137,000 تومان لامینگو
تومان 41,100
قرارداد اجاره باغ

قرارداد اجاره باغ

با توجه به ماده ۴۶۶ قانون مدنی، اجاره عبارت است از تملیک منافع عین مستأجره توسط شخص مستأجر. در نمونه قرارداد اجاره باغ، عین مستأجره تمام یا قسمتی از یک باغ بوده که مالکیت منافع آن برای مدت اجاره در اختیار شخص مستأجر قرار خواهد گرفت. در مقابل شخص مستأجر نیز موظف است تا در طول مدت قرارداد اجاره مبلغی تحت عنوان اجاره‌بها را به شخص اجاره دهنده باغ یا به‌اصطلاح موجر بپردازد. با توجه به تنوع زیاد باغ‌ها و کاربردهای مختلف آن، اجاره باغ مصادیق زیادی را در برمی‌گیرد. اجاره باغ می‌تواند شامل اجاره انواع باغ‌های میوه ازجمله اجاره باغ انگور، اجاره باغ پسته، اجاره باغ مرکبات و امثالهم باشد و یا ممکن است اجاره باغی همراه با گلخانه و برای پرورش انواع گل‌ها باشد، همچنین ممکن است دربرگیرنده اجاره باغ اشجار به‌طورکلی باشد.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 7

قرارداد اجاره باغ

قرارداد اجاره باغ، راهی قانونی و اطمینان‌بخش برای اجاره باغ!

با توجه به ماده ۴۶۶ قانون مدنی، اجاره عبارت است از تملیک منافع عین مستأجره توسط شخص مستأجر. در نمونه قرارداد اجاره باغ، عین مستأجره تمام یا قسمتی از یک باغ بوده که مالکیت منافع آن برای مدت اجاره در اختیار شخص مستأجر قرار خواهد گرفت. در مقابل شخص مستأجر نیز موظف است تا در طول مدت قرارداد اجاره مبلغی تحت عنوان اجاره‌بها را به شخص اجاره دهنده باغ یا به‌اصطلاح موجر بپردازد.

ویژگی‌های باغ مورد اجاره

با توجه به تنوع زیاد باغ‌ها و کاربردهای مختلف آن، اجاره باغ مصادیق زیادی را در برمی‌گیرد. اجاره باغ می‌تواند شامل اجاره انواع باغ‌های میوه ازجمله اجاره باغ انگور، اجاره باغ پسته، اجاره باغ مرکبات و امثالهم باشد و یا ممکن است اجاره باغی همراه با گلخانه و برای پرورش انواع گل‌ها باشد، همچنین ممکن است دربرگیرنده اجاره باغ اشجار به‌طورکلی باشد. درنهایت باید توجه داشت که در یک قرارداد استاندارد و حرفه‌ای ویژگی‌ها و کیفیات باغ مورد اجاره می‌باید با ذکر جزییات و به نحو روشنی تبیین گردد. از طرفی شایسته است تا طرفین پیش از امضای قرارداد تاریخی را مشخص نموده و اقدام به رؤیت باغ و بررسی مشخصات آن با یکدیگر نمایند.

موجر در قرارداد اجاره باغ

در قراردادهای اجاره به‌طورکلی موجران به دو دسته تقسیم می‌شوند. شخص موجر ممکن است مالک باغ مورد اجاره بوده که تصمیم به اجاره دادن باغ خود دارد و موظف است برای تنظیم قرارداد اجاره مدارکی برای احراز مالکیت باغ را در دست داشته باشد. اما گاهی نیز ممکن است شخص موجر مالک عین باغ مورد اجاره نبوده بلکه مالک منافع باغ مورد اجاره بوده که در چنین شرایطی نیز شخص موجر می‌توانید با احراز چنین مالکیتی اقدام به اجاره دادن باغ به شخص مستأجر نماید.
با توجه به مفاد قانون مدنی، شخص مستأجر با توجه به مالکیت منافع عین مستأجره حق اجاره دادن باغ را دارد که در این صورت خود نیز به‌عنوان موجر در قرارداد اجاره دیگری شناخته خواهد شد، مگر اینکه در قرارداد قید گردد که چنین حقی از شخص ایشان سلب گردیده است.

هزینه‌های مرتبط با قرارداد اجاره باغ

انجام هر معامله‌ای دارای هزینه‌های مختلف اعم از هزینه‌های قانونی و غیرقانونی است. در قرارداد اجاره باغ شخص تنظیم‌کننده قرارداد می‌باید برآورد هزینه‌های مرتبط با انجام معامله و کسورات قانونی مرتبط با آن درج نموده و بیان کند که وظیفه پرداخت این هزینه‌ها با کدام‌یک از طرفین قرارداد است. برای مثال هزینه‌های مربوط به مالیات باغ مورد اجاره که می‌باید در طول مدت اجاره پرداخت گردد بر عهده شخص موجر است یا مستأجر. چنین مواردی می‌باید ابتدا موردتوافق طرفین واقع گردیده و سپس در قرارداد با ذکر جزییات بیان شود.

شرایط فسخ قرارداد اجاره باغ

حق فسخ به معنای حق برهم زدن یک قرارداد توسط یکی از طرفین آن قرارداد است. در قرارداد اجاره باغ نیز با توجه به اهمیت ویژه این قرارداد شرایطی که در آن برای هریک از موجر و مستأجر حق فسخ قرارداد اجاره باغ ایجاد می‌گردد، می‌باید مشخص بشود. به‌طورکلی نقض تعهدات و وظایفی که بر عهده طرفین قرارداد است می‌توانید یکی از کلی‌ترین شرایط ایجاد حق فسخ باشد. برای مثال دیرکرد در پرداخت اجاره‌بها پس از طی مدت‌زمانی مشخص یکی از وضعیت‌هایی است که برای موجر حق فسخ ایجاد خواهد کرد و یا عدم تسلیم باغ مورد اجاره توسط شخص موجر علاوه بر ایجاد حق فسخ برای مستأجر، حق مطالبه خسارات وارده به شخص ایشان را نیز ایجاد خواهد نمود.

تعیین مرجع حل اختلافات مرتبط با قرارداد اجاره باغ

برای حل اختلافاتی که ممکن است در طول مدت قرارداد اجاره، فی‌مابین موجر و مستأجر به وجود بیاید، می‌باید مرجعی مشخص گردیده تا طرفین در صورت بروز هرگونه اختلاف به آن مرجع رجوع کنند. این نهاد یا مرجع ممکن است شخصی تحت عنوان داور، یک نهاد داوری و یا یکی از مراجع قضایی کشور باشد.

قرارداد اجاره باغ لامینگو، قراردادی مطمئن برای اجاره باغ!

قرارداد اجاره باغ حاضر، توسط تیم متشکل از مشاوران حقوقی متخصص لامینگو، تنظیم گردیده است. شما می‌توانید با تهیه این قرارداد کلیه نیازهای قانونی و قراردادی خود را رفع نموده و تجربه قراردادی موفقی را داشته باشید. ضمناً شما می‌توانید در صورت نیاز به هرگونه مشاوره حقوقی با مشاوران حقوقی لامینگو در ارتباط باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.