تومان 85,000
قرارداد مشاوره ساعتی

قرارداد مشاوره ساعتی

قرارداد مشاوره دارای انواع مختلفی بوده که ازجمله شامل قراردادهای مشاوره ساعتی می‌شود. در این قرارداد مبلغ قرارداد یا همان حق‌الزحمه‌ی شخص مشاور به‌صورت ساعتی محاسبه شده و دارای نکات حقوقی ویژه‌ای است. قرارداد مشاوره ساعتی پیش رو به نحوی تنظیم گردیده است تا با توجه به قصد و اراده طرفین در دو قالب پیمانکاری و استخدامی قابل‌استفاده باشد. به‌علاوه طرفین قرارداد می‌توانند با توجه به موضوع مشاوره موردنظرشان موادی را به قرارداد حاضر اضافه نموده یا مواد موجود را اصلاح نمایند.

10
تعداد صفحات:
1399/10/08
آخرین بروزرسانی:
تومان 85,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد مشاوره ساعتی

قرارداد مشاوره ساعتی، قراردادی با پیچیدگی‌های خاص حقوقی!

قرارداد مشاوره دارای انواع و اقسام مختلفی بوده که یکی از آنها قرارداد مشاوره ساعتی است. در این نوع از قرارداد، موضوع قرارداد ارائه خدمات مشاوره در موضوعات مختلف توسط شخص کارپذیر است. این نوع از قرارداد با توجه به ماهیت و نوع فعالیت شخص مشاور از یک سو و از سوی دیگر با توجه به قصد و اراده طرفین دخیل در قرارداد دارای انواع مختلفی بوده که از جمله شامل قرارداد مشاوره ساعتی در قالب قرارداد استخدام، قرارداد مشاوره ساعتی به صورت قرارداد پیمانکاری یا پروژه‌ای و همچنین قرارداد مشاوره بازنشسته می‌شود. درنهایت با توجه به احکام حقوقی و قانونی متفاوت و مختلفی که نسبت به هر یک از این قراردادها وجود دارد تنظیم آن توسط افراد متخصص حقوقی امری الزامی خواهد بود.

نمونه قرارداد مشاوره ساعتی چه موضوعاتی را در برمی‌گیرد؟

نمونه قرارداد مشاوره ساعتی تنظیم شده توسط تیم حقوقی لامینگو با توجه به جامع و کامل بودن آن، موضوعات قراردادی مختلفی را در برمی‌گیرد. به‌عبارت‌دیگر شما می‌توانید علاوه بر تعیین ماهیت و قالب قراردادی خود اعم از قرارداد پیمانکاری مشاوره ساعتی و استخدام مشاور ساعتی، موضوع قراردادتان را به صورت اختصاصی انتخاب نمایید. موضوعات قرارداد مشاوره ساعتی از جمله شامل:

1. مشاوره توسعه کسب‌وکار
2. مشاوره روانشناسی و مشاوره خانواده
3. مشاوره حقوقی در موضوعات مختلف از جمله مشاوره حقوقی خانواده، مشاوره حقوقی کیفری و امثالهم
4. مشاوره سئو و بهینه‌سازی سایت
5. مشاوره حسابداری، حسابرسی، امور مالیاتی و به‌طورکلی مشاوره امور مالی
6. مشاور معماری
7. مشاوره تبلیغاتی و بازاریابی

طرفین قرارداد مشاوره ساعتی چه کسانی هستند؟

هنگامی‌که شخصی نیازمند دریافت مشاوره در موضوعات مختلفی باشد ممکن است بنا به دلایل عدیده قصد دریافت این مشاوره را به صورت ساعتی داشته باشد؛ از طرفی امروزه نیز بسیاری از مشاوران مبلغ ارائه خدمات مشاوره خود را به صورت ساعتی محاسبه نموده و در نتیجه اقدام به تنظیم قرارداد مشاوره به صورت ساعتی می‌نمایند. همان‌طور که بیان شد با توجه به قصد و اراده طرفین این قرارداد ممکن است در دو قالب استخدام یا پیمانکاری تنظیم گردد و در نتیجه طرفین قرارداد نیز دارای عناوین مختلفی با وظایف قانونی متفاوتی خواهند بود.

