد؟

براساس حکم صریح ماده 474 قانون مدنی، «مستأجر می‌تواند عین مستأجره را به دیگری اجاره دهد مگر این‌که در عقد اجاره خلاف آن شرط شده باشد.» بنابراین، چنانچه موجر قصد داشته باشد از اجاره کمپرسور به اشخاص ثالث جلوگیری به‌عمل آورد، لازم است اختیار اجاره را در متن قرارداد از مستأجر سلب نماید.

اهمیت ذکر شیوه نگهداری از کمپرسور در بند تعهدات مستأجر

بدون شک، هر موجری انتظار دارد در پایان مدت قرارداد، مورد اجاره را به همان شکلی که به مستأجر تحویل داده بود، از او باز گیرد. در اجاره ابزاری مانند کمپرسور، نحوه نگهداری اهمیت زیادی دارد؛ چراکه ممکن است کوچک‌ترین بی‌مبالاتی در نگهداری از کمپرسور، کارآیی آن را از بین ببرد. به این منظور، ذکر نکاتی مانند زمان تعویض روغن در کمپرسورهای روغنی و دمای مناسب برای استفاده از کمپرسور در قرارداد خالی از لطف نخواهد بود.

در چه صورتی قرارداد اجاره کمپرسور قابل فسخ خواهد بود؟

موارد فسخ قرارداد در نظام حقوقی ما بسیار محدود است. ازطرفی، عملی کردن موارد قانونی فسخ قرارداد در مراجع قضایی ما با چالش‌های زیادی روبروست. توصیه می‌شود درصورتی‌که در موارد خاصی قصد فسخ قرارداد اجاره را دارید، در متن قرارداد خود، بندی را به این موضوع اختصاص داده و موارد فسخ قرارداد را به‌روشنی تعیین کنید. توجه داشته باشید که نحوه تنظیم این بند اهمیت زیادی دارد؛ چراکه وجود ابهام در آن ممکن است کلیت قرارداد شما را تحت‌الشعاع قرار داده و آن را از اعتبار ساقط کند.

سایر نکات مندرج در قرارداد اجاره کمپرسور

قرارداد اجاره کمپرسور، مانند سایر قراردادها، با معرفی دقیق طرفین آن آغاز می‌شود. در این بخش، ذکر اطلاعاتی مانند کد ملی، شماره شناسنامه، شناسه ملی اشخاص حقوقی، نشانی، شماره تماس و کد پستی الزامی است.
پس از آن، نوبت به تعیین موضوع قرارداد می‌رسد. موضوع کلیه قراردادهای اجاره، تملیک منفعت مورد اجاره می‌باشد.
بندی از قرارداد، به مال‌الاجاره یا اجاره‌بها اختصاص خواهد داشت. لازم است در این بند به‌تفصیل میزان رهن، مبلغ اجاره‌بها، تاریخ پرداخت اجاره‌بها، شماره حساب موجر و اطلاعات چک‌های تقدیم‌شده به موجر مشخص گردد. همچنین، باید مشخص شود مسئولیت پرداخت هزینه‌های اجرای قرارداد، مانند هزینه حمل‌ونقل کمپرسور، برعهده کدام‌یک از طرفین است.
درنهایت، نسخه‎‌های قرارداد پس از امضاء، در اختیار طرفین قرار می‌گیرد. چنانچه قرارداد شما دارای شاهد است، اطلاعات شهود خود در انتهای قرارداد ذکر کرده و مدارک مثبت هویت آن‌ها را، علاوه‌بر مدارک هویتی طرفین، ضمیمه قرارداد نمایید.

چرا باید به لامینگو اعتماد کنید؟

باتوجه به موارد مذکور، شکی نیست که تنظیم قرارداد اجاره کمپرسور نیازمند به‌کار بردن برخی ترفندهای قراردادنویسی است که بدون استفاده از متخصصان این حوزه، امکان‌پذیر نخواهد بود. کارشناسان حقوقی مجموعه لامینگو، پیش‌نویسی از این قرارداد را تنظیم کرده و فایل دانلود آن را در اختیار شما قرار داده‌اند. در این پیش‌نویس، کلیه نکات لازم ازجمله نحوه معرفی طرفین، موضوع قرارداد، تعهدات موجر و مستأجر، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، هزینه‌های اجرای قرارداد، موارد فسخ قرارداد و شیوه حل‌وفصل اختلافات به‌روشنی عنوان شده است. می‌توانید هم‌اکنون فایل این پیش‌نویس را دریافت کرده و علاوه‌بر برخورداری از قراردادی مطمئن، در وقت و هزینه خود صرفه‎جویی کنید. 
فراموش نکنید که مشاوران حقوقی ما همواره آماده خدمت‌رسانی به شما هستند. درصورت وجود هرگونه سؤال یا ابهام، می‌توانید با ما تماس بگیرید. همچنین، می‌توانید سؤالات خود را در بخش مشاوره حقوقی آنلاین ثبت کنید تا مشاوران ما پاسخگوی شما باشند. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.