قرارداد استخدام مشاوره ساعتی:

اگر قرارداد مشاوره در قالب یکی از قراردادهای کار استخدامی تنظیم گردد شخص مشاور مطابق قانون کار به عنوان کارگر یا به اصطلاح رایج کارمند شخص دریافت‌کننده مشاوره شناخته می‌شود و در مقابل نیز کسی که مشاوره را دریافت می‌نمایند تحت عنوان کارفرما دارای مسئولیت‌های قانونی خواهد بود.

قرارداد پیمانکاری مشاوره ساعتی:

اگر قرارداد مشاوره به صورت ساعتی، در قالب یکی از قراردادهای پیمانکاری تنظیم گردد در این قرارداد مانند سایر قراردادهای پیمانکاری شخص مشاور به عنوان پیمانکار یا مجری پروژه شناخته‌شده و در مقابل ایشان شخص کارفرما وجود خواهد داشت.
باید دقت داشت که تفاوت میان این دو قرارداد تنها از لحاظ لغوی و اسمی نبوده بلکه مسئولیت‌های قانونی و احکام حقوقی متفاوتی را نیز برای طرفین قرارداد در پی خواهد داشت و لزوم دریافت راهنمایی از مشاوران حقوقی در این زمینه را بیش‌ازپیش دارای اهمیت خواهد نمود.

در چه صورت قرارداد مشاوره ساعتی در قالب قرارداد استخدامی است؟

مطابق تبصره یک ماده ۳۵ از قانون کار، درصورتی‌که مزد دریافتی بر اساس ساعات کاری انجام شده باشد با عنوان مزد ساعتی شناخته شده و قرارداد تنظیم شده در این زمینه نیز قرارداد استخدامی در قالب نظام مزد ساعتی خواهد بود. بنابراین برخلاف تصور بسیاری از افراد حتی درصورتی‌که شخصی مزد و حقوق خود را به صورت ساعتی دریافت نماید این قرارداد همچنین می‌تواند یکی از انواع قراردادهای استخدامی تابع قانون کار محسوب گردد. از طرفی با توجه به حکم الزامی قانون چنانچه شخصی بیش از ۱۵ روز از یک ماه کاری را برای شخص کارفرما، کار کند، قرارداد منعقده فی‌مابین طرفین الزاماً از قراردادهای استخدامی تابع قانون کار محسوب خواهد شد.

قرارداد پیمانکاری مشاوره ساعتی چیست؟

قراردادهای پیمانکاری که با عنوان قرارداد پروژه‌ای نیز شناخته می‌شوند، مربوط به فعالیت‌ها و مشاغلی است که دارای ماهیتی موقتی و در قالب پروژه است. در قرارداد مشاوره ساعتی نیز تنها در صورتی که فعالیت شخص مشاور برای مدتی موقتی و در قالب پروژه باشد می‌تواند از انواع قراردادهای پیمانکاری محسوب گردیده و درنتیجه از شمول قانون کار خارج باشد.

پاسخ به دو سؤال حقوقی:

آیا به قرارداد مشاوره ساعتی مالیات تعلق می‌گیرد؟

بحث مالیات قراردادهای مشاوره همواره یکی از ابهام‌برانگیزترین مباحث حقوقی در میان افراد است. بسیاری از افراد ممکن است ساعتی بودن قرارداد مشاوره را دلیلی بر معافیت مالیاتی آن بپندارند این در حالی است که با توجه به تبصره ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم در رابطه با پرداخت حقوق افراد از جمله مشاوران با توجه به شرایط خاصی که در این قانون ذکر شده نرخ مالیات ۱۰ درصد خواهد بود. همچنین مطابق ماده‌واحده قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم مالیات پرداخت‌هایی که کارفرمایان به اشخاص حقیقی غیر از کارکنان خود که مشمول پرداخت کسورات بازنشستگی یا بیمه نمی‌باشند با عنوان حق‌المشاوره معادل ۱۰ درصد است. به‌عبارت‌دیگر در قرارداد پیمانکاری مشاوره ساعتی مطابق این قانون، کارفرما معاف از پرداخت مالیات نبوده و موظف به پرداخت مالیات مقطوع به نرخ ۱۰ درصد خواهد بود. شرایط پرداخت این مالیات نیز در همین قانون مشخص گردیده که در قرارداد پیش رو به این نکات نیز توجه شده است تا افراد با استفاده از این قرارداد مشکلاتی را از این بابت در طول مدت همکاری‌شان تجربه نکنند.

حق بیمه قرارداد مشاوره ساعتی به چه صورت است؟

از دیگر سؤال های اساسی در رابطه با قراردادهای مشاوره بحث بیمه و نکات حقوقی مرتبط با آن است. همان‌طور که می‌دانیم مطابق ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان موظف به بیمه نمودن کارمندان تحت پوشش خود در طول مدت قرارداد استخدام هستند بنابراین درصورتی‌که قرارداد مشاوره، در قالب نظام مزد ساعتی تنظیم گردد این قرارداد مشمول بیمه خواهد بود.

نظام مزد ساعتی چیست؟

در یک قرارداد استاندارد و حرفه‌ای مشاوره ساعتی، کلیه شرایط و وضعیت‌های محتمل در قرارداد ازجمله قالبی که قرارداد در آن تنظیم می‌گردد می‌باید پیش‌بینی گردد. در قرارداد استخدام مشاور نیز اگر مبلغ قرارداد به صورت ساعتی محاسبه و به شخص مشاور پرداخت گردد این قرارداد تابع ضوابط نظام مزد ساعتی خواهد بود. در رابطه با قراردادهای استخدام ساعتی علاوه بر قانون کار، «آیین‌نامه اجرایی ضوابط و مزایا و مشاغل قابل شمول به نظام‌های کارمزدی، مزد ساعتی و کارمزد ساعتی موضوع تبصره ۲ ماده ۳۵ قانون کار» نیز می‌باید موردتوجه قرار گیرد و قرارداد مطابق آن تنظیم گردد. برای مثال مطابق این آیین‌نامه شخص کارفرما مکلف است تا علاوه بر پرداخت مزد ساعتی به شخص مشاور مزایای رفاهی مانند حق مسکن، حق سنوات عیدی و پاداش نیز به شخص مشاور پرداخت شود.

نمونه قرارداد مشاوره بازنشسته چیست؟

قرارداد مشاوره بازنشسته از انواع قراردادهای مشاوره ساعتی است. با توجه به قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، به‌کارگیری بازنشستگان به عنوان مشاور امری امکان‌پذیر توسط کارفرمایان است. مطابق تبصره ۲ ماده‌واحده این قانون کارفرمایان می‌توانند از خدمات بازنشستگان متخصص با مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر به‌صورت پاره‌وقت و ساعتی استفاده کنند. البته باید توجه داشت که به‌کارگیری بازنشستگان به عنوان مشاور ساعتی دارای نکات حقوقی خاصی بوده که می‌باید در قرارداد مشاوره بازنشسته موردتوجه قرار گیرد. برای مثال حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از بازنشستگان یک‌سوم ساعات اداری کارمندان رسمی است و همچنین حق‌الزحمه این افراد نیز از کارمندان عادی متفاوت خواهد بود.

پیشنهاد لامینگو

با توجه به اهمیت ویژه موضوع قرارداد مشاوره در امورات مختلف از جمله توسعه کسب‌وکار، مسائل حقوقی، روانشناسی، مالی و امثالهم و همچنین نکات حقوقی و پیچیدگی‌های قانونی قرارداد مشاوره ساعتی تنظیم این قرارداد توسط افراد متخصص و آگاه به مسائل حقوقی و قرارداد نویسی ازیک‌طرف و همچنین دریافت مشاوره حقوقی لازم در این زمینه امری حائز اهمیت فراوان است. مجموعه حقوقی لامینگو ضمن تهیه قراردادی جامع و مطابق استانداردهای حقوقی یک قرارداد خوب و کارا، ۱۵ دقیقه مشاوره رایگان توسط بهترین مشاوران حقوقی در موضوع مربوطه را نیز برای شما عزیزان فراهم نموده است تا شما با آگاهی کامل اقدام به تنظیم قرارداد موردنظرتان نمایید. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه موفق و خوشایندی برای شما رقم بخورد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.